Тумачи слободе

Plavi horizont

Obećava
Poruka
92
Из нове књиге епиграма "Тумачи слободе", српског писца у иностранству Петра Милатовића Острошког, преносим део. Иначе, ова књига је објављена у Београду 2011. године у издању Игам-а, а уредник је Миросалв Тохољ.
Зашто сам се одлучио на да презентујем ове епиграме? Из неколико разлога. Прво, због актуелности. Друго, на топику "Бокељско лето" пренео сам део Милатовићеве љубавне лирике, а исти човек, који је симбол непокорног отпора свим режимима после Другог светског рата, један је оних ретких који се никако не уклапа у данашње феудалне кланове који харају на политичком и културном плану у отаџбини.
Кад сам пре двадесет и две године слушао његове говоре у Бечу нисам могао да верујем да ће се свако његово предвиђање обистинити до у најситнији детаљ.
Кад сам га једном питао: Зашто се толико залаже за свој народ?, - добио сам одговор: Кад кућа гори од темеља до крова дужност свих нас је да спашавамо децу из запаљене куће. Та врста ангажмана удаљила га је била две деценије од његове основне вокације - поетске.
Био сам сведок кад су бројни политичари посећивали Беч, обавезно су ишли у Српски дом код Милатовића на разговор. Познато нам је да је он свима њима делио лекције и љутио се на њих. Тек сада видимо колико је човек био у праву. Срећом, човек се вратио својој првобитној вокацији - песништву.

ТУМАЧИ СЛОБОДЕ

НЕОКОМУНИСТИЧКИ ПОСТ

Они не посте
него крв пију,
крвнике госте,
издају Србију!


ПУЦАЈУ ПРИНЦИПИ

Ово је наше доба труло и гњило!
Пуцају принципи, ћути Гаврило!



СВЕ ОД СВОГА

Није кучка окотила вука,
ни Туркиња родила хајдука!


НАРОДНА ЖЕЉА

Пожелели су тиранину срећу:
Дрвен сандук и на њему свећу


ЊИХОВ ТИТО И ЊИХОВ БОГ

Куда све ово води? -
и Бог се пита,
кад се у Бога сада куну
они који су се клели у Тита


ЦРКВЕ ПУНЕ ПРАЗНИХ ЉУДИ

Десило се чудо над чудима!
Цркве напунише празним људима!


БЕЗБОЖНИ И НЕСЛОЖНИ

Сада се у Бога најчешће куну безбожни
и на слогу нас сада позивају несложни!


ВЕРА КАО ЗГОДА

Лаковерност је права згода
за све оне којима је вера
средство за варање народа!


ОД РЕЛИГИЈЕ ДО МАФИЈЕ

Најпре фратри, муфтије и попови,
а за њима хаубице и топови,
па на крају "патриотски" лопови!



ЖРТВЕ СЛАВЕ УБИЦУ


Неки хоће са православних певница
да славе крвавог Алојзија Степенца!


ВАТИКАНСКА БАНКА

Из чијег све то данас крвавог новца
пада заборав на Јадовна и Јасеновца?


БРУКЕ ЖИВЕ РИМОЉУБИВЕ

У жутом блату бруке живе,
наше мантије РИМОљубиве!


ПРАВОСЛАВНА УДБА

Свима нама таква је судба!
После оне комунистичке
делује православна Удба!


ПРАВО ПИТАЊЕ

Када ће неки свештеници
постати искрени покајници
кад су још Удбини пуковници?


ДЕМОКРАТСКО ВЕРОВАЊЕ

Он не види разлику неку!
Куне се у Рим и у Меку!


ТУМАЧИ СЛОБОДЕ

Тумачи наше слободе
у нова ропства нас воде!



Тумачи слободе, епиграми, Београд 2011. Издавач: Игам. Главни и одговорни уредник: Мирослав Тохољ.
За издавача: Мира Милановић. Графичка опрема: Растко Тохољ.
Библиотека: Посебна издања. Штампа "Радунић", Београд.
Тираж: 1000 примерака.
CIP-Каталогизација у публикацији
Народна библиотека Србије, Београд
821.163.41-84
ISBN 978-86-83927-65-4
COBISS.SR-ID 186291468

Извор: http://www.milatovic.info/index.php/njig/156-tumaci-slobode-epigrami-beograd-2011
 
Poslednja izmena:
Комуно-нацисти (у свему исти!) сваку оправдану критику етикетирају властитом унутрашњом пројекцијом! Политички емигрант никако не може бити "гастарбајтер", а баш те њихове гастарбајтере створили су српски комуно-нацисти како би спречили социјалну експлозију у држави!
 
Разарајућим сарказмом и горком иронијом натопљена је готово свака реч у Милатовићевој књизи која је у исто време и жестоко сатирични дневник апатрида прогнаног, буквално и метафорички, из света идеала - једине човекове стварне отаџбине, углавном наговештених сличицама социјалне, моралне, националне, идеолошке, па и цивилазацијске провалије над којом лебде грабљива јата харпија у лику свакојаких "тумача слободе"...(Мирослав Тохољ)
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo da Toholj čovjeka koji toliko piše o otadžbini naziva apatridom (kraduckajući pri tom termin dnevnik apatrida ni manje ni više nego od Bore Ćosića). Mada, od Toholja ništa nije neočekivano. Uostalom, mogao bi se u nekim od ovih mudrosti i sam prepoznati (još iz doba dok je govorio ijekavicom).

Inače, pročitao sam ove stihovane aforizme - ne bih to baš zvao poezijom - i shvatio sam da je ovaj čika protiv svega i svakoga: udbaša, komunista, crvenih popova, Hrvata, muslimana, Vatikana, patriotskih lopova i mondijalista. Samo još nisam shvatio ko osim gosp. Ostroškog (Studeničkog, što bi rekao Žika Todorović u nekoj seriji) još valja, pa da ga gledamo i ugledamo se na njega.
 
На мети оправдане критике су сви који су народ довели до дна!
Лако је препознати оне на које се треба угледати. На оне који нису као они које критикујемо уместо да их хапсимо. Али, доћи ће и то време. Сви злопочиниоци ће се наћи иза решетака. Правда иако је спора, ипак је достижна!
 
''Politički emigrant'' je vrlo zgodan način da se kaže da je čoveku dop***** Srbistan, pa je otišao da mljacka iz evropske zdelice i opušteno **** sa distance.

Inače, sa sajta prosto sipaju simptomi narcisoidnog poremećaja ličnosti i paranoje. O lošoj poeziji i da ne pričamo.
 
ЕВРОПСКИ, А РОПСКИ

Стандарди европски
донеше статус ропски!


ВЛАДАВИНА БУДАЛА

Ова госпа Европа ти је дала
да будеш у власти, а будала!


САВИЈЕНА РУКА У ЛАКТУ

НАТО нам поручује:
Савијену вам руку у лакту
и без пакта и у пакту!


ПОПЕ, НЕ ЗАКАСНИ

Хитно долази, попе,
на погреб старе Европе!


(Петар Милатовић Острошки: Тумачи слободе)
 
ЛАВЕЖ

Када ти не могу ништа
залају са буњишта!

ОСОБИНА

Кад фукара почне да ровари
своју бруку на тебе товари!

ДОУШНИЦИ

Доушници разних боја,
- све несој до несоја!


(Петар Милатовић Острошки: Тумачи слободе)
 
ПОРУКА

Не треба вам ваше Ја!
- поручује мафија!
Поручују авети:
Учимо вас памети!

Прво су нас поделили
па нас после исцедили!

Судбину нам одредили
мафијаши ни дебили!


(Петар Милатовић Острошки: Тумачи слободе)
 
Sviđa mi se ova definicija stvaralaštva g. Ostroškog. Samo što i taj lavež nekako izgubi decibele dok pređe put od Beča do Balkana.

Онај ко држи до менталне хигијене примитивну малициозност презире из простог разлога што примитивна малициозност припада прашњавој калдрми најгоре паланке.
 
ЕВРО-БРАЋА

Жута евро-браћа
осташе без гаћа!

КОЦКАЊЕ

Нема вам среће друге.
Са вам се коцкају
програмиране слуге!


(Петар Милатовић Острошки: Тумачи слободе)
 
Онај ко држи до менталне хигијене примитивну малициозност презире из простог разлога што примитивна малициозност припада прашњавој калдрми најгоре паланке.
Gospodine Milatoviću, o mentalnoj higijeni ste trebali da brinete ranije. Sad je kasno za vas, bojim se.
 
Типично је просташтво обраћати се човеку чије епиграме цитирам овде, уместо мени да се лично обратиш на приватно сандуче као што сам ја то цивилизацијски учинио.
 
Типично је просташтво обраћати се човеку чије епиграме цитирам овде, уместо мени да се лично обратиш на приватно сандуче као што сам ја то цивилизацијски учинио.
Haj'te Milatoviću, nije to ništa strašno. Bar ovde na forumu svake nedelje osvane po tema u stilu ''mojoj drugarici kasni; šta da radi?''. Ovo promovisanje vinjak-poezije je barem zabavnije.
 

Back
Top