Quantcast

Tumačenje Svetog Pisma: u duhu Predanja ili samostalno? Pitanje razlika i njihovog nadilaženja

Bogomolj@c

Obećava
Poruka
69
Da li je Sv.Pismo/Biblija najbolji i najpotpuniji izvor Bogooznanja? Ako nije, šta je potpunije i bolje?
Mislim da nije. Život je potpuniji i bolji. Negde u Sv.Pismu stoji: "Dan danu i noć noći svedoči". Upoznao sam više ljudi, divnog čistog srca, koji su Boga na najjasniji način upoznali i svedoče Ga srčano i neustrašivo, a nisu pročitali Bibliju. Ne stoga što joj se protive već više što nisu tipovi od pisanih reči. Ili, što su naišli na neke napasti koje im mašu Biblijskim citatima a osećaju ih da srcem ne shvataju, ili ... iz ko za kojih suptilnih i ličnih razloga.
Ja sam i čitao i čitam Sv.Pismo s velikim oduševljenjem, i pri tom se molim Bogu uvek (to ne propuštam) tako što se prekrstim, da mi Bog pomogne da to što čitam pravilno razumem. Ali, svestan sam da je tek život pravi učitelj. Tačnije: Bog Sam, koji ne skida oči sa svakog svog stvorenja pa i mene, i svaku, i najmanju svakodnevnu priliku koristi da me uputi, pouči, navede, ispravi...
Tako ja shvatam ono dan danu i noć noći svedoči.
Hristos vaskrse

aeternum

Primećen član
Poruka
713
realno tako misle svi.. u principu reklamiraju svoju "stranku"
a sustina je da pravom verniku ne treba ovaj ili onaj da ga ubedjuje ili da mu govori kako da se ponasa..to moze i treba i sam da zna...

ako ti to ne osecas..dzaba ti svakodnevni odlasci u crkvu i poznavanje biblije napamet
Bog se ne reklamira.
JS proucavaju Bibliju i nude svima to - da upoznaju Boga
da bi oni imali korist od toga - spasenje i vecni zivot
kada se kaze spasenje misli se na to sansu za buducnost - vecni zivot
Zato i covek treba sam da cita Bibliju da je izucava da se sam uveri
u Bozju rec.
A pomoc treba u tome jer niko ne moze sam odmah da razume Bibliju
to je kraci put...
Ja sama sad razumem Bibliju kada je citam jer sam je odavno izucavala
i ne uci se nista na pamet
vec se shvata Bozji zakon u celini

tab503

Buduća legenda
Administrator
Poruka
48.229
JS proucavaju Bibliju i nude svima to - da upoznaju Boga
da bi oni imali korist od toga - spasenje i vecni zivot
da ali ti tvrdis da je tvoj nacin tumacenja pravi - istinit....adventisti ce to isto reci za svoje tumacenje biblije..nazareni ce to reci za svoje..i da ne nabrajam dalje..
sustina je da svako tumaci na svoj nacin a istina je tako jednostavna..treba sam da shvatis sustinu a ne da ti je neko objasnjava.

aeternum

Primećen član
Poruka
713
da ali ti tvrdis da je tvoj nacin tumacenja pravi - istinit....adventisti ce to isto reci za svoje tumacenje biblije..nazareni ce to reci za svoje..i da ne nabrajam dalje..
sustina je da svako tumaci na svoj nacin a istina je tako jednostavna..treba sam da shvatis sustinu a ne da ti je neko objasnjava.
jeste tako je
zato svako treba sam da se uveri sta kaze Bozja rec.

Koslav75

Primećen član
Poruka
700
Sta i?
Proucavas Bibliju i sam se uveris.
Ниси ми одговорила😁, навео сам ти стихове из откровења
12 I videh kad otvori šesti pečat, i gle, zatrese se zemlja vrlo, i sunce posta crno kao vreća od kostreti, i mesec posta kao krv;

13 I zvezde nebeske padoše na zemlju kao što smokva odbacuje pupke svoje kad je veliki vetar zaljulja.

14 I nebo se izmače kao knjiga kad se savije, i svaka gora i ostrvo s mesta svojih pokrenuše se.

18 I biše sevanja munja i gromovi, i glasovi, i bi veliko tresenje zemlje, kakvo nikad ne bi otkako su ljudi na zemlji, toliko tresenje, tako veliko.

19 I grad veliki razdeli se na tri dela, i gradovi neznabožački padoše; i Vavilon veliki spomenu se pred Bogom da mu da čašu vina ljutog gneva svog.

20 I sva ostrva pobegoše, i gore se ne nađoše.

1 I videh nebo novo i zemlju novu; jer prvo nebo i prva zemlja prođoše, i mora više nema.

2 I ja Jovan videh grad sveti, Jerusalim nov, gde silazi od Boga s neba, pripravljen kao nevesta ukrašena mužu svom.
Ксжеш да се ништа неће десити са земљом, мјесецом, сунцем и звијездама, а ипак ови стихови другачије говоре?

svesnaglista

Legenda
Poruka
56.763
A kako bi ti naucio fiziku bez knjige o fizici
mastajuci o fizici jel tako
Za sve je potrebno znanje
I fizika se može naučiti bez knjige o fizici. Sve što postoji
u nama i oko nas, može se spoznati bez knjige.
Ako je Jehova izuzetak, onda nešto sa njim nije kako treba.

Inače. Tu glupost koja piše u tvom potpisu Buda nije mogao da izgovori.

svesnaglista

Legenda
Poruka
56.763
to nije glupost nebitno da li je budina ili nije, neka je parafraza, ali neprosvetljenima ne treba dokazivati [spinoza koga je imala pre je sasvim drugo]
Ти и Аријана нисте просветљени и у своје име можете да изјављујете шта год хоћете.
Али, када цитирате Буду, наведите који је то стих из Типитаке, као што наводите
одређени стих из Библије када цитирате Исуса. Онда неће бити забуне.

Објаснила бих вам због чега то не могу бити Будине речи, ал пошто кажеш
да непросветљенима не треба доказивати, уживај у незнању.

Mita Komita

Aktivan član
Poruka
1.226
Lose je ako si to shvatio kao zastrasivanje a ne kao upozorenje.
упозорење је кад те неко унапред опомене шта ће да се деси и то се стварно деси. Застрашивање је кад те неко унапред опомене шта ће да се деси али се то уствари не деси чак и ако не послушаш.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.439
упозорење је кад те неко унапред опомене шта ће да се деси и то се стварно деси. Застрашивање је кад те неко унапред опомене шта ће да се деси али се то уствари не деси чак и ако не послушаш.
Ne valja.Probaj ponovo
Sta je pretnja a sta upozorenje?

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.439
ја сам реко шта сам имао. Твој ред да објасниш.
Pretnja je kad te je neko vec osudio.

Upozorenje je kada te neko obavestava da nesto ne cinis, jer je to opasno.

Isus upozorava da ne cinimo nista zbog cega bi se kajali.

To je roditeljski savet a ne zastrasivanje.

Mita Komita

Aktivan član
Poruka
1.226
Pretnja je kad te je neko vec osudio.

Upozorenje je kada te neko obavestava da nesto ne cinis, jer je to opasno.

Isus upozorava da ne cinimo nista zbog cega bi se kajali.

To je roditeljski savet a ne zastrasivanje.
ја сам читао библију од почетка. Стари Завет па на вамо. Престао сам након 4 главна јеванђеља јер остало преставља интерпретацију и лични доживљај појединаца. То ми пада у категорију Мухамедове интерпретације истог текста или касније, на пример Џозеф Смита (мормони).

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.439
ја сам читао библију од почетка. Стари Завет па на вамо. Престао сам након 4 главна јеванђеља јер остало преставља интерпретацију и лични доживљај појединаца. То ми пада у категорију Мухамедове интерпретације истог текста или касније, на пример Џозеф Смита (мормони).
Citaj za pocetak samo Novi Zavet.I nadji nekog svestenika da ti objasni sta ti nije jasno.

Mita Komita

Aktivan član
Poruka
1.226
Novi Zavet je kljucan.
Najpre to treba da se zna.To je osnova.
A posle kad budes isao u sirinu, s vremenom,polako...
мислиш кад смекшам на идеју?
Постоје непремостиве препреке у библији, и Старом и Новом Завету, упутсва за понашање која ми не падају на памет да следим. Осим тога, Исус је рекао јасно и гласно да је он дошао да спашава само јевреје те су одмах ту све недоумице разрешене.

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.869
мислиш кад смекшам на идеју?
Постоје непремостиве препреке у библији, и Старом и Новом Завету, упутсва за понашање која ми не падају на памет да следим. Осим тога, Исус је рекао јасно и гласно да је он дошао да спашава само јевреје те су одмах ту све недоумице разрешене.
Tačno neko je ove nazovi hrišćani naložio i to žešće.