Treba mi dokaz,ili primjena matematike u genealogiji

srbinXP

Zainteresovan član
Poruka
115
:idea:
Evo jedna mala matematicka analiza koja govori da nema cistog Srbina/Hrvata/...

molim iskusne matematicare i istoricare/genealoge da isprave ako ima koja greska u analizi.

neka je neko cisti Hrvat.Tada u prvoj generaciji predaka cistih Hrvata njegovih predaka je bilo 2(njegovi roditelji)Dalje u generaciji drugoj dakle djedovi i babe bilo ih je 4(od majke 2 od oca 2).Neka je u 100 god se izmjene 3 generacije(znaci ako je on rodjen npr.1981 cale mu je 1951 deda 1921. pradeda 1891 itd...) za 1000 god 30 generacija dakle 2^30 cistih Hrvata,
2^30 = 16^27 > 10^27 = 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000. cistih Hrvata.

Ali da uzmo da nisu svi preci razliciti,tj.da njegov otac i majka imaju nekog zajednickog pretka ajd da uzmemo tek negdje na 6 koljenu unazad.
Dakle na svakom 6 koljenu treba prepoloviti broj ljudi.
Tih 6-tih koljena u 30 koljena ima 5 puta,da kazemo 5 puta,
a to znaci nije dakle pre 1000 godina bilo 2^30 nego ajd da kazemo 2^25 cistih Hrvata.Dalje ajd da izbacimo jos eventualno 5 koljena koja su mozda visak jer nisu sva djeca rodjena u 30. godini majke,nego nekada je bilo i manje od 3 koljena po vijeku(doduse, nekada i vise),pa ajd da uzmemo otprilike 20 koljena za 100 god. znaci 2^20 cistih Hrvata.
2^20 = 16^17 > 10^17 = 100.000.000.000.000.000= 100 miliona milijardi cistih Hrvata,
sto je vece od danasnjeg broja ljudi oko 20 miliona puta.
Toliko nema ni ljudi na zemlji danas,a kamoli prije hiljadu godina.

Dakle za cistu krv treba ti oko 100 miliona milijardi cistih Hrvata da je bilo 1000. godine.
Isto vazi i za Srbe i ostale.
A ljudi iz BiH?A ex-Habzburskih provincija?

I zato se trebamo zapitati,ako neki nalozeni nacionalista recimo Hrvat kaze:Ja sam cisti Hrvat! moji su uvijek ratovali protiv Srba,...bla,bla,
to nije tacno,jer je neki njegov predak sigurno bio Srbin ili neki drugi,
Bolje receno on je kao rezultat mijesanja zadesio se tu sa takvim uvjerenjem trenutno,a krv stalno tece i mijesa se kao materija u prirodi.
 
Hm... cudno je da iko razmatra fizicko, biolosko postojanje etnickih zajednica. Nacije postoje samo u domenu kulture i drustva, i to svaki klipan moze i golim okom da primeti. Svako od nas pojedinacno predstavlja genetsku smesu koju smo nasledili od predaka koji poticu iz razlicitih naroda. Srbi ili Hrvati verovatno nisu ni postojali pre 2000 godina i verovatno nece postojati kroz isto toliko godina. Etnicki identiteti postupno nastaju ili se razgradjuju kroz istorijska previranja. Naucnici nisu uspeli da identifikuju cak ni postojanje bioloskih rasa medju ljudima, a pogotovo ne biolosku posebnost razlicitih etniciteta.

Ipak, dzaba nauka i jednostavne cinjenice. Cak i male kulturne razlike umesto da raduju i prozimanjem oplemenjuju ljudski zivot, zloupotrebljavaju se kao pokrice za antagonisticke mitove, ratove. zlocin i mrznju.

Glupost je vecna dok god su joj deca verna.

-
 
Poslednja izmena:
Nacije postoje samo u domenu kulture i drustva, i to svaki klipan moze i golim okom da primeti.
Naprotiv, problem zvani nacija je mnogo sire prirode.Sta ustvari odredjuje coveka pripadnikom neke nacije ?Dali je to jezik?Obicaji?Vera?...Dali bi ti nazvao Srbinom crnca koji govori samo Srpski jezik,pridrzava se svih nasih obicaja i pritom je i pravoslavno vernik ?... Dakle ima sve atribute osim boje koze.-Da ne zalazim dalje u kulturno drustvene zablude nacionalizma.
Davno je (ako je to istina) jedan covek imao ideju-Aleksandar Makedonski da sve ljude sveta ujedini,nazalost nije bio shvacen.
Traziti matematicki nesto sto je zabluda ljudskog uma je neprihvatljivo.Zato rezultat i jeste takav kakav je :D .

Ipak, dzaba nauka i jednostavne cinjenice. Cak i male kulturne razlike umesto da raduju i prozimanjem oplemenjuju ljudski zivot, zloupotrebljavaju se kao pokrice za antagonisticke mitove, ratove. zlocin i mrznju.

Glupost je vecna dok god su joj deca verna.
:klap::klap::klap:
 
Naprotiv, problem zvani nacija je mnogo sire prirode.
Hm, pa moguce je da nisam obuhvatio sve aspekte koje odredjuju neciji nacionalni ili etnicki identitet u svojoj kratkoj poruci. I sam sadrzaj pojma nacije ili pripadnosti nekom etnickom identitetu se kroz istoriju menjao, a i razlicito znacenje ima u razlicitim kulturama. Tek da moja pruka ne posluzi kao povod suvisne polemike (one smislene su uvek dobrodolse na forumu) naucnici su statisticki pronasli neke razlike medju posebnim etnickim grupama u smislu da neki narodi vise obolevaju od ovih ili onih naslednih bolesti, i tome slicno, ali smisao moje poruke je da nacije ne postoje u domenu genetike.

Sta ustvari odredjuje coveka pripadnikom neke nacije ?Dali je to jezik?Obicaji?Vera?...
Mnogo toga odredjuja, a sta odredjuje razlikuje se od slucaja do slucaja. Jezik to svakako ne mora da bude - imamo Amerikance, Engleze (Britance), Irce, Novozelandjane - svi govore istim jezikom, ali su pripadnici razlicitih nacija.

Dali bi ti nazvao Srbinom crnca koji govori samo Srpski jezik,pridrzava se svih nasih obicaja i pritom je i pravoslavno vernik ?... Dakle ima sve atribute osim boje koze.
Da. Mogao bih o ovome vise da napisem, ali mislim da je dovoljno da o tome malo bolje razmislis. Kao sto sam rekao, nacionalni ili etnicki identitet (savremeni trend je da se ova dva identiteta sve vise poklapaju) se vremenom kroz generacije moze promeniti. Otac Baracka Obame je bio crnac i musliman iz Afrike, dok je on Amerikanac hriscanin. Delimicno si ipak u pravu, jer boja koze uvek ostaje snazan faktor necijeg identiteta. Ipak...

Da se vratim tvom primeru. Da li primer koji si naveo obuhvata i nekog kome je jedan roditelj crnac, a drugi Srbin? A sta ako mu je samo jedno od baba i deda crnac? Gde je tacno granica posle koje bi ti nekog priznao kao Srbina? U pitanju je jos jedna zabluda - da je nacionalna ili etnicka pripadnost nekakva "objektivna cinjenica". Samo vlasnik identiteta sme da ga odredjuje i naziva. Dakle crnac iz naseg primera je po nacionalnosti ono za sta se izjasnjava. Fin.

Davno je (ako je to istina) jedan covek imao ideju-Aleksandar Makedonski da sve ljude sveta ujedini,nazalost nije bio shvacen.
Njegova ideja je bila politicki motivisana. Ne mislim da je takva ideja nesto sto treba da predstavlja danasnji ideal, jer etnicke i kulturne razlike su nesto sto predstavlja lepotu i bogatstvo sveta, i ne treba teziti njihovom ponistavanju. Ali, u savremenom i verovatno buducem trendu - globalizacije, verovatno da ce i nacionalne i kulutrne razlike nestajati. ali na scenu ce stupiti ono sto je istinska vrednost ljudskog postojanja - pojedinacni, licni identitet - ono sto se medju ljudima koji insistiraju na nacionalnim posebnostima i antagonizmima zdusno potiskuje.

Intelektualni i duhovni bogalji po pravilu snazno teze nacionalnoj homogenosti i patoloskoj opsednutosti svojim nacionalnim identitetom. Ovo je ponekad opravdano i razumljivo kada se taj identitet osporava i ugnjetava od strane drugih. Ipak, naionalni identitet je izrazen upravo kod ovakvih osoba, jer one nemaju nikakav licni identitet, jer njihova je licnost bez stvarnog sadrzaja.

Drago mi je sto ti se drugi deo poruke svideo.

Mislim da smo isuvise zabrazdili izvan domena priodnih nauka, pa ce nadlezni sa foruma mozda da se ljute, ali ova tema treba da pre svega posluzi onome sto, makar delimicno, spada u domen prirodnih nauka, a to je odnos genetike i onoga sto se u drustvu prepoznaje kao rasna, etnicka i nacinalna pripadnost.


-
 
Naprotiv, problem zvani nacija je mnogo sire prirode.Sta ustvari odredjuje coveka pripadnikom neke nacije ?Dali je to jezik?Obicaji?Vera?

Na Balkanu, odnosno prostoru bivse Jugoslavije, mislim da je konfesija bila presudan faktor u formiranju nacija. Da nije bilo konfesionalne raznolikosti, verovatno da bi se danasnji Srbi, Hrvati, Bosnjaci (i Crnogorci) stopili u jedan narod.
 
-Evo jedna mala matematicka analiza koja govori da nema cistog Srbina/Hrvata/...

Možeš mnogo lakše da skreneš na genetsku analizu, koja lepo pokazuje da smo svi mi (i Hrvati i Srbi) max oko 20-30% genetski potomci slovenskih plemena.

Ostalo? Uglavnom Iliri, sa mešavinom svega živog što je prolazilo kroz naše krajeve. (od Herula do Turaka).
 
Možeš mnogo lakše da skreneš na genetsku analizu, koja lepo pokazuje da smo svi mi (i Hrvati i Srbi) max oko 20-30% genetski potomci slovenskih plemena.

Ostalo? Uglavnom Iliri, sa mešavinom svega živog što je prolazilo kroz naše krajeve. (od Herula do Turaka).

Endi, nisi dovoljno pazljiv. Obracas se, pretpostavljam slucajno i nesmotreno (?), coveku koji je ovo napisao pre nekoliko godina i ko zna da li uopste vise posecuje ovaj forum. Temu sam "iskopao" iz proslosti jer mi se ucinila zanimljivom. Nije mi prvi put - valjda znas da mi je nadimak Alija Sirotanovic :D. A ni tebi da pravis ovakve "gafove", ili kako god to nazvali. :)

-
 

Back
Top