Quantcast

Trendovi u grafičkom dizajnu za 2021.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Да се манемо индустријског дизајна, кад је већ у наслову теме ријеч о графичком дизајну.
Што се тиче флаша (и иначе амбалаже) могу заједно радити индустријски и графички дизајнер (ако им то сујета дозволи :D), или графичар добије флашу па јој прилагођава дизајн етикете.
Кад већ помињем флаше, прије 4-5 година уђем у Галерију на Обилићевом венцу (Графички колектив) да видим изложено са тадашњег Грифона и угледам награђени дизајн за етикете флаша (неко вино, неколико флаша и етикете које се разликују само бојом). Прекрстим се. Етикете буквално изгледају као CMYK тест стране на дигитали. Наравно, најлуђе на крају – прочитам чији је рад, знам човјека, одличан дизајнер. Остао сам збуњен питајући се шта му би, а онда помислим па јбг, можда је и посао одличног дизајнера да понекад прави и пиздарије ако оне бивају награђиване. :D
Grafički dizajner radi na gotovoj ambalaži. Ono što je njemu bitno jeste dimenzija etikete, vrsta tj, matarijal i vrsta štampe. Apsolutno si u pravu da ne treba mešati sam izgled ambalaže (industrijski dizajn) i dizajn etikete (ili cele flaše ako je u pitanju Wrap around, termo etiketa).

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Ух... Дизајном привући купца... Зашто уздишем? Па зато јер има купаца и купаца. Ако су ми циљна група они који гледање ријалитија прекидају само да би погледали Звезде Гранда, тешко мени и мом дизајну. :D
I pored tog TV oblikovanja masa, dobar dizajn uvek nađe način da se probije na tržištu.

Poruka
3.872
To su samo osnove dobrog dizajna. Temelj.Nadgradnja može samo onda ako je temelj
dobar.Temeljno znanje mora da da se savlada,a onda se nadograđujemo..i napredujemo
i eksperimentišemo,istražujemo.Ne mora svaki eksperiment da uspe.Možda će od
desetine rešenja jedno biti ono pravo,a možda nijedno..pa krećemo iznova.
Taj naš dizajn ne mora da bude prihvaćen ili da ne položi test prodaje.
Dizajn mora da bude jednostavan i za proizvodnju i da ne poskupljuje proizvod,
bar ne znatno. Od ideje preko razrade do finalnog rešenja put je dug.
Нешто немам искустава са повратним информацијама о повећању продаје због дизајна. Обично се завршава на томе да је наручилац задовољан (што не значи да ће то аутоматски и повећати продају). Некад жеље наручиоца „убодем” из прве, некад из петнаесте... а некад ми све присједне. Одавно не нудим више рјешења као приједлог јер то по правилу заврши тако што се наручиоцу допадне понеки детаљ из сваког рјешења, па онда то буде: „Е, ово је одлично, само стави оно из другог и додај из трећег...” и ето раскупусаног „рјешења” које чак и ако оргазмички одушеви наручиоца никад не потписујем. Зато нудим једно рјешење чак и ако их имам неколико па ако то „не ради”, онда понудим друго.
Ипак, најгоре од свега ми је кад ми наручилас све разбуца неким својим „генијалним идејама” које од дизајна направе потпуни хаос, а онда ме пита нпр: „Шта мислиш, да ли да додамо неку линију овдје?” Немоћно ћутим, потпуно ми је свеједно линије или не, ионако не личи нинашта... Посљедњих година и кажем да не личи нинашта и да ми је потпуно свеједно шта ће још брљати. Углавном ме питају што сам љут, а нисам нимало љут, само безвољан и сморен.

Poruka
3.872
Grafički dizajner radi na gotovoj ambalaži. Ono što je njemu bitno jeste dimenzija etikete, vrsta tj, matarijal i vrsta štampe. Apsolutno si u pravu da ne treba mešati sam izgled ambalaže (industrijski dizajn) i dizajn etikete (ili cele flaše ako je u pitanju Wrap around, termo etiketa).
Да, углавном је тако. Деси се понеки изузетак да један дизајнер уради све или да двојица раде заједно, али најчешће су то одвојени послови.

I pored tog TV oblikovanja masa, dobar dizajn uvek nađe način da se probije na tržištu.
У ово уопште не вјерујем. Нажалост.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365
Да, углавном је тако. Деси се понеки изузетак да један дизајнер уради све или да двојица раде заједно, али најчешће су то одвојени послови.

У ово уопште не вјерујем. Нажалост.
Ja verujem. Kad radiš u nekoj velikoj agenciji, koja ti omogući rad sa velikim (poznati koji troše puno para) klijentima, imaš često i uvid na rezultate kampanja. Tako da znaš da li je dizajn (ne samo ambalaža, već kompletna kampanja) doprinela rastu prodaje.
Ako radiš kao frilenser, onda si u pravu da se najčešće to svodi na klijenta, da li mu se sviđa ili ne. Ali tu postoji i nastavak priče, ako klijent (tačnije poslodavac) nastavlja da radi sa tobom godinama, znači da su rezultati rada očigledni. Ja sam mnogo puta doživeo preporuku od klijenta nekom drugom, ili bonus ili već tako neki znak pažnje, uz obaveznu zahvalnisu na uspešnoj saradnji. To teško da ćeš da čuješ od pomenutih velikih klijenata u agenciji.

Poruka
3.872
Ja verujem. Kad radiš u nekoj velikoj agenciji, koja ti omogući rad sa velikim (poznati koji troše puno para) klijentima, imaš često i uvid na rezultate kampanja. Tako da znaš da li je dizajn (ne samo ambalaža, već kompletna kampanja) doprinela rastu prodaje.
Ako radiš kao frilenser, onda si u pravu da se najčešće to svodi na klijenta, da li mu se sviđa ili ne. Ali tu postoji i nastavak priče, ako klijent (tačnije poslodavac) nastavlja da radi sa tobom godinama, znači da su rezultati rada očigledni. Ja sam mnogo puta doživeo preporuku od klijenta nekom drugom, ili bonus ili već tako neki znak pažnje, uz obaveznu zahvalnisu na uspešnoj saradnji. To teško da ćeš da čuješ od pomenutih velikih klijenata u agenciji.
Код нас је доста тога „мимо свијета”, па су такве и агенције, а и реклама. По мом искуству, код нас је и даље најбоља реклама „од уста до уста” тј. кад те неко задовољан препоручи. Џаба сви пи-арови, сајтови на којима су сви најбољи и сл. Кад ти неко познат каже да му је неки мајстор (било који) нешто урадио добро и да га није одрао, е то ти је најбоља реклама.

moonja..

Elita
Poruka
24.066
Apstraktna psihodelija

Colorful and abstract psychedelic poster illustration

By LazebraArt

Psihodelija ima svoje korene na muzičkoj i umetničkoj sceni šezdesetih godina. Povezana je sa halucinogenima i kreativnim eksperimentisanjem pod pozadinom društvenih preokreta: ukratko, otvaranje uma. Za razliku od tada do danas, čini se da se uklapa u vremena: haotičnu sliku psihodelije koja podstiče slobodu, osećaj da dizajneri više nisu vezani tradicionalnim ograničenjima.

Iako su iskrivljeni oblici i zbunjena slika možda poenta, simetrija može učiniti da se čak i najkomplikovanije ove kompozicije osećaju stabilno. Kao da ova nova psihodelija sugeriše da postoje načini da se ostane prizemljen čak i u najsmislenijim okolnostima.
Ovaj tip je komercijalizovan baš baš.

nonaligned

Veoma poznat
Moderator
Poruka
11.828
Нешто немам искустава са повратним информацијама о повећању продаје због дизајна. Обично се завршава на томе да је наручилац задовољан (што не значи да ће то аутоматски и повећати продају). Некад жеље наручиоца „убодем” из прве, некад из петнаесте... а некад ми све присједне. Одавно не нудим више рјешења као приједлог јер то по правилу заврши тако што се наручиоцу допадне понеки детаљ из сваког рјешења, па онда то буде: „Е, ово је одлично, само стави оно из другог и додај из трећег...” и ето раскупусаног „рјешења” које чак и ако оргазмички одушеви наручиоца никад не потписујем. Зато нудим једно рјешење чак и ако их имам неколико па ако то „не ради”, онда понудим друго.
Ипак, најгоре од свега ми је кад ми наручилас све разбуца неким својим „генијалним идејама” које од дизајна направе потпуни хаос, а онда ме пита нпр: „Шта мислиш, да ли да додамо неку линију овдје?” Немоћно ћутим, потпуно ми је свеједно линије или не, ионако не личи нинашта... Посљедњих година и кажем да не личи нинашта и да ми је потпуно свеједно шта ће још брљати. Углавном ме питају што сам љут, а нисам нимало љут, само безвољан и сморен.
Ja znam da kad god sam nesto narucila sto sam bila preciznija u zahtevu- resenje je bilo bolje.

Slazem se za ovo vise resenja. Pa onda kad kazes svidja ti se ovo iz prvog, ovo iz drugog i na kraju to kad se spoji to nije to i onda vratis ne prvo. Nocna mora.

Ja govorim iz perspektive kupca.
Drugi utisak koji sam stekla je da su zene daleko strpljivije i jeftinije. Jenom mi je jedan KRETEN radio neki dizajn i nije bio sposoban da napravi nesto- sto sam na kraju sama uradila a kad sam trazila da ispravi on je hteo da mi naplati dodatno.
Konkretno radio je neki kalendar za ovu godinu a on je ubacio datume za proslu , plus je falila citava kolona nedelje.
Onda mi je pretio da ce da me prijavi jer sam htela da mu platim van te platforme. Sto nije bilo tacno. Zamisli on ce mene da plasi. A ja sam dobila nervni napad i nije dobio jedan dolar vise i sve je uradio ponovo. Nazalost ja sam sama popravila jer sam ponovo nasla greske.
Iskustvo- kad hoces da platis dvadeset dolara i dobijes neku uslugu.

Lancier

Poznat
Moderator
Poruka
7.514
Ja znam da kad god sam nesto narucila sto sam bila preciznija u zahtevu- resenje je bilo bolje.

Slazem se za ovo vise resenja. Pa onda kad kazes svidja ti se ovo iz prvog, ovo iz drugog i na kraju to kad se spoji to nije to i onda vratis ne prvo. Nocna mora.

Drugi utisak koji sam stekla je da su zene daleko strpljivije i jeftinije. Jenom mi je jedan KRETEN radio neki dizajn i nije bio sposoban da napravi nesto- sto sam na kraju sama uradila a kad sam trazila da ispravi on je hteo da mi naplati dodatno.
Konkretno radio je neki kalendar za ovu godinu a on je ubacio datume za proslu , plus je falila citava kolona nedelje.
Onda mi je pretio da ce da me prijavi jer sam htela da mu platim van te platforme. Sto nije bilo tacno. Zamisli on ce mene da plasi. A ja sam dobila nervni napad i nije dobio jedan dolar vise i sve je uradio ponovo. Nazalost ja sam sama popravila jer sam ponovo nasla greske.
Koliko para toliko muzike, rekao bih.....

U suštini, ovo što je Mita i postavio i deluje mi kao neka generička forma kako na brzinu (znači jeftino) prodati neki dizajn - kupcu koji neće mnogo da plati.

Reefer

Zaslužan član
Poruka
139.365

Naravno, meni se više puta desilo da me kontaktira klijent/poslodavac (po preporuci) i kuka mi kako se zeznuo i angažovao neke induse za 20$, pa sad mora sve ponovo. Uvek je bilo, koliko para toliko i muzike.

Mita Komita

Elita
Moderator
Poruka
22.256
Koliko para toliko muzike, rekao bih.....

U suštini, ovo što je Mita i postavio i deluje mi kao neka generička forma kako na brzinu (znači jeftino) prodati neki dizajn - kupcu koji neće mnogo da plati.
u pitanju su trendovi koje iskusni dizajneri predvidjaju na osnovu, već ne zna ni ja čega. Svi smo svedoci da je svake godine nešto IN a nešto OUT. Siguran sam da će neki od ovih najavljenih trendova da se izjalove. Što više čitam, sve više nalazim "lobiranje" za nastupajuće trendove.

Tako na primer, predvidjanja su da će ove godine biti u modi

Prigušene palete boja

Prigušene palete boja zaista su preuzele svet grafičkog dizajna prošle godine, i ne pokazuju znake zaustavljanja u skorije vreme.

Za one koji nisu baš upoznati sa prigušenim bojama, one su u osnovi živopisne boje kojima je "sjaj" skinut infuzijom crne, bele ili komplementarne boje.

Trends-20210.png

Mita Komita

Elita
Moderator
Poruka
22.256
Koristi Serif font

Graphic-Design-Trends-2021-Examples26.png

Serif fontovi su jedan od najstarijih stilova fontova ili slovnog oblika koji se još uvek koriste. Datiraju od 15. veka i od tada su u upotrebi.

Zbog toga se serif fontovi obično vide kao klasični, elegantni ili pouzdani. Oni mogu da evociraju osećaj nostalgije kod velikog dela populacije.

Graphic-Design-Trends-2021-Examples12.jpg

Poruka
3.872
Koristi Serif font

Zbog toga se serif fontovi obično vide kao klasični, elegantni ili pouzdani. Oni mogu da evociraju osećaj nostalgije kod velikog dela populacije.
Серифни фонтови се могу назвати класичним. Елегантни? Елегантност фонта нема никакве везе с његовом „серифношћу”. Постоји велики број бесерифних фонтова који су елегантни, као што постоји и велики број серифних који то нису. Поуздани? Ово не разумијем. Не могу смислити ни сувислу претпоставку шта би то био „поуздан фонт”.

Mita Komita

Elita
Moderator
Poruka
22.256
Серифни фонтови се могу назвати класичним. Елегантни? Елегантност фонта нема никакве везе с његовом „серифношћу”. Постоји велики број бесерифних фонтова који су елегантни, као што постоји и велики број серифних који то нису. Поуздани? Ово не разумијем. Не могу смислити ни сувислу претпоставку шта би то био „поуздан фонт”.
Takvo razmišljanje o serif fontu potiče iz zapadne kulture. Možda je njima bliža asocijacija sa klasičnim nego što bi bila nama? A pouzdan znači da ćeš teško da pogrešiš ako koristiš serif font za nešto što treba da asocira na klasiku.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.