Quantcast

Troškovi za đaka i na buvljaku 100 evra

Beatle boy

Primećen član
Poruka
758
Roditelji čija deca 1. septembra kreću u prvi razred treba već da počnu s nabavkom neophodnih stvarčica za svog đaka ako misle da razvuku troškove bar na dve plate. Za najskromnije opremljenog prvaka, za sveske, torbu i školski pribor potrebno je izdvojiti 3.000 dinara, dok je za najjeftiniju garderobu i obuću potrebno oko 6.000 Ako dete pohađa više razrede, na sve to treba dodati troškove za udžbenike..

Ova računica podrazumeva da se sva oprema, izuzev udžbenika, kupi na buvljaku. Imućniji, koji bi kvalitetnije opremili dete, treba da izdvoje oko 30.000 dinara.

U osnovnim školama će ovog septembra, prema procenama, oko 80.000 đaka krenuti u prvi razred. Roditelji će za garderobu i potreban pribor morati da istanje novčanike za 7.000 do 30.000 dinara, ne računajući udžbenike koje su besplatni za đake do četvrtog razreda osnovne škole.

Mali Mihailo iz Smederevske Palanke, za mesec dana prvi put će sesti u školsku klupu. Do sada je već dobio nove patike i prvi ranac, što je koštalo oko 6.000 dinara.

- Ranac smo platili oko 2.000, a patike 4.000 dinara. Koliko vidim cene po gradu, pristojna pernica košta oko 1.000 dinara ako hoćete da udovoljite detetu i da mu ne kupite kinesku. Ukoričene lepe sveske sa sličicama po komadu koštaju oko 120 dinara - kaže za „Blic“ njegova mama Milica Petrović i dodaje da preostale troškove finansira kreditom.

I deca u školi ocenjuju kako su im drugari obučeni, kaže naša sagovornica, pa se zato roditelji mahom odlučuju da mališanima priušte moderniju odeću. Ko može sebi to da dozvoli, za tako nešto može da potroši i celu prosečnu platu. Za najjeftinije patike, koje mogu da se kupe u kineskim radnjama, potrebno je odvojiti oko 800 dinara. Ali roditelji uglavnom smatraju da je obuća za dete važna, pa za tako nešto potroše oko 2.500. Takođe, mnogi vode računa kada kupuju ranac da on bude kvalitetan i anatomski, što im obično skrati budžet za oko 4.000 dinara. Za pristojne farmerke, jaknu i majicu,potrebno je oko 5.000 dinara.
Ono što je veliko rasterećenje roditeljima čija deca idu u neki od prva četiri razreda osnovne škole jeste to što su udžbenici besplatni. Onima sa starijom deco samo za knjige, zavisno od škole, mogu da potroše i oko 20.000 dinara.

izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/337484/Troskovi-za-djaka-i-na-buvljaku-100-evra
-----------------------------------------------------------------------
Ja sam svoju osnovnu i srednju skolu odavno zavrsio, tacnije osnocnu sam upisao '99 a zavrsio 2007. U to moje vreme, mnogo je bilo normalnije. Knjige si kupovao nove samo one vezbanke i knjige za strani jezik, ostalo je sve polovno ili nasledjeno od starijeg druga,drugarice, brata,sestre...

Sta kazete na ovo danas , roditelji,deco?

Regina Mills

Buduća legenda
Poruka
44.580
Sveska je sveska, ima ih lepo dizajniranih i za 50 dinara. Olovka je olovka. I ona od 15 i ona fensi od 150 dinara. U tom periodu sam garderobu nasledjivala, malo sam imala novih stavri - deca rastu u tom periodu kao iz vode. Kupis patike za jednokrtanu upotrebu, kakvih crnih 4000 dinara za patike detetu od 7 godina.

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.300
Sveska je sveska, ima ih lepo dizajniranih i za 50 dinara. Olovka je olovka. I ona od 15 i ona fensi od 150 dinara. U tom periodu sam garderobu nasledjivala, malo sam imala novih stavri - deca rastu u tom periodu kao iz vode. Kupis patike za jednokrtanu upotrebu, kakvih crnih 4000 dinara za patike detetu od 7 godina.
ima i za 20 dinara sveska da se nađe, ja u merkatoru kupio 2 pre neki dan

Dragisha

Legenda
Poruka
50.671
našli smo extra ranac od 777 dinara za prvaka...u stvari to je prava školska anatomska torba za prvaka,al je model od prošle godine..
mom klincu bilo bitno da ima robot na njoj...:hahaha:...i svi sretni...
sveske koje su u knjižarama 120,ovde su 57 dinara...i nabavili smo po dupolo jeftinijim cenama sve...
radi se o veleprodajnoj radnji "Univerzal" u NS,na novom naselju...info je za novosađane...
pošto živim u malom mestu,ima nekoliko radnji gde su izuzetno povoljna garderoba i obuća...čak i ljudi iz NS dolaze da se oblače i obuvaju kod nas...
garderoba se nasleđuje od starijeg brata...
a stariji dobija novo,ali su naučeni da odelo ne čini čoveka...

na najlonu sam starijem našla Nike free run za 2500 din...otišli u radnju da upoređujemo sa orginalom,nema razlike...
knjige za starijeg nasleđujemo,pošto u školi ne menjaju svake godine izdavače...izašli su u susret roditeljima..zna se da je teško....

sve u svemu,snalaženje je veoma bitno....

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.659
Hm 100 evrica realno i nije mnogo. Meni su pojedine knjige na fax-u kostale >40e.. kada se doda na to cena prijave ispita, overe semestra, upis ako nisi na budzetu, moble, uverenja i ostale sitnice ( digitroni, olovke, pa ako si na arhitekturi razni projekti i materijali... ) mozes doci do sume od 2000e/godini..

Santjago

Zainteresovan član
Poruka
435
Svake godine ista priča. Meni je to malo preveliko dizanje prašine. Ovih 11 godina školovanja nikad nije izdvajana prevelika suma novca za svu "opremu". Što se tiče odeće, to nije školski pribor, i uopšte mi nije jasno zašto i to ubrajaju, jer se odeća kupuje uvek kad zatreba, a ne samo prvacima pred prvi septembar.
Ja svake školske godine u srednjoj školi prođem za oko 1000 - 1200 dinara, nekad čak i manje. Kupim 7-8 svesaka A4 formata, gumicu, patenticu, običnu olovku i lenjir i to je to. Knjige uzimam polovne, ili kopiram nešto. Ranac imam još iz 2007. godine, ali sad sam ga zamenio novim, a pernica je iz 2006. i još drži kako treba.
Neki gradovi poklanjaju prvacima torbe i udžbenike, mnogo toga može da se pozajmi ili kupi od nekog starijeg, mnoge stvari nisu potrebne, tako da se troškovi mogu veoma lako prepoloviti, samo je potrebno malo strpljenja i razmišljanja.
Ja svoje stare udžbenike poklanjam deci kad neko traži, jedino tražim da se neki vrate nazad ako nekad zatrebaju.
Toliko od mene...

Jukie

Aktivan član
Poruka
1.479
ima i za 20 dinara sveska da se nađe, ja u merkatoru kupio 2 pre neki dan
Video sam i ja par preostalih u ideji, ali su to one loše sveske sa ljubičastim kockama i tvrdim papirom, pa ne možeš lepo da pišeš u njih, a posle te bole oči kad pokušavaš da pročitaš šta si napisao (i onda te mrzi da čitaš pa ne naučiš i dobijaš male ocene). Ja sam jedne godine imao takvu svesku iz matematike i zaključnu dvojku, tako da ih nikome ne preporučujem.

Trebalo bi da postoji neka srednja varijanta, ni smeće od papira za umotavanje od bureka ni "zlatna" sveska od 150 dinara

Santjago

Zainteresovan član
Poruka
435
Ova tema bi trebala da bude malo aktivnija!

Setih se nekih stvari, pa da podelim sa roditeljima:

- Kad dete dođe u 4. ili 5. razred (možda i kasnije), i ako je pedantnije, prestaje potreba za pernicom, i pametnije mu je kupiti kvalitetnu torbu koju možete nositi par godina, i koja u sebi ima odvojenu pregradu za olovke, i ostali pribor koji je potreban. Ili jednostavno uzeti onu najprostiju pernicu sa samo cibzarom, bez ikakvih pregrada i gluposti.

- Ako je gore već odeća i obuća svrstana u "školski pribor", onda je pametnije detetu uzeti par patika na svaka 3-4 meseca, i svaki drugi-treći dan može da ih menja, tako duže traju. Ovo pišem, jer ja tako radim. Trenutno imam 4 para patika i jedne cipele, najstariji par je kupljen u septembru 2010. godine, i dalje ih nosim.

- Plavi ili crni šorts i bela majica. Kažu to treba za fizičko. Negde mora, negde nije obavezno. Ako nećete da kupujete majicu na pijaci, već ako hoćete da traje duže, za neku solidnu cenu se takve majie mogu naći u štamparijama. Domaće su proizvodnje, a štamparije ih imaju na pretek u svim bojama, jer rade promotivne majice, ali se majica može uzeti bez ikakve štampe. Cene se kreću od oko 200-500 dinara za solidnu majicu. Office 1 superstore ima jako dobar izbor. Što se šortsa tiče, ja šorts za fizičko koristim i kao gaće za kupanje.

- Za neke predmete koji će detetu trebati u daljem školovanju je pametno kupiti one velike sveske A4 formata, one sa debelim koricama što imaju više od stotinu strana, jer se mogu koristiti više godina, i manja je verovatnoća da će se sveske pogubiti ukoliko su u pitanju one male. Ja tako radim za predmete koje ću imat imati na maturi.

- Ostaci gumica koje dete neće da koristi se mogu pretopiti u drugu, novu gumicu. Ja sam imao mnogo tih ostataka, i na kraju sam ih pretopio u gumicu od oko 100 grama, bila je ogromna. Skoro pola sam potrošio, i izgubio sam je.

- Plaćanje užine u školi je meni, slobodno ću reći, glupavo. Prva dva - tri razreda osnove sam plaćao užinu, onda su mi spremali kući i jeo sam kući. Kad sam bio 6. - 7. razred, te pare od užine (400-500 dinara) sam dobijao kao džeparac. U srednoj sam užinao samo prvo polugodište prve godine, svaki ostali put sam ili nosio, ili dobro jeo kući.

- Dobro je pregledati oglase za knjige, i na oglasnim tablama i na internetu. Mnogi su radi da poklone knjige, ja sam mnogo puta poklonio, mnogo puta su mi poklonjene. Kopirane knjige su sasvim zadovoljavajuće i ništa manje bolje nego originalne. Čak je lakše švrljati o njima ako se dete smori, po glaziranim listovima ide teško.

- Setih se nešto što se odeće tiče. Ja i dan danas dobijam nečiju odeću, nekad majicu, nekad kratke pantalone. Nešto valja, nešto se malo prepravi pa valja, ostalo nosim "oko kuće", tako da je i tu ušteda dosta velika. Takođe, odeća koju ne nosim se poklanja deci iz komšiluka kojoj ta odeća odgovara.

Toliko od mene, ako se setim nečega, dopisaću. :bye:

Saveti i nisu nešto posebno, ali verujem da garantuju lepu uštedu, koja se može potrošiti na neke druge korisne i pametne stvari.
Da završim već jednom, ja sam zbog besplatnih knjiga, starog i dobrog ranca, iste takve pernice, zamene patika da duže traju i zbog nošenja užine obezbedio sebi nekoliko stvari u vrednosti od oko 100 evra (5-6 originalnih diskova, popravio telefon, kupio punjive baterije za foto-aparat, išao na dve stručne ekskurzije (platio prevoz), kupio drugarici lep i malo skuplji poklon za punoletstvo, i kupio 3 knjige).

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.