Trideset godina PlayStation konzole: "Svi su govorili da ćemo propasti"

Smarti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.404
PlayStation 2 je sa 160 miliona prodatih primeraka bila najprodavanija gejming konzola na svetu, a danas je u svojoj petoj generaciji.

1733143885993.png


PlayStation je bio kolosalan hit na tržištu, ali pre toga je njegov kreator Ken Kutaragi jedva uverio proizvođače igara i svoje šefove u Sony-ju da će njegova konzola biti uspešna.

"Svi su nam govorili da ćemo propasti", priča Kutaragi za AFP u retkom intervjuu.

S revolucionarnom 3D grafikom i sadržajnijim igrama, kao što su "Tomb Raider" i "Metal Gear Solid", uređaj se prvi put pojavio na policama 3. decembra 1994. godine.

U to doba Nintendova konzola NES i slični uređaji za igrice smatrani su "dečjim igračkama", kaže 74-godišnji Japanac.

Popularne igre poput Super Marija bile su dvodimenzionalne, a tehnologija računarski stvorene slike (CGI) bila je retkost čak i u Holivudu.

"Većina rukovodilaca (u kompaniji Sony) žestoko se protivila konzoli, strahujući za ugled japanskog giganta kao proizvođača vrhunske elektronike", rekao je Kutaragi.

Ni japanski proizvođači igara u početku nisu pokazali interes jer se kreiranje 3D igara u realnom vremenu u to vreme činilo "nezamislivim".

Snimanje jednog CGI filma tada je trajalo godinu ili dve, a njegova produkcija bi koštala i deseetine miliona solara dolara, rekao je.

Kutaragija, tada radnika kompanije Sony, to nije sprečavalo.

"Želeli smo da maksimalno iskoristimo tehnološki napredak u svrhu novog oblika zabave", rekao je inženjer rado se toga prisećajući.

Njegova ambicija se isplatila: PlayStation 2 sa 160 miliona prodatih primeraka bila je najprodavanija gejming konzola na svetu, a danas je u svojoj petoj generaciji.

Nintendova izdaja​

Sony i Nintendo poznati su rivali, ali pre više od tri decenije sarađivali kako bi kreirali CD-ROM čitač kompatibilan sa Super Nintendo konzolom, koja je mogla da koristi samo kasete.

Uz Nintendovo odobrenje, Sony je razvijao uređaj koji može da čitati i CD-ove i kasete, s radnim naslovom "Play Station", što je bila prva upotreba toga danas dobro poznatog imena.

Ali prijateljstvo dva giganta završilo je dramatično.

Nekoliko sati nakon što je Sony predstavio svoj novi projekt na sajmu u Las Vegasu 1991. godine, Nintendo je, predomislivši se zbog Sony-jevih prava nad igrama, najavio da će se radije udružiti s holandskim Philipsom.

Potez se smatrao izdajom i poniženjem za Sony, a svi ti projekti u usponu nisu uspeli da se ostvare.

"Novine su tada pisale da je to loše za nas", rekao je Kutaragi. "Ali bilo je neizbežno da Sony i Nintendo slede svaki svoj put jer su naši pristupi bili potpuno drugačiji".

"Nintendu su video igre bile igračke koje nemaju nikakve veze s tehnologijom", rekao je.

Bez tog razilaženja PlayStation kakav poznajemo "nikad ne bi ugledao svetlo dana".

Predviđanja u vezi sa veštačkom inteligencijom​

U trenutku kad je Sony u Japanu lansirao svoj PlayStation i CD igre 1994. godine, a u zapadnim zemljama nekoliko meseci kasnije, Nintendo je bio predvodnik prodaje konzola.

Zato je Sony za razvoj novog modela distribucije iskoristio svoje iskustvo u muzičkoj industriji, prodajući PS u prodavnicama elektronike umesto u prodavnicama igračaka.

Kutaragi je kasnije postao potpredsednik uprave Sony-ja, da bi ga 2007. napustio, nakon lansiranja PlayStationa 3, koji je u početku imao problema s komercijalizacijom.

Budućnost tržišta konzola sada je neizvesnija jer "igranju u oblaku" raste popularnost. To je Kutaragi takođe predvideo godinama unapred, zajedno s mobilnim gejmingom.

"Često bih razmišljao o budućnosti tehnologije, kroz 10 ili 20 godina, kako bih predvideo nove trendove, iako je mnogim ljudima bilo teško da to razumeju", rekao je.

Ovaj inženjer sada vodi startap koji se bavi robotikom i veštačkom inteligencijom i predaje na japanskom univerzitetu.

"Ulazimo u svet u kojem se sve može izračunati računarom uz pomoć veštačke inteligencije", kaže Kutaragi.

Na primer, interaktivni servis koji pokreće generativna veštačka inteligencija ChatGPT "omogućen je jer je jezik postao izračunljiv", a slična tehnologija se koristi u različitim sektorima poput medicine, muzike i vizuelne umetnosti.

"Zamislite da vreme i prostor takođe mogu da se izračunaju", ne staje Kutaragi.

Za sada je to mogućnost ograničena na svet videoigara, ali zamislite kad bismo mogli odmah da se preselimo na bilo koje mesto, kaže on.

Ono što je nekad bila naučna fantastika moglo bi da postane stvarnost, zaključuje japanski vizionar.

https://www.b92.net/tehnopolis/gejm...konzole-svi-su-govorili-da-cemo-propasti/vest

...............

30 godina ... ko dlanom o dlan ...
 
Da. Kao da sam ga juče otkrivao. Meni je najviše ostala u sećanju prva konzola. Dvojku nisam igrao ni približno toliko kao "keca". A sećam se kad je gazda lokalnog Soni kluba među prvima u tadašnjoj SRJ nabavio Soni 2. Nešto mi je u glavi cifra od oko 36.000, što bi danas bilo, brat bratu, sigurno oko stotinak hiljadarki. Ah, lepa vremena.
 
I dalje mi nije jasno zasto bi neko uzeo konzolu kad moze igrati preko kompa

Pitanie je prosto ali je odgovor nezahvalan tako da ću RAR-ovati odgovor maksimalno moguće

Sony
Nekada pojam za muzičke uredjaje fokusirao se na gejmersko tržište kada je video da je nintendo mračnih 90-ih počeo da obrće lovu uz ispadnaje Atari-ja kako sa prestola tako i iz igre
Suština ove konzole je da vredi samo kada se pojavi a ujedno joj je tada i najviša cena.
Počeli su sa modom da prvo izbace standardnu konzolu zatim blago pojačanu "pro" posle tri godine i na kraju ciklusa izbace "slim" verziju power friendly.
Grafika koju nudi na početku sustižu kompjuterske grafičke karte za tri godine najkasnije

Microsoft
Sa svojom Xbox serijom uvodi liberalizam u gejmerski svet
Iako postoji kvalitetnija (ali skuplja) disk verzija namerno forsiraju no-media verziju, oslabljenu varijantu nalik "slim Sony-ju", zbog online kupovine čime štede na mediju, distribuciji...
Na Youtube postoje uporednu prikazi šta se dobija sa istom igricom na skupljoj a koliko na jeftinijoj varijanti.
I tada koriste liberalnu mantru: "znaš bate jeste malo jadnije al bar imam"
bljak

nintendo
eee ovde je priča već čistija i poštenija i greje iskrena ljubav gejmerska
da se razumemo odmah na početku - za razliku od svih nintendo je od svog nastanka gejmerska firma iako tada računari nisu postojali
postojale su karte, table itd...
nintendo je uvek forsirao multiplayer u svojim igrama
a u računarski svet slučajno upada sa serijom ručnih LCD konzola ranih 80-ih
Dalje nastaje revolucija
Ideja da se napravi konzola nalik LCD modelu ali da mogu da se menjaju igrice je realizovana uz legendarni Gameboy
Danas jeste legendarni ali onda je bilo jako jako čupavo jer su postojale veličine kao Atari, Sega i agresivni Sony
Najčešće navodjeni razlog "zašto je pobedila" nintendo konzola iako monohromatska za razliku od color konkurencije (prvo zelena a sa gameboy pocket klasično monohromatska) je navodmo - dužina trajanja baterija i uživanje u igrama.
Medjutim meni to objašnjenje "ne pije vodu" jer - punjive baterije su postojale i u SFRJ a ne po belom svetu tako da je tu nešto drugo bilo u pitanju...
To nešto se zove - "igrači nisu krave muzare" a svako ko iole poznaje gejmersku istoriju zna da su Atari i SEGA uvek bili "neprijateljski" prema novčaniku kupaca.

Moramo još malo o Gameboy-u jer itekako ima veze sa pitanjem oko konzola.
Iznedrio je franšize Super Mario sa celom menažerijom koja je imala i svoje serijale, zatim je tu neverovatno šarmantna Zelda arkadna avantura gde rešavanjem zagonetki stižete do cilja ali te zagonetke kad god budu rešene stvaraju neverovatan osećaj zadovoljstva i sreće kod igrača uz prateću priču sa dosta obrta što je neverovatna primenjena psihologija koju ostali ni približno nisu ostvarili do dsns dsnsšnjeg a na kraju i Pokemoni. o kojima može roman. Neke ranije nintendo franšize su ipak otišle u istoriju jer ih je vreme pregazilo.

nintendo klasična "TV konzola" pored standardnih World naslova kao što su Diablo ili Fifa i sve ostalo, ipak ljubomorno čuva svog Super Maria, Zeldu i Pokemone.
nintendo opstaje na njima a ne igrati najnoviji Mario Kart je ravno najvećem gejmerskom promašaju.

ručna konzola nintendo switch 2 izlazi u aprilu 2025-te

za stare konzole postoje emulatori pa kad komercijalni kad piratski ali za nove naslove samo aktuelne konzole
 
Poslednja izmena:
PC igrice se štancuju preko svake mere i bez kontrole kvaliteta
često se puštaju u prodaju bez provere sa dosta ingame glitch-ova ko ja kad pišem komentar sa dosta slovnih grešaka pa editujem editujem, editujem...
jače kompanije mogu da urade naknadni "update" da bi sačuvale reputaciju ali zato tona gluposti je tu da pravi smećaru na računaru

konzole su ipak viši nivo
viši nivo
mbrale

treba ti lebac - platiš lebac
treba ti sigrica - platiš sigricu
leba i igara - a to košta

ne razgovaram sa ljubiteljima piraterije
ajd ti radi nekom nešto džabe
a? nećeš?
a što?
 
Poslednja izmena:
I dalje mi nije jasno zasto bi neko uzeo konzolu kad moze igrati preko kompa
Između ostalog, zbog ekskluziva. Nemaju sve igre svoju PC verziju. Takođe, neke igre izađu za PC dosta kasnije; prvo što mi pada na pamet je GTA. Znaju u Rockstaru da je piraterija najraširenija kad su u pitanju PC igre, pa prvo izdaju svoje igre za konzole dok traje pomama, a tek se mesecima kasnije »sete« i PC igrača. Nisu ni oni mutavi.

za stare konzole postoje emulatori pa kad komercijalni kad piratski ali za nove naslove samo aktuelne konzole
Ne može emulator da bude piratski. Emulatori kao softver su legalni (jedino BIOS fajlovi potrebni za rad nekih od njih mogu biti nelegalni, zato oni ne dolaze u pakovanju kad preuzimaš sa zvaničnog sajta), samo kad skidaš igre koje ne poseduješ. Zamišljeno je da ljudi »dampuju« igre koje imaju kako bi ih koristili uz pomoć emulatora, ali mislim da to u praksi zaista malo ko radi. Nintendo, koji je inače jako agresivan po pitanju zaštite svojih autorskih prava, ne voli ni to kad se radi čak i ako se ne krši zakon.

PC igrice se štancuju preko svake mere i bez kontrole kvaliteta
često se puštaju u prodaju bez provere sa dosta ingame glitch-ova ko ja kad pišem komentar sa dosta slovnih grešaka pa editujem editujem, editujem...
jače kompanije mogu da urade naknadni "update" da bi sačuvale reputaciju ali zato tona gluposti je tu da pravi smećaru na računaru
Zato što danas mnogo širi krug ljudi može da izda svoju igru zahvaljujući pre svega Steamu. Čitao sam još pre nekog vremena u Svetu kompjutera o tome kako kvantitet nadvladava kvalitet te se, kao što kažeš, štancuje gomila igara sumnjivog kvaliteta, nekad sa blatantno pokradenim kodovima iz drugih igara, ne bi li se namakla koja para. Nešto slično se dešava kad je u pitanju pravljenje filmova i serija putem Netflixa, ali to je sad već neka druga tema.
 

Back
Top