Quantcast

Tolerancija

rdeki

Elita
Poruka
17.427
I jos jedno pitanje za sve.
Sta mislite o hriscanskim svestenicima koji daju blagoslov onima koji idu u rat? Da li mislite da je to u redu, jer im oni na taj nacin daju blagoslov kako bi mogli mirne duse da ubijaju, a Bog je rekao: "Ne ubij."?

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.385
rdeki:
...a Bog je rekao: "Ne ubij."?
To je najbesmislenija izjava dotičnog hrišćanskog Boga. Kada se kaže "ne ubij" onda se valjda misli na sva živa bića, ali ljudi ubijaju i šakom i kapom, ubijaju životinje da ih pojedu, ubijaju biljke iz kojekakvih razloga, ubijaju gamadi i bakterije jer ih ne vole, pa i ubijaju druge ljude (u ratu, kao kaznu za nešto što su ovi učinili itd.)

Ovo je sve opravdano, naravno. To se mora.

A zašto onda zapovest ne kaže "Ne ubij! Osim ako si u ratu, ili ako si gladan i žedan, ili ako si bolestan, ili ako vidiš da je neko ošamario svoje roditelje (njega, po Bibliji možeš ubiti) ili ako... ili ako..."

Ima toliko razloga zašto nekog (ili nešto) po Bibliji možeš ubiti. Pitam se samo da li se dotična žrtva sa tim slaže. Ali, ako je "u ime Boga", ko pita žrtvu?

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Малко је претерано очекивати да ћеш за било ког свеца одговор добити овде на форуму. Препоручуем ти да се обратиш званичницима Цркве.

Што се тиче питања причешћивања војске пред одлазак у битке, није реч о благосиљању убијања, него о чину исповедања греха и причести као и на свакој другој Литургији. У том случају је још и пожељније да се исповеде греси и причести, јер се никад не зна ко ће се вратити из битке, а отићи на онај свет треба што чишћи од греха. :roll:

rdeki

Elita
Poruka
17.427
MaranAta:
Малко је претерано очекивати да ћеш за било ког свеца одговор добити овде на форуму. Препоручуем ти да се обратиш званичницима Цркве.

Што се тиче питања причешћивања војске пред одлазак у битке, није реч о благосиљању убијања, него о чину исповедања греха и причести као и на свакој другој Литургији. У том случају је још и пожељније да се исповеде греси и причести, јер се никад не зна ко ће се вратити из битке, а отићи на онај свет треба што чишћи од греха. :roll:
Vidi ovo. Ja tvrdim da je Crkva bitno skrenula od osnovnog Hristovog ucenja i tu moju tvrdnju potkrepljujem cinjenicama. Jedna od njih je da kralj Milutin nije trebao biti proglasen za sveca i to tvrdim na osnovu dobro poznatih istorijskih cinjenica.
Ti tvrdis slepo da je Crkva u pravu a pritom ne znas da mi argumentujes zasto je u pravu. Da ti se ne cini da slepo verujes necemu a da nisi ukljucio mozak i zapitao se da li je to bas tako?
Sta za mene predstavlja pojam svetac? Pa to je covek koji je svojim nacinom zivota dao primer kako treba ziveti i sta treba pravi hriscanin da radi. Kralj Milutin sigurno nije pravi primer smernosti, pokornosti, skromnosti. Da li je hriscanski boriti se za vlast, za svoje interese po svaku cenu, gazeci i preko rodjenog brata? Da li je hriscanski uzimati za zenu dete? Da li je hriscanski ubijati one koji propovedaju nesto drugo?
Razumes li? Ovo nije pitanje za Crkvu, nego za tebe. U kojoj meri ti verujes Crkvi, a u kojoj meri sopstvenom mozgu i sopstvenom srcu?

Milena_9

Zainteresovan član
Poruka
500
Ja cu te uvaziti kao coveka cak i ako ne mislis isto kao ja. Ako te i ne volim zbog neke tvoje licne osobine, bicu korektna. To bi bila tolerancija ovde medju nama.

Pravoslavna vera spada u " mekse " religije, za razliku od nekih rigidnih koje ne samo da ne dozvoljavaju razlicitost, nego preporucuju direktno unistenje.

Sve knjige starostavne su napisano jako davno, pitanje da li i u jednoj veroispovesti postoje originalni tekstovi izvornog ucenja. Prepravljali su ih manipulatori, prevodioci, oni koji nisu mogli da shvate " tako kako je napisano". Uostalom, religija nisu knjige i zapisi. religija je unutrasnji dozivaljaj , osecaj , sveta oko sebe. I sebe u njemu. A kako vreme neumitno tece, donosi nova iskustva i saznanja, menja se i taj stav prema svetu, mozda ne u svakog generaciji ali za par hiljada godina je neumitno da mora da se koriguje. To se ne radi namerno, jednostavno to zivot namece. Bitno je da sustina jednog verovanja postoji.

No postoje i religije koje nemaju napisane svoje verske postulate, pa ipak postoje vise hiljada godina. Odrzala ih je verovatno njihova univerzalnost. I tolerancija.

Jedna od njih je taoizam.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Ја се никада не бих усудио да тврдим да је неки човек погрешно проглашен за свеца, јер моја маленкост није добила ауторитет од Бога да о томе пресуђује. Оно што јесте добило тај ауторитет јесте Божја Православна Црква, која је у Библији и названа "тврђавом и ступом истине". Наравно, инославни ће то да поричу, али није ли то и њихов задатак ? :roll:

maleni

Primećen član
Poruka
705
Sizif:
maleni:
Ono sto je Jovan rekao je da ne primas u kucu onoga koji dolazi da ti razrusi kucu. Nista drugo.
Dozvoli, ali ja čitam stih koji kaže doslovno

10. Ако ко долази к вама и ове науке не доноси, не примајте га у кућу, и не поздрављајте се с њим;

Nikakvog rušenja kuće tu nema. Ako moj prijatelj Pakistanac (a stvarno ga imam) dođe u moju kuću, kao prijatelj, a ne donosi "hrišćansku nauku", jer je druge vere, ja po Jovanu ne treba da ga primim.

Tvoj problem je što si (ne)svesno ublažio njegove veoma grube i direktne reči koje nemaju u sebi ni malo metafore ili višeznačnosti.
Ne nisam nista ublazio, samo ti govorim smisao onoga sto je rekao, i ukazujem na to da su mnogi hriscani to pogresno protumacili.

Konkretni navedeni primer, Pakistanac.
Rc Bozija kaze da je potrebno da budemo gostoprimljivi. I Pakistanca primi kao sto dolici pristojnom domacinu u pristojnoj kuci.
Ali, ako pakistanac sedne za svoj sto, a ti si hriscanin, i pocne da pljuje po Isusu, tvojoj veri i onome sta ti je sveto, izjuri ga napolje, nemoj vise ni da ga pozdravljas jer on ne dolazi sa dobrom namerom i ne postujte je te kao osobu.

Dakle, nije pitanje u tome sta ko i kako veruje, pitanje je da li time zeli da razrusi tvoje. U tom slucaju je bolje da ostanes bez toga nego da propadnes sa tim. U skladu sa rec, ako te ruka sablaznjava odseci je.

Ovo isto se odnosi i na one koji sebe nazivaju hriscanima a promenili su evandjelje ili ga nadopunili raznim predanjima, izmisljenim i laznim pricama i pricicama o cudima i cudotvorcima, zapovestima, obicajima i obredima. I oni dolaze u tvoju kucu, ne da bi ti doneli rec zivota, vec da bi te zarobili za sebe. Takve isteraj iz svoje kuce jer ti gore misle od onog za kog znas da ne veruje isto kao ti.

Mir Bozji