Quantcast

ТУЖИТЕ НАТО, МОРАЋЕ ДА ПЛАТИ!!!

eremita

Zaslužan član
Poruka
116.707
Tužite NATO, moraće da plati!

Vest objavljena:
11.01.2011 | 10:07-20:47

Od 1999. do danas procenat oboljenja od malignih bolesti povećan je za 28 odsto, a na Kosovu i Metohiji za čak 200 odsto. Podnošenjem tužbi protiv NATO-a preko advokata pokreta ŽENES oboleli od karcinoma i članovi njihovih porodica ulaze u dugotrajnu bitku koja će biti završena isplatom materijalnih nadoknada, kaže za S media portal predsednica ovog pokreta prof. dr Mila Alečković-Nikolić.

Pokret savesti „Žene stvaraoci za Srbiju“ (ŽENES) pokrenuo je kampanju prikupljanja medicinske dokumentacije svih građana Srbije koji su od NATO bombardovanja do danas oboleli od bilo kog oblika tumora – benignog ili malignog. Cilj kampanje je podnošenje tužbe protiv NATO alijanse i naknada štete svima koji se bore protiv ove opake bolesti, ali i porodicama čiji su članovi preminuli od različitih vrsta karcinoma od 1999. godine do danas.

Tužba je naša moralna obaveza

- Reč je o pokretu savesnih antiglobalistički nastrojenih ljudi koji se bore za moralnu, intelektualnu i materijalnu pravdu kaže za S media portal prof. dr Mila Alečković-Nikolić, profesor psihologije i etnopsihijatrije na univerzitetima u Sorboni i Beogradu, koja je i predsednica ŽENES-a.

Kontakt sa ŽENES-om
Svi koji žele da podnesu tužbu protiv NATO-a mogu to da učine pozivom na broj 064-13-43-116.
Generalni sekretar ŽENES-a Olivera Novaković daće dodatne informacije vezane za članstvo i dostavu medicinske dokumentacije koja je osnova za pokretanje tužbe.

Pokret je formiran u Srbiji i u Francuskoj, ali okuplja ljude dobre volje sa svih meridijana. Ideju o osnivanju dala je prof. dr Smilja Avramov, koja je šef našeg pravnog tima. U najužem rukovodstvu su i dr Nada Debeljački, predstavnica ruskih žena u Srbiji dr Marina Aleksandrovna-Galogaža i igumanija manastira Sveta Petka sa Kosova.
Prvi zahtev ŽENES-a, koji je ujedno postao i njegova identifikaciona karta, jeste pokretanje tužbe protiv NATO-a. Naša sagovornica podseća da je nekadašnja državna zajednica Srbije i Crne Gore podnela tužbu protiv NATO agresora, ali je ta tužba odbijena.

-Sadašnja država ne pokreće to pitanje, iako smatram da je to njena moralna obaveza. Ali, da ne bismo uzaludno čekali dan kada će se neko iz vlasti setiti da zatraži prava za svoje oštećene, mi iz ŽENES-a odlučili smo da okupimo žrtve i pomognemo im da izdejstvuju prava koja im pripadaju – navodi prof. dr Alečković-Nikolić.

Putinova podrška

Prof. dr Mila Alečković-Nikolić otkriva da je odziv na inicijativu ŽENES-a u inostranstvu sjajan; ponosna je na saradnju sa kubanskom ambasadorkom, kao i sa udruženjima i pojedincima iz Kanade, Venecuele i Rusije.

-Preko zahteva protiv NATO-a povezali smo antiglobalističku ideju. Očekujemo i veliku podršku Rusije, jer je predstavnica ruskih žena napisala je u ime pokreta pismo stranci premijera Vladimira Putina „Jedinstvena Rusija“ i uskoro ćemo potpisati protokol o saradnji.

Srbija je pretrpela humanitarni genocid

Ona dodaje da su na prostore Srbije tokom bombardovanja bačene tone i tone radioaktivnog materijala koji brutalno uzima svoj danak. Posledice dejstva osiromašenog uranijuma su zastrašujuće; u Srbiji, prema statističkim podacima, svake godine biva registrovano novih 30.000 obolelih od malignih bolesti. Primera radi, isti broj novootkrivenih pacijenata od karcinoma godišnje biva registrovan i u Francuskoj, ali ne bi trebalo zaboraviti da ova evropska država ima 64 miliona stanovnika, a Srbija čak osam puta manje!

-Prema zvaničnim podacima, od dana bombardovanja do danas procenat oboljenja od malignih bolesti povećan je za 28 odsto, a na Kosovu i Metohiji za frapantnih 200 odsto! Svake nedelje u Srbiji bivaju registrovana tri nova karcinoma kod dece. Mi u ŽENES-u smatramo da je nad stanovništvom Srbije učinjen pravi humanitarni genocid i to bi moralo da bude procesuirano – decidna je naša sagovornica.

Šta će nam partnerstvo sa dužnikom?

ŽENES se svim silama bori protiv ideje da Srbija uđe u NATO. Predsednica ovog pokreta podseća da je više od 90 odsto građana Francuske protiv NATO pakta u koji ih je uveo sadašnji predsednik Nikola Sarkozi.

-Nasleđe De Gola koje je glasilo „Francuska van NATO saveza“ veoma je jako. Velika ogorčenost protiv NATO-a vlada i u Italiji, iako je Italija američka vojna baza. Srbija ne bi trebalo da uđe u NATO alijansu iz moralnih i iz finansijskih razloga. Psihopatološki je veoma nezdravo ulaziti u tu alijansu posle nezalečene psihičke rane; mi još uvek sebe doživljavamo kao velike žrtve bombardovanja, i tu smo potpuno u pravu. S druge strane, NATO je veoma skup; zemlja koja postane članica mora da kupuje naoružanje, uglavnom ono koje je zastarelo, a mi ćemo to finansijski teško moći da ispratimo. Najzad, ulazak u partnerstvo sa NATO-m onemogućava nas da kao država tražimo realnu naknadu moralne, intelektualne i finansijske štete. Nema potrebe da postajemo partneri onima koji nam duguju – kategorična je prof. dr Alečković-Nikolić.

Na pitanje šta će se dogoditi sa tužbama ŽENES-a ukoliko Srbija u međuvremenu uđe u NATO, ona kaže:

-Nastavićemo našu borbu kao slobodni građani, jer ovo nije državni projekat.

Italijani dokazali vezu između bombardovanja i raka

Polazna osnova za pokretanje tužbe i dokazivanje da su benigni i maligni tumori kod stanovništva Srbije od 1999. do danas nastali upravo kao posledica bombardovanja, utemeljeni su u podacima iz Italije.

-Od 120 italijanskih vojnika koji su bili u sastavu KFOR-a, njih 45 je veoma brzo umrlo od raka. Uzročno-posledična veza koju je u takvim uslovima teško dokazati ipak je uspostavljena, jer su svi preminuli od istih oboljenja. To su potvrdili italijanski lekari i fizičari. Italija je reagovala, sud u Rimu dodelio je ogromne odštete porodicama stradalih vojnika. Onda su i Francuzi i Englezi priznali da su njihovi vojnici preminuli od karcinoma. Osim od Italijana, podatke o obolelima dobijamo i sa VMA, kao i sa Onkološkog instituta u Nišu i nekih drugih zdravstvenih institucija iz Srbije – navodi prof. dr Alečković-Nikolić.

Besplatna advokatska pomoć

Svesna važnosti uloge međunarodne javnosti, predsednica ŽENES-a alarmirala je „politički Zapad“, kao i sve ljude dobre volje u dijaspori koji su podržali inicijativu pokreta za tužbu protiv NATO-a. Preko supruga koji potiče iz porodice sudija i advokata, prof. dr Alečković-Nikolić pronašla je advokate u Francuskoj koji će besplatno zastupati sve oštećene. Iako će se u pravničku borbu protiv NATO agresora uključiti i trojica advokata iz Srbije, naša sagovornica kaže da je najpre trebalo napraviti svojevrsni „skandal“ u Evropi:

-Dugo sam živela u Francuskoj i svesna sam na koji način funkcioniše tamošnja javnost. Svi gledaju da li progovarate iz njihovog organizma. Inicijativa ŽENES-a je shvaćena ozbiljno u svetskim krugovima, jer smo kampanju pokrenuli mi, koji smo strani državljani. Ja imam dvojno državljanstvo i insistirala sam da inicijativu protiv NATO-a pokrenemo kao evropski državljani.

Kako podneti tužbu

Svako ko želi da pokrene tužbu protiv NATO-a, trebalo bi da postane član ŽENES-a. Pravni zastupnici ovog pokreta potom će preduzeti sve neophodne korake.

-Ljudi koji se javljaju daju nam poverljive podatke o svom stradanju. Ti podaci su potpuno zaštićeni, pa niko ne bi trebalo da strahuje da će njegova medicinska dokumentacija biti dostupna javnosti. Kada budemo prikupili dovoljan broj tužbi, obratićemo se Svetskoj zdravstvenoj organizaciji. Potom sledi duga borba advokata koja će se verovatno graničiti sa umetnošću, ali sam sigurna da će na kraju proces biti završen u korist oštećenih – kategorična je naša sagovornica.

Ona podseća da su na isti način bivši logoraši naplatili odštetu od nemačkih nacista:

- Tužbe nisu pokretale njihove države, već oni kao pojedinci, kao oštećeni, i to su u stvari najuspešnije borbe, jer država je uvek ograničena i uslovljena međunarodnim odnosima koji se svode na silu. Međunarodno pravo je univerzitetski predmet, ono u praksi ne funkcioniše, funkcioniše uglavnom sila. Mi nemamo to ograničenje, mi delujemo mimo svih granica, sa svim dobrim ljudima iz sveta.

S. Moldovan

Poruka
19.892
Постојала је тужба против НАТО пакта док је (појам морала и части за еуропске издајнике -)Слободан Милиошевић владао.
ЕУропске партије НИКАДА неће покренути поступак против НАТО, јер ту организацију воде лидери САД и водеће чланице ЕУ.

Значи, мора да се мења европска политикка у Србији и почне са српском.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.