Turci su za sve krivi? Da li je baš tako?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
[Ne_Vazim_Se];21957975:
i to koliko je konkretno za nas pod Turcima postojala sloboda veroispovesti, govori chinjenica da je nasilnim poturchavanjem Srba nastao ceo jedan da kazemo novi narod, to su ovi shto danas sebe nazivajui nekakvim boshnjacima... poturice.

dovoljno je da chovek pogleda koliko potrurica ima danas na Balkanu i jasno mu je koliku su slobodu veroispovesti Srbi imali tada.

Nisam bas siguran da je poturcavanje bilo nasilno...Ima podataka da muslimani u svojim osvajanjima nisu prevodili u svoju veru na silu, kao npr hriscani druge civilizacije, vec samo ko je hteo i zeleo. Ipak su dugo bili kod nas a verovatno su povlastice i beneficije ucinile da mnogi sami promene veru. Procena je da recimo u Nemackoj svake godine oko 100 hiljada nemaca predje u muslimansku veru.

Nisam bas siguran da je poturcavanje bilo nasilno...Ima podataka da muslimani u svojim osvajanjima nisu prevodili u svoju veru na silu, kao npr hriscani druge civilizacije, vec samo ko je hteo i zeleo. Ipak su dugo bili kod nas a verovatno su povlastice i beneficije ucinile da mnogi sami promene veru. Procena je da recimo u Nemackoj svake godine oko 100 hiljada nemaca predje u muslimansku veru.

To znaci da Srbi nisu imali verske slobode. Morali su da menjaju veru da bi preziveli i da nebi bili gradjani drugog reda.

A za boldovano, to su gluposti. Ili to ili Nemci resili da slede Hitlera koji se divio grotesknosti kurana. Verovatno hoce da im 4ti rajh bude Kalifat.

Milijun milijuna puta je ponovljeno da su Turci upropastili Balkan i da je zbog njih to sad najsiromašniji dio Europe----

Recimo da su Turci zaista unazadili Balkan, zar razdoblje od 100-150 godina nije dovoljno da se poništu štetni turski utjecaji i uhvati korak s zapadnom Europom? Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

Turci od druge polovice 14. stoljeća kidaju komadić po komadić Balkana, slabe i razjedinjene države im se ne uspijevaju suprostaviti, 1453. pada Konstatipolis, Turci su jako iznenadjeni kad su vidjeli oronule gradjevine, napuštene ulice i trgove. Uskoro padaju i Bugarska i Srbija ne uspijevajući pružiti znatniji otpor uslijed vlastitog rasula.

U osvojenim zemljama Turci izdaju povelje kojima kršćanima jamče slobodu vjeroispovjesti, nakon dolaska Turaka prvi puta u povijesti je na Balkanu zavladala pravna država, položaj seljaka se popravio, Turci grade vodovode, kupališta i toplice pa možemo reći da su Turci donijeli higijenu na Balkan...

Doduše, u 18. stoljeću se položaj seljaka pogoršavao uslijed činjenice da su posve presahnuli prihodi od pljačke i ratnog plijena koji je nestao. U Tursko carstvo ne prodiru utjecaji renasanse, baroka, prosvijeteljstva i sličnih pokreta, samo zar mislite da bi u jednu Srbiju ili u jednu Grčku prodrli takvi utjecaji???? Ja sam uvjeren da ne bi, to bi se smatralo neprijateljskim katoličkim utjecajem. Ne znam baš ni kakav bi bio položaj seljaka, izloženi samovolji feudalaca???

Mislim da sam jasno dokaza da Turci nisu uzrok zaostajanja Balkana prema zapadu Europe, da je to tako najbolje svjedoče zadnji događaji

Dok Atena i Solun gore, dok Beogradom vlada siromaštvo i kriminal dotle Istanbul i Ankara svakog dana pružaju nove prilike a Turska postaje ekonomski tigar..........

Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

PA kod nekog jeste kod nekog nije

Veneranda.jpg

PRAVOSLAVNI MANASTIR SVETE PETKE „VENERANDA“ NA HVARU IZ
15. VIJEKA SADA PRETVOREN U NOĆNI KLUB

441px-Saraca.iconostasul.jpg

15 vijek srpski manastir , danas u RUmuniji

images

Da ne govorimo o Srpskom slikarstvu .

Evo malo o Gradovima
smederevo
istorija-grada.jpg

tvrdjava_392px_96dpi.JPG

HercegNovi
opstina-herceg-novi-tvrdjava-herceg-novi.jpg

Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.
Ko kaze da je sve to zbog turaka? Sta lupetas?
Tacno misljenje je kao dupe, svako ga ima. Imas ga i ti.
Iznosis ovde neke gluposti, vidim otvorio si i druge teme, po jednu za svaku glupost koja ti padne na pamet. Vala bas je misljenje ko dupe.

Sigurno ste mnogo puta čuli: u Srbiji se krade, ulice su neuredne, korupcija je nepodnošljiva, nacionalizam je prisutan, ma sve je to zbog 500 godina pod Turcima. Po mom mišljenju (mišljenje je kao dupe, svako ga ima :D) ovo je najobičnija glupost koja služi da se operemo... Kao, nismo mi bili loši, Turci su nas pokvarili.

Na jednom hrvatskom forumu pronašao sam neku temu koja se bavi ovim problemom, a evo copy-paste:
Nije lepo ispirati mozak drugima, strpao si i babe i zabe u isti koš...
Nacionalizam je potreban, sto je u redu, i ne odrazava karakter individue u negativnom, već u pozitivnom.
Sam karakter politike koja se vodi je interesna potreba vodećih ličnosti koje da bi došle do ostvarenja svojih namera sprovode socijalno psihološku negativnu strategiju koja ima uticaja na svest Naroda/pojedinca, sličnim potezima kao i ti sto si servirao ovu nebulozu.
Prosto receno, ispiranje mozga i iskrivljavanje istine i pravde.

pa bilo je i prelazaka iz koristi ali i to se nikako ne moze podvesti pod "slobodan izbor" ako tebi uslovi zivota zavise od veroispovesti

Pa nije baš dok su u Turskoj Grci i Jevereji , izmedju ostalog i Srbi imali slobodu ispovedanja vere,nekad veću , nekad manju , u hrišćanskoj Evropi su ih palili na lomačama i masovno likvidirali .

uglavnom manju :lol:

pa da, Evropa je tada josh gora bila, ne kazem, ali nisu ni Turci bili neke cvecke liberno raposlozene i te fore :lol:

Milijun milijuna puta je ponovljeno da su Turci upropastili Balkan i da je zbog njih to sad najsiromašniji dio Europe----

Recimo da su Turci zaista unazadili Balkan, zar razdoblje od 100-150 godina nije dovoljno da se poništu štetni turski utjecaji i uhvati korak s zapadnom Europom? Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

Turci od druge polovice 14. stoljeća kidaju komadić po komadić Balkana, slabe i razjedinjene države im se ne uspijevaju suprostaviti, 1453. pada Konstatipolis, Turci su jako iznenadjeni kad su vidjeli oronule gradjevine, napuštene ulice i trgove. Uskoro padaju i Bugarska i Srbija ne uspijevajući pružiti znatniji otpor uslijed vlastitog rasula.

U osvojenim zemljama Turci izdaju povelje kojima kršćanima jamče slobodu vjeroispovjesti, nakon dolaska Turaka prvi puta u povijesti je na Balkanu zavladala pravna država, položaj seljaka se popravio, Turci grade vodovode, kupališta i toplice pa možemo reći da su Turci donijeli higijenu na Balkan...

Doduše, u 18. stoljeću se položaj seljaka pogoršavao uslijed činjenice da su posve presahnuli prihodi od pljačke i ratnog plijena koji je nestao. U Tursko carstvo ne prodiru utjecaji renasanse, baroka, prosvijeteljstva i sličnih pokreta, samo zar mislite da bi u jednu Srbiju ili u jednu Grčku prodrli takvi utjecaji???? Ja sam uvjeren da ne bi, to bi se smatralo neprijateljskim katoličkim utjecajem. Ne znam baš ni kakav bi bio položaj seljaka, izloženi samovolji feudalaca???

Mislim da sam jasno dokaza da Turci nisu uzrok zaostajanja Balkana prema zapadu Europe, da je to tako najbolje svjedoče zadnji događaji

Dok Atena i Solun gore, dok Beogradom vlada siromaštvo i kriminal dotle Istanbul i Ankara svakog dana pružaju nove prilike a Turska postaje ekonomski tigar..........

Kad pogledamo Balkan u kasnom srednjem vijeku jasno je kao dan da je Balkan zaostajao za Zapadnom Europom. Na Balkanu u to doba se ne grade velebne crkve, nasuprotno baš se i postojoće urušavaju i propadaju a Bizatinci nemaju ni novca ni znanja da ih obnavlalju. Na zapadu imamo poznate umjetnike i književnike, na Balkanu baš i nema...............

PA kod nekog jeste kod nekog nije

hahhahaha ma daj en zaje*avaj ovo je smeshno znash li ti koliko su puta kroz vekove svi nashi manastiri i istorijsko-kulturni objekti obnavljani upravo zbog Turaka...

... Turci ih spale, ovi naprave opet... pa posle 50, 100 godina isto... i tako u krug... to prvo, drugo unishtavanje ikona bash vole...

... u 95% sluchajeva kada sam u nashoj crkvi ili manastiru video ikonu ochi su joj "izvadjene"... onako izgrebane, bele... glupi Turci.

znachi te priche mozete nekom drugom da valjate, u nekom drugom delu sveta... Turci tada nisu imali poshtovanja za nas, nashu veru, gledali su nas kao robove i to je to.

kasnije, kako je vreme prolazilo, i to neshto malo prava shto smo imali ako smno ih i imali krvavo je zaradjeno.

chekajte bre, vi meni prichate da smo mi pod turcima imali versku slobodu, a oni su spalili moshti Svetog Save!!!

alo... pa koji veci udar na versku slobodu moze postojati za nash narod!?

Ja cu ovog puta da budem na strani turaka,da su hteli a mogli su Turci je nepravilan naziv Osmanlije treba ,oni bi nas unistili odavno.mnogo je velika propaganda protiv njih narocito pod uticajem SPC koja kao da je zaboravila da je osmanska drzava jedino priznavala pravoslavne hriscanske institucije te da su katolici imali placati verske dazbine pravoslavnom patrijahu i to jak odugo vremena.
Da se vratim na Sulju kako ga zovete jedini narod koji ga je prozvao Velicanstveni su balkanski narodi .U ostalom delu carstva nosi naziv Zakonodavac .Jedan od razloga je i taj sto je cim je dosao na vlast zadavio egipatskog valiju i prizrenskog bega jel su prodavali gradanje omanskog carstva u roblje .Jos jednom se istakao kao pravedni vladar ,kad je neka osmanliska ceta u pohodu na Beograd poharala neka srpska sela naredio je a se pobiju vodje a vojnici svaki deseti zadavi .I pored toga sto je to mracni srednji vek i vreme surovosti velikasa narod je znao to da ceni i zato je dodelio ime Velicanstveni gospodar.
Kad se govori o Osmanlijama govori se o za to vreme jako naprednom drustvu u vreme kad su bili na vrhuncu moci njihovi zakoni ,su bili daleko napredniji od evropskih .Narocito sudstvo .
Onaj ko govori o losim uticajima turaka mi lici na ove zutace koji krive Milosevica za sve lose u srbiji iako pa cak i za lose privatizacije iako covek bio mrtav odavno...

[Ne_Vazim_Se];21958308:
pa bilo je i prelazaka iz koristi ali i to se nikako ne moze podvesti pod "slobodan izbor" ako tebi uslovi zivota zavise od veroispovesti

pa da, Evropa je tada josh gora bila, ne kazem, ali nisu ni Turci bili neke cvecke liberno raposlozene i te fore :lol:

hahhahaha ma daj en zaje*avaj ovo je smeshno znash li ti koliko su puta kroz vekove svi nashi manastiri i istorijsko-kulturni objekti obnavljani upravo zbog Turaka...

... Turci ih spale, ovi naprave opet... pa posle 50, 100 godina isto... i tako u krug... to prvo, drugo unishtavanje ikona bash vole...

... u 95% sluchajeva kada sam u nashoj crkvi ili manastiru video ikonu ochi su joj "izvadjene"... onako izgrebane, bele... glupi Turci.

znachi te priche mozete nekom drugom da valjate, u nekom drugom delu sveta... Turci tada nisu imali poshtovanja za nas, nashu veru, gledali su nas kao robove i to je to.

kasnije, kako je vreme prolazilo, i to neshto malo prava shto smo imali ako smno ih i imali krvavo je zaradjeno.

chekajte bre, vi meni prichate da smo mi pod turcima imali versku slobodu, a oni su spalili moshti Svetog Save!!!

JA sam citirao ovog nekog , i nemoj molim te da koristiš CH i SH , bolje i šišana latinica i gramatičke greške .

[Ne_Vazim_Se];21958308:

Mozda bi trebalo pre nego sto nekog tako nacrnis da pruzis dokaze koje ikone i koje crkve i u kom vremenu Ako je rec o Simonidi za to su krivi siptari .A istina je da vecina crkava na kosovu je bas zbog turaka opstala jel su kao primer Decane turci cuvali od siptara.Mosti Svetitelja su spaljene zbog pomoci koju su imali ustanici u nabavljanju sredstava i oruzija od svestenstva .Daleko bilo da podrzavam to nikad ni u snu ali simbol ustanka je bio SV Sava zato su nosili zastave sa njegovim likom.Vecina straadanja srba od Turaka se desila za vreme ustanaka i borbi oko gradaova za vreme osvajanja .A vecina ustanaka se desavala zbog huskanja od strane Austrije i Rusije kad je odgovaralo njihovim potrebama a posle bi nas ostavili na milost i nemilost.
turcimarsirajupm7.jpg

Pogledaj ciji vojnici cuvaju Decane od siptara .

Mozda bi trebalo pre nego sto nekog tako nacrnis da pruzis dokaze koje ikone i koje crkve i u kom vremenu Ako je rec o Simonidi za to su krivi siptari .A istina je da vecina crkava na kosovu je bas zbog turaka opstala jel su kao primer Decane turci cuvali od siptara.Mosti Svetitelja su spaljene zbog pomoci koju su imali ustanici u nabavljanju sredstava i oruzija od svestenstva .Daleko bilo da podrzavam to nikad ni u snu ali simbol ustanka je bio SV Sava zato su nosili zastave sa njegovim likom.Vecina straadanja srba od Turaka se desila za vreme ustanaka i borbi oko gradaova za vreme osvajanja .A vecina ustanaka se desavala zbog huskanja od strane Austrije i Rusije kad je odgovaralo njihovim potrebama a posle bi nas ostavili na milost i nemilost.
Pogledajte prilog 242537
Talijanski...već 10 godina

Ja cu ovog puta da budem na strani turaka,da su hteli a mogli su Turci je nepravilan naziv Osmanlije treba ,oni bi nas unistili odavno.mnogo je velika propaganda protiv njih narocito pod uticajem SPC koja kao da je zaboravila da je osmanska drzava jedino priznavala pravoslavne hriscanske institucije te da su katolici imali placati verske dazbine pravoslavnom patrijahu i to jak odugo vremena.
Da se vratim na Sulju kako ga zovete jedini narod koji ga je prozvao Velicanstveni su balkanski narodi .U ostalom delu carstva nosi naziv Zakonodavac .Jedan od razloga je i taj sto je cim je dosao na vlast zadavio egipatskog valiju i prizrenskog bega jel su prodavali gradanje omanskog carstva u roblje .Jos jednom se istakao kao pravedni vladar ,kad je neka osmanliska ceta u pohodu na Beograd poharala neka srpska sela naredio je a se pobiju vodje a vojnici svaki deseti zadavi .I pored toga sto je to mracni srednji vek i vreme surovosti velikasa narod je znao to da ceni i zato je dodelio ime Velicanstveni gospodar.
Kad se govori o Osmanlijama govori se o za to vreme jako naprednom drustvu u vreme kad su bili na vrhuncu moci njihovi zakoni ,su bili daleko napredniji od evropskih .Narocito sudstvo .
Onaj ko govori o losim uticajima turaka mi lici na ove zutace koji krive Milosevica za sve lose u srbiji iako pa cak i za lose privatizacije iako covek bio mrtav odavno...

Sultan Sulejman nije dobio naziv Veličanstveni od balkanskih naroda, već od Zapadne Evrope, pre svega od Francuza, sa kojima je bio u odličnim odnosuima.

Istoriografije balkanskih naroda su samo prihvatile to sa Zapada, ništa drugo.

Dobro se zna da smo mi Srbi na Balkan došli kao gospoda i da smo bili predvodnici civilizacijskog napretka u regionu. Mi smo kulturom i naučnim dostignućima izdigli ovo područje od ostatka Balkana i odbranili ga divljih varvarskih plemena koja su pokušala naseliti ovo tlo!

Bogdan Bogdanović:
"Vaša intelektualna i znanstvena opsesija je grad kao stjecište najkreativnijih ljudskih sila. Mi smo suočeni sa destrukcijom grada, naši gradovi su ubijeni.

Sve što se dešavalo poraz je grada i gradskog. Gradovi su poraženi.

Može li se više uopće govoriti o urbanome na Balkanu?

Grad je problem Zapada. Ti hipergradovi, megagradovi, problem su ove civilizacije. Mi imamo danas i siromašne megalopolise, ili gradove koji su veći od svih balkanskih naroda. Međutim, ono što ostaje je grad kao kulturni i moralni pojam. Priča o gradovima na Balkanu, međutim, sasvim je druga priča, tužna i čudna istovremeno. Balkanski prostor je rodno mjesto grada, antička Grčka. Balkan je dva-tri puta u svojoj istoriji gubio urbanitet, pa ga ponovo dobijao. Prvo je bila klasična, grčko-rimska kolonizacija, pa su poslije toga došli Slaveni i sve to uništili, pa su ostale samo legende o gradovima. U južnoslavenskoj mitologiji gradovi su tek mitske predstave: Leđen, Nevid-Grad, Mrčaj-Grad, Skadar na Bojani. Grad je nešto što je nekad negdje postojalo, u nekim planinama, nešto što se ne zna šta je. Balkanske države su bile jedine države bez gradova, ako izuzmemo mediteranski, i jednim dijelom panonski prostor. Raška i Srbija su u pet vijekova svoga postojanja imale sedam-osam prijestonica, a to znači da nisu imale ni jednog grada. To su bila privremena boravišta lutajućih vitezova. Pa bogumili, koji su imali divnu civilizaciju, ali grada nigdje. Lako se gubi iz vida činjenica da su upravo Turci, ili islam, ponovo donijeli grad na Balkan. Onda na najužem srpskom prostoru dolazi srpska revolucija, prvi i drugi ustanak – i onda ponovo nema gradova. Danas više ni u svijetu nema grada, ima nešto veće od grada, nešto možda bolje, ali grad više nije onaj društveni i moralni entitet kakav je bio u modernoj istoriji. Pazite, u tome je paradoks: danas jedna mala palanka može da bude grad, a konglomerat od tri miliona stanovnika da bude samo zbir kuća. I u jednoj takvoj fazi vi mene pitate šta je bilo sa balkanskim gradovima. Tek što su stigli na prag nekog urbanog identiteta, oni su počeli da se samorazaraju."
http://pescanik.net/2010/06/srbija-je-samu-sebe-izdala/

Ali tačno dokle su turci došli to je najgori deo evrope i tamo gde su se najduže zadržali tu je najgore.
100-150 godina nije bilo dovoljno da se poništi loš turski uticaj jer je to ipak kratak period za istoriju civilizacije.
Turci su i dosta zakomlikovali okolnosti na balkanu donošenjem islama, izazvali pomeranje naroda čime su se zakomlikovali odnosi i to je ostalo do danas.

Pomjeranje naroda je bilo od velike koristi za Srbe , ali Srbi to u 20. vijeku nisu umjeli upotrijebiti , nego su nastojali zloupotrijebiti ..

JA sam citirao ovog nekog , i nemoj molim te da koristiš CH i SH , bolje i šišana latinica i gramatičke greške .

a, izvini.

post je namenjen tom nekom onda, ne tebi. :)

муслимани су страно тело у европи

naravno

Pogledajte prilog 242537

Hm, ne znam ne vidim lepo suvishe su mali na slici.

Liche na Crnogorce... a poshto vidim da svi nose pushke ovo ti je vec neki osamnaesti, devetnaesti vek je l' tako?

Krivi Turci , a kad nisu Turci onda Austro-Ugari .. Krivo je more ..

Bogdan Bogdanović :
"Živite danas u Beču, u emigraciji, kao što je prije jednoga stoljeća živio Vaš tragični sunarodnik Vuk Karadžić. O Karadžićevom udjelu u srpskoj kulturi više puta ste pisali i govorili kritički?

Vuk Karadžić je i slatka i divna i šaljiva ličnost. Međutim, tragičan nije. On je uvijek dobro živio, jer je umio dobro prodati Nijemcima knjige i rukopise iz starih srpskih manastira. Napravio je moderni srpski jezik, ali i nešto što nije trebao da napravi: jednu nadrkanu srpsku svijest. To mu ne mogu baš tako lako oprostiti. Vuk u Beču, i ja u Beču (smije se, op. aut.), zaista zanimljiva tema! Mene ljudi često pitaju zašto sam ja baš u Beču, a ne, recimo, u Parizu, gdje bolje poznajem jezik. Ja sam u Beču zbog Dunava, jer tok Dunava ja razumijem, njegovu topografiju poznajem i volim. S druge strane, Beč je tradicionalno pribježište. Mi smo neprestano bježali u Beč, i Vuk Karadžić je ovamo pobjegao. Da nije stigao ovamo, skratili bi mu oni naši dolje i onu drugu nogu. Svaki Srbin je u prošlome vijeku imao zavadu sa jednom ili drugom dinastijom, kasnije sa ovom ili onom partijom, pa bi proboravili u Beču po koju godinu života.

Otkud onda kod Srba tradicionalna mržnja prema Austro-Ugarskoj? Pa ovdje su i Karadžić i Njegoš objavili svoja djela, ovdje je živio i umro Radičević…

Odgovor je jako prost: ruska priča. Karađorđe je tražio inkorporiranje Srbije u Austriju, ali ona to nije prihvatila iz geopolitičkih razloga, jer nije htjela da načinje Tursku ispod Save i Dunava. Taj negativni arhetip prema Austriji gradila je Rusija. A Rusiji nikada u njenoj istoriji nije bilo stalo do Srba i Srbije, Rusija je uvijek iznevjeravala Srbiju."

"Ali, rat je i počet s tezom da Srbi ne mogu živjeti s drugima, da jednostavno ne mogu živjeti s onima s kojima su živjeli stoljećima?

To je huškanje, to je fabrikovanje svijesti. Samo, to je trajalo jako dugo, dvije decenije sigurno. Ja mislim da Tito to nije dovoljno osjećao. On sam nije imao nacionalnu pripadnost i to mu je bilo svejedno. On je sve to gledao malo kao stranac i nije ga interesovalo šta je to dolje bilo. A dolje je bilo tako da kad kreneš od Beograda prema moru, u svakom većem hotelu sretneš po jednog lokalnog tribuna koji je uz rakiju snivao o zločinu i katastrofi.

Pa, ipak, Beograd i sad govori o još jednoj velikoj srpskoj pobjedi?

Teško je ne podsmjehnuti se na to i ne upitati: koja pobjeda. Koja pobjednička zemlja? U bijedi, u rasturu, otjerala najbolji dio svoje mentalne i biološke supstance, htjela je da ima etnički čistu državu a ima najmješaniju zemlju, pa Srbi su jedva u većini u toj državi. Dakle sve je ispalo naopako, suprotno onome što je srpska šovinistička propaganda obećavala i u ime čega je vodila rat. Zašto je toliki raskorak između obećavanog i ostvarenog? Pa zato što oni koji su obećavali ništa nisu znali – ni geografiju, ni istoriju, ništa. Jedna od glavnih odlika nacionalističkog idiotizma je ignorancija. Za razmišljanje je upravo to što su isto sljepilo pokazivali i akademici i pijani kafanski stratezi.

Za taj raskorak optužuje se svjetski faktor, međunarodni neprijatelji i njihove zavjere…

Opet ruska priča! A niko to ne tumači ruskom urotom, pa, na kraju krajeva, i ruskim bezobrazlukom. Padam ničice pred ruskom kulturom, ali Rusi su nas na Balkanu uvijek jedino prezirali. A to nijedan Srbin nikad nije mogao da shvati. Oni su nas prezirali, ja to znam, jer smo moja sestra i ja odrasli u kući gdje je bilo puno ruskih emigranata. Srbi su za Ruse uvijek bili i ostali mali prljavi balkanski narod Cincara, koji slučajno govore jedan slavenski jezik. Gledali su nas sa velike visine, i s pravom. Njihova politika prema Srbiji oduvijek je bila samo izraz jednog dubokog prezira. Oni su razmišljali ovako: kad ste vi Srbi budale, što vas mi ne bi upotrebljavali u svojim kombinacijama. A Srbi, s druge strane, nikad nisu uspjeli da razjasne svoj odnos sa Rusima."

Bogdan Bogdanović:
"Vaša intelektualna i znanstvena opsesija je grad kao stjecište najkreativnijih ljudskih sila. Mi smo suočeni sa destrukcijom grada, naši gradovi su ubijeni.

Sve što se dešavalo poraz je grada i gradskog. Gradovi su poraženi.

Može li se više uopće govoriti o urbanome na Balkanu?

Grad je problem Zapada. Ti hipergradovi, megagradovi, problem su ove civilizacije. Mi imamo danas i siromašne megalopolise, ili gradove koji su veći od svih balkanskih naroda. Međutim, ono što ostaje je grad kao kulturni i moralni pojam. Priča o gradovima na Balkanu, međutim, sasvim je druga priča, tužna i čudna istovremeno. Balkanski prostor je rodno mjesto grada, antička Grčka. Balkan je dva-tri puta u svojoj istoriji gubio urbanitet, pa ga ponovo dobijao. Prvo je bila klasična, grčko-rimska kolonizacija, pa su poslije toga došli Slaveni i sve to uništili, pa su ostale samo legende o gradovima. U južnoslavenskoj mitologiji gradovi su tek mitske predstave: Leđen, Nevid-Grad, Mrčaj-Grad, Skadar na Bojani. Grad je nešto što je nekad negdje postojalo, u nekim planinama, nešto što se ne zna šta je. Balkanske države su bile jedine države bez gradova, ako izuzmemo mediteranski, i jednim dijelom panonski prostor. Raška i Srbija su u pet vijekova svoga postojanja imale sedam-osam prijestonica, a to znači da nisu imale ni jednog grada. To su bila privremena boravišta lutajućih vitezova. Pa bogumili, koji su imali divnu civilizaciju, ali grada nigdje. Lako se gubi iz vida činjenica da su upravo Turci, ili islam, ponovo donijeli grad na Balkan. Onda na najužem srpskom prostoru dolazi srpska revolucija, prvi i drugi ustanak – i onda ponovo nema gradova. Danas više ni u svijetu nema grada, ima nešto veće od grada, nešto možda bolje, ali grad više nije onaj društveni i moralni entitet kakav je bio u modernoj istoriji. Pazite, u tome je paradoks: danas jedna mala palanka može da bude grad, a konglomerat od tri miliona stanovnika da bude samo zbir kuća. I u jednoj takvoj fazi vi mene pitate šta je bilo sa balkanskim gradovima. Tek što su stigli na prag nekog urbanog identiteta, oni su počeli da se samorazaraju."

POšto si Hercegovka vjerovatno znaš za BUNU kod Mostara , e taj grad ti se spominje kao BONA i naseljen je Srbima još davne 600 godine ( POrfirogenit ) .

. . .

On navodi dosta gradova kod Srba , to je poenta kako su Srbi imali gradove još te daleke 600 godine , šta je suprotno ovim nebulozama kako nije bilo gradova .
MA ko te sada pita za Bošnjane ,kakve to veze ima sa temom , eto bila je tada i Bosna u sastavu Srbije naseljena srbima i imala je i ona dva grada , i tuzla ti se tada pominje pod Soli i tu žive Srbi naravno .

Poslednja izmena od moderatora:
. . .

Vidiš taj tvoj naučnik je obični šarlatan i lažov .

1. POrfirogenit pominje male oblasti , sve redom opisuje , zna za narječja , zna za BUnu za HUm , ma sitnice koje su iste koa i danas , a da zaboravi da pomene Bosnu i neki narod Bošnjaka , nema šanse .

2. kaže : zahumlje ( zapadna Hercegovina ) FRONTAL graniči sa Srbijom , Trebinje graniči sa Srbijom , Split je granica Srba i Hrvata ( naravno ZAhumlje i trebinje naseljavaju Srbi ,on kaže )

3.Hrvatska graniči sa Srbijom na sjeveru , jer se Srbija pruža iznad svih ovih kneževina ( zahumlje i Trebinje ) .

PA naučnika iz 2005 dokazao PREMA , a ostalo , pa rekoa je neko dajte mi jednu rečenicu i osudiću čovjeka . KAda se sve pročita jasno je da je Bosna jedna oblast u Srbiji .

E jeste smiješni

013-4.jpg

evo ti male Srbije po POrfirogenitu

Hrvatska se prostire uzduž od Splita ( cetine ) a Srbija sa njom graniči .Zapadna Hercegovina ( u kojoj žive Srbi ) graniči sa Srbijom . TAko piše .

ja naučnika , lažova , jeli ovo neki Doktor

Poslednja izmena od moderatora:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back