Turska - regionalna i globalna pretnja (vesti i analize)

Uloga i ponašanje današnje Turske?

  • Potpuno negativna

  • Uglavnom negativna

  • Neznatno negativna

  • Neznatno pozitivna

  • Uglavnom pozitivna

  • Potpuno pozitivna


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Имам једно мишљење тј питање:
- Турска је показала да је ушла у ред озбиљних техничких нација и то стоји. Доста тога сама развија што је велики успех али, моје бар мишљење, да могу да развијају сами, без већих проблема, неке мање, евентуално средње системе али мислим да су се мало залетели када је реч о великим и сложеним системима као што су: борбени авион 4(5) генерације, конвенционални носач авиона, пво системи средњег или великог домета и радари који то прате, јуришне подморнице великих капацитета, балистичке пројектиле и крстареће ракете великог домета.... за то је потребно много сакупљеног знања, искуства, велики број врхунских инжињера, времена и на крају јако пуно пара. Мислим да они неће то моћи све да изгурају јер и велике техничке нације са јако много људи и новца (САД, Русија, Кина, Индија, Француска) имају у тим областима веома озбиљних проблема које често не могу годинама да реше. Од неких чак и одустају. Тако да сам мишљења да ће се Турска упетљати у неколико таквих пројеката из којих неће моћи да се извуче а потрошиће огроман новац и време. Твоје мишљење ме интерњесује? и да ли она то ради што заиста хоће да буде самостална или што је принуђена јер су јој, бар тако ми се чини, многа врата затворена, што се тиче набавке тако сложених система.

Jedno je sigurno. Ako ne pokusaju onda nece ni uspeti. Nesto ce omasiti ali nesto ce se i izroditi.

No jedno je sigurno. Erdogan je preporodio Tursku i napravio silu od njih. Prvo je preporodio infrastrukturu. Na desetine aerodroma, zeleznice, mostovi, brane itd... Evo sagradio i nukelarne centrale. Podigao izvoz turske robe.

Gledao sam jednom reportazu i pricao je jedan taksista iz Istanbula. Dakle obicni covek. Kaze da su pre Erdogana Turci samo sanjali da idu na baustelu u DE. I to se u turskom drustvu smatralo uspehom. Ako neko ode raditi u Nemacku (bilo kakakv posao) to se smatralo da je uspeo u zivotu. Danas kaze, i pokazuje novoizgradeni most na Bosforu imate toliko ovih novih stvari. Toliko je izgradeno i napravljeno da su Turci vratili samopouzdanje u sebe. Kaze Erdogan im je vratio taj duh. Da su sposobni i da mogu. Promenio im je mentalni sklop.

To je ono osnovno
Tako da ce se oni opet vratiti u prvi plan. Trenutno su regionalna sila ali ce pre ili kasnije prerasti u globalnu.





TURSKA SE NAORUŽAVA MUNJEVITO BRZO: Ankara testirala prvu hipersoničnu raketu vazduh-zemlja, objavljen snimak (VIDEO)​


urska je uspešno testirala prvu domaću hipersoničnu raketu vazduh-zemlja sa bespilotne letelice Bajraktar Akinči, saopštila je kompanija Bajkar koja proizvodi borbene dronove, prenosi TASS.

https://www.sd.rs/vesti/naoruzanje/...cnu-raketu-vazduh-zemlja-objavljen-2022-12-17
 
Koliko sam citao pod Erdoganom su postali 5. sila u Evropi. Toliko. Gde smo mi za to vreme? Sve bedniji i bedniji.

Mislim da ce Turci ponovo poklopiti Balkan. To je neminovno. Evo upravo stizu rezultati popisa stanovnistva koji su odrzani u raznim balkanskim drzavama

Hrvatska izgubila, 400.000 st, Srbija 600.000, Grcka 400.000, Bugarska je izgubila cak 850.000 u zadnjih 10 godina!
Sav taj prostor se prazni a na Bosforu se ponovo podize turska sila

Evo Francuzi masovno naoruzavaju Grke i huskaju ih na rat s Turcima. Da postradaju.


I Madari imaju pretenzije na Balkan ali su premali i ispuhali su se.
 
To govoris od dana tvog rodjenja, a čika Erdogan napravio raketu s kojom moze da te pogodi u kaficu u centru Atine

https://www.nezavisne.com/novosti/s...-Grcku-da-rakete-mogu-letjeti-do-Atine/749225
Ја то не говорим од дана мог рођења. Али врло добро знам ко свеживи у Турксој, ко мрзи турску од ставновника турске, и колико турака у турској има. А то је страшно плодно тле за сваку манипулацију и за сваки неред.
 
Ја то не говорим од дана мог рођења. Али врло добро знам ко свеживи у Турксој, ко мрзи турску од ставновника турске, и колико турака у турској има. А то је страшно плодно тле за сваку манипулацију и за сваки неред.

Nekad je tamo bilo i armenac pa ih nema vise.
 
Nevolja je u tome, sto sad vise ima onih koji nisu turci tamo. Ili cak i mrze Tursku.
KLJUČNI IZBORI U JUNU

Politico: Erdogan planira rat i obračune kako bi sačuvao svoju kožu​


B. H.
1 sat
57
komentara


115
dijeljenja
FacebookTwitterEmailEmail

Foto: EPA-EFE

Foto: EPA-EFE
Predsjednički izbori u Turskoj, zakazani za 23. juni, nedvojbeno su najvažniji izbori na svijetu ove godine. Odredit će hoće li ova nacija od 85 miliona građana, na rubu Evrope, Azije i Bliskog istoka, nastaviti hrliti putem prema autoritarnoj vlasti ili će izabrati liberalniji put.

Po prvi put otkako je Erdoganova konzervativna stranka pravde i razvoja (AKP) došla na vlast 2002. godine, postoji ozbiljna perspektiva političkih promjena. Inflacija je preko 80 posto godišnje, turska lira je pala u odnosu na dolar, a popularnost vlade je pala kako su ekonomske poteškoće rasle, stoji u analizi Politico-a.
Prema anketama, Erdogan je u ozbiljnim je političkim problemima, s AKP-om jedva da dobiva podršku od 30 posto. Naravno, njegov je odgovor bio brutalan i na domaćem i na međunarodnom planu.
Uprkos protivljenju i Washingtona i Moskve, Erdogan je govorio o pripremama za slanje tenkova u Siriju, s ciljem istjerivanja kurdske milicije koje Ankara povezuje sa zabranjenom Kurdistanskom radničkom strankom (PKK). Čini se da je odlučan dovršiti tampon zonu s druge strane turske južne granice.
U međuvremenu, turski predsjednik također prijeti da će udariti NATO saveznicu Grčku usred sporova oko rezervi plina, Kipra i militarizacije grčkih otoka u Egejskom moru.
Otkako je započela ruska invazija na Ukrajinu, Erdogan je postavio Tursku kao nezamjenjivog posrednika između Moskve i Kijeva, pomažući u sklapanju poslova i ugošćujući razgovore između američkih i ruskih šefova sigurnosnih službi. Također je uspio podržati Ukrajinu, uključujući i prodaju vojnih bespilotnih letjelica, istovremeno održavajući trgovinske i energetske veze s Rusijom i bez ugrožavanja svog osobnog odnosa s predsjednikom Vladimirom Putinom ili izazivanja gnjeva Zapada.
U međuvremenu, kod kuće, turski predsjednik upotrijebio je pravosudni sistem koji nije baš poznat po svojoj neovisnosti kako bi pokušao diskvalificirati svoje najjače potencijalne protivnike.

Gradonačelnik Istanbula Ekrem Imamoglu, popularna figura iz sekularne Republikanske narodne stranke lijevog centra (CHP), koji bi mogao biti zajednički kandidat opozicije za predsjednika, nedavno je osuđen na više od dvije godine zatvora zbog "vrijeđanja javnosti".
Podrška opoziciji je sve snažnija (Foto: EPA-EFE)

Podrška opoziciji je sve snažnija (Foto: EPA-EFE)
Također, više od 100 političara iz glavne prokurdske Narodne demokratske stranke (HDP) i dalje se sudi za djela terorizma, što bi moglo dovesti do toga da pokret bude zabranjen. HDP nije dio opozicionog saveza šest stranaka koji sastavlja zajedničku izbornu platformu. Međutim, mogao bi biti jezičak na vagi, kao što pokazuju ankete, ako ni AKP ni opozicija ne osvoje većinu u parlamentu.
Erdogan je u 20 godina od politike "nula problema sa susjedima" došao do otvorenog ili latentnog sukoba sa Sirijom, Grčkom, Izraelom, Egiptom, Saudijskom Arabijom i Armenijom. Međutim, posljednjih mjeseci započeo je približavanje sa nekoliko od navedenih protivnika, dijelom zato što ga je neuspjeh ustanaka u Arapskom proljeću koje je podržala Turska prisilio da prilagodi svoju vanjsku politiku, ali i zato što mu očajnički treba arapski i zapadni kapital da se podupre privredu, uništenu nepromišljenom politikom održavanja niskih kamatnih stopa.
Kopneni upad u Siriju koji bi izazvao reakciju SAD-a ili Rusije, mogao bi mu se obiti o glavu, kao što bi moglo i njegovo korištenje pravosuđa da gurne opoziciju u stranu. S druge strane, ograničena prekogranična operacija s malo turskih žrtava zapravo bi mogla biti prihvatljiva glasačima, na isti način na koji se izraelski napadi na Gazu u znak odmazde za raketne napade palestinskog Hamasa smatraju policijskim operacijama, a ne ratovima.

Erdogan će htjeti pokazati obnovljenu moć Turske u multipolarnom svijetu u kojem sile srednje veličine mogu imati više utjecaja, budući da su SAD i Rusija manje voljne ili sposobne djelovati kao globalni policajci. Ali nakon intervencija u Libiji i podrške Azerbajdžanu protiv Armenije, mogao bi odustati od kopnenog napada u Siriji, ako ga velike sile nastave upozoravati.
Evropska unija će vjerojatno biti promatrač, a ne sila za umjerenost ili promjenu. EU je najveći trgovački partner Turske, ali je izgubila utjecaj u Ankari, budući da je proces pristupanja zemlje EU-u na izdisaju, a Brisel mora redovno "potkupljivati" Tursku kako bi zadržala gotovo 4 miliona sirijskih izbjeglica na svom tlu.
Zapadu bi nedvojbeno laknulo kada bi Erdoganu vidio leđa. Ali vlade se ne upuštaju u eksperimetisanje, te još drže komunikacijske linije otvorene za moćnika na Bosforu i nudeći malo javne pomoći opoziciji, dok se tiho mole za umjereniju, prozapadnu Tursku u junu ove godine.
 
Sreda, 25.10.2023. u 13:49

Erdogan: Hamasovci su oslobodioci, a ne teroristi​

„To što oni koji su mobilisali svet u korist Ukrajine nisu govorili protiv masakra u Gazi najočitiji je znak njihovog licemerja “, kaže turski predsednik
677z381_erdogan--taip-f-ap-beta-ssss.jpg

Реџеп Таип Ердоган (Фото АП - Бета)
Militanti Hamasa su „oslobodioci koji se bore za svoju zemlju, a ne teroristi", izjavio je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan , a prenosi Al Arabija .
Predsednik Turske rekao je da neće putovati u Izrael kako je to ranije bilo planirano jer je jevrejska država iskoristila "dobre namere" Turske.
„Napadi Izraela na Gazu su jednaki ubistvu. Razmjena zarobljenika između Izraela i Hamasa mora biti hitno okončana, a prelaz Rafa mora biti otvoren za humanitarnu pomoć,” rekao je turski predsednik Erdogan .
„Nećete naći nijednu drugu državu čija se vojska ponaša tako nehumano, dodao je on povodom odmazde koju je Izrael izvršio u Pojasu Gaze kao odgovor na napad koji je izveo Hamas 7. oktobra.
Šef turske države je takođe napao zapadne sile.
„To što oni koji su mobilisali svet u korist Ukrajine nisu govorili protiv masakra u Gazi je najočitiji znak njihovog licemerja “, naglasio je Erdogan i pozvao na osnivanje „nezavisne Palestine“, kao i na organizovanje konferencije između Izraela i Palestinaca, predlažući da Turska bude garant svakog budućeg sporazuma.

https://www.politika.rs/sr/clanak/580155/Erdogan-Hamasovci-su-oslobodioci-a-ne-teroristi
 
Наши прецедници Вучић и Додик су у одличним односима са султаном Реџепом. Нама није претња.
Za sada. Problem je što je potpuno nepredvidiv, a mnogo veće pitanje je kako će se naslednik postaviti prema nama. Čak i Grčka ima nekih zakulisnih dilova sa Iranom, upravo zbog svojih turskih suseda.
 

Back
Top