Quantcast

Tri scenarija za Vučićevu noćnu dramu u Beloj kući

Šta će se dogoditi na sastanku?

• Ekonomski sporazumi, ništa od vatrometa

glasova: 9 69,2%
  • Agresivan pristup Grenela, Srbija odbija

glasova: 1 7,7%
  • Labavi nacrt sporazuma, obe strane prihvataju

glasova: 3 23,1%

• Ukupno glasova
    13

Straks92

Buduća legenda
Moderator
Poruka
40.449

Foto:Foto:EPA-EFE/TASOS KATOPODIS , Arhiva

Noć između 3. i 4. septembra biće, kako to predsednik najavljuje, duga i nemirna za delegaciju Srbije koja će učestvovati na sastanku sa Prištinom i Trampovom administracijom u Vašingtonu. Javnost ne zna koja će agenda tog sastanka biti, a predsednik je sklon mistifikaciji, što dodatno otežava stvari.
Uprkos tome, neminovno je da se pitamo: šta može da se desi pomenute noći i dana koji će doći nakon nje?

U igri su tri scenarija.

Ekonomski sporazumi, ništa od vatrometa
Sastanku u Vašingtonu osim premijera Hotija i predsednika Vučića prisustvuju i ekonomski eksperti, koji usaglašavaju tačke iz predložene agende sastanka (koja do sada nije otkrivena).
U agendi su veliki infrastrukturni i generalno saobraćajni projekti: avio-linija Priština-Beograd, auto-put Niš-Priština, pruga na ovoj relaciji, potencijalno rešavanje pitanja rudnika Trepča i elektrane Gazivoda (što bi mogle biti tačke koje je predsednik u jutrošnjem obraćanju označio kao kamen spoticanja).
Nakon debatovanja, pod pritiskom domaćina, dve strane potpisuju neku vrsttu pisma o namerama, ukupna vrednost svih projekata prevazilazi pola milijarde evra. Svi zadovoljni, niko istinski srećan. Tramp se ne pojavljuje na sastanku (eventualno ispaljuje nekoliko tvitova).
Zašto (ni)je realno:
Trampova administracija, a pre svega sam predsednik SAD, biznis vidi kao alhemijski element koji rešava sve sukobe, i kod kuće i u inostranstvu. Problem rasizma, u kom se Amerika davi poslednjih meseci, takođe je zamislio da reši otvaranjem novih radnih mesta i ekonomskim bumom. Ipak, s druge strane, malo je verovatno da bi ovolika pompa pratila prosto sklapanje ekonomskih sporazuma.

Agresivan pristup Grenela, Srbija odbija
Agendi sastanka, pored ekonomskih, domaćini dodaju političke tačke. Jedna od njih je obavezivanje Srbije da u narednom periodu (oročeno) dozvoli Kosovu stolicu u UN i obaveže se da će normalizovati odnose i prestati sa kampanjom povlačenja priznanja i blokiranja Prištine u međunarodnim telima.
Srpska delegacija odbija takav sporazum i napušta sastanak. Američki mediji susret nazivaju “još jednom spoljnopolitičkom katastrofom Trampove administracije”.
Zašto (ni)je realno:
Iako zvanično sastanak organizuje predsednikov savetnik za bezbednost Robert O’ Brajan, njegov “inspirator” je specijalni izaslanik Bele kuće za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel. Grenel nije suptilan diplomata. Štaviše, mediji njegov pristup zovu “buldožer diplomatijom”. Nije isključeno da bi nekim “all in” pokeraškim pristupom pokušao da reši situaciju koja je odavno zakočena. S druge strane, dara bi mogla biti mnogo veća nego mera, s obzirom da se novembar i američki izbori u njemu neumitno primiču. Trampu poraz nikako ne treba.

Labavi nacrt sporazuma, obe strane prihvataju
Svi ekonomski projekti između dve strane (uz podršku SAD) ostaju na stolu, ali se uslovljavaju rešenjem otvorenih političkih pitanja. Konačno, javnosti se predstavlja nacrt pravnoobavezujućeg sporazuma Beograda i Prištine.
U njemu se ne navode rokovi i mehanizmi putem kojih će doći do normalizacije odnosa, ali se crta “magistrala” budućih odnosa, bez statusnog određivanja. Dokument je pun diplomatski osetljivog jezika i formulacija koje su dovoljno labave da ne obavezuju i dovoljno čvrste da ne predstavljaju prosto maglu.
Obe strane prihvataju da potpišu dokument: albanska saopštava da je Srbija priznala Kosovo; srpska saopštava da je izdržala pristiske i odbila da prizna Kosovo. Domaćini sastanka saopštavaju da je u pitanju velika diplomatska pobeda ostvarena uz odlučan liderski pristup predsednika Trampa, i između redova likuju nad nesposobnošću EU da postigne ovakav rezultat.
Zašto (ni)je realno:
Svim stranama na sastanku treba laka pobeda: Hotiju da konačno dobije legitmitet koji mu očajnički nedostaje; Vučiću kako bi olabavio međunarodni pritisak vezan za centralno pitanje u okviru kog i EU i SAD i region posmatraju i njega i Srbiju; Trampu zbog pomenutih izbora. Potencijalna prepreka: Hoti je od opozicionih stranaka tražio da pošalju svoje predstavnike na sastanak (Samoopredeljenje i DPK su to za sada odbili). Oni mu neće dozvoliti da sam interpetira ovaj događaj.

https://nova.rs/politika/tri-scenarija-za-vucicevu-nocnu-dramu-u-beloj-kuci

Mislim da će ključ biti u ekonomiji. Novinari često vole da najavljuju konačne sporazume radi tiraža i klikova a političari isto najavljuju neke teške pritiske kako bi skrenuli pažnju sa drugih stvari. Šta vi mislite?

bas kao

Ističe se
Poruka
2.279
MILION DO MILION I PO SRBA U AMEERICI TREBA DA GLASA ZA TRAMPA, I SADA SE VUCIc BUSA KAO DA MU NEKO NESTO SPREMA, GLUMI SILU???
Tramp svakako skuplja poene i kod onih krugova iz demokratske stranke , posto je bitan kontinuitet spoljne politike.
JEL SMES DA STAVIS NEKU PARU, DA SE KLADIMO? nema siptara u americi koji trebaju trampu da pobedi na izborima, samo mu mi srbi trebamo
a ako uceni seronju vucica moze da se oprosti od nasih glasova - to je real politika. i tramp to zna. prema tome , stavite neku paru, pa da se kladimo.

najverovatnije vucic ce opet na zADNJA VRATA, A TRAMPA NECE NI DA VIDI.
Mislim da Vučić ne sme ni slučajno potpisati nikakav sveobuhvatni sporazum,niti bilo šta slično, i mislim i da neće potpisati.
A KO CE TO DA MU PONUDI? niko, zato se i manguypira; on je merkelki obecao da ce da da kosovo, i mozda klintonu., ali mi njih ne zarezujemo - za njih je samo robija.

to vam je real politika, a ova gluma je jedino sto izdajnik zna. i da mazne 2 milke kao za klinton fondacciju jer je ''pametan'' - eto sve vas je preveslao..

briselski sporazum sa eu je ''pravno-obavezujuci'' - iliti, vucic je uzeo pare od eu da izda kim i primi imigrante, amerika sa tim nema veze, a tramp dobija savet da se mane seronje vucica, ima pametnija posla, a moze samo da izgubi srspke sigurne glasove.

Poslednja izmena:

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
13.647
MILION DO MILION I PO SRBA U AMEERICI TREBA DA GLASA ZA TRAMPA, I SADA SE VUCIc BUSA KAO DA MU NEKO NESTO SPREMA, GLUMI SILU???

JEL SMES DA STAVIS NEKU PARU, DA SE KLADIMO? nema siptara u americi koji trebaju trampu da pobedi na izborima, samo mu mi srbi trebamo
a ako uceni seronju vucica moze da se oprosti od nasih glasova - to je real politika. i tramp to zna. prema tome , stavite neku paru, pa da se kladimo.

najverovatnije vucic ce opet na zADNJA VRATA, A TRAMPA NECE NI DA VIDI.
A KO CE TO DA MU PONUDI? niko, zato se i manguypira; on je merkelki obecao da ce da da kosovo, i mozda klintonu., ali mi njih ne zarezujemo - za njih je samo robija.

to vam je real politika, a ova gluma je jedino sto izdajnik zna. i da mazne 2 milke kao za klinton fondacciju jer je ''pametan'' - eto sve vas je preveslao..

briselski sporazum sa eu je ''pravno-obavezujuci'' - iliti, vucic je uzeo pare od eu da izda kim i primi imigrante, amerika sa tim nema veze, a tramp dobija savet da se mane seronje vucica, ima pametnija posla, a moze samo da izgubi srspke sigurne glasove.
A što lupetaš da je nešto obećao?
On je svakako pod pritiskom, velikim pritiskom, ali ta lupetanja oko nekog obećanja su van svake pameti.
'Ajde navedi nekad nekog političara koji je došao na vlast jer je nešto obećao nekom drugom političaru?
Smešno.

bas kao

Ističe se
Poruka
2.279
ali još nije izdajnik.
„Немам трему, имам искрени страх, али то не значи да нећу да се борим свом снагом и свим срцем“, рекао је он пред пут

on ce da se bori DA DRAMI I GLUMI, ali cemo mi TEK DA PLATIMO OGROMNU CENU

„Највећи наш проблем је што се ми правимо да се ништа није догодило, морамо да платимо огромну цену свих тих пораза“, рекао је он.

JOS NIJE IZDAJNIK, ALI OBECAVA DA CE IZDATI, ISTO KAO I JUDA, PRVO JE UZEO PARE, ALI JOS NIJE BIO IZDAJNIK TADA, TEK POTOM

bas kao

Ističe se
Poruka
2.279
Имам страх, очекујем изненађење, али сви људи у Србији знају – једина тема у Америци ће бити међусобоно признање. У Европи ће то на крају бити, а до тада ће говорити о нормализацији односа. Ко год вам каже другачије, он купује време, лаже свој народ и обмањује људе – рекао је Вучић о састанку с Косовом у Вашингтону 4. септембра где ће присуствовати и, како је најављено, Доналд Трамп користећи термин „спремају нам се политичке олује“

AKO JE TO JEDINA TEMA, PRIZNANJE, ONDA ZASTO DOLAZI U AMERIKU?
ko je do sada kupovao vreme sa recima - i kosovo i eu?

lazov i izdajnik.

„Пошто мислим да знам шта може да буде садржај тог изненађења, јер то осећам, а не зато што имам податке, пре ће бити да ћу то да одбијем и да до тог сусрета неће доћи“, рекао је он.

nema podatke, a svi znaju da se trazi priznanje

pa onda ce kada mu to zvanicno kazu, sto svi u srbiji znaju - on da odbije susret sa trampom, a klintonima je placao da se sretne sa obamom bese, PARE NIKO VIDEO NIJE, ZNACI ZAVRSILE U NJEGOVOM DZEPU? a zasto ce da odbije trampa, ako ce se priznanje traziti u eu, a ne u americi? sve je izokrenuo, znajuci da nece ni videti trampa, pa samo laze, ali i provlaci da ce da izda

''међусобоно признање. У Европи ће то на крају бити'' -
A sta ce biti? - IZDAJSTVO VUCICA SERONJE! - ALI JE SUSTINA DA JE KLEKNUO PRED MERKELKOM, A BUSAO SE PRED TRAMPOM, ZATO GA NECE NI VIDETI. PLJUNUO JE NA TRAMPA, A PLACAO KLINTON-PODESTA PEDOFILIMA I KRIMOSIMA. MOZE DA BUDE I UHAPSEN U USA.

JA MU SAVETUJEM DA BOLJE NE DOLAZI, JER AKO IMAMO NJEGOVE PRLJAVSTINE CRNO NA BELO, NECE SE VRACATI, VEC IDE U ZATVOR.

pazi koji je to mentalni sklop ljigavca i lazova? zna da ce opet na zadnja vrata, zna da nece ni videti trampa, i zato samo laze, jer u eu treba da prizna kosovo, a ne u americi, sto i sam kaze - kako on nema podatke, a cela srbija zna???

Poslednja izmena:

bas kao

Ističe se
Poruka
2.279
Kakvi ste vi bre ljudi. Sprdate se sa Vucicem, a on dogurao do portinice Bele Kuce i sastanka sa 25tim sekretarom.
Bolje mu je da porazmisli da mi ameri nismo mozda kupili od adolfine merkel njegov dosije, i da cemo sada da ga aktiviramo, jer se mnogo mangupira; pazi on ce da odbije trampa, seronja sa portirnice, a ''pametan'' je jer je zavrnuo i srpski budzet i krimi klan klintona za 2 milke, plus ona sica podesta bracci pedofilskoj. JA DA SAM NA NJEGOVOM MESTU SAMO BIH DOBIO KORONU PRED PUT.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.