Trudničko i porodiljsko bolovanje

Moja verenica je dobila otkaz u firmi (tj. nisu joj produzili ugovor kada su saznali da je trudna iako pre toga je bila kandidat da joj produze ugovor)...Sada imamo dve opcije koje smo saznali o finansijskim povlasticama...Nzs ili da se zaposli kod nekog da moze da ima trudnicko ili porodiljsko...

Nismo sigurni da li za trudnicko i porodiljsko placa drzava ili poslodavac? I ako placa drzava odn. grad da li se kasni u isplatama (bilo da je porodiljsko ili trudnicko u pitanju)?
 
Moja verenica je dobila otkaz u firmi (tj. nisu joj produzili ugovor kada su saznali da je trudna iako pre toga je bila kandidat da joj produze ugovor)...Sada imamo dve opcije koje smo saznali o finansijskim povlasticama...Nzs ili da se zaposli kod nekog da moze da ima trudnicko ili porodiljsko...

Nismo sigurni da li za trudnicko i porodiljsko placa drzava ili poslodavac? I ako placa drzava odn. grad da li se kasni u isplatama (bilo da je porodiljsko ili trudnicko u pitanju)?

Trudnicko - prvo drzava uplacuje na racun a poslodavac isplacuje kada legne uplata - moze naravno i unapred da uplati ali nije u obavezi.
Porodiljsko - uplacuje se pa tek onda se dobija refundacija drzave.

U svakom slucaju poslodavcu se sav novac vraca, ali vecina koristi mogucnost koju ima da kod trudnockog saceka prvo da drzava uplati pa da onda taj novac plati trudnici, a drzava kasni i po 4 meseca....trudnice i njihvi muzevi obicno cuju da je prijateljicina prijateljica od prijatelja i prijatejice dobila sve odmah a samo oni nisu, da svima drzava odman uplati samo eto njima ne i da njihov poslodavac sigurno tu lovu koristoi za sebe - trudnicko i porodiljsko se uplacuju na racun bolovanja koji svaka firma mora da ima otvoren i mora da uplati na racun bolovanja onoga na koga glasi.

Mislim imali smo u zadnjih dve godine 4 trudnice, nek su mi zive i zdrave ali brate prihjatelju da se roknes od objasnjavanja zasto im nije leglo bolovanje kad je komsinici leglo sve...
 
bila sam jednom u situaciji da me prijatelj zamolio da fiktivno zbog trudnickogi porodiljskog zaposlim zenu njegovog prijatelja..
i to uradim da mu ucinim..
tacno je, moraju da postoje otvoreni posebni ziro racuni..
ako ti kazem da su me prvo zivkali non stop na tu temu kako njima nije legao novac, a komsinica je dobila..pa je doslo dotle da su mi poslali inspekciju :eek:
to je bio vrhunac!
zeni inspektorski sam lepo sve objasnila..i samoj joj je bilo jasno kad je pogledala papire i videla da ta trudnica u stvari kod mene nije odradila ni jedan jedini dan..
realno - ko bi zaposlio nekoga ko odmah ide na bolovanje zbog porodjaja?
i onda mi je kazala kolikogod da to sada ruzno zvuci da su trudnice zasticene ko beli slonovi i da ja htela ili ne moram sada prvo njoj da isplatim bolovanje, a onda ja kao ‚‚poslodavac‚‚ da cekam naplatu od drzave..
kako je prosao moj prijatelj zbog koga sam sve to uradila ne treba da pricam, ali takvu stvar sa cinjenjem usluge nekome ne bi nikad vise ponovila.
 
bila sam jednom u situaciji da me prijatelj zamolio da fiktivno zbog trudnickogi porodiljskog zaposlim zenu njegovog prijatelja..
i to uradim da mu ucinim..
tacno je, moraju da postoje otvoreni posebni ziro racuni..
ako ti kazem da su me prvo zivkali non stop na tu temu kako njima nije legao novac, a komsinica je dobila..pa je doslo dotle da su mi poslali inspekciju :eek:
to je bio vrhunac!
zeni inspektorski sam lepo sve objasnila..i samoj joj je bilo jasno kad je pogledala papire i videla da ta trudnica u stvari kod mene nije odradila ni jedan jedini dan..
realno - ko bi zaposlio nekoga ko odmah ide na bolovanje zbog porodjaja?
i onda mi je kazala kolikogod da to sada ruzno zvuci da su trudnice zasticene ko beli slonovi i da ja htela ili ne moram sada prvo njoj da isplatim bolovanje, a onda ja kao ‚‚poslodavac‚‚ da cekam naplatu od drzave..
kako je prosao moj prijatelj zbog koga sam sve to uradila ne treba da pricam, ali takvu stvar sa cinjenjem usluge nekome ne bi nikad vise ponovila.

Strasno najstrasnije, sve mi se dlake na telu naskostrese od besa, majke mi. Kao ne kapiraju nije mi jasno. Ja obelim pricajuci i objasnjavajuci, i bez obzira sto smo uvek bili korektni sto se isplata i uslova tice, i sto nisu nikada imale nikakvu zamerku, odjednom se kada odu na trudnicko javlja neverovatna doza straha i nepoverenja bez ikakve osnove, idu raspituju se onda zovu kazu rekli njima u zavodu da su pustene pare - ajd zamisli sad tamo saltersku sluzbenicu koja svima koji joj pridju objasnjava, trpi njihov gnev i ostalo , bole je uvo, kaze lepo zena da se ne zeza platili smo vidite sa poslodavcem i kraj nema sta da se bakce sa milion pitanja...mislim ne vredi...ne mogu ni da se secam samo se nerviram Al dobro, nema vise ni jedne trudne za sada sam mirna :-)
 
Jedno pitanje.
Supruga mi je na odrzavanju trudnoce. Inace, radi u banci i dobijala je redovno platu, znaci za tekuci mesec. Mi zivimo i radimo u Novom Sadu. Grad NS je doneo odluku da, kao i BG dotira jos tih 35% za odrzavanje trudnoce.
Mene interesuje kada ce dobiti platu, tacnije sa koliko meseci zakasnjenja? Ako neko zna iz licnog iskustva ili zna nekog ko je sad u NS na odrzavanju, zahvalan sam na odgovoru.
Sta da vam kazem, optereceni smo raznim kreditima (pre svega stambenim), pa i onako se krpimo, pa sada kada su povecani troskovi oko pracenja trudnoce, a primanja nam prepolovljena....
 
Moja snajka je bila na trudničkom pre više od godinu dana i njoj je kasnilo po 4-5 meseci. Za platu joj zavisi od firme. Veće firme ne čekaju isplatu od države, manji privatnici vevoratno baš nisu u mogućnosti pa čekaju, ali ne znam koliko dugo se čeka na porodiljsko. Ja sam dobijala redovno, ali na drugom porodiljskom samo minimalac jer je promenjen zakon, a mi svi u firmi na minimalcu, ostalo su kojekakvi stimulansi. Sreća pa radim u dobroj firmi i firma mi je o svom trošku isplaćivala ostatak.:heart2:

Trebalo bi da se supruga raspita u firmi u kojoj radi jer to najviše zavisi od njih i oni naravno najbolje znaju i koliko država kasni sa isplatama i da li oni čekaju državu ili ne.
 
Supruga radi u verovatno najvecoj banci u Srbiji, i to na dosta odgovornom mestu, ali rekli su joj da banka nikom ne uplacuje unapred nego se ceka drzava. To je bzv, ali sta sad, takva im je odluka banke na nivou cele Srbije....
U banci su joj samo rekli da kasni.... Nista, nadam se da ce se javiti neko iz Novog Sada, pa cu dobiti konkretan odgovor. Malo je tesko planirati finansije ako ne znas kada ces imati pare.... Dodatni problem predstavlja cinjenica sto se prvo ceka socijalno za 65% pa onda kada oni spreme pare ceka se jos grad za 35% (s obzirom da i sam radim za grad znam kolika je birokratija). Ne znam da li socijalno prvo isplati tih 65% ili se ceka i grad da se sve zajedno isplate 100% ? U tom slucaju se duplira vremenski period koji se ceka....
Kakva ironija, kredit koji je uzet u njenoj banci se redovno skida, delom banci delom drzavi (subvencija), a pare od drzave i banke kasne :eek:
 
Ja sam iz Novog Sada i napisala sam koliko se čeka na trudničko: 4-5 meseci.
A budite srećni što ćete uopšte dobiti i ostalih 35% jer je to od skora stupilo na snagu.
A ako radi u jakoj firmi, onda će verovatno porodiljsko dobijati na vreme pa nije tako strašno. Kad se porodi, dobiće i lepe pare od grada, Vojvodine i države.
Pogledajte ovde: http://www.bebac.com/index.php?show=category&int_catID=601
Ima dosta podataka koji Vas interesuju.
 
Hvala na informacijama. Nece dobiti na vreme, kao sto napisah, njena banka ne placa pre nego dobije pare.
Procitao sam vas predhodni post, ali sam zato i napisao da cekam da se mozda javi jos neko. Naime, u poslednjih godinu dana (koliko ste napisali da je vremenski period od kad se vase snajka porodila) su se neke stvari promenile. izmedju ostalog i to sto se dobija i tih dodatnih 35%, sto je povecalo vremenski perio koji se ceka do prve isplate.
Da ne ispadne, da ja samo o parama razmisljam, naravno da se pre svega radujem sto mi je supruga trudna (to u nasem slucaju nije bas jednostavno islo, u ostalom zato je sad i na odrzavanju), ali opet kao sto rekoh imamo i velike troskove, pa se mora i o parama razmisljati.
Hvala za link, iscitao sam ga vec ranije.
Inace, sto se tice pomoci od pokajine, to je USS ukinuo skoro (pametnjakovici, da ne napisem nesto teze), ali to je za neki podforum o politici...
 
Ok, tu smo da se pomažemo.
Tek kad postanemo roditelji ili to planiramo, počinjemo da shvatamo koliko je ova država trula.
To jeste za temu o politici, ali to je naša svakodnevnica pa je teško ne spomenuti.

U svakom slučaju, želim Vam sve najbolje, puno sreće i što manje sekiracije.
Pokušajte da se naviknete da je sve neizvesno jer ne može ništa da se promeni.
Sigurna sam da će Vam se uskoro neko javiti sa svežijim informacijama, ovo je veoma posećen forum.

Svakako preporučite supruzi da prati sajt čiji sam Vam link dala. Sjajan je i pun odličnih saveta za buduću majku.
 
Ok, tu smo da se pomažemo.
Tek kad postanemo roditelji ili to planiramo, počinjemo da shvatamo koliko je ova država trula.
To jeste za temu o politici, ali to je naša svakodnevnica pa je teško ne spomenuti.

U svakom slučaju, želim Vam sve najbolje, puno sreće i što manje sekiracije.
Pokušajte da se naviknete da je sve neizvesno jer ne može ništa da se promeni.
Sigurna sam da će Vam se uskoro neko javiti sa svežijim informacijama, ovo je veoma posećen forum.

Svakako preporučite supruzi da prati sajt čiji sam Vam link dala. Sjajan je i pun odličnih saveta za buduću majku.

:sad2: ali je upravo tako.
 
Strasno najstrasnije, sve mi se dlake na telu naskostrese od besa, majke mi. Kao ne kapiraju nije mi jasno. Ja obelim pricajuci i objasnjavajuci, i bez obzira sto smo uvek bili korektni sto se isplata i uslova tice, i sto nisu nikada imale nikakvu zamerku, odjednom se kada odu na trudnicko javlja neverovatna doza straha i nepoverenja bez ikakve osnove, idu raspituju se onda zovu kazu rekli njima u zavodu da su pustene pare - ajd zamisli sad tamo saltersku sluzbenicu koja svima koji joj pridju objasnjava, trpi njihov gnev i ostalo , bole je uvo, kaze lepo zena da se ne zeza platili smo vidite sa poslodavcem i kraj nema sta da se bakce sa milion pitanja...mislim ne vredi...ne mogu ni da se secam samo se nerviram Al dobro, nema vise ni jedne trudne za sada sam mirna :-)

Aman žene imaće dete u paranoji su od gladi da li je moguće da serete ovoliko?!?!?!?!?!
To što je neko ispao budala pa čini uslugu budalama ne znači da su "trudnice zaštićene ko beli medvedi". ****** kakav smo narod fuj!
 
Aman žene imaće dete u paranoji su od gladi da li je moguće da serete ovoliko?!?!?!?!?!
To što je neko ispao budala pa čini uslugu budalama ne znači da su "trudnice zaštićene ko beli medvedi". ****** kakav smo narod fuj!

nisu medvedi..isnspektorka je rekla ''ko beli slonovi''..
kad se vec iscudjavas, da to bude precizno..
evo lexa kad si toliki altruista, ali koliko vidim uvek preko tudjih ledja, ucini ti za njih nesto..
puno je prihvatiliste mladih samohranih majki npr. koje ce neko da izbaci na ulicu cim im beba napuni dovoljno meseci..
mozes da volontiras,sezonskog, posla ima svuda, a svoju zaradu da prosledjujes njima..
i da onda ne budes neko ko se samo iscudjava, nego neko ko je stvarno za nekoga nesto uradio..
i da ne budes budala, al da ne budes ni demagog kao sto si sada.
 
I nije ti neka fora da skrećeš temu na mene i tako prikrivaš svoj prilično bezobziran i bezdušan komentar.
Ko kad bih ja rekla "svu tu decu iz domova treba poslati na njivu da rade" a kad mi neko kaže da kakim ja odgovorim - pa ajde, brini ti o njima :aha: kad si tako dobar.
 
Uzgred, daleko da u celoj priči ne kapiram stranu malih privrednika (sve manje od miškovića je u ovoj zemlji malo) i koliko je njima teško da opstanu, kako im najmanje trebaju dodatni izdaci...
Ali mi se malo gadi kad se tako gotovo snobovski urotite i ospete paljbu po ljudima koji samo brinu za svoj i opstanak svoje dece.
 

Back
Top