Tunis u plamenu, Srbi kao kod kuće

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Uprkos ubistvima i pljačkama, od 150 naših turista samo devetoro hoće da se vrati kući, a ima i onih koji su tražili da produže aranžmane

Opušteno... Srbima ne smeta vanredno stanje

Od 150 srpskih turista koji se odmaraju u Tunisu, u kojem je zbog oružanih sukoba, ubistava i masovnih pljački uvedeno vanredno stanje, samo njih devetoro je odlučilo da se vrati u zemlju pošto je juče ponovo otvoren vazdušni prostor, a čak ima i onih koji su tražili da produže aranžman!

- Ne plašimo se jer je ovde u Susu sve mirno. Nismo uopšte potreseni situacijom u Tunisu. Pa, znate kakva je situacija u Srbiji - kazao je za Press Mišo Milovanović, koji se sa suprugom već drugu nedelju odmara u ovoj zemlji.

Milovanović nam je rekao da će se vratiti u utorak, kada mu se okonča aranžman.

- Ne plašimo se, jer je u Susu sve normalno. Inače, već petu godinu letujemo u Susu koji je na nekih 200 kilometara od centra nemira. Ovde imamo puno prijatelja Tunišana i znamo da su oni vrlo miroljubiv narod. Naši turisti koji su u četvrtak doputovali bili su uplašeni, ali to je sasvim opravdano jer su prvi put u Tunisu i ne poznaju njihov mentalitet - rekao je Milovanović.

Nadežda Veseličić, turistički vodič „Kontikija" u Susu i Port el Kantauiju, kaže za Press da je do juče samo devet turista izrazilo želju da prekine odmor i vrati se u Srbiju, dok većina želi da ostane, a čak ima i onih koji su tražili da produže aranžman. O eventualnom povratku svih turista odlučiće naša ambasada i Ministarstvo spoljnih poslova.

- Ovde je uvedeno vanredno stanje pre svega zbog pljački, a atmosfera je više paranoična nego što su realne okolnosti. Za sada samo devet turista želi da prekine aranžman. U kontaktu smo sa kolegama iz drugih agencija i oni kažu da Srbi koji letuju preko njih takođe žele da ostanu bez obzira na situaciju - kaže Nadežda Veseličić. - Naših 55 turista koji borave u Susu su bezbedni, jer su hoteli smešteni u posebnoj zoni udaljenoj od grada u kojem, doduše, ima pljački. Tako su tokom noći siromašni krali hranu iz supermarketa, pa su neki trgovci stavili betonske blokove na ulaze radnji. Iako rade kafići i turisti šetaju, trgovci su uplašeni pa su zatvorili prodavnice. Mi smo zato upozorili naše turiste da ne izlaze noću. Očekujemo da će se ova situacija već danas smiriti.

Ne planira se evakuacija

Ambasadorka Srbije u Tunisu Milica Čubrilo-Filipović izjavila je da su svi srpski državljani bezbedni i dodala da za sada nije planirana njihova evakuacija.

- Većina naših turista ne želi da se vrati. Za one koji to žele, sada razmatramo kako ćemo to da organizujemo. Oni su bezbedni u svakom slučaju, a neki od njih su promenili hotel - rekla je ona, dodavši da nijedna država Zapada za sada nije evakuisala svoje građane,sa ostalim zemljama. kao i da ambasada Srbije prati situaciju u koordinaciji.

Ambasadorka Srbije u Tunisu Milica Čubrilo-Filipović rekla je da su naši radnici, kojih trenutno u Tunisu ima 50, imali problema.

- Što se tiče srpskih radnika na gradilištima, bilo je noćas problema. Upali su na jedno gradilište i uzeli cisternu sa naftom i još nešto opljačkali, ali su ljudi bili bezbedni - rekla je ona.

Iako je vazdušni prostor Tunisa ponovo otvoren, aerodromi rade samo do 18 sati, kada počinje policijski čas.

- Letovi će biti organizovani danas i sutra, kada će i prvi turisti iz Srbije koji žele moći da se vrate kućama - rekla je Milica Žarković, PR agencije „Kontiki".

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/147627/Tunis+u+plamenu,+Srbi+kao+kod+kuće.html

Ја нисам начисто,да ли су ови људи нормални или хоће да ратују као добровољци у Тунису?z:D
Или је можда кључ проблема следећи цитат из чланка?
- Ne plašimo se jer je ovde u Susu sve mirno. Nismo uopšte potreseni situacijom u Tunisu. Pa, znate kakva je situacija u Srbiji - kazao je za Press Mišo Milovanović, koji se sa suprugom već drugu nedelju odmara u ovoj zemlji.

Баш ме занима да ли Тадић,Дачић и Динкић умеју да читају и да ли је неко тих штеточина прочитао шта кажу ови људи?
 
Posto ima dve teme , da pprekpiram i ovde , sto sam tamo napisao

Ljudi se plase nepoznatog . Onog s cim se ranije nisu sretali . I mi bi se plasili , kad bi tako nesto postojalo . Na zalost , nama se skoro sve vec izdogadjalo .Video sam kako su isprepadani oni Francuzi ... Mi bi tako reagvali samo kad bi se sreli sa dvoglavom zenom negde u homljskim planinama .

No to ne znaci da se mi Srbi niceg ne bojimo . Samo , nasi strahovi su specificni, a i nacin kako se nosimo s njma je poseban i jedinstven .
Naprimer , eto svako zna da je u vreme bombadovanja bilo pevanja ma nostovima i da su bili konceti . da su momci koje je vojska odbla , jurisali na svaki dimic , da vataju pilote ... Al zato , kad je bilo pomracenje sunca, moja komsinica , koja je cak u Beograd isla da peva na mostu , sakrila se u plakar ,ni manje ni vise .

Opste je poznato da se mi Srbi plasimo prehlade . U stvari , od boleti u opste , mi priznajemo samo prehladu i rak . Al kako mi Srbi dobro znamo da se rak dobija od prehlade , zakljucili smo da je prehlada onaj pravi , tredicionalni neprijatelj srpskog naroda . Protiv prehlade se borimo tako sto leti nosimo dzemperice , a zimi idemo gologlavi , jer cizma glavu cuva , a subara je kvari .. Takode , dobro se cuvamo promaje , jer je ona saveznk prehlade i zato gradski saobracaj ne sme da se luftira , vak ni leti . Ima nasa narodna mudrost jos ednu veliku izreku , vezanu za ovo , kaja nas brani i od prehlae i od ovih modernih..... od smrada jos niko nije umro .
 
Poslednja izmena:

Back
Top