Turbo-folk i narodnjaci?

Postoji li neka definicija koja definiše razliku, ili mi se samo čini da postoji neka VELIKA razlika?
Koliko znam, narodnjaci ili novokomponovana narodna muzika bio bi stil s početaka osamdesetih prošlog veka kad pop i rok elementi ulaze u narodnu muziku i dolazi do nekog mešanog "fjužn" stila

Turbo folk bi bio stil sa početka devedesetih kad u narodnu muziku ulaze ritam mašine a i sam stil postaje više pod uticajem repa (srpske varijante:bljak:) i densa
 
Koliko znam, narodnjaci ili novokomponovana narodna muzika bio bi stil s početaka osamdesetih prošlog veka kad pop i rok elementi ulaze u narodnu muziku i dolazi do nekog mešanog "fjužn" stila

Turbo folk bi bio stil sa početka devedesetih kad u narodnu muziku ulaze ritam mašine a i sam stil postaje više pod uticajem repa (srpske varijante:bljak:) i densa
Ritam mašine svakako ograničavaju razvoj! Nekada su muzičari i danima eksperimentisali te tražili nove akorde itd....
 
turbo-folk-640x480.jpg


:rotf:
 
Ovo je fjužn:D


Gitarista Josip Boček je jedan od vitezova EX-YU -rock scene,rodjen je 1950 godine,a muzičku karijeru je počeo kao gitarista u osiječkim grupama "Đavolji eliksiri" , "Lavine" i "Dinamiti" (u postavi: Dado Topić, Ratko Divjak, Alberto Krasnić i Josip Boček, a koju su punim pravom zvali "Genijalci iz Osijeka"). Karijeru gitariste nastavio je u beogradskoj "Korni Grupi". Bio je i ostao gitaristički heroj, virtuoz i eksperimentator koji se iskazivao kroz razne muzičke stilove. Sedamdsetih godina prošlog veka Josip Boček, Vedran Božić, Radomir Mihajlović Točak i Goran Bregović proslavili su električnu gitaru u okviru tada vizionarskog projekta "Kongres rock majstora". Njih četvorica su nastupali širom Jugoslavije svirajući iste večeri jedan za drugim. I danas se kao rock klasik svira njegov instrumental "Dinamit" ,koji je svojevrstan bukvar za sve gitariste. Osamdesetih je karijeru nastavio kao studijski muzičar u raznoraznim svojstvima. Ispočetka kao gitarista, zatim aranžer, producent i kompozitor. Jedno vreme je svirao sa Dadom Topićem (album "Neosedlani"), Đorđem Balaševićem , Zdravkom Čolićem,Biljom Krstić itd. Produkciju je radio za albume grupe Leb i sol, Đorđa Balaševića itd. Komponovao je i muziku za dva filma: "Indijsko ogledalo", Zorana Amara i za film "Zvezde ljubavi", Milana Spasića,a učestovao je u soudntrackovima za mnoge serije kao što su:Der Indianerspiegel ,Vojnici....,a takodje je bio zapažen na legendarnom albumu navijača Partizana gde se nalaze najpoznatije pesme partizanovog juga. Sredinom osamdesetih se upustio u "djavolju rabotu" sa "narodnjacima" koju mu rokeri i stari saradnici nisu oprostili,pa je Djordje Balašević čak napisao i pesmu "Narodnjaci (...su ukrali moj bend)!" ,zasigurno posvećenu Jozi. Medjutim,oni kojima je muzika u srcu Josipa su veličali ma gde god da se pojavljivao i ma koji žanr svirao.Na kraju krajeva,veličina jednog umetnika je u raznovrsnosti,a ne u zatucanosti,mada,po njegovim izjavama,verovatno ni on nije ponosan na taj period,ali mislim da vreme demantuje sve predrasude o narodnjacima iz tih zlatnih godina.Nastavljajući da gostuje i na pop-rock albumima učestvovao je u izradi mnogih ,sad već legendarnih, "narodnjačkih" albuma svirajući u najznačajnijim narodnjačkim studijskim orkestrima, kao što su orkestri Dragana Stojkovića-Bosanca,Miroljuba Arandjelovića Kemiša,Miše Mijatovića , bivšeg "vetrovca" Perice Zdravkovića ...,a (po mnogima) "narodnjacima" je dao najviše svirajući zajedno sa Miodragom M.Ilićem i Pericom Zdravkovićem , u tada revolucionarnom "Južnom vetru". Pored angažovanja kao studijskog muzičara u narodnoj muzici je ostavio i par svojih autorskih radova pišući za Slavka Banjca,Dobrivoja Topalovića, Svetu Tomića... Neki bi rekli da je zalutao u narodnjake,ali svirajuci u "JV"-u dokazao je da se moze uklopiti u nesto što je do tad bilo nezamislivo,a on je tu samo svirao ono što najbolje zna - rock 'n' roll .Revolucionarni sound JV-a je odlično "legao" Jozi ,kao i obrnuto,a kroz ovaj kratki omaž njegovom boravku u najuspešnijoj narodnjačkoj grupi to možete i čuti. U "JV"-u je radio zahvaljujuci odlascima Save Bojića . Debi u "JV"-u je imao 1986.godine,na albumu Sinana Sakića - "Pusti me da zivim",a kasnije je svirao u drugoj polovini 1987.godine i prvoj polovini 1988.godine,na albumima: Sinana Sakića - "Čaša po čaša"; Šemse Suljaković - "Baš me briga" i "Razbio si čašu"; Kemala Malovčića - "Oženi me,babo"; Dragane Mirković - "Ruže cvetaju samo u pesmama" i Mileta Kitića - "Mogao sam biti car". U "JV"-u je bio solo i ritam gitarista,aranzer ,prateci vokal i basista na par pesama.
 
Ritam mašine svakako ograničavaju razvoj! Nekada su muzičari i danima eksperimentisali te tražili nove akorde itd....
Što se tiče ritam mašina one znaju biti dobra stvar kad muzičar nema uigran bend, a i nisu loše za ples. Sa druge strane muzičko znanje današnjih kompozitora je dosta oslabilo a ni vokalne sposobnosti današnjih pevačica i pevača nisu na tako zavidnom nivou

Ima jedna stara priča kako je Tom Džons stekao svoj moćan glas. Rekao je da se morao nadvikivati sa pijanim velškim rudarima:D

Verovatno nešto slično vredi i sa našim starim pevačima koji su iskustvo sticali na Ibarskoj magistrali
 
Postoji li neka definicija koja definiše razliku, ili mi se samo čini da postoji neka VELIKA razlika?
narodnjak (folk) ima forspil koji se ponavlja a koji je odsviran na klavijaturi ili harmonici, pevanje ima dosta trilera i dinamike (skakanje iz visokih u niske tonove i obrnuto) i koriste se standardni ritmovi koji su u 90% pesama (rumba, dvojka, sa sa, sedam osmina, disko...) naravno u pesmi se moze naci jos mnostvo instrumenata tipa violine saksofon itd ali ovo je osnova.
pop folk je u sustini pop pesma koja ima narodnjacko pevanje, bez neke filozofije. trenutno ja mislim najaktuelniji zanr.
turbofolk ima jako malo veze sa oba. to je preklapanje zapadnih ritmova (tehno, elektronski, dens) i istocnih instrumenata (zurle, gajde, sintisajzeri poznati kao "vristavci" ili "piskavci") ili obrnuto i moze imati narodnjacko pevanje.

skoriji primeri
narodnjak: darko lazic - majko
pop folk: aleksandra prijovic - dugujes mi dva zivota
turbofolk: tijana em - zena od sultana.
 

Back
Top