Turci su za sve krivi? Da li je baš tako?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blues rock

Primećen član
Poruka
585
Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.

Na jednom hrvatskom forumu pronašao sam neku temu koja se bavi ovim problemom, a evo copy-paste:


---
Milijun milijuna puta je ponovljeno da su Turci upropastili Balkan i da je zbog njih to sad najsiromašniji dio Europe----

Recimo da su Turci zaista unazadili Balkan, zar razdoblje od 100-150 godina nije dovoljno da se poništu štetni turski utjecaji i uhvati korak s zapadnom Europom? Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

Turci od druge polovice 14. stoljeća kidaju komadić po komadić Balkana, slabe i razjedinjene države im se ne uspijevaju suprostaviti, 1453. pada Konstatipolis, Turci su jako iznenadjeni kad su vidjeli oronule gradjevine, napuštene ulice i trgove. Uskoro padaju i Bugarska i Srbija ne uspijevajući pružiti znatniji otpor uslijed vlastitog rasula.

U osvojenim zemljama Turci izdaju povelje kojima kršćanima jamče slobodu vjeroispovjesti, nakon dolaska Turaka prvi puta u povijesti je na Balkanu zavladala pravna država, položaj seljaka se popravio, Turci grade vodovode, kupališta i toplice pa možemo reći da su Turci donijeli higijenu na Balkan...

Doduše, u 18. stoljeću se položaj seljaka pogoršavao uslijed činjenice da su posve presahnuli prihodi od pljačke i ratnog plijena koji je nestao. U Tursko carstvo ne prodiru utjecaji renasanse, baroka, prosvijeteljstva i sličnih pokreta, samo zar mislite da bi u jednu Srbiju ili u jednu Grčku prodrli takvi utjecaji???? Ja sam uvjeren da ne bi, to bi se smatralo neprijateljskim katoličkim utjecajem. Ne znam baš ni kakav bi bio položaj seljaka, izloženi samovolji feudalaca???

Mislim da sam jasno dokaza da Turci nisu uzrok zaostajanja Balkana prema zapadu Europe, da je to tako najbolje svjedoče zadnji događaji

Dok Atena i Solun gore, dok Beogradom vlada siromaštvo i kriminal dotle Istanbul i Ankara svakog dana pružaju nove prilike a Turska postaje ekonomski tigar..........
---
 
Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.

Na jednom hrvatskom forumu pronašao sam neku temu koja se bavi ovim problemom, a evo copy-paste:


---
Milijun milijuna puta je ponovljeno da su Turci upropastili Balkan i da je zbog njih to sad najsiromašniji dio Europe----

Recimo da su Turci zaista unazadili Balkan, zar razdoblje od 100-150 godina nije dovoljno da se poništu štetni turski utjecaji i uhvati korak s zapadnom Europom? Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

Turci od druge polovice 14. stoljeća kidaju komadić po komadić Balkana, slabe i razjedinjene države im se ne uspijevaju suprostaviti, 1453. pada Konstatipolis, Turci su jako iznenadjeni kad su vidjeli oronule gradjevine, napuštene ulice i trgove. Uskoro padaju i Bugarska i Srbija ne uspijevajući pružiti znatniji otpor uslijed vlastitog rasula.

U osvojenim zemljama Turci izdaju povelje kojima kršćanima jamče slobodu vjeroispovjesti, nakon dolaska Turaka prvi puta u povijesti je na Balkanu zavladala pravna država, položaj seljaka se popravio, Turci grade vodovode, kupališta i toplice pa možemo reći da su Turci donijeli higijenu na Balkan...

Doduše, u 18. stoljeću se položaj seljaka pogoršavao uslijed činjenice da su posve presahnuli prihodi od pljačke i ratnog plijena koji je nestao. U Tursko carstvo ne prodiru utjecaji renasanse, baroka, prosvijeteljstva i sličnih pokreta, samo zar mislite da bi u jednu Srbiju ili u jednu Grčku prodrli takvi utjecaji???? Ja sam uvjeren da ne bi, to bi se smatralo neprijateljskim katoličkim utjecajem. Ne znam baš ni kakav bi bio položaj seljaka, izloženi samovolji feudalaca???

Mislim da sam jasno dokaza da Turci nisu uzrok zaostajanja Balkana prema zapadu Europe, da je to tako najbolje svjedoče zadnji događaji

Dok Atena i Solun gore, dok Beogradom vlada siromaštvo i kriminal dotle Istanbul i Ankara svakog dana pružaju nove prilike a Turska postaje ekonomski tigar..........
---

Svaka joj čast i daleko joj lepa kuća ....
 
Ali tačno dokle su turci došli to je najgori deo evrope i tamo gde su se najduže zadržali tu je najgore.
100-150 godina nije bilo dovoljno da se poništi loš turski uticaj jer je to ipak kratak period za istoriju civilizacije.
Turci su i dosta zakomlikovali okolnosti na balkanu donošenjem islama, izazvali pomeranje naroda čime su se zakomlikovali odnosi i to je ostalo do danas.
 
Ma turci su čudo.
Prvo su nas porobili ali smo se posle 500 godina nekako oslobodili.
Sada na porobljavanju intelektualno,
Da ne kažem da nas u mozak ....
preko Prve u Pinka svojim serijama.
"Sulejman Veličanstveni"?
Ne gledam kući, ali sam par epizoda odgledao u gostima.
I strašno se iznenadio.
Pa to je bio jedan jako fini čovek.
 
Poslednja izmena:
Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.

Na jednom hrvatskom forumu pronašao sam neku temu koja se bavi ovim problemom, a evo copy-paste:

Vidi.....

Mi smo Turke pokrali, poharali, prevarili, slagali i sve ono najlošije smo radili što se može zamisliti, pa su pobegli glavom bez obzira...


A mi smo im na rastanku ispevali nizamski rastanak....


Jedina zemlja koje je pevala svom okupatoru na rastanku... hrvatski danke dojčland je mala maca za "nizamca"...
 
Прво питање- зашто мод ово није већ пребацио на подфорум историја?

А сад малко о теми- Турци су за већи део Западне Европе тог доба били изразито напредна држава, која је имала законе, судије, јединствене порезе и централну државну управу, а такође и, за трговце изразито значајно, јединствене царине само на спољној граници царства. Када су ове ствари ''пукле'', пукла је и Отоманска империја. Мали проблемчић са нашим, источним Балканом је утицај Византије- наследнице великог Рима, због кога су, гле чуда, владари прописивали законе, јединствене порезе... Тако да са Турцима ништа ново није дошло. Осим ислама и разарања. Једноставно, лајтмотив текста је ''бацање хејта'' на Исток и Византију. Замисли, држава на издисају која губи територије, коју су крсташи на превару заузели и опљачкали не гради велелепне грађевине. И још се потеже ренесанса уз заборављање одакле су стари списи допловили- из библиотека те исте Византије која их, за разлику од папе, није спалила...
 
Прво питање- зашто мод ово није већ пребацио на подфорум историја?

А сад малко о теми- Турци су за већи део Западне Европе тог доба били изразито напредна држава, која је имала законе, судије, јединствене порезе и централну државну управу, а такође и, за трговце изразито значајно, јединствене царине само на спољној граници царства. Када су ове ствари ''пукле'', пукла је и Отоманска империја. Мали проблемчић са нашим, источним Балканом је утицај Византије- наследнице великог Рима, због кога су, гле чуда, владари прописивали законе, јединствене порезе... Тако да са Турцима ништа ново није дошло. Осим ислама и разарања. Једноставно, лајтмотив текста је ''бацање хејта'' на Исток и Византију. Замисли, држава на издисају која губи територије, коју су крсташи на превару заузели и опљачкали не гради велелепне грађевине. И још се потеже ренесанса уз заборављање одакле су стари списи допловили- из библиотека те исте Византије која их, за разлику од папе, није спалила...

Претекао си ме у одговору. ;)

Добра му је и она да нису имали знања у Византији да обнове цркве, као да су им их изградили ванземаљци.
 
Turska je svakako deo problema iz prostog razloga sto nas je, i to stalno ponavljam, izolovala od renesanse i progresivnih misaonih, umetnickih i ekonomskih tokova ostatka Evrope (u Srbiji se kapitalizam u vidu proste manufakture razvija tek u 19. veku, dok je o ostatku Evrope tada naveliko vladala industrijalizacija a manufaktura bila stvar 16. veka). Srpska umetnost nestaje sa srednjim vekom, a vraca se u tragovima tek u baroku zahvaljujuci Vojvodjanima, a u potpunosti tek u vreme romantizma kada se Srbija otarasila Turaka sredinom 19. veka. Dovoljno je uporediti delove nase zemlje i duzinu zadrzavanja Turaka u njima- u Vojvodini oko 170- 200 godina, u Sumadiji i Beogradu oko 350, u Juznoj Srbiji 400 a na Kosmetu i Sandzaku 450. Ekonomski i svaki drugi stepen razvoja ovih oblasti je, dakle, obrnuto proporcionalan broju godina koji su Turci u njima proveli.

Naravno, Turci svakako nisu jedini problem. Srbi "boluju" od svih bolesti drugih juznjackih naroda. Emocionalnost, patoloski povezana porodica, preterani konzervatizam i kad treba i kad ne treba, i sto je najvaznije, izlaz na mrtvi Mediteran (dobro, ne sadasnja Srbija ali istorijske srpske zemlje), umesto na zivi Atlantik, dakle, bez mogucnosti da se osnuju kolonije (opljackaju drugi krajevi sveta). Pogledajte i druge mediteranske narode-Juzni Italijani, Grci, Spanci. Sve je to bila beda nevidjena dok nisu '70ih uzeli nepovoljne EU kredite i neprirodno napumpali svoje ekonomije, a to se sada vraca, sve tri drzave su na rubu ekonomskog kolapsa.

Dakle, nisu samo Turci krivi, ali su jako doprineli.
 
Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.

Na jednom hrvatskom forumu pronašao sam neku temu koja se bavi ovim problemom, a evo copy-paste:

J e b a l i te Turci, osvesti se decko, ako i ti nisi jedan od njih, u dupence te malo..
 
...i shta kazesh Turci izdali povelju kojom garantuju slobodu veroispovesti, 1453.? :hahaha1:

... i shta kazesh kad su doshli Turci zavladala je pravna drzava i polozaj "seljaka" (sine kad su doshli turci "seljak" vishe nije postojao vec samo kmet) se znachajno popravio? :hahaha:

pazi, predlozio bih i tebi i autorki pomenutog teksta da odete da se lechite, ali plashim se da u ovom stadijumu bolesti chak ni duzi boravak u instituciji za mentalno zdravlje zatvorenog tipa ne bi puno pomogao. :(
 
Cinjenica je da su Turci za sobom ostavli cemer i jad, gde god su bili. Tako je u Severnoj Africi, na Bliskom Istoku, na Balkanu i Kavkazu i svuda gde su krocili svojom lojavom nogom. Svako ko to porice treba da ide u ludaru. A posto se ovde radi o nekom Hrvatu, onda je dijagnoza ocigledna.
 
Turke koje sam sreo na Zapadu su izvanredni ljudi, vecinom emigranti novije generacije a zacudo nas Srbe cene i vole, sto me je jako iznenadilo. Rec im vredi i ne bi je porekli nizasta na svetu. Inace Turska napreduje zesce pa ni tu bas ne mozemo da se vadimo
Slažem se.Još nisam sreo Turčina koji mi je rekao ružnu reč ili me popreko pogledao.Državna politika je nešto drugo.
 
ma ok su moderni Turci, ne njihovi politichari no oni kao ljudi su ok, isto se moze i za nas reci, ali ova proseravanja kako je nama pod njima bilo bolje i kako su nas "modernizovali" su stvarno... :roll:

alo, pa svi smo ovde uchili istoriju u osnovnoj, to pod jedan, a pod dva vecina nas je prochitala kao lektiru "Na Drini cuprija", od Ive Andrica... knjiga posle koje ti je sve jasno.

danak(u krvi), zulum, harach... od ta tri pojma se sastojalo kompletno tursko bitisanje na ovim prostorima.
 
i to koliko je konkretno za nas pod Turcima postojala sloboda veroispovesti, govori chinjenica da je nasilnim poturchavanjem Srba nastao ceo jedan da kazemo novi narod, to su ovi shto danas sebe nazivajui nekakvim boshnjacima... poturice.

dovoljno je da chovek pogleda koliko potrurica ima danas na Balkanu i jasno mu je koliku su slobodu veroispovesti Srbi imali tada.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top