Trump: EU je stvorena kako bi prevarila SAD. Uvodim im carine od 25%!

Kako se menjaju stvari Tihi, do juče si mrzeo Ameriku i najavljivao propast, danas pišeš o savezu između SAD, Rusije i Kine i zaboravljaš sve gluposti koje si pisao o propasti dolara i Amerike.
Danas ti je Tramp ikona koju stavljaš na zid.
Koliko zaradiš po postu ako nije tajna?
Iiii evo gaaa... Forumski logicar, nastavlja da blista sa svojom logikom...
Spocitava drugima, a radi isto...
Da se malo podsetimo naših divnih bratskih odnosa sa Rusijom.
Godina 1812...
https://forum.krstarica.com/threads/rat-u-ukrajini-34.1004056/post-49300367
Podseca na dogadjaje iz 1812 godine, a onda se ovde grli i lize sa potomcima Olujasa i Bljeskasa.
Kojom "logikom" i mentalnom gimnastikom se to postize?!
 
ima jedna stvar kod njega koja mi smeta, a to je istorijsko neznanje. Tramp opisuje američki trgovinski deficit kao izraz nepravedne međunarodne trgovine robom. ali ovo je uvek bilo vođeno interesima

ono što on ne pominje u takvim političkim izjavama nalik drvorezima su različiti uzroci ekonomskih neravnoteža koje su verovatno uvek postojale u svetskoj trgovini. više se ne zna kako su stari rimljani plaćali uvoz svile iz Kine, verovatno u zlatu ili srebru. dva plemenita metala su vekovima bila monetarni turbo-akcelerator globalne trgovine.

kada su španski konkvistadori osvojili Meksiko i sadašnju Boliviju, počeli su da eksploatišu tamošnje rudnike srebra sredinom 16. veka. Već 1600. godine, desetine i desetine hiljada tona srebra je stiglo u Španiju odatle, stimulišući privredu i finansirajući ratove, što je krajnje nepravedno za Meksikance i Bolivijce koji su morali da ga kopaju.

otprilike u isto vreme, indijsko mogulsko carstvo bilo je na vrhuncu svoje ekspanzije i ekonomske moći. sa skoro 30 odsto svetske industrijske proizvodnje početkom 18. veka, tekstilom, brodogradnjom, čeličnom robom i poljoprivredom, Indija je privlačila trgovce iz Holandije i Velike Britanije.

u drugoj polovini veka, indijsko bogatstvo postalo je njen pad. zemlju je kontinuirano osvajala privatna vojska britanske istočnoindijske kompanije i, nakon ustanka 1858. godine, vlada u Londonu ju je preuzela kao koloniju
 
u svakom slučaju, Kina se ne može kriviti za sve poslove koji su nestali u Evropi i SAD. auto industrija je odličan primer oslanjanja na prošlim uspesima bez adekvatnog planiranja za budućnost. nemački proizvođači automobila, koji su decenijama mogli da prodaju u Kini ili proizvode u Kini uz priličnu zaradu, sada vide samo zadnja svetla kineskih električnih automobila.

da li Trampovi "pucnji" upozorenja mogu da ubede mnoge kompanije da se presele u SAD, na kraju će odlučiti tržišne snage. a da li bi oni mogli da dovedu do donekle konsenzualne svetske trgovinske politike ostaje da se vidi. pored Kine, Nemačka je takođe direktno na predsednikovoj liniji vatre i već ima dovoljno drugih gradilišta u svojoj unutrašnjoj ekonomskoj politici.

kao što je nekoliko istorijskih primera pokazalo, svetska trgovina je bila i jeste sve samo ne dobrotvorna akcija. dominiraju nacionalni interesi, a ekstremne razlike mogu brzo da eskaliraju u vojnu eskalaciju. ovo bi trebalo da podstakne krajnji oprez, posebno u pogledu potencijala za američko-kineski sukob.
 

Back
Top