Tri godine do iranske atomske bombe?

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
101229132.jpg

Moshe Ya'alon

Izraelska procjena
Tri godine do iranske atomske bombe?

Iranski nuklearni program usporen je tehničkim problemima, zbog čega bi mogle proći još tri godine dok ta zemlja ne bude mogla da napravi atomsku bombu, izjavio je izraelski ministar za strateška pitanja Moshe Ya'alon.



Ya'alon je rekao da je iranski nuklearni program suočen sa "brojnim tehnološkim izazovima i teškoćama", što je "poremetilo rokove".

"Ne možemo govoriti o tački bez povratka. Iran u ovom trenutku nije sposoban da sam proizvede atomsko naoružanje", naglasio je izraelski zvaničnik.

Islamska Republika je prije mjesec dana objavila da se dogodila sabotaža na njenim centrifugama za obogaćivanje uranijuma.

Iranske vlasti tada su izrazile sumnju da su sistemi koji upravljaju centrifugama postali meta kompjuterskog virusa "staksnet".

Stručnjaci smatraju da je ovaj kompjuterski virus dizajniran s ciljem da nanese štetu motorima koji se koriste u centrifugama tako što ih navodi da se vrte bez kontrole.

Analitičari kažu da kopmpleksnost koda ovog virusa sugeriše da ga je napravila neka država sa zapada, a ne organizovana kriminalna grupa.

(SRNA)
 
Mislim da ako je Iran namjerio da npravi nuklearnu bombu onda ce je on napraviti i mislim da Iran na to ima prava i da moze napraviti nukleranu bombu.Iran mora postati nukleranom silom jer se nalazi na poziciji koja je veoma vazna i Iran moze sluziti jacoj sigurnosti Palestine i moze utjecati da se Izrael povuce sa okupiranih podrucja.Mislim da Iran ima pravo na nuklearnu bombu jer ako na to ima pravo Indija onda zasto ne bi na to imao pravo Iran koja je veoma jaka drzava.Moje su procjene da je i Saudijska Arabija za Iran i da podrzava Iran u nastojanju da napravi atomsku bombu jer muslimani moraju imati jednu drzavu koja ce imati nuklerano oruzje i mislim da je Iran kao stvoren za to da da bude nuklearna sila regiona.
 
Jos nam samo na ovoj planeti fali iranska atomska bomba.

A sta bi falilo planeti da ima jednog Irana koji bi bio nuklearna sila?Mislim da se ide u krajnji rasizam jer ljudi ne daju muslimanima da razvijaju nukleranu tehnolgiju i ne daju da se naoruzavaju nukleranom bombom a nuklearna bomba je potrijebna muslimanima iz cistog razloga zbog Izraela koji ima atomsku bombu.Zasto neko moze podnijeti da Izrael ima atomsku bombu a ne moze podnijeti da Iran napravi nuklearnu bombu?Zasto se ide u jedan klasican rasizam?
 
Saudijska Arabija ne samo da nije za Iran nego je trazila od Amera da se isti bombardira, sto bi se i moglo desiti ako Perzijanci nastave dalje petljati oko uranijuma i centrifuga.

Ne mogu siiti biti sunitima "nuklearna sila regiona", nema sanse, a ni ostatak planete to ne bi smio dozvoliti.

Dosta nam je jedna Sjeverna Koreja, planeta vec ima previse ludaka sa atomskim bombama, samo jos Iran fali.
 
A sta bi falilo planeti da ima jednog Irana koji bi bio nuklearna sila?Mislim da se ide u krajnji rasizam jer ljudi ne daju muslimanima da razvijaju nukleranu tehnolgiju i ne daju da se naoruzavaju nukleranom bombom a nuklearna bomba je potrijebna muslimanima iz cistog razloga zbog Izraela koji ima atomsku bombu.Zasto neko moze podnijeti da Izrael ima atomsku bombu a ne moze podnijeti da Iran napravi nuklearnu bombu?Zasto se ide u jedan klasican rasizam?

Kako ne daju kad Pakistan ima atomsko naoruzanje?

Pakistan danas - ne mogu prehraniti pucanstvo, ne mogu ga zastititi od poplava i ekstremista, ali atomku e to imaju.
 
Tri godine ipak nisu neki daljnji vremenski razmak jer tri godine brzo prolaze tako da ako Bog da Inshallah imat cemo Iran kao nukleranu silu jer ce Iran steci atomsku bombu i imat ce jednu jako razvijenu armiju od koje ce Izrael strepeti i od koje ce Izrael morati da ustukne.Poslije sticanja nuklearne bombe Izrael ce biti primoran da se povuce sa okupiranih teritorija i Amerika nece moci da cini sto joj je volja u regionu jer ce Iran biti jedna super sila regiona i moci ce da se brine o Bliskom Istoku kao i o centralnoj Aziji.Muslimani zasluzuju da imaju svoju drzavu koja ce imati nuklearnu bombu znaci jedna od tih drzava je Pakistan a druga drzava trebalo bi da bude Iran jer Iran je buducnost Islamskog svijeta jer sa Iranom muslimani mogu puno toga uciniti i mogu primorati Izrael da se preda i da napusti oikupirane teritorije i da ibrza proces stvaranja Palestinske drzave.
 
Saudijska Arabija ne samo da nije za Iran nego je trazila od Amera da se isti bombardira, sto bi se i moglo desiti ako Perzijanci nastave dalje petljati oko uranijuma i centrifuga.

Ne mogu siiti biti sunitima "nuklearna sila regiona", nema sanse, a ni ostatak planete to ne bi smio dozvoliti.

Dosta nam je jedna Sjeverna Koreja, planeta vec ima previse ludaka sa atomskim bombama, samo jos Iran fali.

To su samo nagadjanja da je Saudijska Arabija trazila od amerike da bombardira Iran i mislim da je vecina muslimana za Iransku politiku razvoja nuklerane tehnologije i mislim da razlika izmedju Siija i Sunnija ne cini nista jer muslimani su zeljni da imaju jednu jaku drzavu koja ce moci parirati Izraelu.Iranci nisu ludaci i oni mogu odrzavati nuklearnu tehnolgiju i mogu imati nuklearno oruzje tako da ne vidim razloga zbog cega se neko uzbudjuje ako Paki8stan ima nuklearno oruzje.Pakistan mkoze prehraniti svoje pucantsvo i mislim da oni imaju samo elementarne nepogode ali da Pakistan nije siromasna zemlja i ona kao drzava moze prehraniti svoje gradjanstvo.Isti slucaj nje i sa Iranom koji nisu ludaci nego pametni ljudi i koji zele da imaju svoj ponos kroz razvijanje nuklearne tehnologije.
 
To su samo nagadjanja da je Saudijska Arabija trazila od amerike da bombardira Iran i mislim da je vecina muslimana za Iransku politiku razvoja nuklerane tehnologije i mislim da razlika izmedju Siija i Sunnija ne cini nista jer muslimani su zeljni da imaju jednu jaku drzavu koja ce moci parirati Izraelu.Iranci nisu ludaci i oni mogu odrzavati nuklearnu tehnolgiju i mogu imati nuklearno oruzje tako da ne vidim razloga zbog cega se neko uzbudjuje ako Paki8stan ima nuklearno oruzje.Pakistan mkoze prehraniti svoje pucantsvo i mislim da oni imaju samo elementarne nepogode ali da Pakistan nije siromasna zemlja i ona kao drzava moze prehraniti svoje gradjanstvo.Isti slucaj nje i sa Iranom koji nisu ludaci nego pametni ljudi i koji zele da imaju svoj ponos kroz razvijanje nuklearne tehnologije.

Nisu nagadjanja nego cinjenica. Ne znam jesu li Iranci ludaci ali Ahmedinedzad sasvim sigurno jeste.

Ne znam sto ti mislis o razlici ali veliki dio muslimanskog svijeta ni slucajno ne zeli da ga Iran predvodi.

Pakistan vapi za humanitarnom pomocu, pola zemlje su ima syebale poplave. Nek' jedu atomke.
 
Ne znam po cemu ti smatras da je Iran luda drzava i da ona nema pravo imati svoju nuklearnu bombu?Mislim da ako na to ima pravo Sjevrena Koreja pa cak i Rusija koje su pokazale ludjim od Irana onda ne vidim razloga zbog cega ne bi imao nuklearnu bombu Iran jer bi Iran kao regionalna sila bila garant mira za Palestinu koja se bori za stvaranjem svoje drzave.Ne vidim problema zbog cega bi Saudijska Arabija bila protiv Irana ali jedna opcija je mozda u igri da se Saudijska Arabija pribojava Iranske agresije na Saudijsku Arabiju jer Iran zali za Mekkom u kojoj su poruseni nadgrobni spomenici Muhammedovih unuka i kcerke Fatime r.a.Ali ipak mislim da je to nemoguca stvar jer Iran ne bi smio biti agresivan jer bi u tom slucaju zavrsio kao Irak koji je bio napao Kuvajt i zbog toga bio napadnut od multinacionalnih snaga.Mislim da je manja vjerovatnoca da ce Iran napasti Saudijsku Arabiju i da je to prosto nemoguce ali ipak Iran kao regionalna super sila moze utjecati na jednu ravnotezu snaga izmedju Izraela i Irana u kome bi se pokusalo rijesiti pitanje Palestine koja zbog Izraelskog bahatog ponasanja se jos ne rjesava.
 
Ne znam po cemu ti smatras da je Iran luda drzava i da ona nema pravo imati svoju nuklearnu bombu?Mislim da ako na to ima pravo Sjevrena Koreja pa cak i Rusija koje su pokazale ludjim od Irana onda ne vidim razloga zbog cega ne bi imao nuklearnu bombu Iran jer bi Iran kao regionalna sila bila garant mira za Palestinu koja se bori za stvaranjem svoje drzave.Ne vidim problema zbog cega bi Saudijska Arabija bila protiv Irana ali jedna opcija je mozda u igri da se Saudijska Arabija pribojava Iranske agresije na Saudijsku Arabiju jer Iran zali za Mekkom u kojoj su poruseni nadgrobni spomenici Muhammedovih unuka i kcerke Fatime r.a.Ali ipak mislim da je to nemoguca stvar jer Iran ne bi smio biti agresivan jer bi u tom slucaju zavrsio kao Irak koji je bio napao Kuvajt i zbog toga bio napadnut od multinacionalnih snaga.Mislim da je manja vjerovatnoca da ce Iran napasti Saudijsku Arabiju i da je to prosto nemoguce ali ipak Iran kao regionalna super sila moze utjecati na jednu ravnotezu snaga izmedju Izraela i Irana u kome bi se pokusalo rijesiti pitanje Palestine koja zbog Izraelskog bahatog ponasanja se jos ne rjesava.

Iran treba da ima atomku,treba sto vise zemalja jer se tako povecava mogucnost da je neko baci na SAD,a to bi bio najhumaniji gest u istoriji.
 
Ne znam po cemu ti smatras da je Iran luda drzava i da ona nema pravo imati svoju nuklearnu bombu?Mislim da ako na to ima pravo Sjevrena Koreja pa cak i Rusija koje su pokazale ludjim od Irana onda ne vidim razloga zbog cega ne bi imao nuklearnu bombu Iran jer bi Iran kao regionalna sila bila garant mira za Palestinu koja se bori za stvaranjem svoje drzave.Ne vidim problema zbog cega bi Saudijska Arabija bila protiv Irana ali jedna opcija je mozda u igri da se Saudijska Arabija pribojava Iranske agresije na Saudijsku Arabiju jer Iran zali za Mekkom u kojoj su poruseni nadgrobni spomenici Muhammedovih unuka i kcerke Fatime r.a.Ali ipak mislim da je to nemoguca stvar jer Iran ne bi smio biti agresivan jer bi u tom slucaju zavrsio kao Irak koji je bio napao Kuvajt i zbog toga bio napadnut od multinacionalnih snaga.Mislim da je manja vjerovatnoca da ce Iran napasti Saudijsku Arabiju i da je to prosto nemoguce ali ipak Iran kao regionalna super sila moze utjecati na jednu ravnotezu snaga izmedju Izraela i Irana u kome bi se pokusalo rijesiti pitanje Palestine koja zbog Izraelskog bahatog ponasanja se jos ne rjesava.

Iran jeste luda drzava gdje skupina dzamijskih bradonja odobrava tko moze biti kandidat na izborima a tko ne, a ovamo glume neku republiku.

Na kraju se obavezno izabere najveci ludak od ponudjenih, u ovom slucaju Ahmedinedzad, no ako iranski narod zeli takvo uredjenje, ok.

Pitanje Palestine mora se rijesiti mirnim putem i prije svega americkim pritiskom na cioniste a ne iranskim mlataranjem atomskom bombom.

A Rusija je pobjednica 2ww i od tada ima pravo imati sto pozeli, a S. Koreja ne bi ni postojala da joj nije bilo Kineza i Ruja iza ledja.

Iran nema nikoga iza ledja, i vec su okruzeni Amerima sa gotovo svih strana, ceka se da nesto zaseru pa da se predje sa rijeci na djela.
 
Иран је спрдња од државе попут Пакистана...
Шта Пакистану вреди атомска...
Има Индију, Кину и Русију....+США који имају атомску...
Ако нападне било ког од тих држава има да га збришу са карте...
Могла је и Србија да узме једну атомску...и шта после...
Да гађа Београд?
 
Taj Iran izgleda hoce da nauci neke stvari na tezi nacin.

Nisu ratovali dva desetljeca i odmah se to umislilo da je "regionalna nuklearna sila".

Ako je Iran "buducnost muslimanskog svijeta", taj svijet je u neopisivom qrcu.

Bravo,vidi se da znas materiju,tj da si na terenu:):)

Arapi mrze Persijance vise nergo Amere...no,to brat Mingo nezna...Irak i Iran su ratovali,tada je ceo Arapski svet pomagao Irak npr..i dan danas nemogu da ih smisle...cak i vera nije ista...Arapi koji zive u Iranu su u vrlo teskoj poziciji

Ahmedinadzad jeste lud kao struja...Iranci ga nikako nevole,doveo je zemlju u mnogo losu ekonomsku poziciju,kukaju samo tako...totalno su u bunaru,SVE ali bukvalno SVE mora da im udje preko Dubaija,koji im uzima reket za to,cak i kad salju lovu da plate robu,ide preko banki u Dubaiju...avio letovi...preko Dubaija

Jedan poslovni partner iz Irana mi je skoro bio,sa devojkom koja je prevodilac na Engleski,posto smo se upoznali bolje,pitala me je,jel postoji sansa da je izvucem iz Irana nekako,da pobegne odande,bilo kod mene u Kinu,kao,na poslovno pismo,pa da ostane ili bilo gde..ja sam obecao da cu pomoci,jer sam svestan u kojim strasnim uslovima ljudi tamo zive,jer imam dosta kontakata ovde sa ljudima iz Arapskoh zemalja

Egipat recimo,od sile u Arapskom svetu,postao teska socijala...ko god moze,pokusava da pobegne odande

Pakistan...beda...imas pravo,i to mnoogoo veca nego sto sanjamo,bio je jedan tip tamo,da obidje neke fabrike u Karaciju,da uveze kozu i kozne jakne...kaze ni beton nemaju a stanovi,kuce,uopste mesta gde zive,tiha jeza....ovde u Kinu dolaze svi obuceni ko vojnici...bele mantije i pantalone...ko pre 100 god...moda nije makla ni milimetra...do zla boga zatucan narod..ko Afganistanci

Znaci Mingo...mani se tih shranja koja prosipas ovde,sa namerom da ljudima zgadis islam,vec se zapitaj,sta je to zapravo sto tim ljudima treba..a trebaju im osnovni uslovi za zivot...nikako atomke
 
Ipak ne vjerujem da je sve tako crno u Pakistanu i u Islamskim zemljama.Mislim da Islamske zemlje imaju potencijala da budu jake i sretne zemlje.Pakistan na primjer nije takao siromasna zemlja i ima potencijala da bude veoma jaka zemlja ali Pakistan iznuruje rat u Afganistanu i unutrasnji sukobi oko Talibana.Nemojte tako pricati o Islamskim zemljama jer ja njih volim a narocotio volim Saudijsku SArabiju koja je cvijet Islamskih zemalja.Iran je na prtimjer ekonomski jak i ima potencijala da bude jos jaca drzava i nije sve tako crno u Islamskim zemljama jer ja volim da Islamskim zemljama vlada Islam a ne neko drugo uredjenje.Iran je od dolaska Islama na tronu postala jedna kulturna civilizacija i Iran je jedna kulturno razvijena drzava.Saudijska Arabija je jedan potencijal koji vec dugo vrmena pokazuje da je Islam najbolje drzavno uredjenje.Zato se ne bih mogao sloziti sa vama da je Islamsko uredjenje lose uredjenje jer Islamska Republika je jedino rjsenjeje za muslimanske drzave jer one mogu tako ocuvati svoju vjeru a i obavezne su da imaju drzavno uredjenje zasnovano na Islamu.Evo jedan Afganistan je postao Islamska drzava i zasniva svoju drzavu na Islamu i zato nemojte mi pricati da su Islamske drzave socijala i da su siromasne jer ne volim tu pricu cuti.
 
Globus
U Iranu uhapšeno sedam pripadnika Al-Qaide

Iranske snage sigurnosti uhapsile su u srijedu na granici s Irakom sedam pripadnika Al-Qaide, javila je iranska novinska agencija Irna.



Iranska agencija nije saopćila da li su uhapšeni Iranci ili stranci, niti je navela više detalja o tome hapšenju osim da ova sedmorica propovijedaju vehabizam - veoma konzervativan oblik sunitskog islama, pretežno prisutnog u Saudijskoj Arabiji.

Osumnjičeni su identificirani prošlog mjeseca i potom su uhapšeni u sjeverozapadnom iranskom gradu Sardastu, javila je Irna, pozivajući se na neimenovani, ali "obaviješteni izvor".

To je prvi izvještaj u posljednjih nekoliko godinama o hapšenju pripadnika Al-Qaide u Iranu, mada je bilo na stotine izvještaja o hapšenjima u toj bliskoistočnoj zemlji, ističe agencija Associated Press.

Američka agencija podsjeća kako se sumnjalo da su mnogi operativci Al-Qaide pobjegli u Iran nakon zbacivanja talibanskog režima u susjednom Afganistanu krajem 2001. godine.

(FENA)
 
I Iran pretjeruje.Zar je razlog hapsenju samo zato sto osobe klanjaju kao vehabije i zato sto pripadaju Vehabijskom pokretu?To ne znaci da su oni iz Al Kaide jer po tome bi trebala cijela Arabija da se uhapsi zato sto klanjaju po Vehabijskom nacinu.I ja pripadam tom pokretu i ja sam musliman Selefija tako da klanjam kao Arabljani u Saudijskoj Arabiji ali niko nema prava da me hapsi kao Al Kaidu jer to ne znaci da sam Al Kaida.
 

Back
Top