Tradicionalna kineska medicina: Šta treba da znate

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.918
Šta je tradicionalna kineska medicina?

Tradicionalna kineska medicina (TKM) se razvijala hiljadama godina. TKM praktikanti koriste razne prakse uma i tela (kao što su akupunktura i tai či) kao i biljne proizvode za rešavanje zdravstvenih problema.

Šta nauka kaže o delotvornosti tradicionalne kineske medicine

Akupunktura


Akupunktura je tehnika kojom praktikanti stimulišu određene tačke na telu, najčešće ubacivanjem tankih iglica kroz kožu. Studije sugerišu da akupunktura stimuliše oslobađanje prirodnih analgetika u organizmu i utiče na područja u mozgu uključena u obradu bola; Međutim, neka ispitivanja sugerišu da su prava akupunktura i šam akupunktura podjednako efikasni, što ukazuje na placebo efekat. Rezultati brojnih studija, međutim, pokazuju da prava akupunktura može pomoći u ublažavanju vrsta bolova koji su često hronični, kao što su bolovi u leđima, bolovi u vratu, osteoartritis/bol u kolenu i sindrom karpalnog tunela. Takođe može pomoći u smanjenju učestalosti napetih glavobolja i sprečavanju migrene.

Tai Či

Tai či kombinuje određene posture, nežne pokrete, mentalni fokus, disanje i opuštanje. Nalazi istraživanja sugerišu da vežbanje tai či može poboljšati ravnotežu i stabilnost kod starijih ljudi i onih sa Parkinsonovom bolešću, smanjiti bol od osteoartritisa kolena, pomoći ljudima da se izbore sa fibromijalgijom i bolom u leđima, kao i promovisati kvalitet života i poboljšati raspoloženje kod osoba sa srčanim zastojem.

Kineski biljni proizvodi

Kineski biljni preparati proučavani su za mnoge medicinske probleme, uključujući moždani udar, srčane bolesti, mentalne poremećaje i respiratorne bolesti (kao što su bronhitis i obična prehlada). S obzirom da su mnoge studije bile lošeg kvaliteta, ne mogu se doneti čvrsti zaključci o njihovoj efikasnosti.

Šta nauka kaže o bezbednosti tradicionalne kineske medicine

Izveštaji i studije biljnih proizvoda koji se koriste u TCM-u otkrili su mnoštvo bezbednosnih problema.

  • Utvrđeno je da su neki kineski biljni proizvodi kontaminirani neprijavljenim biljnim ili životinjskim materijalom; lekove (kao što su razređivač krvi varfarin i nesteroidni antiinflamatorni agens diklofenac); teški metali (kao što su arsenik, olovo i kadmijum); pesticide ili jedinjenja koja se zovu sulfiti, što može izazvati astmu ili teške alergijske reakcije; ili neispravno bilje, od kojih su neke prouzrokovale oštećenje organa.

  • Zabeleženo je relativno malo komplikacija od korišćenja akupunkture. Ipak, komplikacije su nastale usled upotrebe nesterilnih igala i nepravilnog tretmana. Kada se ne isporuči kako treba, akupunktura može da izazove ozbiljne negativne efekte, uključujući infekcije, probušene organe, urušena pluća i povrede centralnog nervnog sistema.

  • Tai či i slična tehnika zvana qi gong izgleda da su bezbedne prakse. Iako je malo verovatno da će tai či rezultirati ozbiljnim povredama, to može biti povezano sa manjim tegobama ili bolovima. Žene koje su trudne treba da razgovaraju sa svojim zdravstvenim radnicima pre nego što krenu sa tai či, qi gongom ili bilo kojim drugim programom vežbanja.
https://www.nccih.nih.gov/health/traditional-chinese-medicine-what-you-need-to-know
 

Back
Top