Quantcast

Трансродност табу

Grindelwald

Iskusan
Moderator
Poruka
5.273
Најпре дефиниција за оне који не знају:
Transrodnost je kulturni i politički obrazac i oznaka ličnog doživljaja prevazilaženja tradicionalnih binarnih polno-rodnih podela na relaciji muško-žensko.
Да ли је у Србији данас могуће отворено говорити о томе међу младима? Данас је постало "лако" признати да ли си геј или лезбејка. Али доживети себе као трансродну особу и како то обелоданити пријатељима? Како рећи: Ја сам жена заробљена у мушком телу? Нећемо или у дебату да ли је то нормално, да ли је то болесно или не.

Просто сам проверавао иностранство (Америку) и приметио да је тамо све више људи које отворено говоре о томе. Али у Србији или их нема или се крију. Мишљења?

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.721
Ima ih, no sada kao da je to postao trend. Dobro ne trend, ali je postao i deo vaspitanja u nekim skolama/drzavama.

Bila je jedna devojcica u mom komsiluku, od malena, dakle od kad znam za nju ono od 3-4 godine uvek je volela da se igra sa decacima, presovala je zabe i prosto se videlo da nije samo muskobanjasta devojcica vec kao da nije uopste devojcica.
U osnovnoj skoli isto, igrala je fudbal sa decacima, sve je radila sa decacima.
Danas je to momak za kojeg nikada niko ne bi rekao da se rodila kao devojcica, ima dubok glas, fizionomiju muskarca i devojku sa kojom zivi.

Grindelwald

Iskusan
Moderator
Poruka
5.273
Ima ih, no sada kao da je to postao trend. Dobro ne trend, ali je postao i deo vaspitanja u nekim skolama/drzavama.

Bila je jedna devojcica u mom komsiluku, od malena, dakle od kad znam za nju ono od 3-4 godine uvek je volela da se igra sa decacima, presovala je zabe i prosto se videlo da nije samo muskobanjasta devojcica vec kao da nije uopste devojcica.
Danas je to momak za kojeg nikada niko ne bi rekao da se rodila kao devojcica, ima dubok glas, fizionomiju muskarca i devojku sa kojom zivi.
Брус Џејнер је беше спортиста који се сада облачи као жена и који је то признао о напокон себи дао одушка што је, како каже, одавно желео али није могао.

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956

E lepo napisano. Sad mene interesuje da je to dete pilo hormonsku terapiju dali bi ostala zensko po telu i licnosti ?
Pretpostavljam po lekarima da joj je nesto nedostajalo .

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.721
Nisam strucnjak, ipak mislim da treba razlikovati zaista transrodne osobe od nekog poremecaja identiteta.
Onaj ko se rodi takav, to se od malena vidi, i nema sanse da zivi drugim zivotom.
Kao ta moja komsinica. To je bilo u maloj sredini, davno kada se o tome nije ni pricalo nasiroko.

Grindelwald

Iskusan
Moderator
Poruka
5.273
Verovatno jeste, nisam bila suvise bliska sa njom. No danas je naizgled 100% musko, glasom i stasom.
Ето видиш, ја то нисам знао. Ти си прва особа која ми то каже из личног искуства. Ја сам просто слушао о томе и читао. Па сам мало скептичан око целе те ситуације, нисам у њиховој кожи да детерминишем шта јесте, а шта није. Али сматрам да је то тешко признати у Србији.

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.721
Pa o tome se i radi. Onaj ko je transrodan nema potreba da se eksponira, prosto je takav kakav je, nema opciju. Barem uzevsi u obzir to sto sam videla. Takav je kakav je od malena.
Diskutabilni su mi ovi koji kao kasnije shvate sta su pa onda menjaju, pa onda rade detranziciju nazad i te stvari. To bih ja svrstala vec u neke psiholoske poremecaje.

Baad_Boy

Domaćin
Poruka
4.832
Sve je meni jasno
Jos od kada je era ojdanic izgovorio transvestit
A pricao sam na video limku sa jednom mackom, mackasta macka, one okice, glas, sisa... ali dole crna pogibija, dole pemdrek.
Nismo mnogo komunicirali, niko nije vadio budalu ali sama pomisao da takva macka dole ima pemdrek. Kao da onom gore dosadno i kaze gle sad kad ga zeznem pazi sad, a pazi mu reakciju.

Indigo3

Domaćin
Poruka
3.684
Koja reakcija?
Čak i u manjim mestima je to sve postalo maintstream, da vidim šta će novo da se izmisli...
Previše značaja sebi pripisujete ako mislite da će svi da padnu u nesvest-ok je, izvoli, nema problema, radi šta te je palo.
Prva osoba koja bi pravila probleme po pitanju transeksualca u mom mestu bi odmah bila sankcionisana.
Imaš pravo da radiš šta hoćeš, sve dok ne ugrožavaš okolinu možeš da hodaš naglavačke, sve je to ok.
Hajde sad kad smo svi naučili da nas ima hetero, homo, trans, bi, napomenite šta još,
da pređemo konačno na nešto drugo.
Što se mene tiče-možeš biti i zeleni čovek, da se svako jutro polivaš zelenom farbom-ili bilo koje druge boje-okej je, hajde da se to već jednom ustanovilo i da bude sve jasno. Ne, odmah malo će se buniti ljudi koji bi hteli da se polivaju ljubičastom jer to nije predviđeno zakonom.

Dajte da se više ne prave nove vrste, novi polovi, nove percepcije o sebi-super-svi sad konačno možemo da budemo srećni.
Smrtna kazna za sve koji podništavaju bilo koju zakonom prihvaćenu vrstu.
Hajde da se to sve ozakoni i da lepo svi stanemo negde.
Jesu li konačno svi imenovani?
Je l' se svako našao u nekoj od grupa?
Koje boje još treba da se ozakone?
Šta još treba da legalizujemo?
Samo da se usaglasimo još o nijansama, da svaka nijansa crne, bele, i žute dobije svoja prava i festival pride.
Samo još da u nijansama svaka prelazna nijansa dobije svoja prava-kad dobiju, onda će ići još ciljanije-da veliki grad, svako selo, svaka zabit u šumi dobije svoja prava.
Onda da svaka posebna muva dobije svoja prava. Usitnjavaćemo do toga da svaki mikroorganizam konačno dobije svoja prava i dan za svoj festival.

Tzar

Veoma poznat
Poruka
13.372
Ne znam nikog u Srbiji. Ali godinama sam pratio Jen Trani i njene tutorijale za gitaru. I onako simpaticna devojcica, lepuskasta, sa nekim ludim frizuricama, uvek nasmejana, svira gitaru, sve ok... I pre nekog vremena iskoci mi Jensen Trani. Koji sad bre Jensen. Kad ono devojka promenila pol. Jbt kad se nisam slogirao.
Nisam mogao da verujem. I to ne ono sa 15 godina, nego ima ko zna koliko 30 godina. Nestvarno, skroz se izoperisala, postavila video snimke sa operacija. Ludnica.
Steta, po mom misljenju. Izvukla je dobre karte, igrala pola zivota sa tim kartama i onda ode u Jensena. Luda glava.

LokiMacak

Aktivan član
Poruka
1.902
Stvar je da kod nas većina ljudi još uvek ne znaju dovoljno o tome šta znači i šta podrazumeva to biti transrodna osoba i zato dosta ljudi imasju neke čudne predrasude o tome...A ustvari u pitanju su samo ljudi koji se ne identifikuju sa rodom koji bi trebao da odgovara njihovom anatomskom polu.
Što se više ljudima iznose tačne informacije o tome šta to jeste to će se više taj tabu izgubiti...
Inače kod nas dosta i patriarhalno vaspitranje utiče na to koliko će neko uopšte prihvatiti trasrodnost uopšte kao koncept,koji postoji,pošto su većina ljudi naučeni da rod/pol vuče sa sobom neki društveni status.Tj po patreiarhalnim shvatanjima trans muškarac je žena koja pokušava da izjednači sebe u društvu sa muškarcima,a trans žena je muškarac koji dobrovoljno želi da se spusti na društveni položaj žene...

Grindelwald

Iskusan
Moderator
Poruka
5.273
eee ovo je baš promer toga o čemu sam sad pisao
Ја лично не знам много о трансродним особама осим литературе и онога што сам пратио. Не познајем такве људе. Увек сам скептичан око информација које добијам. Али никада не бих рекао да су ретарди или малоумни или болесни. Неки људи на прву лопту примају оно што се прича по авлије и онда с неба па у ребра изнесу став.

Ariodante

ravnogorka
Poruka
11.725
Ili npr neki bejzik sportista koji kao muškarac baš i ne može nešto posebno da uradi, vidi priliku da izdominira nazvavši se ženom i voila!
Posebno je osetljivo jer se više ne traži ne samo stav šrinka za operacije, već ne trebaju ni operacije. Bukv možeš da budeš žena samo eto tako, odlučiš.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.