Tolerancija

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Na ovom svetu postoji mnogo religija.
Da li pojedinacne raligije i njihovo ucenje prihvataju i tolerisu postojanje drugih verovanja i da li to cine samo deklarativno ili odistinski?
Pa me jos interesuje, koja bu se konfesija mogla smatarati najtolerantnijom po tom pitanju?
 
Verovala ili ne Milenice bas sam ja hteo da otvorim temu sa ovim naslovom.
Mene zanima pre svega da li biti hriscanin znaci biti istovremeno i tolerantan prema svima? Da li uopste smemo da sebe nazivamo hriscanima ako nemamo minimum tolerancije prema onima koji razmisljaju drugacije, koji pripadaju nekoj drugoj veroispovesti?
 
U principu budizam, jer on čak i ne isključuje pripadnost drugim religijama, što za ostale uglavnom ne važi.

Takođe, to bi se moglo reći i za politeističke religije. U osnovi većina religija su tolerantne dok se u "svete stvari" ne uplete država i nacionalizam - što je moja osnovna zamerka hrišćanstvu i islamu.
 
Uzgred, setih se Jovana koji u svojoj drugoj knjizi "lepo" govori o hrišćanskoj toleranciji

7. Јер многе варалице изиђоше на свет који не признају Исуса Христа да је дошао у телу; ово је варалица и антихрист.
...
9. Који год преступа и не стоји у науци Христовој онај нема Бога; а који стоји у науци Христовој онај има и Оца и Сина.
10. Ако ко долази к вама и ове науке не доноси, не примајте га у кућу, и не поздрављајте се с њим;

Na svu sreću, ima normalnijih Hrišćana nego što je veseli Jovan bio.
 
Онај ко не верује Светом Јовану, не верује ни у самога Христа. Онај ко не верује у Христа - безбожник је. :roll:
 
MaranAta:
Онај ко не верује Светом Јовану, не верује ни у самога Христа. Онај ко не верује у Христа - безбожник је. :roll:

Kakva iskljucivost...
A kako vi hriscani mislite da sirite veru? Hocete li pricati, uciti ljude ili cete ih izbegavati? Ili cete istrgnuti maceve i krenuti da secete glave svima onima koji nisu sa vama? Da, to je kroz istoriju bio pravi nacin. Hristovo ucenje o ljubavi sireno je ognjem i macem.
 
Интересантно... малко си се зезнуо, јер управо у Библији имамо примере где су основане помесне Цркве унаоколо Медитерана још за време Апостола. А у тим примерима пише да се вера ширила искључиво проповедањем. Сем тога, да си прочитао иједну озбиљну књигу о историји Цркве, не би тако говорио. :roll:

ПС: Проблем је што је овде на форуму свако од вас већ најпаметнији на свету. :wink:
 
MaranAta:
Интересантно... малко си се зезнуо, јер управо у Библији имамо примере где су основане помесне Цркве унаоколо Медитерана још за време Апостола. А у тим примерима пише да се вера ширила искључиво проповедањем. Сем тога, да си прочитао иједну озбиљну књигу о историји Цркве, не би тако говорио. :roll:

ПС: Проблем је што је овде на форуму свако од вас већ најпаметнији на свету. :wink:

Hajdemo sada ispocetka.
MaranAtice, lepo te molim da procitas naslov teme, da procitas ponovo ko je sta napisao, pa da dva puta procitas ono sto si ti sam napisao gore i jos jednom ovde. I na kraju, molim te, udostoji se pa daj odgovor na postavljeno pitanje, na temu.
 
ОК... ево ти одговора на тему.

Божја апсолутна Истина коју налазимо у Светом Писму и Светом Предању се не може мешати са релативним људским истинама других религија. Сам Господ је рекао: "ЈЕДАН Господ, ЈЕДНА вера, ЈЕДНО крштење..."

Према томе, или си Православни, или ниси. Наравно, ми не терамо никога н асилу да буде Православни, јер је став Божје Цркве да је Царство Божје поред осталог и апсолутна слобода. Самим тим се само уз помоћ слободне воље може у њега ући или не. Управо овакви ставови су и спасли Бпжју Цркву од срамоте типа крсташких ратова, инквииције, и сличног... :roll:
 
MaranAta:
ОК... ево ти одговора на тему.

Божја апсолутна Истина коју налазимо у Светом Писму и Светом Предању се не може мешати са релативним људским истинама других религија. Сам Господ је рекао: "ЈЕДАН Господ, ЈЕДНА вера, ЈЕДНО крштење..."

Према томе, или си Православни, или ниси. Наравно, ми не терамо никога н асилу да буде Православни, јер је став Божје Цркве да је Царство Божје поред осталог и апсолутна слобода. Самим тим се само уз помоћ слободне воље може у њега ући или не. Управо овакви ставови су и спасли Бпжју Цркву од срамоте типа крсташких ратова, инквииције, и сличног... :roll:

A sta je Bozija Crkva cinila sa bogumilima i patarenima?
 
О томе смо већ расправљали раније. Људи воле да мешају званичну политику Цркве као целине, са потезима појединаца, заборављајући да појединац не чини пуноћу Цркве. Али... није лако бити поштен и објективан. :roll:
 
MaranAta:
О томе смо већ расправљали раније. Људи воле да мешају званичну политику Цркве као целине, са потезима појединаца, заборављајући да појединац не чини пуноћу Цркве. Али... није лако бити поштен и објективан. :roll:

Znaci li to da se Crkva kao institucija odrice onih koji su u njeno ime progonili i ubijali jeretike?
A zasto onda te progonitelje ne skine sa liste svetaca?
Nije li Crkva tim progoniteljima dala svoj blagoslov?
 
Није ли и сам Христос опраштао и највећим грешницима ? Ако им је Он опростио, ко има за право да им не опрости ? :roll:
 
(Матеј 6)
9 Ovako dakle molite se vi: Oče naš koji si na nebesima, da se sveti ime tvoje;
10 Da dođe carstvo tvoje; da bude volja tvoja i na zemlji kao na nebu;
11 Hljeb naš potrebni daj nam danas;
12 I oprosti nam dugove naše kao i mi što opraštamo dužnicima svojijem;
13 I ne navedi nas u napast; no izbavi nas oda zla. Jer je tvoje carstvo, i sila, i slava vavijek. Amin.
14 Jer ako opraštate ljudima grijehe njihove, oprostiće i vama otac vaš nebeski.
15 Ako li ne opraštate ljudima grijeha njihovijeh, ni otac vaš neće oprostiti vama grijeha vašijeh.


Синко.. брзо на веронауку... :roll:
 
Hriscansko ucenje jeste u principu iskljucivo. Pavle govori prokletstvo na onoga koji propoveda evanjdjelje drugacije od onoga koji je on poropovedao. Jovan, je takodje veoma rigorozan kad govori o tome da se ne prima u kucu ko donosi drugacije evandjelje.
To je istina, nije moguce pomiriti Hristovo ucenje sa ucenjem drugih, jer Njegovo je istina a drugih je zabluda.

Ali obratite paznju u cemu je Rec Bozija iskljuciva - u postavljanju prema onima koji "donose" drugacije evandjelje. Koji pokusavaju Crkvu da okrenu od Hristovog ucenja. Takav stav ne iskljucuje saradnju sa bilo kojim covekom na svetu, bez obzira na veru, sve dok on ostaje u svojoj veri i ne pokusava da naudi crkvi.
To znaci, da je hriscanstvo izuzetno tolerantno prema svakome bez obzira da li veruje ili ne u Hrista, sve dok ne istupa protiv Njega.

Razmislite i sami, da imate nekog ko javno govori protiv vas, ulazi vam u kuci i govori vasoj zeni protiv vas, okrece vasu decu protiv vas da li biste mu pruzili gostoprimstvo? Naravno da nebi!
Ali ako je covek u redu i ne govori protiv vas tada mozete sa njim da saradjujete i zivite.

Gospod i nas upucuje na isti nacin.
 
maleni:
Jovan, je takodje veoma rigorozan kad govori o tome da se ne prima u kucu ko donosi drugacije evandjelje.
Pa Maleni, molim te reci iskreno, kao čovek, jer verujem da možeš: da li misliš da je to što je Jovan napisao - ispravno?

Da li opravdavaš, kao ljudsko biće, da se neko ne primi u kuću ako je druge veroispovesti?
 
Sizif:
maleni:
Jovan, je takodje veoma rigorozan kad govori o tome da se ne prima u kucu ko donosi drugacije evandjelje.
Pa Maleni, molim te reci iskreno, kao čovek, jer verujem da možeš: da li misliš da je to što je Jovan napisao - ispravno?

Da li opravdavaš, kao ljudsko biće, da se neko ne primi u kuću ako je druge veroispovesti?

Ono sto je Jovan rekao je da ne primas u kucu onoga koji dolazi da ti razrusi kucu. Nista drugo. To cak nije morao da ti kaze jer ti je to i samom jasno. Ali, bilo je hriscana i danas ih ima koji i takve primaju i onda podnose ono sto ne moraju da podnose. Da se to nebi dogadjalo Jovan je napisao ovakav stih.

Pozdrav
 
maleni:
Ono sto je Jovan rekao je da ne primas u kucu onoga koji dolazi da ti razrusi kucu. Nista drugo. To cak nije morao da ti kaze jer ti je to i samom jasno. Ali, bilo je hriscana i danas ih ima koji i takve primaju i onda podnose ono sto ne moraju da podnose. Da se to nebi dogadjalo Jovan je napisao ovakav stih.

Pozdrav

Zasto bi hriscaninu bilo tesko da podnosi ono sto ne mora da podnosi? Pa zar Isus nije rekao da ako ti neko opali samar okrenes i drugi obraz?
 
rdeki:
maleni:
Ono sto je Jovan rekao je da ne primas u kucu onoga koji dolazi da ti razrusi kucu. Nista drugo. To cak nije morao da ti kaze jer ti je to i samom jasno. Ali, bilo je hriscana i danas ih ima koji i takve primaju i onda podnose ono sto ne moraju da podnose. Da se to nebi dogadjalo Jovan je napisao ovakav stih.

Pozdrav

Zasto bi hriscaninu bilo tesko da podnosi ono sto ne mora da podnosi? Pa zar Isus nije rekao da ako ti neko opali samar okrenes i drugi obraz?

Da ali je takodje kad ga je Sinedrion ispitivao pa ga je jedan ga od svestenika udario zapitao "Za koje si me dobro delo uradio."
Ili
Pavle, koji se pozvao na pravo rimskog gradjanstva kad je bio u opasnosti i njegova je misija bila dovedena u pitanje.

Hriscani su pozvani na podnosenje patnji kao i njihov Gospod, ali ne nerazumnih zahteva. Svaka Hristova patnja imala je jasnu svrhu, svaka patnja hrisvana mora da ima svrhu. Ponekad je potrebno suprotstaviti se sotoni da bi otisao od nas.
To nije buntovnistvo i neposluh nego potreba misije koju hriscani imaju na svetu.

Znam da ovo otvara mnoga druga pitanja, ali pre tih pitanja jedna rec - mi se ne borimo protiv krvi i mesa nego protiv sila i poglavarstva.

Pozdrav
 
maleni:
Ono sto je Jovan rekao je da ne primas u kucu onoga koji dolazi da ti razrusi kucu. Nista drugo.
Dozvoli, ali ja čitam stih koji kaže doslovno

10. Ако ко долази к вама и ове науке не доноси, не примајте га у кућу, и не поздрављајте се с њим;

Nikakvog rušenja kuće tu nema. Ako moj prijatelj Pakistanac (a stvarno ga imam) dođe u moju kuću, kao prijatelj, a ne donosi "hrišćansku nauku", jer je druge vere, ja po Jovanu ne treba da ga primim.

Tvoj problem je što si (ne)svesno ublažio njegove veoma grube i direktne reči koje nemaju u sebi ni malo metafore ili višeznačnosti.
 
rdeki:
MaranAta:
Није ли и сам Христос опраштао и највећим грешницима ? Ако им је Он опростио, ко има за право да им не опрости ? :roll:

Jedno je oprostiti a drugo je proglasiti ga svecem.

Ја управо о томе и говорим... Принцип проглашавања некога свецем није тако што се неко сети да би ето.. могли тог да прогласе за свеца. Него се траже знаци да је Господ прославио тог човека, а то значи и грехе опростио, па се тек онда проглашава... :roll:
 
MaranAta:
Ја управо о томе и говорим... Принцип проглашавања некога свецем није тако што се неко сети да би ето.. могли тог да прогласе за свеца. Него се траже знаци да је Господ прославио тог човека, а то значи и грехе опростио, па се тек онда проглашава... :roll:

Hajde onda konkretno. Kralj Milutin.
Ja o njemu znam da se borio za vlast protiv rodjenog brata, da je sina oslepeo i proterao, da se ozenio devetogodisnjom devojcicom i da je vojskom gusio jeres.
Kakve znake je poslao Gospod da bi on bio proglasen svecem?
 

Back
Top