Traže 13.000 radnika a nko nece da radi?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Zrenjaninskoj firmi „Info spomenik", koja traži radnika za održavanje 76 grobalja u čitavoj Srbiji, javilo se tek desetak nezaposlenih. Posao je za ljude starije od 50 godina, a plata 25.000 dinara


Zrenjaninska firma „Info spomenik", koja širom Srbije nudi 13.000 radnih mesta sa platom od 25.000 dinara, našla se pred neverovatnim problemom: za 15 dana im se javilo tek desetak nezaposlenih. Traže se radnici stariji od 50 godina, kojih u Srbiji ima 87.500.
Čelnici firme su u šoku jer su očekivali pomamu za posao, pošto je reč o nezaposlenima koje nijedan poslodavac u Srbiji neće da zaposli. „Info spomenik" planira da sa nekoliko stranih investitora uloži 70 miliona evra u održavanje spomenika i sigurnosnog snimanja grobalja. Nabavke skupe opreme su odložene jer nema ko da radi.

Država ne pomaže

Firma „Info spomenik" ponudila je 13.000 radnih mesta za radnike na održavanju spomenika i opreme i 76 mesta za menadžere koji bi vodili ogranke kompanije u isto toliko opština u Srbiji. Za prve je bezmalo jedini uslov da znaju da pišu, za druge srednja ili visoka škola. Radnici bi prali spomenike, održavali zelenilo, čistili sneg i nasipali rizlu. Plata je 25.000 dinara. Menadžeri bi vodili posao i održavali kamere na grobljima za platu od 330 evra.



Đurica Danikov Vorgić, savetnik direktora firme, kaže da se za dve nedelje za posao raspitivalo 17 nezaposlenih, a samo njih osmoro poslalo je prijave.
- Radnici koje tražimo za mene su suvo zlato, bez njih nema posla. Ne krivim ja te ljude što se ne javljaju jer sam ubeđen da i ne znaju za ovaj oglas. Očajan sam što mi država ne pomaže da radnike nađem. Obraćao sam se Ministarstvu rada, oni nisu nadležni. Obratio sam se Ministarstvu ekonomije nekoliko puta, tamo su me uputili na Nacionalnu službu za zapošljavanje. Oni su mi rekli da moram ponaosob da se obraćam njihovim službama u svim gradovima u Srbiji ako hoću radnike iz cele Srbije. Poslao sam mejlove na 33 adrese. Kao da niko nije video broj od 13.000! Neću tražiti subvencije, samo tražim radnike, i to hitno - vapi ovaj poslodavac.



On kaže da je oglas na sajtu možda pogrešan potez jer je malo onih koji imaju iznad 50 godina, sa osnovnom ili srednjom školom, a koji posao traže preko interneta. Vogić kaže da nije imao drugu mogućnost.
- Ne znam kako niko ne vidi koliko ljudi, praktično nezapošljivih, hoćemo da primimo. Nije to sve, naš posao će „pogurati" i druge privrednike. U Srbiji treba da kupimo 90.000 IP kamera, isto toliko solarnih panela, kontrolora, 13.000 trimera za šišanje trave, 13.000 komada HTZ opreme za radnike. To je zarada za mnogo privrednika. Ako država neće meni da pomogne da pokrenem biznis, možda i ne mora, neka pomogne onima koji prodaju ovu opremu i 13.076 ljudi da se zaposle. Samo to tražimo - kaže Vorgić.

On dodaje da je problem nastao i kada je tražio tačan broj grobalja u Srbiji, jer taj podatak niko nema, pa je i na to čekao tri meseca. Problem sa dozvolama za postavljanje kamera na grobljima još je aktuelan, a zrenjaninskoj firmi ovde je pritekla u pomoć Privredna komora Srbije. Vorgić dodaje da je reč o poslu koji je najveća investicija u komunalnu delatnost za poslednjih 25 godina, a da su investitori firme iz Austrije, Kine i Londona.

Video-nadzor na grobljima

- Razvili smo softversko i hardversko rešenje za video-nadzor spomenika s ciljem da sprečimo da budu uništeni. Ponudićemo kompletnu bazu podataka o preminulima u Srbiji i mestima kada su i gde sahranjeni. Prvi put će korisnici putem interneta moći da vide svako groblje u zemlji, zumiraju spomenike svojih preminulih, kao i da prate sahrane uživo ako ne mogu da prisustvuju. Moći će da poručuju i šalju cveće, da pronađu pogrebnu službu, prate održavanje spomenika, da pretražuju i spomenike znamenitih ličnosti. Svu potrebnu pomoć dobijaće pozivom na besplatan info telefon, a sve usluge su za građane besplatne - kaže Vorgić.

Softversko i hardversko rešenje zrenjaninske firme namenjeni su pravnim i fizičkim licima, a zaštićeno je u Zavodu za intelektualnu svojinu. Firma će zarađivati od oglasa privrednika na svom veb portalu. Sve ovo moglo bi da propadne za mesec dana, a da investitori koji planiraju da u narednih pet godina ulože 70 miliona evra odustanu „pošto su u nekoliko navrata negodovali zbog ponašanja naše administracije, a ni radnika nemamo", kaže Vorgić.


Fakti

- U kragujevačkoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje trećina nezaposlenih ima više od 50 godina, a uglavnom je reč o onima koji su ostali bez posla u fabrikama
- U čitavoj Srbiji takvih je radnika skoro 12 odsto, odnosno oko 87.500 ljudi
- Sa prvim i drugim stepenom obrazovanja, bez ikakvih kvalifikacija, u Srbiji je trećina nezaposlenih ili 243.000 ljudi, mahom starijih


KRAGUJEVAC-2.jpg



http://www.pressonline.rs/sr/vesti/regioni/story/150528/Traže+13.000+radnika!.html
 
Радници тог профила не траже се преко интернета. Некада човек кад зида, или му за неке друге физичке послове затреба радна снага, оде код Вуковог споменика, барем у Београду, а верујем да је таквих места било и по унутрашњости.
 
On kaže da je oglas na sajtu možda pogrešan potez jer je malo onih koji imaju iznad 50 godina, sa osnovnom ili srednjom školom, a koji posao traže preko interneta. Vogić kaže da nije imao drugu mogućnost.
То је бесмислица да се посао нуди само преко интернета. Не може интернет бити главно и обавезно средство информисања кад је реч о озбиљној понуди посла.
 
Sve i da ne koriste ljudi preko 50 godina internet, i da se takav profil radnika ne trazi preko interneta, pa desetak ljudi se ipak prijavilo, pa oni kazu drugima pa se priajvi jos desetak, pa ovi drugima i tako dalje... Nije problem prenosenja informacija, problem je sto ovde malo ljudi hoce zapravo da radi svi bi neke specijalne uslove i platu do krova.
 
sa 25.000 din ne moze da se zivi pristojno

Не може. Следећи ко дође на власт, ако искрено жели промене на боље, мењаће законски минималац на бар 24-25 000. Али, ко нема никакве приходе, ни сопствену храну,воду,грејање... и од тога може да се преживи.
 
Jacob-e

Nerazumem da li si se ti zaista primio na taj tekst ili hoćeš da pokažeš koliko su novinari postali lažovi da im je to već prešlo u patološku laž?

Svako mesto u Srbiji ima svoje komunalno preduzeće koje vodi računa o grobljima na svojoj teritoriji.
O seoskim grobljima kojih ima najviše neposredno brinu sami seljani.

Znači, daj prvo da vidimo kakva je svrha tog novinarskog teksta i ko koga dezavuiše sa dezinformacijama i u čijem su one intersu.

13.000 novih radnih mesta !!!! xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa ajde malo manje laži a više rada.
 
Poslednja izmena:
Pa za nekog ko jedva zna da cita i pise, kao sto je navedeno u tekstu, 25 000 je odlicna plata :kafa:

Znas li koliki je prosek plata van tog tvog smrdljivog Beograda? Recimo, u Crnoj Travi ili negde drugde na jugu?

Аха, дакле једва чита и пише али зато зна да користи интернет. Занимљив профил људи, нема шта. :mrgreen:
 

Back
Top