Trendovi u grafičkom dizajnu za 2021.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.607
Odlična stvar kod trendova grafičkog dizajna je što svake godine stiže mogućnost resetovanja. A s obzirom na izazovan oblik 2020. godine, dizajnerski trendovi 2021. godine mogu nam ponuditi najveći dašak svežeg vazduha do sada.

Osnova grafičkog dizajna je da pretvori monotoniju u nešto posebno. Zato pogledajmo kako dizajneri 2021. utiču na putanju ove decenije.

Trendovi koji će dominirati u 2021.

  1. Apstraktna psihodelija
  2. Oživljavanje simbola
  3. Retro futurizam
  4. Besprekoran nadrealizam
  5. Autentični prikaz
  6. Uvrnuti likovi
  7. Stripovi i pop umetnost
  8. Likovna infuzija
  9. Elementi prirode
  10. Zamućeno i zrnasto
  11. Društveno svestan dizajn
 
Apstraktna psihodelija

Colorful and abstract psychedelic poster illustration
By LazebraArt

Psihodelija ima svoje korene na muzičkoj i umetničkoj sceni šezdesetih godina. Povezana je sa halucinogenima i kreativnim eksperimentisanjem pod pozadinom društvenih preokreta: ukratko, otvaranje uma. Za razliku od tada do danas, čini se da se uklapa u vremena: haotičnu sliku psihodelije koja podstiče slobodu, osećaj da dizajneri više nisu vezani tradicionalnim ograničenjima.

Iako su iskrivljeni oblici i zbunjena slika možda poenta, simetrija može učiniti da se čak i najkomplikovanije ove kompozicije osećaju stabilno. Kao da ova nova psihodelija sugeriše da postoje načini da se ostane prizemljen čak i u najsmislenijim okolnostima.
 
Odlična stvar kod trendova grafičkog dizajna je što svake godine stiže mogućnost resetovanja. A s obzirom na izazovan oblik 2020. godine, dizajnerski trendovi 2021. godine mogu nam ponuditi najveći dašak svežeg vazduha do sada.

Osnova grafičkog dizajna je da pretvori monotoniju u nešto posebno. Zato pogledajmo kako dizajneri 2021. utiču na putanju ove decenije.

Trendovi koji će dominirati u 2021.

  1. Apstraktna psihodelija
  2. Oživljavanje simbola
  3. Retro futurizam
  4. Besprekoran nadrealizam
  5. Autentični prikaz
  6. Nepovratni znakovi
  7. Stripovi i pop umetnost
  8. Likovna infuzija
  9. Elementi prirode
  10. Zamućenje i zrno
  11. Društveno svestan dizajn
ae malo razjasni u čemu se besprekoran nadrealizam razlikuje od običnog nadrealizma :hahaha:
 
Oživljavanje simbola

Sketch style barber shop logo showing an all-seeing-eye
By Yokaona

Modern illustrated crest showing a knight with a lion
By Eliza Osmo

To rade kreativno ubacujući prepoznatljive simbole moći, kao što su boginje, zvezde i stoički lavovi. Takođe vidimo dizajnere kako modernizuju klasične vizuelne motive, kao što su srednjovekovni grb Elize Osmo ili Svartov stakleni okvir. Kroz klasične simbole dizajneri oblikuju talismane koji će nam biti potrebni da oteramo očaj u narednoj godini.

Soap packaging design with celestial symbols

By svart ink
 
Retro futurizam

Colorful retro futuristic illustration
By XZEQUTEWORX™

Stilski, ovaj optimizam pronalazi svoj izraz kroz akcenat na jarkim bojama, kompjuterski inspirisanoj tipografiji i krivinama – od svemirskih kaciga za akvarijum do lukova i kupola. Umesto da nas vrati u idealizovanu prošlost, retro futurizam iz 2021. obećava da će nas vratiti u dobra stara vremena koja tek dolaze.
 
Besprekoran nadrealizam

Surreal photo collage artwork
By _Ossobüko_

'Nadrealizam' je jedan od onih umetničkih pojmova koje ljudi imaju tendenciju da povezuju sa neukrotivim – slikom koja je besmislena dizajnom. Ali ono što ljudi često zaboravljaju je da sadrži reč 'realizam'. Realnost je isprepletana sa nadrealnim, i ni jedne druge godine se nije bila toliko dublje osetila nego 2020. godine, kada su pandemije loše fikcije postale naš način života.
 
Autentični prikaz

Abstract photo and portrait collage for cosmetic brand
By Vuk N.

Već smo videli da dizajneri ulažu napore da se odreknu modela u korist autentičnih i raznovrsnih ljudi u ilustraciji i berzanskoj fotografiji. Zamišljamo da će ovo ići još dalje 2021. godine, mimo puke inkluzivnosti ka slavlju.

Ako postoji jedna stvar koju dizajn treba da izbegava, onda je to istost. Isticanje raznih kultura, tonova kože, uzrasta i identiteta predstavlja uzbudljivu priliku da se naprave dizajni koji su, kao i autentični ljudi, zaista jedna vrsta.​
 
Besprekoran nadrealizam
1615509136346.png
By _Ossobüko_

'Nadrealizam' je jedan od onih umetničkih pojmova koje ljudi imaju tendenciju da povezuju sa neukrotivim – slikom koja je besmislena dizajnom. Ali ono što ljudi često zaboravljaju je da sadrži reč 'realizam'. Realnost je isprepletana sa nadrealnim, i ni jedne druge godine se nije bila toliko dublje osetila nego 2020. godine, kada su pandemije loše fikcije postale naš način života.
Сасвим лично, ја бих добар дио оваквих „надреализама” прије назвао – подреализам.​
 
Uh, ja sam pristalica sasvim nečega drugog u grafičkom dizajnu. Nikakvi trendovi, nikakve priče i objašnjenja koja moraju da idu uz neki rad. Ja u ovom celom spisku ne vidim baš puno grafičkog dizajna, više mi deluje kao kad neki kritičar piše o slikama ili hrani.
U suštini, što jednostavniji dizajn (bilo čega, od logotipa, preko nekog flajera, postera, kataloga, omota knjige, kalendara, bilborda...) to je bolji. Naravno, to jednosatavno ne znači i siromšano, ja sam ljubitelj dobre ideje i precizne realizacije. Kad je ideja sjajan i kvalitetno prezentovana, ne trebaju ti objašnjenja i priče o trendovima. Realno, ne trebaju nam ni trendovi.
 
Uh, ja sam pristalica sasvim nečega drugog u grafičkom dizajnu. Nikakvi trendovi, nikakve priče i objašnjenja koja moraju da idu uz neki rad. Ja u ovom celom spisku ne vidim baš puno grafičkog dizajna, više mi deluje kao kad neki kritičar piše o slikama ili hrani.
U suštini, što jednostavniji dizajn (bilo čega, od logotipa, preko nekog flajera, postera, kataloga, omota knjige, kalendara, bilborda...) to je bolji. Naravno, to jednosatavno ne znači i siromšano, ja sam ljubitelj dobre ideje i precizne realizacije. Kad je ideja sjajan i kvalitetno prezentovana, ne trebaju ti objašnjenja i priče o trendovima. Realno, ne trebaju nam ni trendovi.
:klap:
Трендови... бљак! Модни креатори, на примјер. Креатор би требало да значи стваралац. И ти „ствараоци” сваке године иду у Њу Јорк, Париз или гдје год да виде шта ће се носити те сезоне, шта ће бити у тренду, а онда се врате да „креирају” па заданом обрасцу.​
 
Trendove mogu da razumem kad je reč o tipu ilustracije ili nekih sekundarnih grafičkih elemenata, ali tako dolazimo do pojave generičkog dizajna koje "dizajneri" skidaju sa neta i dobijamo more istih ili sličnih radova, to je neko utapanje u sredinu.
Кад би ми год неко онако с висине приговорио да нпр. не пратим музику, одговарао сам: „Па и не пратим, ја музику слушам.”
Успут, треба разликовати трендове од стилова, наравно.
 
Uh, ja sam pristalica sasvim nečega drugog u grafičkom dizajnu. Nikakvi trendovi, nikakve priče i objašnjenja koja moraju da idu uz neki rad. Ja u ovom celom spisku ne vidim baš puno grafičkog dizajna, više mi deluje kao kad neki kritičar piše o slikama ili hrani.
U suštini, što jednostavniji dizajn (bilo čega, od logotipa, preko nekog flajera, postera, kataloga, omota knjige, kalendara, bilborda...) to je bolji. Naravno, to jednosatavno ne znači i siromšano, ja sam ljubitelj dobre ideje i precizne realizacije. Kad je ideja sjajan i kvalitetno prezentovana, ne trebaju ti objašnjenja i priče o trendovima. Realno, ne trebaju nam ni trendovi.
grešiš, grafički dizajn je kao i moda. Zna se šta je "IN" a šta ne. Grafički dizajn treba da apeluje na široke mase.
 
Uvrnuti likovi

Cartoon illustration of a ghost hiding in a Russian doll

By Dusan Klepic

Dobar dizajn može da ispriča priču. Odličan dizajn čini tu priču nezaboravnom. Za 2021. godinu, mnogi grafički dizajneri gledaju da se odreknu apstraktnih vizuela u korist uvrnutih likova. I što više ličnosti ovi likovi otelotvore, to su nezaboravniji.

Koncept ilustracija leži u srcu ovog trenda – pružajući ne samo poze karaktera već i ličnost u vidu ručno nacrtanog pristupa. Zbog toga ovi stilovi mogu da se kreću od detaljnog šrafiranja do pojednostavljenih oblika, linija i boja modernih crtanih filmova. Sami koncepti – životinje koje nose odelo i antropomorfni suši – nagoveštavaju mnogo očekivani povratak humora i čuda u mesecima koji dolaze.

Cartoon illustration of two sushi pieces wrestling

By PANG3STU
 
grešiš, grafički dizajn je kao i moda. Zna se šta je "IN" a šta ne. Grafički dizajn treba da apeluje na široke mase.
Grafički dizajn je umetnost. Primenjena, ali je umetnost. Tu nema mode, ili si dobar ili nisi. A ja sam video mnoge koji su moderni, ali ih ja ne bih nazvao dobrima.
Naravno da se i grafički dizajn razvija kao i sve ostalo što nas okružuje, ali nije dobro da se sve prepisuje, ne treba trčati za pomodarstvom. Kapiram ja da su neke nove najke koje se same vezuju moderne, ali ja bi ipak pre izabrao nešto klasično, recimo starke ili najobčnije adidas patike, ako me razumeš. ;)
Ja se nikad nisam trudio da budem IN u grafičkom dizajnu, ali sam uvek bio dobar a to se najbolje vidi sa reakcijom klijenata. I ono najbolje, ne naših klijenata u agencijama, od kojih niko nikad neće da dobije realnu pohvalu, jer je to neka loša politika po tim velikim kompanijama, već od klijenata iz inostranstva koji nemaju taj problem da pohvale ili jasno kažu šta nije dobro.
 
Uvrnuti likovi

Cartoon illustration of a ghost hiding in a Russian doll

By Dusan Klepic

Dobar dizajn može da ispriča priču. Odličan dizajn čini tu priču nezaboravnom. Za 2021. godinu, mnogi grafički dizajneri gledaju da se odreknu apstraktnih vizuela u korist uvrnutih likova. I što više ličnosti ovi likovi otelotvore, to su nezaboravniji.

Koncept ilustracija leži u srcu ovog trenda – pružajući ne samo poze karaktera već i ličnost u vidu ručno nacrtanog pristupa. Zbog toga ovi stilovi mogu da se kreću od detaljnog šrafiranja do pojednostavljenih oblika, linija i boja modernih crtanih filmova. Sami koncepti – životinje koje nose odelo i antropomorfni suši – nagoveštavaju mnogo očekivani povratak humora i čuda u mesecima koji dolaze.

Cartoon illustration of two sushi pieces wrestling

By PANG3STU
Ovaj prvi primer je ono o čemu sam pisao, dobar svedeni dizajn. Nema komplikacija, nema nepotrebnih senki ili 3D efekata, ali se sve vidi na prvi pogled. :ok:
Ovo drugo je samo deo dizajan, tačnije ilustracija koju sad neko treba da uklopi u dizajn, a da je ne pokvari.
 
Grafički dizajn je umetnost. Primenjena, ali je umetnost. Tu nema mode, ili si dobar ili nisi. A ja sam video mnoge koji su moderni, ali ih ja ne bih nazvao dobrima.
Naravno da se i grafički dizajn razvija kao i sve ostalo što nas okružuje, ali nije dobro da se sve prepisuje, ne treba trčati za pomodarstvom. Kapiram ja da su neke nove najke koje se same vezuju moderne, ali ja bi ipak pre izabrao nešto klasično, recimo starke ili najobčnije adidas patike, ako me razumeš. ;)
Ja se nikad nisam trudio da budem IN u grafičkom dizajnu, ali sam uvek bio dobar a to se najbolje vidi sa reakcijom klijenata. I ono najbolje, ne naših klijenata u agencijama, od kojih niko nikad neće da dobije realnu pohvalu, jer je to neka loša politika po tim velikim kompanijama, već od klijenata iz inostranstva koji nemaju taj problem da pohvale ili jasno kažu šta nije dobro.
dobro, ti možeš svesno da izabereš da nećeš da pratiš pomodarske trendove i nema ničeg lošeg u tome.
Grafički dizajn je uvek imao i imaće trendove. Nekome se svide, drugima ne. A u mnogome zavisi za koga radiš dizajn. Neki moraju da budu vanvremenski pa se stoga treba kloniti trendova.
 
Grafički dizajn je umetnost. Primenjena, ali je umetnost. Tu nema mode, ili si dobar ili nisi. A ja sam video mnoge koji su moderni, ali ih ja ne bih nazvao dobrima.
Naravno da se i grafički dizajn razvija kao i sve ostalo što nas okružuje, ali nije dobro da se sve prepisuje, ne treba trčati za pomodarstvom. Kapiram ja da su neke nove najke koje se same vezuju moderne, ali ja bi ipak pre izabrao nešto klasično, recimo starke ili najobčnije adidas patike, ako me razumeš. ;)
Ja se nikad nisam trudio da budem IN u grafičkom dizajnu, ali sam uvek bio dobar a to se najbolje vidi sa reakcijom klijenata. I ono najbolje, ne naših klijenata u agencijama, od kojih niko nikad neće da dobije realnu pohvalu, jer je to neka loša politika po tim velikim kompanijama, već od klijenata iz inostranstva koji nemaju taj problem da pohvale ili jasno kažu šta nije dobro.
Ubaci nam neki svoj rad da vidimo, nije da Vas dizajnera ima puno na forumu :malav:
 
dobro, ti možeš svesno da izabereš da nećeš da pratiš pomodarske trendove i nema ničeg lošeg u tome.
Grafički dizajn je uvek imao i imaće trendove. Nekome se svide, drugima ne. A u mnogome zavisi za koga radiš dizajn. Neki moraju da budu vanvremenski pa se stoga treba kloniti trendova.
Ma hteo ili ne, ti uvek nekako zakačiš trendove, suština je ne biti plagijator. Mnogi dizajneri samo poskidaju free elemente sa neta, koji su u datom periodu moderni, i samo ih postave. Za mene je bilo kakav rad u dizajnu, bez autorske intervencije (bilo da je to neki font u logotipu ili takva ilustracija ili generečki logo, neki templejt...) katastrofalan.
I naravno da sve to zavisi od klijenta za koga radiš. Ali i tu postoji ono pravilo koje se među prvima uči u školama za dizajn, ako nemaš vrhunsku ideju, uradi po pravilima i sve će da bude u redu. Možda ne za neku nagradu, ali će da bude dobro. I veoma je bitno koliko umeš da odbraniš svoj rad i ubediš klijenta d ate je angažovao zato što ti znaš. Uz njegove početne želje i komentare, date u nekom brief-u, na dizajneru da to sve uobliči.
 
Grafički dizajn je umetnost. Primenjena, ali je umetnost. Tu nema mode, ili si dobar ili nisi. A ja sam video mnoge koji su moderni, ali ih ja ne bih nazvao dobrima.
Naravno da se i grafički dizajn razvija kao i sve ostalo što nas okružuje, ali nije dobro da se sve prepisuje, ne treba trčati za pomodarstvom. Kapiram ja da su neke nove najke koje se same vezuju moderne, ali ja bi ipak pre izabrao nešto klasično, recimo starke ili najobčnije adidas patike, ako me razumeš. ;)
Ja se nikad nisam trudio da budem IN u grafičkom dizajnu, ali sam uvek bio dobar a to se najbolje vidi sa reakcijom klijenata. I ono najbolje, ne naših klijenata u agencijama, od kojih niko nikad neće da dobije realnu pohvalu, jer je to neka loša politika po tim velikim kompanijama, već od klijenata iz inostranstva koji nemaju taj problem da pohvale ili jasno kažu šta nije dobro.
Moda nije samo odeca....
 
Ma hteo ili ne, ti uvek nekako zakačiš trendove, suština je ne biti plagijator. Mnogi dizajneri samo poskidaju free elemente sa neta, koji su u datom periodu moderni, i samo ih postave. Za mene je bilo kakav rad u dizajnu, bez autorske intervencije (bilo da je to neki font u logotipu ili takva ilustracija ili generečki logo, neki templejt...) katastrofalan.
I naravno da sve to zavisi od klijenta za koga radiš. Ali i tu postoji ono pravilo koje se među prvima uči u školama za dizajn, ako nemaš vrhunsku ideju, uradi po pravilima i sve će da bude u redu. Možda ne za neku nagradu, ali će da bude dobro. I veoma je bitno koliko umeš da odbraniš svoj rad i ubediš klijenta d ate je angažovao zato što ti znaš. Uz njegove početne želje i komentare, date u nekom brief-u, na dizajneru da to sve uobliči.
Reci kolega gde to oma? Pa plagijatorstvoi jesmo "primili" iz "velikog" sveta..muzika,film,eksterijeri,enterijeri,obuca,odeca...zasto klinci i sada traze brendirano ( kazu markirano),iako smo na ivici egzistencije..?! Ah, kolega vi samostalci,kao da ste u oblacima..a ja mislim ja romanticarka...:D
 
Poslednja izmena:

Back
Top