Trgovci se na sve strane reklamiraju »akcijama«! Šta je to »akcija«?

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Nekada smo imali državne ili samoupravne trgovine. I pored svih nedostataka imale su nešto što se zvalo »rasprodaja«!
Roba se na rasprodaji prodavala po sniženoj ceni – dovoljno sniženoj da se to primeti u računu i oseti u novčaniku.
Savremene trgovine ne objavljuju rasprodaje! Sada objavljuju »akcije«! Veoma bučno i glasno reklamiraju nove cene, niže od starih. Niže su toliko da se to uopšte i ne primeti, pa čak i ako bi neko kupio veliku količinu proizvoda na »akciji« ne bi ostvario uštedu koja bi bar pokrila troškove prevoza.
Ovde je nedavno u izlogu trgovine osvanuo ogroman napis »AKCIJA« i najavljeno je sniženje od celih 5% za tehničku robu sa, istina neznatnim, oštećenjima, ali bez garantnog lista!
Kada se zna da garancija opterećuje konačnu cenu tehničke robe prosečno oko 30% šta znači »akcija«?
Da parafraziram našeg poznatog aforističara:
Zašto koristimo reč »akcija« kada imamo našu lepu reč: »prevara«!

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
akcija je srpski prevod engleske reci sale, sto na rumunskom znaci rasprodaja. inace fora je da se pred novu godinu dignu cene za 50% pa onda posle nove godine spuste za 50%. Eto to ti je akcija.
I dalje mislim da je reč "rasprodaja" zamenjena rečju "akcija" samo da bi se prikrila prevara, jer stvarnog sniženja nema!

TUTU

Primećen član
Poruka
538
akcija je srpski prevod engleske reci sale, sto na rumunskom znaci rasprodaja. inace fora je da se pred novu godinu dignu cene za 50% pa onda posle nove godine spuste za 50%. Eto to ti je akcija.

Kada podignes cenu za 50% pa posle spustis za 50%, nisi na istom.

Ponekad poslovanje zahteva praznjenje magacina.
Kada je artikal na akciji tada se, u vecini slucajeva, trgovac odrekao marze.

Uporedjivanjem cene na akciji i regularne cene moze se okvirno naslutiti trgovacka marza.

Poslednja izmena:

Владан

Buduća legenda
Poruka
34.109
Kada je artikal na akciji tada se, u vecini slucajeva, trgovac odrekao marze.
Tako je. vlasniku u tom slucaju odgovara i cak da proda proizvod po ceni po ceni koliko ga je nabavio. bolje i zarada 0, nego gubitak. Ili slikovito: ja, trgovac, nabavio sam patike za 1000 dinara i posto za godinu dana nisam uspeo da ih prodam za 1400, odlucio sam da ih prodam za 1000. tj. izvucem ulozeni novac z:lol:

Poslednja izmena:

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
Tako je. vlasniku u tom slucaju odgovara i cak da proda proizvod po ceni po ceni koliko ga je nabavio. bolje i zarada 0, nego gubitak. Ili slikovito: ja, trgovac, nabavio sam patike za 1000 dinara i posto za godinu dana nisam uspeo da ih prodam za 1400, odlucio sam da ih prodam za 1000. tj. izvucem ulozeni novac z:lol:
Nisam do sada primetio da je ijednom proizvodu cena snižena sa 1400 na 1000 - ili je to veoma retko.
Obično sniženje bude sa 1400 na 1390 ili 1350 i to se onda veoma bučno reklamira.
Jedino što to nije pravo sniženje cene nego prevara!

antoanko

Poznat
Poruka
7.140

Samo što patike u nabavci ne koštaju 1.000 dinara nego 140,00...U mom gradu trgovac patikama plaća kiriju na lokal u strogom centru grada 2000 eura mesečno,dao je pare za 5 godina unapred....

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.