Quantcast

Tony Buzan

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

EIIe

Iskusan
Moderator
Poruka
5.550
Clyde_the_Glide:
Da li neko ima iskustva sa Buaznovim knjigama i kursevima: brzo citanje, mape uma i savrsheno pamcenje?
Ok su i prilicno korisne, ali sve zavisi sta te konkretno zanima :roll: :wink:
Ja licno smatram da svako ko se iole bavi nekim intelektualnim radom (tacnije - svi, jer svako mora da ide u skolu, ako nista drugo :wink: ) treba da ih procita ... tj barem ono s mapama uma i sl.

EIIe

Iskusan
Moderator
Poruka
5.550
... kako misliš- šturo?
Mislim da knjiga ima sasvim dovoljno informacija za prosečnog čitaoca. Sve ostalo je subjektivni doživljaj, šta je kome dovoljno ili ne ... Doktoru psihologije verovatno nije :wink:

*Marina*

Zainteresovan član
Poruka
258
hehehe pa nisi naucio brze citanje zar ne?
ili mozda hvatas slikovne beleske?
Osim sto je gradivo zanimljivo ono je i veoma korisno, i utemeljeno je na istrazivanjima.
Problem je u tome sto je pravljeno za masovnu prodaju, usled cega je sadrzaj maksimalno redukovan i veoma lose organizovan, naizgled sredjen i do perfekcije poredjan.
Tu je prisutan i odredjen paradoks. Uputstvo za pravljenje najboljih beleski npr. je lose napravljeno i dosadno. Imas gomilu stvari pod 1,2,3 plus pod a,b,c... kao i gomilu nepotrebnih podataka koje te ubiju u pojam, a ono sto je sama sustina, diferencia specifica knjige je dato na jednak broj strana kao i sadrzaj ili "Uvod u sledece poglavlje-na 2 strane, a samo poglavlje na 4"
Ali to se uvek desava kad neka teorijska knjiga ima pretenziju na praksu i siroku publiku.
Ne kazem da je losa knjiga vec mi je zao sto nije bolje napisana.
Inace je to oblast koja me veoma zanima, a Buzanove knjige mi hvataju prasinu jer nisam uspela da (citaj!) NATERAM sebe da ih procitam do kraja.

EIIe

Iskusan
Moderator
Poruka
5.550
"Brzo čitanje" nisam čitaLA (Elle je žensko ime, koliko se ja razumem u imena :wink: ), a ovo ostalo ... ne znam šta bih rekla, što već nisam. Te knjige i jesu pisane za široke mase i naravno da će sve biti predstavljeno na malo "prostiji" način. Očigledno imaš vrlo visoke kriterijume :wink: Ja na te stvari o kojima pišeš uopste nisam obraćala pažnju, knjige tog tipa inače i ne čitam od korica do korica tako da sam samo pokupila suštinu što se tematike tiče (doslovce samo no "šta je pisac hteo da kaže") i tu se (moja) priča oko toga završava. Smatram da je bitnija u ovom slučaju poenta cele priče, od ovih ostalih stvari o kojima pričaš - koje ja btw pre smatram formom, a ne za nešto što kvari bit same knjige. Ok, tvoje je mišljenje, ali mi očigledno pričamo o istoj stvari iz drugih uglova :wink:

*Marina*

Zainteresovan član
Poruka
258
Pa ti si samo pokupilA (izvini za ime ;) ) sustinu ...
A sustina tih knjiga nije da ti ostane u glavi vec da to primenis i u praksi
zato kazem da nisu ostvarile funkciju ...
Kriterijumi su opet stvar iskustva a ne filozofije, al nije ni bino cenim tvoje misljenje...

EIIe

Iskusan
Moderator
Poruka
5.550
Pa ko kaže da nisam primenila ... ? :roll: Nije baš da crtam cvetiće i kućice, ali suštinski to je to. U krajnjoj liniji ne mora baš sve ni biti doslovce kako je opisano u knjizi(knjigama), zato sam i rekla da sam pokupila suštinu a to je primera radi, kako šematizovati naučeno ili dok učiš, kako odvojiti bitno od nebitnog ... TO su ključne stvari, bar za mene (a mislim i da, realno, to jeste jedino bitno u celoj toj priči), a ovo ostalo ...

O tome se radilo, no ja kao da pričam kineski a ti španski. Ne razumemo se uopšte :?

Poruka
4.424
Knjige su dobro pisane a neko ko se ne potrudi da ih pazljivo procita ne moze ni da uspe da iskoristi tehnike koje se tamo pominju. Ja sam procitala knjigu Savrseno pamcenje, i koristim neke od tehnika opisane u toj knjizi. Funkcionise. Mape uma ne koristim jer ne umem da crtam i to mi oduzima puno vremena. Bez obzira sto tu nije ni bitno kako nacrtas, al jednostavno ne volim da vidim ruzan crtez, pa to ti je. Iznerviram se i nista od pamcenja
Odgovor na pitanje Luciferka je-da.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.