Quantcast

Turski pjevač Haluk Levent snimio pjesmu "Srebrenica"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Uysal

Elita
Poruka
16.872
Povodom obilježavanja 17 godina od genocida u Srebrenici, u kojem je ubijeno više od osam hiljada muškaraca Bošnjaka, poznati turski rok pjevač Haluk Levent u Potočarima je snimio spot za pjesmu "Srebrenica". Pjesmu je komponovao prošle godine i posvetio je žrtvama i porodicama žrtava genocida u Srebrenici.
Haluk Levent je 1993. godine, za vrijeme ratnih dešavanja u BiH, snimio pjesmu “Spavaju, spavaju, spavaju djeca” kojom je želio da skrene pažnju svijeta na krvoproliće i zločine koji se dešavaju u BiH.

Levent je prošle sedmice boravio u Sarajevu kako bi za pjesmu "Srebrenica" snimio spot.

U izjavi za agenciju Anadolija, čiji ured za Balkan je posjetio prilikom boravka u glavnom gradu BiH, Haluk Levent je istakao kako na umjetnički način želi doprinijeti da se Srebrenica nikada ne zaboravi i privuči pažnju javnosti u Turskoj i u čitavom svijetu na Srebrenicu.

Levent je posjetio Memorijalni centar "Potočari" i tom prilikom kazao da osjeća veliku bol i tugu, koju ne može opisati riječima.

“Pravedni ili ne, ratovi su ponekad neizbježni. O jednom ubistvu se može pričati jedan sat, jedan ili dva dana. Ali, način na koji je neko ubijen ne zaboravlja se lahko. Ono što je privuklo moju pažnju u Srebrenici, jeste način na koji su izvršena svirepa ubistva nevinih ljudi. Naime, teško je shvatiti kako neko može da izvrši takve zločine u vremenu u kojem živimo. Može se desiti da jedan čovjek ubije svoju porodicu, ali teško je shvatiti kako je na stotine ljudi ubijalo nevine civile u Srebrenici”, riječi su Haluka Leventa.

“Postavio sam sebi pitanje, gdje to ide ovaj svijet kada na stotine ljudi na brutalan i divljački način ubijaju veliku grupu nevinih ljudi. Za mene je Srebrenica primjer koji oslikava dokle može ići ljudska brutalnost. To je nešto gore od genocida, kada na isti način budu ubijene na hiljade nevinih ljudi, kada se uništavaju i iskorjenjuju čitave porodice”, napomenuo je turski pjevač.

“U Srebrenici se desio genocid koji je sličan masakru Hitlera nad Jevrejima. Ali, ljudi u svijetu ne znaju dovoljno o Srebrenici, jer im to mi nismo prenijeli. Zato sam ja ovdje, da skrenem pažnju svijeta na strašni genocid u Srebrenici. Svi pričaju o holokaustu, ali o genocidu u Srebrenici se ne priča i ne zna dovoljno”, tvrdi Levent.

Turski pjevač ističe da ga je to motivisalo da prošle godine napiše pjesmu "Srebrenica".

“Moram napomenuti da jako brzo zaboravljamo neke stvari, a ustvari, ovaj strašni genocid nikad se ne bi smio zaboraviti”, kaže turski pjevač.
Levent je istakao kako odavno želi snimiti spot za pjesmu "Srebrenica".

“Želio sam napisati pjesmu koja će na najbolji način objasniti strahote koje sam vidio posjetom Srebrenici i Potočarima. Cijeli svijet kritikuje i osuđuje zločine i genocid nad Jevrejima koji je izvršio Hitler. Na stotine hiljada ljudi posjećuju gasne komore u Njemačkoj u kojima je ubijeno na milione Jevreja. Ali, i pored toga, što se i u Srebrenici desio strašan genocid, još uvijek nismo uvjerili svijet šta se ovdje zaista desilo. O Srebrenici moramo pričati svaki dan. Došao sam u Srebrenicu kako bih skrenuo pažnju čitavog svijeta na gnusni genocid u ovom gradu”, kazao je Haluk Levent u intervjuu za agenciju Anadolija.

Svako mora na svoj način doprinijeti da se genocid u Srebrenici nikad ne zaboravi. Ja kao umjetnik i pjevač želim na ovaj način doprinijeti i ispuniti svoju umjetničku obavezu. Ja sam po prirodi osjećajan čovjek i ono što sam vidio u Srebrenici, utjecalo je na mene, pa sam morao napisati pjesmu”, poručio je turski pjevač.

Levent je napomenuo kako spotom koji je napravio u Potočarima želi skrenuti pažnju ljudi da izvuku pouke i ne zaborave genocid u Srebrenici.

“To je glavni razlog zašto pravim spot, koji će uskoro biti gledan u Turskoj”, riječi su Leventa.

“Nikad ne smijemo zaboraviti brutalni način na koji su ubijani nevini ljudi. Možda u svome spotu neću moći prenijeti svu brutalnost i strahote počinjenog genocida, ali pokušao sam objasniti bolne poglede majki žrtava genocida”, naveo je Haluk Levent.

Leventov spot će biti prikazan 11. jula na turskoj nacionalnoj televiziji TRT.
“U Potočarima sam vidio mezar na kojem je pisalo 'Almir'. Taj dječak je imao 17 godina kada je ubijen. Ubijen je samo zato što je imao 17 godina i što je Bošnjak. Neka Allah pomogne porodicama žrtava i svim Bošnjacima. I da se nikada više ne ponovi ovakvo nešto”, poručio je na kraju razgovora turski rok pjevač.

Poruka
22.458
Mali instrumentalizovani beznacajni kartkopameti Turcin. Lepo je sto se setio zrtava Sreberenice, nije lepo sto nije opevao genocid nad Armencima. Uvek i iznova fascinira nacin na koji je moguce manipulisati glupanima. Cestitke VB i SAD

Armenski genocid je skupno ime za dva događaja u kojima su Turci na teritoriju Turske pobili i raselili velik broj Armenaca, čime je na tom području nestao zapadni armenski jezik
1890. je u Osmanskom Carstvu živjelo 2,5 milijuna Armenaca, od kojih su većina bili vjernici Armenske katoličke Crkve odnosno Armenske apostolske Crkve. Rusija je Armence podupirala u njihovim zahtjevima za autonomijom jer je željela oslabiti Osmansko Carstvo. Iako je autonomaški pokret brzo rastao, sultan Abdul Hamid II. je odlučio zadržati vlast nad tim područjem.

Otomanska je vlada potakla protuarmenske osjećaje kod Kurda, susjeda Armenaca, pa su Armenci zbog toga i zbog povišenja poreza podigli ustanak. Osmanska vojska i kurdske paravojne snage pobile su 1894. na tisuće Armenaca i spalile mnogo sela. Dvije godine kasnije su armenski revolucionari zauzeli Osmansku banku (tur. Osmanlı Bankası, odnosno Bank-ı Osmanî-i Şahane) u Carigradu da bi privukli pažnju međunarodne javnosti. Odredi muslimanskih Turaka zatim su pobili 50.000 Armenaca. Stupanj upletenosti otomanske vlade u te odrede nije dobro poznat i predmet je rasprave.

Rusija i Turska su ušle u I. svjetski rat kao neprijatelji. Turci su Armence smatrali ruskom petom kolonom. U veljači 1915. svih 60.000 mobiliziranih armenskih vojnika zatvoreno je u radne logore i poslije ubijeno. Armence u blizini fronta (slična je sudbina zadesila i ljude daleko od crte bojišnice) potjerali su da pješače prema negostoljubivim pustinjskim krajevima Sirije i Mezopotamije, a 24. travnja su u Istanbulu i drugim velikim turskim gradovima uhićeni i pobijeni armenski intelektualci.

Ukupno je tako izginulo oko milijun i pol ljudi, dok se preživjeli nakon rata nisu mogli vratiti kući, pa su se iselili u ruski dio Armenije ili Zapadnu Europu, Sjevernu Ameriku i Australiju.

Te rane nisu posve zacijelile i još utječu na odnose između između Armenije i Turske. Armenija tvrdi da su ti događaji bili planirani i da ih se može nazvati samo genocidom. Taj je stav 1985. i 1986. zauzeo i UN, a godinu dana kasnije i Europski parlament. S druge strane, Turska i dalje tvrdi da to nije bio genocid i da su samo neki zapovjednici "otišli malo predaleko". Neke su armenske organizacije (npr. ASALA) u drugoj polovici 20. stoljeća terorističkim napadima neuspješno pokušale natjerati Tursku da promijeni stav.

Jasno je da je međunarodna zajednica znala za te događaje, a nije reagirala drukčije (osim američkog veleposlanika) nego mlakim protestima veleposlanika. Postoji i priča o tome da je Hitler u pripremama za "konačno rješenje židovskoga pitanja" izjavio: "Tko danas više spominje istrijebljenje Armenaca?"

NalimInTheHous

Primećen član
Poruka
735
kad ovo citadela čuje, dobiće napad orgazma, a onda će pasti u trans :hahaha1:

@ tema>

ček da mi snimimo par pesama o Prvom Balkanskom Ratu :mrgreen:

npr: lepo gori jedrene, ka*ru puše turci :hahaha1: ili još bolje fuad bej - drkela je stara :mrgreen::hahaha1:

RG-1158-011.jpg

RG-1158-066.jpg

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.201
Misliš na cirkus zvana republika Srpska- ako i treba tako.

Пусти снови - и то обрезани пусти снови...:lol: Република Српска је одавно ДРЖАВА ЗА СЕБЕ... само ви Бошње слабо капирате... има 2,000 000 људи..... да нећете можда да их потурчите, да их оробите, да их окупирате....... не кењ**

virtuelni

Veoma poznat
Poruka
10.537
Povodom obilježavanja 17 godina od genocida u Srebrenici, u kojem je ubijeno više od osam hiljada muškaraca Bošnjaka, poznati turski rok pjevač Haluk Levent u Potočarima je snimio spot za pjesmu "Srebrenica". Pjesmu je komponovao prošle godine i posvetio je žrtvama i porodicama žrtava genocida u Srebrenici.
Haluk Levent je 1993. godine, za vrijeme ratnih dešavanja u BiH, snimio pjesmu “Spavaju, spavaju, spavaju djeca” kojom je želio da skrene pažnju svijeta na krvoproliće i zločine koji se dešavaju u BiH.

Levent je prošle sedmice boravio u Sarajevu kako bi za pjesmu "Srebrenica" snimio spot.

U izjavi za agenciju Anadolija, čiji ured za Balkan je posjetio prilikom boravka u glavnom gradu BiH, Haluk Levent je istakao kako na umjetnički način želi doprinijeti da se Srebrenica nikada ne zaboravi i privuči pažnju javnosti u Turskoj i u čitavom svijetu na Srebrenicu.

Levent je posjetio Memorijalni centar "Potočari" i tom prilikom kazao da osjeća veliku bol i tugu, koju ne može opisati riječima.

“Pravedni ili ne, ratovi su ponekad neizbježni. O jednom ubistvu se može pričati jedan sat, jedan ili dva dana. Ali, način na koji je neko ubijen ne zaboravlja se lahko. Ono što je privuklo moju pažnju u Srebrenici, jeste način na koji su izvršena svirepa ubistva nevinih ljudi. Naime, teško je shvatiti kako neko može da izvrši takve zločine u vremenu u kojem živimo. Može se desiti da jedan čovjek ubije svoju porodicu, ali teško je shvatiti kako je na stotine ljudi ubijalo nevine civile u Srebrenici”, riječi su Haluka Leventa.

“Postavio sam sebi pitanje, gdje to ide ovaj svijet kada na stotine ljudi na brutalan i divljački način ubijaju veliku grupu nevinih ljudi. Za mene je Srebrenica primjer koji oslikava dokle može ići ljudska brutalnost. To je nešto gore od genocida, kada na isti način budu ubijene na hiljade nevinih ljudi, kada se uništavaju i iskorjenjuju čitave porodice”, napomenuo je turski pjevač.

“U Srebrenici se desio genocid koji je sličan masakru Hitlera nad Jevrejima. Ali, ljudi u svijetu ne znaju dovoljno o Srebrenici, jer im to mi nismo prenijeli. Zato sam ja ovdje, da skrenem pažnju svijeta na strašni genocid u Srebrenici. Svi pričaju o holokaustu, ali o genocidu u Srebrenici se ne priča i ne zna dovoljno”, tvrdi Levent.

Turski pjevač ističe da ga je to motivisalo da prošle godine napiše pjesmu "Srebrenica".

“Moram napomenuti da jako brzo zaboravljamo neke stvari, a ustvari, ovaj strašni genocid nikad se ne bi smio zaboraviti”, kaže turski pjevač.

“Želio sam napisati pjesmu koja će na najbolji način objasniti strahote koje sam vidio posjetom Srebrenici i Potočarima. Cijeli svijet kritikuje i osuđuje zločine i genocid nad Jevrejima koji je izvršio Hitler. Na stotine hiljada ljudi posjećuju gasne komore u Njemačkoj u kojima je ubijeno na milione Jevreja. Ali, i pored toga, što se i u Srebrenici desio strašan genocid, još uvijek nismo uvjerili svijet šta se ovdje zaista desilo. O Srebrenici moramo pričati svaki dan. Došao sam u Srebrenicu kako bih skrenuo pažnju čitavog svijeta na gnusni genocid u ovom gradu”, kazao je Haluk Levent u intervjuu za agenciju Anadolija.

Svako mora na svoj način doprinijeti da se genocid u Srebrenici nikad ne zaboravi. Ja kao umjetnik i pjevač želim na ovaj način doprinijeti i ispuniti svoju umjetničku obavezu. Ja sam po prirodi osjećajan čovjek i ono što sam vidio u Srebrenici, utjecalo je na mene, pa sam morao napisati pjesmu”, poručio je turski pjevač.

Levent je napomenuo kako spotom koji je napravio u Potočarima želi skrenuti pažnju ljudi da izvuku pouke i ne zaborave genocid u Srebrenici.

“To je glavni razlog zašto pravim spot, koji će uskoro biti gledan u Turskoj”, riječi su Leventa.

“Nikad ne smijemo zaboraviti brutalni način na koji su ubijani nevini ljudi. Možda u svome spotu neću moći prenijeti svu brutalnost i strahote počinjenog genocida, ali pokušao sam objasniti bolne poglede majki žrtava genocida”, naveo je Haluk Levent.

“U Potočarima sam vidio mezar na kojem je pisalo 'Almir'. Taj dječak je imao 17 godina kada je ubijen. Ubijen je samo zato što je imao 17 godina i što je Bošnjak. Neka Allah pomogne porodicama žrtava i svim Bošnjacima. I da se nikada više ne ponovi ovakvo nešto”, poručio je na kraju razgovora turski rok pjevač.

Koja je budala sastavljala ovaj klip??? Vidim da su i mrtvi gedncidaši gurnuti u spot...:rotf:

Nekad je civilizacija poput zvijeri
Civilizacija je nekad okrutna

Ovo je tačno....

Sve u svemu smrdljiva i već dosadna onanija nad nesrećom i mrtvima...

Schlosser

Iskusan
Poruka
5.015

Nikakvog genocida u Srebrenici bilo nije, za tu prevaru sad vec znaju i vrapci na grani, a i sveukupno ubijenih Muslimana bilo je mozda tek par stotina, sto je za gradjanski rat i uobicajeno.

Koem

Veoma poznat
Poruka
14.600
Пусти снови - и то обрезани пусти снови...:lol: Република Српска је одавно ДРЖАВА ЗА СЕБЕ... само ви Бошње слабо капирате... има 2,000 000 људи..... да нећете можда да их потурчите, да их оробите, да их окупирате....... не кењ**

:hahaha: Sa Dijasporom mozda.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.