Trgovci se na sve strane reklamiraju »akcijama«! Šta je to »akcija«?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Nekada smo imali državne ili samoupravne trgovine. I pored svih nedostataka imale su nešto što se zvalo »rasprodaja«!
Roba se na rasprodaji prodavala po sniženoj ceni – dovoljno sniženoj da se to primeti u računu i oseti u novčaniku.
Savremene trgovine ne objavljuju rasprodaje! Sada objavljuju »akcije«! Veoma bučno i glasno reklamiraju nove cene, niže od starih. Niže su toliko da se to uopšte i ne primeti, pa čak i ako bi neko kupio veliku količinu proizvoda na »akciji« ne bi ostvario uštedu koja bi bar pokrila troškove prevoza.
Ovde je nedavno u izlogu trgovine osvanuo ogroman napis »AKCIJA« i najavljeno je sniženje od celih 5% za tehničku robu sa, istina neznatnim, oštećenjima, ali bez garantnog lista!
Kada se zna da garancija opterećuje konačnu cenu tehničke robe prosečno oko 30% šta znači »akcija«?
Da parafraziram našeg poznatog aforističara:
Zašto koristimo reč »akcija« kada imamo našu lepu reč: »prevara«!
 
akcija je srpski prevod engleske reci sale, sto na rumunskom znaci rasprodaja. inace fora je da se pred novu godinu dignu cene za 50% pa onda posle nove godine spuste za 50%. Eto to ti je akcija.

Kada podignes cenu za 50% pa posle spustis za 50%, nisi na istom.

Ponekad poslovanje zahteva praznjenje magacina.
Kada je artikal na akciji tada se, u vecini slucajeva, trgovac odrekao marze.

Uporedjivanjem cene na akciji i regularne cene moze se okvirno naslutiti trgovacka marza.
 
Poslednja izmena:
Kada je artikal na akciji tada se, u vecini slucajeva, trgovac odrekao marze.
Tako je. vlasniku u tom slucaju odgovara i cak da proda proizvod po ceni po ceni koliko ga je nabavio. bolje i zarada 0, nego gubitak. Ili slikovito: ja, trgovac, nabavio sam patike za 1000 dinara i posto za godinu dana nisam uspeo da ih prodam za 1400, odlucio sam da ih prodam za 1000. tj. izvucem ulozeni novac z:lol:
 
Poslednja izmena:
Tako je. vlasniku u tom slucaju odgovara i cak da proda proizvod po ceni po ceni koliko ga je nabavio. bolje i zarada 0, nego gubitak. Ili slikovito: ja, trgovac, nabavio sam patike za 1000 dinara i posto za godinu dana nisam uspeo da ih prodam za 1400, odlucio sam da ih prodam za 1000. tj. izvucem ulozeni novac z:lol:
Nisam do sada primetio da je ijednom proizvodu cena snižena sa 1400 na 1000 - ili je to veoma retko.
Obično sniženje bude sa 1400 na 1390 ili 1350 i to se onda veoma bučno reklamira.
Jedino što to nije pravo sniženje cene nego prevara!
 
Tako je. vlasniku u tom slucaju odgovara i cak da proda proizvod po ceni po ceni koliko ga je nabavio. bolje i zarada 0, nego gubitak. Ili slikovito: ja, trgovac, nabavio sam patike za 1000 dinara i posto za godinu dana nisam uspeo da ih prodam za 1400, odlucio sam da ih prodam za 1000. tj. izvucem ulozeni novac z:lol:


Samo što patike u nabavci ne koštaju 1.000 dinara nego 140,00...U mom gradu trgovac patikama plaća kiriju na lokal u strogom centru grada 2000 eura mesečno,dao je pare za 5 godina unapred....
 

Back
Top