Quantcast

U Beograd stiže "najbliži Tuđmanov saradnik, musliman s velikim H"?

Mr.Infinity

Poznat
Poruka
7.555
U Beograd stiže "najbliži Tuđmanov saradnik, musliman s velikim H"?

Hidajet Hido Biščević predložen je za novog ambasadora Hrvatske u Srbiji.

IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 16.01.2020. | 18:18

Njega zvanični Zagreb, uprkos protivljenju najuticajnije opozicione SDP, pokušava da ozvaniči samo mesec dana pre stupanja na dužnost izabranog predsednika Zorana Milanovića.

Imenovanje ambasadora je, po hrvatskom Ustavu i zakonu, pitanje o kojem zajednički odlučuju predsednik države i premijer, pa SDP pita zašto se ne sačeka stupanje na dužnost Milanovića, već aktuelna vlast, smatraju, pokušava da to pitanje okonča poslednjih dana mandata odlazeće predsednice Kolinde Grabar Kitarović.

Plenković je juče odgovarajući na pitanje poslanika tokom premijerskog sata u parlamentu rekao da imenovanje ambasadora u Srbiji nije političko pitanje, da je Beograd važan i da je ideja da se u hrvatsku Ambasadu u Srbiji pošalje jedan od najiskusnijih, kako je rekao, ne samo hrvatskih, već evropskih diplomata.

"Ideja je da (u Srbiju) pošaljemo jednog od najiskusnijih, ne samo hrvatskih nego i evropskih diplomata, Hidu Biščevića", rekao je premijer i dodao da procedura o njegovom imenovanju traje već mesecima, da je Beograd bitno mesto i da je Hrvatskoj "politički bitno" da to diplomatsko predsedništvo što pre profunkcioniše s obzirom na to da je već neko vreme upražnjeno.

A ko je Hido Biščević, kojeg Plenković smatra jednim od najboljih hrvatskih i evropskih diplomata?

On je bio prvi hrvatski ambasador u EU i bivši generalni sekretar saveta za regionalnu saradnju.

Biščević je diplomirao politikologiju u Zagrebu, bio je glavni i odgvorni urednik zagrebačkog Vijesnika, a potom i ambasador u Turskoj od 1993. do 1995. i Rusiji od 1997. do 2002.

Rođen je u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini 1951. godine.

Tokom svoje dugogodišnje novinarske karijere Biščević je imao priliku da razgovara sa gotovo svim najvažnijim akterima prošlog veka, boravio je na ratištima Bliskog istoka, ušao je u američku ambasadu u Teheranu u vreme talačke krize, dok su je držali radikalni islamistički studenti, izveštavao je sa samita nesvrstanih zemalja u Havani i Harareu, intervjuisao je trojicu od četiri osnivača PLO, a prisustvovao je i tajnom sastanku njihove Revolucionarne komande.

Zbog prilagodljivosti svim prilikama, hrvatski mediji su ga nazivali konvertitom koji se iz komuniste pretvorio u "modernog nacionalistu", iz novinara u diplomatu, iz Muslimana u Hrvata, iz siromaška ”velegradskog podzemlja” u gospodina s kućom u severnom delu Zagreba…

Ostaće upamćeno kada je na pitanje prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana: "Hido, jeste i vi Hrvat ili Musliman?", odgovorio: "Predsedniče, ja sam musliman s velikim H”.

Poznata je i njegova tvrdnja da ga je Franjo Tuđman tri meseca pred smrt pitao: Hido, kome da ostavim Hrvatsku.

Bio je najbliži Tuđmanov saradnik. Devedesetih je izabran za glavnog urednika Vijesnika i sa te pozicije pisao je tekstove o Tuđmanu, među kojima i onaj o susretu prvog hrvatskog predsednika sa MIloševićem u tikveškom dvorcu, u osvit rata, 15. aprila 1991.

Sa mesta glavnog urednika Vijesnika, otišao je u Ministarstvo spoljnih poslova, odakle ga je ubrzo Tuđman poslao za ambasadora u Tursku.

Po povratku iz Ankare, imenovan je za ambasadora u Rusiji u vreme Jeljcina, a upravo je on organizovao prvi susret tadašnjeg ruskog predsednika i Tuđmana.

Bio je i blizak sa bivšim hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, i jedan od retkih koji je pohvalno govorio o njemu.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=01&dd=16&nav_category=167&nav_id=1642931

Biće samo protokolarni ambasador.

eremita

Zaslužan član
Poruka
115.465
Шта рећи осим да усташке хорде могу само овако нешто да осмисле и
измисле....одвратно........ немам речи............ само псовке.......
+++++++++++++++++++++++++++
Rođen je u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini 1951. godine.
Biščević je diplomirao politikologiju u Zagrebu, bio je glavni i odgvorni urednik zagrebačkog Vijesnika, a potom i ambasador u Turskoj od 1993. do 1995. i Rusiji od 1997. do 2002.

Poruka
7.785
Nikad, kao ni 99% Hrvata, cuo za tog tipa...
Tko je taj?
Ozbiljno pitam, ne trolam.
? Hido Biščević je legenda i kao novinar i kao političar.
Jedan od najboljih znalaca bliskog istoka, Irana i sl (mislim da je o tom bio napisao knjigu).

Ako nisi za njega čuo...hja...bolje se ne bavi ozbiljnije političkim temama..:kafa:

Samo, ne znam zašto bi u BG, on je bio na višim, znatno višim položajima,a napose je stručnjak za muslimanske zemlje.

Jugoslav Cvarak

Aktivan član
Poruka
1.969
Jedan od najboljih znalaca bliskog istoka, Irana i sl (mislim da je o tom bio napisao knjigu).

Ako nisi za njega čuo...hja...bolje se ne bavi ozbiljnije političkim temama..:kafa:

Samo, ne znam zašto bi u BG, on je bio na višim, znatno višim položajima,a napose je stručnjak za muslimanske zemlje.
Bato, nemam TV, evo ima skoro deset godina.
Kako da znam za tamo nekog Hidu?
Koji je on kura*c?
Sta god ti mislio o meni, ja vama, koji imate TV, nimalo ne zavidim.
Bozemesacuvaj danasnjice.

C0NSIGLIERI

Buduća legenda
Poruka
32.810

Pa hoce covek pred penziju da je blizu kuce a i u civilizaciji, umesto da ga salju u Jemen, Oman, Mali i tako te pickovce.

Poruka
7.785
To mu dodje kao nagrada za minuli rad, ako bude prcao Srbe Hrvati mogu da se ograde kako nije “Hrvat” :lol:
Ljudi slabo znaju aktivne i visoko sposobne diplomate iz Tuđmanova doba: Hidu Biščevića, Vladimira Drobnjaka, Darka Bekića, Maria Nobila,...

Većina ne samo forumaša, ovdje, nego ni šire javnosti nema pojma o pojmu o sposobnosti i funkcionalnosti tih ljudi.

Jugoslav Cvarak

Aktivan član
Poruka
1.969
Ja nemam TV (dosadan je) -no imam, recimo- mozak i pamćenje...
Proveo sam svoje kljucne godine odrastanja u sjeverozapadnoj, njemackoj vukojebini, selendri koja broji manjie od 2000,00 ljudi, 50/50 omjer katolika/protestanata, ja sam bio jedan od onih 95 % ex-Yu drzavljana koji su isli u katolicku skolu, koja je cak i u nazivu imala "Katolicka skola tako i tako".
Objasni mi, kako da ja svoje prve susjede mrzim?

C0NSIGLIERI

Buduća legenda
Poruka
32.810
Ljudi slabo znaju aktivne i visoko sposobne diplomate iz Tuđmanova doba: Hidu Biščevića, Vladimira Drobnjaka, Darka Bekića, Maria Nobila,...

Većina ne samo forumaša, ovdje, nego ni šire javnosti nema pojma o pojmu o sposobnosti i funkcionalnosti tih ljudi.
Hrvatska od vremena SFRJ ima bolju diplomatsku sluzbu od Srba, koji su sa Andrica, Ducica, Crnjanskog spali na neke cobane koji kradu benzin u Grckoj.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.