Trgovinska razmena sa Hrvatskom

hmm...ocekivao sam neki ozbiljni topic sa nekakvom analizom trgovinske razmjene...kad ono...

mozda naleti tko ozbiljan pa cu cisto u skladu sa imenom teme kazati da je u prvih 9 mjeseci iz Hrvatske u Srbiju izvezeno 242 miljuna eura sto je 87% proslogodisnjeg izvoza u isto vrijeme. Iz Srbije je u Hrvatsku istovremeno izvezeno 160 miljuna eura sto je 10% vise nego prosle godine.

A sada jedan citat sa gornjeg linka meni zanimljiv.
Najznačajniji proizvodi u izvozu u Hrvatsku su bakarna žica, uljane pogače od suncokreta, hartija, karton, delovi za motore, struja, šećerna repa, suncokretovo ulje, konstrukcije od lima, od gvožđa ili čelika, etilen, avioni (?).

Najznačajniji proizvodi u uvozu u Srbiju su transformatori, polietilen, cigarete, suncokretovo seme, tečni propan, staklene boce, soja u zrnu, mandarine, rakovi, konzervisane sardele, telekomunikacioni provodnici.

Najveći izvoznici iz Srbije u Hrvatsku u prvih devet meseci u 2010. godini bili su "Tetrapak", HIP Petrohemija, "Dijamant" Zrenjanin, "Ju Es stil" Smederevo, "Viktorija ojl", "Gorenje" Valjevo.

Najveći uvoznici iz Hrvatske bili su, tokom analiziranog perioda, "Ina" Beograd, "Atlantik BG", HIP Petrohemija, "Podravka" Beograd, "Rovita" Beograd, "Karlsberg Srbija", "Apatinska pivara", "Petrohemija", "Idea", "Ju Es stil", "Viktorija ojl", Knjaz Miloš".
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da je i novinar sa onoga linka stavio upitnik pokraj stavke "avioni"..iz cega se vidi da novinar nikada nije cuo za Utvu.....to zapravo jos jednom potvrdjuje moju tezu da su novinari struka koja nezna nista o nicemu, ali zato dobro slazu tekstove.
Не знам како је код вас али овде свака будала може да буде новинар.Пошто редакције више немају ни лекторе ни коректоре а уредници немају појма шта је то озбиљно или истраживачко новинарство,пише се све и свашта.Зато свака будала пише о машинској,грађевинској,војној а овде и цивилној авиоиндустрији.Некад су такве чланке писали упућени људи из струке који су постали новинари.
 
Не знам како је код вас али овде свака будала може да буде новинар.Пошто редакције више немају ни лекторе ни коректоре а уредници немају појма шта је то озбиљно или истраживачко новинарство,пише се све и свашта.Зато свака будала пише о машинској,грађевинској,војној а овде и цивилној авиоиндустрији.Некад су такве чланке писали упућени људи из струке који су постали новинари.
Isto je i kod nas....a vrhunac novinarskog debilizma se po mome zbio kada je vlada ove godine najavila neke promjene u obracunu placa pa su novinari danima pisali o "novom udaru na standard gradjana"..i pri tome ocito potpuno pomijesali pojmove kao sto su porezna osnovica i bruto placa. Na kraju su objavili nekakav kalkulator u kojem se trebalo izracunati koliko ce ti drzava uzeti po novom sustavu....a u njemu uvijek svakome ispada da ce dobiti vise nego prije. ( jer su naravno kalkulator radili programeri koji shvacaju kako se radi izracun ).

No dobro..odosmo offtopic.
 
Па и није.Везано је за незнање и овај накарадан чланак.
Ako bas zelis spoj novinarskog debilizma i trgovinske razmjene izmedhu Hrvatske i Srbije....meni je jako drag slucaj Koncarevog tramvaja. Naime Koncar je svojevremeno trebao isporuciti jedan svoj tramvaj u Beograd na probnu voznju....medjutim djelatnici Beogradskog gradskog prijevoza su dali jednu malu zamjerku da im se nesvidja prednje vjetrobransko staklo....tu istu zamjerku su dali i njihove kolege iz ZET-a a stvar je vrlo tehnicke naravi...naime zaobljeni donji dio vjetrobranskog stakla mozda estetski izgleda moderno...ali stvara vozacu jedan mali mrtvi kut...nista strasno, ali ravni oblik bi bio bolji. Na to je neki hrvatski novinar objavio clanak sa naslovom u stilu "Srbi ne zele slovo U na tramvajima".....naravno, nakon par takvih naslova ekipa iz Bg je jednostavno odjebala cijeli posao koji se poceo polako pretvarati u politiku.
 
Poslednja izmena:
Ako bas zelis spoj novinarskog debilizma i trgovinske razmjene izmedhu Hrvatske i Srbije....meni je jako drag slacaj Koncarevog tramvaja. Naime Koncar je svojevremeno trebao isporuciti jedan svoj tramvaj u Beograd....medjutim djelatnici Beogradskog gradskog prijevoza su dali jednu malu zamjerku da im se nesvidja prednje vjetrobransko staklo....tu istu zamjerku su dali i njihove kolege iz ZET-a a stvar je vrlo tehnicke naravi...naime zaobljeni donji dio stakla stvara vozacu jedan mali mrtvi kut...nista strasno, ali ravni oblik bi bio bolji. Na to je neki hrvatski novinar objavio clanak sa naslovom u stilu "Srbi ne zele slovo U na tramvajima".....naravno, nakon par takvih naslova ekipa iz Bg je jednostavno odjebala cijeli posao koji se poceo polako pretvarati u politiku.
Сумњам да се ту неко са неким није договорио око мита.Како су хрватски тајкуни покуповали толико свега и свачега у Србији кад смо толико ''чврсто'' против хрватских производа?
 
Сумњам да се ту неко са неким није договорио око мита.Како су хрватски тајкуни покуповали толико свега и свачега у Србији кад смо толико ''чврсто'' против хрватских производа?
Taj konkretni tramvaj je trebao u Bg ici besplatno....sada, dali bi za veliku narudzbu ( znaci recimo 100 komada ) islo mito.....vjerovatno i bi...ici ce iovako kada netko drugi bude BG prodavao tramvaje.


A sto se tice Hr. tajkuna i kupovine po Srbiji ....za kupiti neku tvornicu koja se raspada ti ne treba mito, samo trebas ponuditi vise od konkurencije. I nisu oni bas toliko pokupovali kako ti se cini....samo su ti trn u oku. Slovenci su kupili barem 3 puta vise, da o amerima, rusima, austrijancima, njemcima ne govorim. Uostalom, sve te firme nisu nigdje otisli vec su i dalje u Srbiji.

Uostalom, pogledaj listu najvecih izvoznika iz Srbije u Hr..
Najveći izvoznici iz Srbije u Hrvatsku u prvih devet meseci u 2010. godini bili su "Tetrapak", HIP Petrohemija, "Dijamant" Zrenjanin, "Ju Es stil" Smederevo, "Viktorija ojl", "Gorenje" Valjevo....a kladim se da ce nakon Tedeschijevog preuzimanja Droga-Kolinske odjednom u tu skupinu odnekud doci i Soko-Stark.
 
Poslednja izmena:
A sto se tice Hr. tajkuna i kupovine po Srbiji ....za kupiti neku tvornicu koja se raspada ti ne treba mito, samo trebas ponuditi vise od konkurencije. I nisu oni bas toliko pokupovali kako ti se cini....samo su ti trn u oku. Slovenci su kupili barem 3 puta vise, da o amerima, rusima, austrijancima, njemcima ne govorim. Uostalom, sve te firme nisu nigdje otisli vec su i dalje u Srbiji.
Ne mirišem ja uopšte Slovence.Oni su velike štetočine i zagađuju ekosistem.Samo je štos u tome što oni ćute i ne objavljuju na sav glas šta rade.Manje-više tako rade i kod vas a dobro su primljeni pošto ne daju glasa od sebe.
 
Ne mirišem ja uopšte Slovence.Oni su velike štetočine i zagađuju ekosistem.Samo je štos u tome što oni ćute i ne objavljuju na sav glas šta rade.Manje-više tako rade i kod vas a dobro su primljeni pošto ne daju glasa od sebe.
Neznam za vas, ali kod nas i nema nekog razloga da se Slovenci nebi dobro primili....ako i postoji nekakav dizbalans u robnoj razmjeni sa Slovenijom a mislim da je nekih 25% manjka.......miljun slovenskih turista koji nam dodju svake godine ostave toliko love da se sve to skupa triput pokrije...tako da sto se mene tice...oni su dobro dosli....samo neka cvate trgovina. Na koncu...koliko god nama Slovenci prodavali....bogami i kupe proizvoda od nas...za razliku od Kineza, Rusa i slicnih.
 
Poslednja izmena:
Srpska brodarska kompanija iz Zrenjanina sudjeluje na tenderu za kupnju brodogradilišta Kraljevica.

Ko zna, možda i uspiju. :)
Sto nije Zeppter to htio kupiti, pa kada je vidio sto ce dobiti lagano odustao....inace gledam internet stranicu te firme...ako je to ta. Nekako sumnjam da ce njihova ponuda biti prihvacena....to je neka mala firmica od par zaposlenih.
 
Poslednja izmena:
Izvoz u Hrvatsku iznosio je 208,5 miliona dolara i beleži povećanje od 4,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz iz Hrvatske se povećao za 2,6 odsto u odnosu na isti period 2009. godine i iznosio je 263,8 miliona dolara, što znači da je u tom razdoblju naša zemlja imala deficit od 55,3 miliona dolara.

Лепо.
Велики успех за просрпског представника и негову просрпску владу.
 
Mene baš briga ako komšije opet budu bojkotirali robu.
Price o bojkotu su uvijek bile obicne gluposti. Postoje dvije vrste kupaca....oni dubljeg i oni pliceg dzepa. Oni dubljeg ce uvijek kupovati kvalitetniji proizvod i zaboli ih ona stvar odakle je ...a oni pliceg ce uvijek kupovati jeftiniji pa i njih zaboli odakle je proizvod. Treca grupa su biznismeni...a njih posebno zaboli odakle je sto...njih samo zanima koliko mogu zaraditi na necemu.
 
A sto se tice Hr. tajkuna i kupovine po Srbiji ....za kupiti neku tvornicu koja se raspada ti ne treba mito, samo trebas ponuditi vise od konkurencije. I nisu oni bas toliko pokupovali kako ti se cini....samo su ti trn u oku. Slovenci su kupili barem 3 puta vise, da o amerima, rusima, austrijancima, njemcima ne govorim. Uostalom, sve te firme nisu nigdje otisli vec su i dalje u Srbiji.

.

većina firmi koje su Hrvati kupili po Srbiji ne da nije bila u raspadu, već su radile vrlo dobro. Npr: Dijamant, Frikom, Somboled, Toza Marković, sada se priča i o Carnex-u...

Interesantno je da su Hrvati napadali baš one privredne segmente u kojima su uvek, pa i danas bili slabiji nego Srbija ( sektori prehrambene industrije i građevinskog materijala), a nigde se nisu uključili u sektore gde su uvek bili ispred Srbije, kao na primer elektroindustrija, brodograđevna industrija ili šinska saobraćajna sredstva.

Upravo ta nelogičnost u koncentraciji kapitala i pobuđuje sumnju u političku, više nego ekonomsku motivisanost hrvatskih kupovina po Srbiji...
 

Back
Top