Tolstoj

"Vaskresenje",divna knjiga.Posto volim da citam dok jedem, na moju nesrecu potrefilo se da sam bas stigla do dela sa obdukcijom.A,opste poznata cinjenica je da je Tolstoj neprikosnoven u opisivanju detalja.Bilo je to lose iskustvo.Zanimljivo je da koga god sam pitala da li je procitao tu knjigu dobila sam negativan odgovor.Meni ju je preporucio jedan Rus,nisam se pokajala.U stvari sa Tolstojem i ne mozes da se pokajes.Kako malo pre pomenuh,mozda ti ovo bude jedini komentar,mada se iskreno nadam da nece. :) :) :)
..."-mislio je Nehljudov-ziveci u besmislenom uverenju da smo mi gospodari svog zivota,i da nam je on dat radi naseg uzivanja."
 

Ево прошло је већ два дана и нико ништа.Стварно сам била у праву што се наше омладине тиче.Можда си требао да започнеш тему о "Господарима прстенова"или о неком западном књижевнику или неке модерне наслове да би неко одговорио. :x :x :x :x :x
Коме бре треба класика!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x :x [/b][/i]
 
slayer:

Ево прошло је већ два дана и нико ништа.Стварно сам била у праву што се наше омладине тиче.Можда си требао да започнеш тему о "Господарима прстенова"или о неком западном књижевнику или неке модерне наслове да би неко одговорио. :x :x :x :x :x
Коме бре треба класика!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x :x [/b][/i]

JA bih rado odgovarao na temu ali nisam procitao delo :(, potrudicu se pa cemo pricati...

Hajde junaci i junakinje pisite nesto, vidite da na ovom forumu imamo dusu koja sumlja u nas!!!
 
Slayer, ne znam ko si, ali svaka chast na komentaru.... Ovu temu sam i postavio da vidim shta ljudi misle o klasichnoj knjizevnosti i dal uopshte neko misli... OK, pusticemo nesrecnike da razmishljaju o Gospodarima prstenova, trolovima, vilenjacima i slichnim zverovima... :wink:
Ljudi, Vaskrsenje je jedno od najvecih dela ikad stvorenih, razmislite malo o tome...
 
doticnu knjigu nisam citala...
inace je tolstoj dobar i volim da ga citam, mada ume malo da me smori...
sad ce naravno svi da me napadnu kako ja njega ne razumem itd al sta cu kad ume malo i da pretera sa svojim sitnicama
 
Ernesto_Che:
doticnu knjigu nisam citala...
inace je tolstoj dobar i volim da ga citam, mada ume malo da me smori...
sad ce naravno svi da me napadnu kako ja njega ne razumem itd al sta cu kad ume malo i da pretera sa svojim sitnicama
Неће нико да те напада.Слажем се са тобом,мада ја на то гледам мало другачије,прво му се мноооого дивим јер ја не бих била способна да напишем и опишем нешто у тој мери.А и не смара ме јер увек са нестрпљењем очекујем следећу страну.Мислим да сам једна од ретких која је ''Ану Карењину''прочитала за четири дана. :)
 
millos_bgd:
Slayer, ne znam ko si, ali svaka chast na komentaru.... Ovu temu sam i postavio da vidim shta ljudi misle o klasichnoj knjizevnosti i dal uopshte neko misli... OK, pusticemo nesrecnike da razmishljaju o Gospodarima prstenova, trolovima, vilenjacima i slichnim zverovima... :wink:
Ljudi, Vaskrsenje je jedno od najvecih dela ikad stvorenih, razmislite malo o tome...
Хвала!!! :oops: :oops: :oops: Поздрав!
 
slayer:
Ernesto_Che:
doticnu knjigu nisam citala...
inace je tolstoj dobar i volim da ga citam, mada ume malo da me smori...
sad ce naravno svi da me napadnu kako ja njega ne razumem itd al sta cu kad ume malo i da pretera sa svojim sitnicama
Неће нико да те напада.Слажем се са тобом,мада ја на то гледам мало другачије,прво му се мноооого дивим јер ја не бих била способна да напишем и опишем нешто у тој мери.А и не смара ме јер увек са нестрпљењем очекујем следећу страну.Мислим да сам једна од ретких која је ''Ану Карењину''прочитала за четири дана. :)
naravno i ja mu se divim, i postujem ga, ali mislim da nije bas nesto...
 
ZimCo:
slayer:

Ево прошло је већ два дана и нико ништа.Стварно сам била у праву што се наше омладине тиче.Можда си требао да започнеш тему о "Господарима прстенова"или о неком западном књижевнику или неке модерне наслове да би неко одговорио. :x :x :x :x :x
Коме бре треба класика!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x :x [/b][/i]

JA bih rado odgovarao na temu ali nisam procitao delo :(, potrudicu se pa cemo pricati...

Hajde junaci i junakinje pisite nesto, vidite da na ovom forumu imamo dusu koja sumlja u nas!!!

Gospodari Rulez 8)
 
Od Tolstoja sam citao samo Anu Karenjinu pa ne mogu nista da kazem o njegovim drugim delima.Inace nema potrebe da potcenjujete Tolkina.On je takodje veliki umetnik samo razlicit.
 
Truman:
Od Tolstoja sam citao samo Anu Karenjinu pa ne mogu nista da kazem o njegovim drugim delima.Inace nema potrebe da potcenjujete Tolkina.On je takodje veliki umetnik samo razlicit.[/quote
Не подцењујем Толкина,и мислим да му је таленат на завидном нивоу,створити онакав свет,то је уметност.Него ми је жалосно колико људи више воле патуљке,хобите,вилењаке...од класике.Култ господара ме подсећа на култ ратова звезда.Само ми се не допада у филму што су изменили крај.И мислим да је обожавање нечег јако опасно.
 
Milose, svaka cast na izboru!!! "Vaskrsenje" nije jedna od onih knjiga koje se procitaju za jedno popodne i istom brzinom zaborave. Sada bih mogla nadugacko i nasiroko da obrazlazem i dajem neki svoj sud o njoj, ali cu ipak samo reci da OVU KNJIGU JEDNOSTAVNO TREBA PROCITATI! Do sada sam je preporucivala prijateljima, i drago mi je da je mogu preporuciti jos jednom, na ovaj nacin.
 
Upravo citam Rat i Mir. Tolstoj tu postavlja neka slicna pitanja svojim junacima kao i u Ani Karenjini. Tu pre svega mislim na kneza Andreju i Pjera koji me delimicno podsecaju na jedan od glavnih muskih likova u Ani Karenjini. Neka me neko podseti - kako se zvase onaj sto se bavio imanjem i ziveo na selu u knjizi Ana Karenjina?
 
Nikada mi nece postati jasno zasto razmetljivci i nakaradni odvratni egoisti kao sto je bio Tolstoj uopste i opstaju u istoriji svetske knjizevnosti.
Pogledajte njegove likove.
Pogledajte Anu Karenjinu.Zar sve mora da bude toliko nametljivo,toliko gorostasno,toliko da pati od neke velicine,toliko da se polaze na sve VELIKO,da bi to VELIKO zaista i ostalo kao sto je i sam njegov grozni karakter bio.
Sve najgore o ovoj ruskoj nakazi i nema mesta za njega pored Gogolja i Dostojevskog.
 
Katjusa Maslova je olicenje zene koja stoicki podnosi zrtvu! Ona je mozda i najbolje pokazala rusku zensku dusu od svih zenskih likova Tolstoja. Njoj je cak posvecena i jedna pesma Bloka. Sa druge strane, fantasticno je pokazana solidarnost svih osudjenika i njihova borba za parce iskrenog i plavog neba!
 
Dont_Break_The_Oath:
Nikada mi nece postati jasno zasto razmetljivci i nakaradni odvratni egoisti kao sto je bio Tolstoj uopste i opstaju u istoriji svetske knjizevnosti.
Pogledajte njegove likove.
Pogledajte Anu Karenjinu.Zar sve mora da bude toliko nametljivo,toliko gorostasno,toliko da pati od neke velicine,toliko da se polaze na sve VELIKO,da bi to VELIKO zaista i ostalo kao sto je i sam njegov grozni karakter bio.
Sve najgore o ovoj ruskoj nakazi i nema mesta za njega pored Gogolja i Dostojevskog.
Da si bio u Moskvi, shvatio bi, sta je pojam velikog i gorostasnog! Ja, iako sam slavista, ne mogu da se pohvalim time da volim " Anu Karenjinu ", ali ne mislim da je u prvom planu istaknut egoizam. Zar takve stvari nisu realne, zar ne mogu sutra da se dese mozda bas tebi? Neopravdavam, ali i to je zivot! Blago onome ko nikada nece morati da prolazi kroz taj moralni pakao!
I kod Dostojevskog i kod Gogolja, prisutan je motiv velicine, iako se on posmatra kroz zivot malog, siromasnog ili bolesnog coveka, koji onda povlaci drugu zivotnu filozofiju. Seti se romana " Bedni ljudi" ili " Zlocin i kazna" , gde Raskoljnikov pati od napoleonovskog sindroma ( opet zelja da se bude velikim )! Pojam i kategorija velicine je ono sto odlikuje rusku naciju i ruski karakter.
 
Iako sam Tolkinov fan i uopste epske fantastike, ne znaci da ne cenim klasiku i ne samo ja!
Jadan onaj koji se ogranicava samo na jedan knjizevni zanr...
Procaitao sam "Anu Karenjinu" u rekordnom roku i odusevio se knjigom, trenutno mi nisu na raspolaganju njegova ostala dela, ali bih ih rado procitao!
 

Back
Top