Quantcast

Tolbuhin i ostali generali

Koča

Elita
Poruka
15.249
1.ti citiras ono sto neko tvrdi da je kremerov izvestaj...nisi postavio original izvestaja.
2. rusi su igrom slucaja saveznici , clanovi, anti-hitlerovke koalicije, koji su igrom slucaja bili u krusevcu . i ti sam tvrdis da jesu....
3. rusi su okupirali sa cetnicima krusevac. nigde se ne kaze da su ga oslobodili, jer nije bilo potrebe za tim. nemci su napustili krusevac, i o tome obavestili keserovica, koji je bio na njihovom platnom spisku, barem za prethodnih 3 meseca
4. rusi su usli u krusevac i odlucili da komandu grada daju keserovicu. 48 sati nakon toga su razoruzali njegove jedinice, i on se povukao sa svega 500 ljudi, prema ibru. o tome postoje dva izvestaja, 14 i 19 oktobar 1944 godine

cetnici su poznati kao sljam, koji se cak i ne svrstava medju ljude....toliko o tebi, kalabicu i pogledima.....

jasna mi je tvoja uvreda za cetnike...:mrgreen:...posle onakvog magarcenja kao na Pogledima, odakle si pobegao glavom bez obzira i ne ocekujem da mislis drugacije....

moram da priznam da sam i ja malo ucestvovao u tome...bili je zadovoljstvo...hehehe

Naravno, tako kaze i Kramer....

Odmah po povratku na svoj polozaj, Keserovic je naredio napad na Krusevac. Grad smo posle kratkog vremena zauzeli, zarobili oko 1500 neprijateljskih vojnika i zaplenili dosta ratnog materijala. Po ulasku u grad, Keserovic je predao sve zarobljenike ruskom komandantu...

Za sve navedeno postavljeni su izvori....pricas o dokumentima, a postavljas stranicu neke knjige, ni ne navodis koje...:hahaha:

A i tu pise da su cetnici i Rusi zajedno ZAUZELI Krusevac (ili oslobodili, u cemu je razlika...haha...imamo nemacke zarobljenike), a da potom Sovjeti, u prevodu kao nosioci komunizma zele da saradjuju samo sa komunistima, tj partizanima....Dakle i iz ovoga je jasno da su Sovjeti najpre podrzali cetnike, koji su oslobodili Krusevac, a zatim ih izdali, jer oni su nosioci komunizma, a ne saveznici...i pise da je do toga doslo jer je Tito saznavsi za saradnju sovjetsko-cetnicku, protestvovao kod Tolbuhina...ne znam da li si siguran da si ovo hteo da postavis...haha

Samo sto ja i dalje citiram samog Keserovica, a ti postavljas gole stranice nekih knjiga...hehehehe...izgleda ova knjiga zna bolje od samog Keserovica, gde je bio i sta je radio....mada se uglavnom slazemo kada je izdaja Crvene Armije u pitanju...

naravno da tvoja verzija, kao i uvek nicim argumentovana, nema veze sa istinom....

__________________--

Sve je ovo slag na tortu ako znamo da smo do sada ''znali'' da su Krusevac oslobodili partizani:hahaha:....pa jos dali ime fabrici po datumu kada su usetali u grad i pobili oko 700 Krusevljana...

i nesreco razjasni nam izvestaj Keserovica iz 45. lol

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
Toliko o Crvenoj Armiji...mislim da je oslobadjanje Krusevca najbolji primer o cijoj i kakvoj se vojsci radi....Crvenoarmejci u Jugoslaviji su nosioci komunizma, i to je njihovo glavno merilo...takodje to je ono sto je izvojevalo pobedu partizana, koji do tada nisu imali niti jednu ofanzivu na Nemce, vec iskljucivo na cetnika, koji do tada nisu oslobodili niti jedno mesto u Srbiji, naspram cetnika koji su oslobodili 36, i to je ono sto nas je zauvek unazadilo, a od cijih posledica se i danas tesko oporavljamo....

Rezime oslobodjenja Krusevca bio bi sledeci:

Četnici (Rasinsko-Toplička grupa korpusa): 17 poginulih, 23 ranjenih
Nemci: nepoznat broj poginulih, preko 700 (1500) zarobljenih, prema razlicitim izvorima.
Plen: 25 teška minobacača, 98 puškomitraljeza, 8 teških mitraljeza, 200 običnih mitraljeza, 15 vagona municije, 1.200 pušaka.

Izvori:

Zb.NOR, Tom 14, knjiga 4, str.;

Dejvid Martin, Rodoljub ili izdajnik-slučaj Draže Mihailovića (dokumenti Huverovog instituta), Beograd, 1990, str.395-406 (Prema iskazu svedoka Esfolda Kramera)

Ravnogorska istorija, str.346

Poslednja izmena:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
naravno da tvoja verzija, kao i uvek nicim argumentovana, nema veze sa istinom....

1. na kairskoj i teheranskoj konferenciji, saveznici su nakon dokazane kolaboracije izmedju cetnika , nemaca i talijana, prestali podrzavati cetnike
2. britanci su povukli svoju vojnu misiju i svoju pomoc
3. rusi nemaju nikakav razlog da bi podrzavali cetnike i da te citiram" razoruzali partizane, ako napadnu cetnike" :D
4. da ponovim, krusevac je okupiran, a ne oslobodjen , jer nemaca nije bilo. povukli su se iz grada i o tome obavestili keserovica koji je bio na njihovom platnom spisku

Koča

Elita
Poruka
15.249
to sto pises nema veze sa istorijskim cinjenicama...a opet se upletes u svoje lazi i gluposti jer i stranica knjige koju si postavio, a ne kapiram zasto ne navodis o kojoj je knjizi rec, kaze, a i ti kasnije isto pises, rusi su usli u krusevac i odlucili da komandu grada daju keserovicu.:hahaha:

nikako da povezes svoje misli kiseli....ja ne znam je li su godine u pitanju il sta....mozda previse lazi....

Pa kako to sad, posle tvog poslednjeg posta, prethodno citiras knjigu koja kaze Rusi odlucili da daju komandu Keserovicu, i zajedno sa njim oslobodili Krusevac...a saveznici su kazes odbacili cetnike....kakva onda komanda Keserovicu...

Od cega su se to komunisti plasili kada su ponudili saradnju Nemcima, zajednicku borbu protiv Saveznika u slucaju iskrcavanja...hehehe...pise li o tome nesto Walter Roberts, ili mozda Djilas....hehehe

Dakle koliko je tu lazi i zavrzlama na jednom mestu....te Rusi usli u grad......te zajedno sa cetnicima okupirali...a ne oslobodili...itd,itd....kiseli vredjas ljude ovde svojim pisanijem...sebi si davno predstavio za lazova, al postedi nas...

citiram te: nemaca nije bilo. povukli su se iz grada i o tome obavestili keserovica koji je bio na njihovom platnom spisku

...pa cime mislis ovo da argumentujes, keve ti....hehehhehehehe

Malo se izvestaj Kramera koji govori o 1500 zarobljenika, ne slaze sa ovim sto pises...kao ni cetnicki izvestaj o poginulim i ranjenim cetnicima....naravno ti kao ni uvek ne raspolazes nicim konkretnim vec brbljas...hehehhehe

O ''dokazanoj kolaboraciji'', da ne trosim reci :mrgreen:....O tome su vec pisali mnogi, Michael Lees, David Martin, Kristof Buson, George Orwell, Marcia Kuropavna (Winston Churchill called it one of his biggest wartime failures the shift of British and U.S. support from Yugoslavia's Dra a Mihailovi and his royalist resistance movement to Tito and his communist Partisans)

Steta sto ne pitase Djilasa za kolaboraciju....on bi imao sta da kaze....:mrgreen:

kiseli, reko sam ti masu puta, kad vec lazes, radi to sa stilom....i navrati slobodno na poglede koji put, mozda te ne prepoznaju...:hahaha:...a pokrenucemo ponovo pricu o tvojim lazima u vezi pisma i slike Kalabica :hahaha:

A sada da vidimo kakav je ovo napredak (iz Krusevca...hehe)....Ko bi pre nekoliko decenija smeo da govori o oslobodjenju Krusevca, kada se ''znalo'' da su Krusevac oslobodili partizani.....hehhehehehehe...pa su se jos svakog 14. oktobra dicili svojim ''akcijama''...dali ime fabrici...

A ovo je sada klasicno koprcanje komunista....kada istina izadje na videlo, i kada je nista ne moze opovrgnuti, sada je cilj umanjiti znacaj onoga sto su uradili cetnici....Dakle ne moze se vise sporiti da su uradili, ali moze se smanjivati znacaj toga sto su uradili....ipak sve to jadno izgleda....

A odgovor na pitanje sta su to oslobodili partizani (bezkompromisni borci protiv fasizma...lol) i koju su bitku protiv Nemaca poveli do 44. tj dolaska Crvene Armije nikada necemo dobiti jer tako nesto ne postoji

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
....secas se kako je prosla tvoja poslednja poseta Pogledima:hahaha:

A Da ne uzmemo u obzir tvoje uplitanje u lazima kad prvo kazes Rusi usli u grad pa dali komandu Keserovicu (a pre toga da nemaju razlog da bilo sta obecavaju cetnicima jer su oni odbaceni od saveznika) pa onda kazes Rusi i cetnici su zajedno okupirali Krusevac.....pa se igras sa tom recju i sam joj dajes neko znacenje, iako u prevodu znaci ZAUZELI (okupirali, oslobodili....koja je razlika)......ne znas ni ti vise sta pises....

Dakle pozivajuci se na Keserovicev izvestaj, kazes krusevac nije bio oslobodjen, nego kupiran od rusa i cetnika, jer su nemci napustili grad. :hahaha::hahaha:...pa onda lazi i izmisljotine tipa o tome obavestili keserovica koji je bio na njihovom platnom spisku ....

jel si siguran da znas o cemu govoris?

Da vidimo izvestaj Keserovica...opet moram da ponavljam :)...A vec su postavljeni i izvestaji Keserovica i izvestaji i svedocenje Kramera, iz vise izvora....to je ono sto ne ide na ruku tvojim lazima....

Keserovic pise:

Vecina nemackih jedinica polagala je oruzje bez otpora, a izvestan deo je davao otpor i tom prilikom poginula su nasa 17 vojnika i 23 je ranjeno, medju kojima i kapetan prve klase Boza Bozovic. Nemacki gubici su bili znatno veci. U tom su stigli tenkovi i preostale nemacke snage pod njihovom zastitom otpocele su probijanje prema Kraljevu, ali su na celom putu desetkovane od nasih snaga, tako da je vrlo mali deo uspeo da se izvuce i stigne do Kraljeva. Zaplenjeno je u Krusevcu 25 teskih minobacaca, 96 puskomitraljeza, osam teskih mitraljeza, oko 200 mitraljeza, 15 vagona municije, oko 1200 pusaka i oko 200 vagona raznog materijala.

hehe

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
@Stgt0711

citat: zasto se kramer bojao samo od partizana? zasto je imao poverenje u cetnike?

Evo jos jednog odgovora na tvoje pitanje....

Dejvid Martin, Rodoljub ili izdajnik - slucaj generala Mihailovica, Zakljucak Komisije komiteta za pravedno sudjenje Drazi:

Izjava Pukovnika Robert Mekdauela istraznoj komisiji povodom slucaja Draze Mihailovica:

Zakljucak:

Dakle ide prvo njegova biografija, a zatim o boravku kod Mihailovica...

...oficiri S.D. u njegovoj pratnji i izbavljeni americki avijaticari koji su se bili zatekli tu, bili su u stalnom pokretu po zapadnoj Srbiji i istocnoj Bosni, za koje vreme su uzivali potpunu slobodu kretanja i pristupa stanovnistvu. Americko vojno osoblje za razliku od oficira S.D. u Jugoslovenskom partizanskom glavnom stabu, imalo je na Mihailovicevom podrucju s jedne strane dozvolu da prisustvuje vaznim stabskim dogovorima, a s druge da bez ikakvog nadzora Mihailovicevih oficira i ljudi bira kojim ce putem da ide, gde zeli da prenoci i skim u drustvu treba da ide...

Sta ti to govori....osim jednog osecaja neprijateljstva koje su komunisti gajili prema britanskim i americkim vojnim misijama, nije im dozvoljena nikakva sloboda kretanja, prica sa narodom itd...jer su ocigledno imali sta da sakriju...i sa clanovima misija uvek su bili na oprezu....

Za razliku od cetnika, stoji takodje u zakljucku komisije:

Sto se tice mogucnosti osmatranja, svi su svedoci izjavili da su na Mihailovicevom podrucju, imali potpunu slobodu kretanja, da bez ikakve pratnje mogli ici kuda im je volja, da su bez ikakvog sputavanja mogli razgovarati i sa narodom i sa vojnicima i da su mogli da ispituju sta su zeleli. Nekoliko je svedoka izjavilo da je u stvari sam djeneral Mihailovic trazio od njih kao licnu uslugu, da sto pazljivije posmatraju sta se dogadja oko njih kako bi mogli steci nezavisno misljenje, i mogli, kada budu izasli iz Jugoslavije, dostaviti samo ovo sto su sopstvenim ocima videli....

Ovo se napominje izmedju ostalog jer je susta suprotnost onome sto su imali kod partizana...i u tome se slazu svi pripadnici misija...

Poslednja izmena:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
Vecina nemackih jedinica polagala je oruzje bez otpora, a izvestan deo je davao otpor i tom prilikom poginula su nasa 17 vojnika i 23 je ranjeno, medju kojima i kapetan prve klase Boza Bozovic. Nemacki gubici su bili znatno veci. U tom su stigli tenkovi i preostale nemacke snage pod njihovom zastitom otpocele su probijanje prema Kraljevu, ali su na celom putu desetkovane od nasih snaga, tako da je vrlo mali deo uspeo da se izvuce i stigne do Kraljeva. Zaplenjeno je u Krusevcu 25 teskih minobacaca, 96 puskomitraljeza, osam teskih mitraljeza, oko 200 mitraljeza, 15 vagona municije, oko 1200 pusaka i oko 200 vagona raznog materijala.
.......................nemci polozili oruzje bez otpora, ukljucujuci i tesko naoruzanje , cetnici zaustavili nemacke tenkove, i zarobili cak i avion, jer su glupi nemci mislili da je krusevac u njihovim rukama.....i to sve bez rusa...i onda dosli rusi, i cetnici polozili oruzje bez borbe (kao i nemci)..to je otprilike to, zar ne?
..............koliko ljudi je imao keserovic? 12 hiljada ("odlicno naoruzanih"......) i rusi ih razoruzali bez metka....................
...............nemci nisu imali radio vezu, i nemci su jako spori u upotrebi svojih aviona u niskom letu? i nemci nisu znali da imaju 12 hiljada cetnika u svojoj blizini?
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
14 oktobra u 6,30 časova, stigao je u moj Štab Komandant Deligradskog korpusa, major Vesić, sa jednim ruskim poručnikom, čijeg se imena ne sećam. Odmah je održana konferencija na kojoj sam prisustvovao ja, moj pomoćnik potpukovnik Piletić, poručnik KRAMER, Ruski poručnik i major Vesić. Ruski poručnik je izjavio, da ima ovlašćenje, da reguliše odnose između naših trupa i Ruskih trupa koje nadiru prema Kruševcu. Rekao je: da ću ja ostati kao komandant u Kruševcu, da se naše trupe tretiraju kao savezničke, da se partizanima ne dozvoljava dolazak u Kruševac i da će ako pokušaju da nas napadaju biti razoružani — Major Vesić je došao kao svedok da potvrdi, da se prema našim jedinicama postupa kao prema saveznicima, jer je jedan deo njegovog korpusa pod punom ratnom opremom išao zajedno sa Rusima kao prethodnica u pravcu Kruševca. Tada je odlučeno da se Nemačkim jedinicama u Kruševcu postavi odmah ultimatum, da do 9 časova istoga dana polože oružje. Odmah je upućen Načelnik štaba major Mikić sa kapetanom Popovićem da pozovu Krajs komandanta majora Knija i da se njemu lično saopšti naša odluka. Mikić11 i Popović, izložili su majoru Kniju situaciju i pozvali ga da dođe kod mene. Oko 8 časova major Kni je u pratnji komandanta divizije Princ Eugen stigao u moj Štab automobilom. Ovde u prisustvu poručnika KRAMERA, saopštio sam mu da do 9 časova sve nemačke snage koje s nalaze u Kruševcu imaju da polože oružje i da se predadu u protivnom napad ina njih će mo zajedno sa Rusima otpočeti u 9 časova. Videći da su blokirani i oitsečeni sa svih strana, a pošto su im tenkovi u toku noći 13/14, bili upućeni protiv naših snaga prema Stopanji — Počekovini — Trsteniku, gde su naše snage u toku noći uništile im nekoliko transporata, to su bili prinuđeni da postavljeni ultimatum prime. Tražili su samo, da im se odobri da se mogu vratiti do svojih potčinjenih starešina, da bi se izbegao eventualni sukob prilikom razoružavanj a usled neobaveštenosti. Poručnik KRAMER i ruski poručnik su izjavili da su sa ovakvim rešenjem potpuno zadovoljni. Posle toga Ruski poručnik u pratnji potpukovnika Piletića,12 kao oficira za vezu otišao je u selo Jasiku gde se nalazio komandant kolone Ruski potpukovnik čijeg se imena ne sećam. Po isteku roka ultimatuma, t.j. u 9 časova naredio sam da se počne sa razoružavamjem nemačkih trupa, a sve vreme Ruska komanda u Jasici, svakih deset minuta bila je obaveštavana o toku razoružavanja. Za ovo vreme dok su nemačke trupe razoružavane Nemci su preko radiostanice izvestili tenkovske jedinice, koje su se nalazile na putu Kruševac — Kraljevo i 16 nemačkih tenkova probijalo se u pravcu Kruševca, a jedan avion sa nemačkim pukovnikom pošao je iz Kraljeva i spustio se na Aerodrom u Kruševcu, misleći da aerodrom još uvek drže Nemci. Tom prilikom zaplenjen je avion, a zarobljen pilot i nemački pukovnik. Na spomeniku u Kruševcu istaknute su Jugoslovenska, Ruska, Američka i Engleska zastava. Većina Nemačkih jedinica polagala je oružje bez otpora, a izvestan deo je davao otpor i tom prilikom su poginula naša 17 vojnika i 23 ranjeno među kojima i kapetan I klase Boža Božović. Nemački gubici su bili znatno veći. U tom su stigli tenkovi i preostale nemačke snage pod njihovom zaštitom otpočele su probijanje prema Kraljevu, ali su na celom putu desetkovane od naših snaga, tako da je vrlo mali deo uspeo da se izvuče i stigne do Kraljeva. Zaplenjeno je u Kruševcu 25 teških minobacača, 96 puškomitraljeza, 8 teških mitraljeza oko 200 mitraljeza, 15 vagona municije, oko 1200 pušaka i oko 200 vagona raznog materijala.

jedinica koja je bila u krusevcu je 7SS divizija "prinz eugen" i oni su poznati po tome da se lako predaju...........

Koča

Elita
Poruka
15.249
.......................nemci polozili oruzje bez otpora, ukljucujuci i tesko naoruzanje , cetnici zaustavili nemacke tenkove, i zarobili cak i avion, jer su glupi nemci mislili da je krusevac u njihovim rukama.....i to sve bez rusa...i onda dosli rusi, i cetnici polozili oruzje bez borbe (kao i nemci)..to je otprilike to, zar ne?
..............koliko ljudi je imao keserovic? 12 hiljada ("odlicno naoruzanih"......) i rusi ih razoruzali bez metka....................
...............nemci nisu imali radio vezu, i nemci su jako spori u upotrebi svojih aviona u niskom letu? i nemci nisu znali da imaju 12 hiljada cetnika u svojoj blizini?
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

prestani da lupetas....

trazio si Keserovicev izvestaj, dobio si...pre toga si lagao na osnovu tog izvestaja da su Nemci napustili grad....:mrgreen:

znas kako kazu kiseli, u lazi su kratke noge....

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
krusevacrusi_2ff2e1b56b3413e6c03d132f1bd98c0d.jpg

problem sa lazima...:D i kratkim nogicama. rusi tvrde da su oni oslobodili krusevac 14 oktobra....pogledaj sam, na dnu....:hahaha:

Koča

Elita
Poruka
15.249
jedinica koja je bila u krusevcu je 7SS divizija "prinz eugen" i oni su poznati po tome da se lako predaju...........

pa o tome sam vec pisao :hahaha:....saberi se kiseli malo...

http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=11423763

Kao sto rekoh veliki posao uradjen je oko Krusevca, gde su cetnici vladali, a sam grad drzali u blokadi....

U samom Krusevcu bile su manje nemacke jedinice nego recimo u Kraljevu, koje su cetnici kasnije napali...niko ne prica o nekim teskim borbama, niti je to bitno....Bitne su cinjenice da su cetnici oslobodili Krusevac na celu sa Dragutinom Kesrovicem, Crvena Armija kao nosioc komunizma se zatim okrece protiv njih, a uspavani partizani umarsirali u grad 4 sata kasnije i pobili 700 civila...:D

pocni malo da citas kiseli...inace lepo je videti kako prenos Samardzica ovde, samo navedi izvor u buduce :D

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
problem sa lazima...:D i kratkim nogicama. rusi tvrde da su oni oslobodili krusevac 14 oktobra....pogledaj sam, na dnu....:hahaha:

cuj Rusi tvrde....mislis komunisti tvrde....:hahaha:...postavio si jednu stranicu knjige i nesto konstatujes :hahaha:....

pa ti si sam ovde naveo mali milion verzija oslobodjenja Krusevca....kao sto rekoh, saberi se kiseli......****** steta sto postoje izvestaji Keserovica, izvestaji i svedocenje Kramera i naravno slike....:D

:mrgreen:

file.php

file.php

file.php

file.php

Zao mi je kiseli :)

A evo i tvojih negde oko 4 popodne....uspavali se....da budu orni za ubijanje ''drzavnih neprijatelja''

file.php

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
posle ovoga nemam sta da dodam, nego da zacinimo malo temu humorom, tj tvojim verzijama...

ranije si kao i svaki Titov pionire verovao da su Krusevac oslobodili partizani :hahaha:...onda si dosao do nekih saznanja, bio si sokiran Krusevac su oslobodili cetnici :D....onda si krenuo u sastavljanje sopstvenih verzija...

Rusi su usli u grad i dali komandu Keserovicu....ne Rusi su zajedno sa cetnicima okupirali grad....cetnici nisu oslobodili grad je su Nemci izasli iz grada i obavestili Keserovica, znam ja za Keserovicev izvestaj......uuuups Keserovicev izvestaj, Nemci su se predali....poznati su po predaji...uuuups Keserovicev izvestaj, Nemci se bore i pokusavaju da izadju iz grada ali ih cetnici tamane...:mrgreen:
ma sta bre cetnici....Rusi su oslobodili grad, kakvi izvestaji, slike, bakraci...

:hahaha:

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
Sa zadovoljstvom prenosim post Aleksandra Dincica, kao odgovor na splacine kiselog...:mrgreen:

@kiseli....MISLIM DA TE OPET NECE BITI JEDNO VREME....:)

keserovic je poslao izvestaj mihailovicu o krusevcu...kako to da ga ne postaviste ovde?
kramer je bio uhapsen od strane rusa, sproveden u bugarsku i nakon toga pusten
na teheranskoj konferenciji , je dogovoreno da su cetnici izvan igre, i da se smatraju neprijateljskom formacijom, tako ruska saradnja sa keserovicem nije bas dugo trajala
krusevac nije bio oslobodjen, nego kupiran od rusa i cetnika, jer su nemci napustili grad.
Keserović se sa delovima četničkih jedinica, demonstrirajući tobožnju borbu sa manjim nemačkim grupama, iz Aleksandrovca prebacio u Kruševac, izigravajući "oslobodioca grada".
Ovaj Keserovićev manevar ubrzo je osporio komandir odreda Srpske državne straže sreza temnićkog, koji je i četničkog komandanta Srbije, generala Trifunovića, izvestio 28. septembra:
"Prema dobivemm podacima, Nemci danas napuštaju Kruševac i predaju ga trupama pukovnika g. Keserovića. Danas posle podne čula se jaka artiljerijska paljba u pravcu Kruševca, a večeras oko 21 čas jaka mitraljeska vatra kod Stalaća i Mrzenice."
Međutim, kada su delovi Druge proleterske divizije NOVJ i Crvene armije pod komandom generala Minjajeva 14. oktobra zaista oslobodile Kruševac, keserovic je bio prisiljen da nestane sa svega 500 ljudi u pravcu ibra, jer su ostale rusi razoruzali[/I]

Господине падобранац, Ви сте очигледно мало побркали ствари, што доказује да Ви о овоме што причате немате благе везе. Наравно, Ви можете користити Википедију, која је како видим претрпана Хрватима, иако је реч о српској верзији, али требате да знате шта користите и шта цитирате. Ако нисте знали, комунисти су сами признали да нису узели Крушевац од окупатора већ да су то били Совјети и војвода Расински, Драгутин Кесеровић. Тачније, да су четници ослободили град и дочекали Совјете. Не постоје погинули совјетски војници код Крушевца 14. октобра, али постоје четнички-село Читлук, Росица, Стопања, итд. Потом су комунисти тражили начин да виде како могу елегантно да обришу оно што су попљували њихови другови тамо деведесетих. Нашли су је у коришћењу једног документа, извештаја команданта СДС који извештава генерала Трифуновића. А рећи ћу Вам који је дежурни црвени бољшевик то тражио-Јован Радовановић. Човек, командант СДС среза Темнићког је дао непроверену информацију, јер он је тада само гледао да се упише у четнике зато што је пре тога био велики њихов противник. И послао је ту „сензационалну вест“ команданту Србије. Не може се непроверена информација узимати као нешто здраво за готово, поготову што је он даје 28. септембра, а до 14. октобра има још пуно дана. На бази тог писања команданту Србије писати небулозе типа: „Кесеровићев маневар“, заиста је глупост и детињарија, и ваша, и дежурног црвеног бољшевика, и Википедије, итд. Маневар би био да је само Крушевац у питању, а не и Варварин, Ражањ, Стопања, итд.
НОВЈ, то јест комунисти и генерал Мињајев нису ослободили Крушевац, јер град је већ био слободан пошто су га ослободиле регуларне трупе Југословенске краљевске војске.
На крају, ово вам је део списка изгинулих бораца ЈВ у рату, па ту су заведени и неки који су пали у борбама за ослобођење Крушевца, одликовани Карађорђевим звездама, за које Ви и не знате шта значе за праве српске хероје-Обилиће.
http://www.pogledi.rs/SpisakPalihCetnika.htm
Редакција Погледа располаже са документима, сликама, сведочанствима о ослобођењу Лазаревог града, а Ви, падобранци, само млатите празну сламу, баш као и комунисти.
На крају, не може да буде маневар уступања града када се има плен-а то су заробљеници, њих 600 и више, што вам пише на бројним сајтовима који реално приказују борбе за ослобођење Крушевца.
Такође, Техеренска конференција нема никаквих веза са војводом Кесеровићем.
Совјети су почели да разоружавају четнике после интервенције Броза у Крајови, где је овај успео команданте да убеди да они у Србији сарађују са непријатељима.

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
da vidimo jos lazi kiselog, i ja palim s teme i ovako smo je mnogo spamovali...mada je i ovo deo iste...

Dok u jednom momentu tvrdi da Sovjeti ne saradjuju sa cetnicima zbog Teheranske konferencije, na kojoj su cetnici odbaceni (a u isto vreme kaze u jednoj od mnogobrojnih verzija da Sovjeti postavljaju Keserovica za komandanta grada), u drugom momentu postavlja stranicu neke knjige, ne kaze koje, gde pise da je do obrta doslo zbog Titovog protesta kod Tolbuhina (nikakve crne Teherenske konferencije), kada je cuo za sovjetsko-cetnicku saradnju....bas ono sto pise i Dincic...

i tako u nedogled....masa lazi, izmisljotina, kontradiktornosti, kopiranje iz svih mogucih nepouzdanih izvora, raznoraznih vikipedija, slobodnih jugoslavija, stormfrontova itd, koji se medjusobno ne slazu, al sve sa jednim istim ciljem...

nastavicu da pratim diskusiju na pogledima, ako se pojavis....hehe

______________________-----

i kiseli sto pobeze sa teme

http://www.pogledi.rs/diskusije/viewtopic.php?t=14797&postdays=0&postorder=asc&start=0

kalabic-v.jpg

heheheh

A ovo mi nesto zvuci poznato:

Dejvid Martin Rodoljub ili izdajnik - Slucaj djenerala Mihailovica

KOMITET ZA PRAVEDNO SUDJENJE DRAZI MIHAILOVICU PO PITANJU ISKAZA AMERICKOG I SAVEZNICKOG VOJNOG OSOBLJA

Izvestaj istrazne komisije

krusevac.jpg

Poslednja izmena:

Maksim 3

Iskusan
Poruka
5.333
Samo naivne budale veruju da je Kruševac bilo moguće osloboditi pre '44. Sovjeti su oslobađali i Beograd i Srbiju samo zato što je to bilo deo dogovora iz Teherana. Da je krajem novembra i početkom decembra '43 godine između velike trojice poostojao drugačiji dogovor, sigurno bi Čerčil mogao da ostvari svoju prvobitnu strategiju ''udar u trbuh'' (to jest da dopre sa američkim saveznicima do Berlina preko Balkana), te bi tada Aleksadner ili Montgomeri bili oslobodioci Beograda. Da ne govorim koliko bi onda Dražini ravnogorci slavili svoje zasluženo oslobađanje Kruševca i čitavog niza drugih gradova u Srbiji. Kao i to gde bi se onda nalazio i Titio i njegovi komunistički teroristi.

Tebra,pitaj ti njih zasto copini partizani nisu oslobodili Jasenovac ,kada su bili tolika sila pa se cak i Hitler uplasio copavog bravara iz Kumrevca i njegove silne vojske...:think:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
slike su predivne, ali ne govore nista o borbama. sve cetnicke slike padaju u tri kategorije;

1. svi se vesele
2. cetnici kolju
3. ne rade nista................

nema cetnika u borbi, nema ranjenih cetnika. rusi tvrde da su oni oslobodili krusevac....:D

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
Tebra,pitaj ti njih zasto copini partizani nisu oslobodili Jasenovac ,kada su bili tolika sila pa se cak i Hitler uplasio copavog bravara iz Kumrevca i njegove silne vojske...:think:

pa nisu mogli od tolikih cetnika u bosni , bas do save ,tipa uros drenovic,jevdjevic i mnogi drugi, koji su potpisali ugovore sa NDH i ustasama , koji su se brinuli da jasenovac ostane onakav kakav je. :D

NEZAVISNA DRŽAVA HRVATSKA
GLAVNI STAN POGLAVNIKA
GSP. Br. 1070-1942.
Zagreb, 30. lipnja 1942.
MINISTARSTVU UDRUŽBE
Do sada je Glavni stan Poglavnika preko ovoga povjerenstva vodio pregovore sa
sliedećim četničkim grupama:
1. Grupa Ozrenskih četnika, sastojeći se iz Ozrenskog i Trebavskog odreda-(na području
Velike župe Usora i Soli te Posavje).
2. Grupa Majevičkih četnika (na području Velike župe Usora i Soli, te Posavje) i
3. Grupa Zeničkih četnika-Zenički četnički odred-(na području Velike župe Lašva i
Glaž).
Osim toga po opunomoćenicima vodjeni su pregovori sa četnicima na području velikih
župa Sana i Luka, te Pliva i Rama, zasjecajući i područja velikih župa Livac i Zapolje, te
Posavje.
Svi pregovori, osim onih pod točkom 2. uspjeli su i zapisnički je utvrdjeno, da
četnici priznaju vrhovničtvo Nezavisne Države Hrvatske i kao njeni državljani
izražavaju odanost i lojalnost njenom Poglavaru-Poglavniku i privrženost
Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, te da prekidaju neprijateljstva prema vojnim i
građanskim oblastima Nezavisne Države Hrvatske i obavezuju se u svakom pravcu
pomagati državne oblasti u sredjivanju obćih prilika na cielom dielu Hrvatskog
državnog područja, te im u tu svrhu pružati svaku pomoć.
U ostalim podrobnostima ugovarajuće strane sporazumile su se u sliedećem:
a) dok se organiziraju obćinska poglavarstva samoupravnu vlast na dotičnom području
mogu vršiti zapoviednici četničkih odreda, odnosno po njima imenovane obćinske vlasti,
no pod kontrolom vlasti Nezavisne Države Hrvatske.
b) dok postoji opasnost od partizanskih oružanih bandi, četničke postrojbe mogu
dobrovoljno surađivati sa hrvatskim oružanim snagama na suzbijanju i uništavanju
partizana, te u tu svrhu mogu zadržati oružje pod kontrolom hrvatskih vojnih vlasti.
c) zapoviednici četničkih postrojbi moraju se obvezati da će u što kraćem roku, a najdalje
za mjesec dana, dostaviti nadležnom zapoviedniku divizije izkaz svojih postrijbi (ljudstva
i naoružanja) sa podatcima navedenim u dva obrasca, koja su im u tu svrhu predložena.
d) svaki onaj, koji se zatekne sa oružjem, a nije naveden u izkazima ima se smatrati za
obje strane kao odmetnik
e) kad prestane potreba za držanje oružja kod četničkih postrojba ove će ge predati uz
nagradu hrvatskim državnim vlastima koje će nagradu odrediti
f) hrvatske državne vlasti izdavat će četničkim postrojbama streljivo u koliko to situacija
bude zahtjevala
g) četnici, koji budu ranjeni u borbi s partizanima mogu se liečiti u bolnicama i
ambulantama, kao i ostali pripadnici oružane snage Nezavisne Države Hrvatske
h) pripadnicima četničkih postrojbi mogu se dati nagrade i odlikovanja u koliko se
istaknu u borbi proti partizanima
i) udovicama i siročadi četnika, čiji su hranitelji pali u borbi proti partizana može se
dodieliti potpora od strane države u smislu postojećih zakonskih propisa, koji vriede za
sve državljane Nezavisne Države Hrvatske
j) žitelji dotičnog područja u pogledu prehrane uživaju ista prava kao i ostali državljani
k) obiteljima, čiji su hranitelji u njemačkom zarobljeništvu, a ne pripadaju partizanima,
isplaćuju se podpore u smislu zakonskih propisa, a mogu se izplaćivati mirovine i rente
radničkog osiguranja svima onima, koji na to imaju zakonsko pravo, a lojalni su građani
l) žiteljstvu dotičnog područja u koliko bude imalo preporuku od četničkih zapoviednika
može se dozvoliti zaposlenje na državnim i drugim javnim radovima
m) po preporuci četničkih zapoviednika mogu se vratiti svojim kućama one osobe, koje
se nalaze u logorima, u koliko tomu ne stoje na putu kakvi drugi važni zakonski razlozi
n) svim izbjeglicama dozvolit će se nesmetan povratak svojim kućama, u koliko se nalaze
u državi i koliko su stradale može im se dodieliti pomoć kao i svim ostalim državljanima
Nezavisne Države Hrvatske
o) svima se ima dozvoliti kretanje i izmjena dobara kao i ostalim građanima Nezavisne
Države Hrvatske u smislu postojećih propisa
p) konačno se može omogućiti izmjena još sada postojećih jugoslavenskih novčanica sa
dotičnog područja, a po izkazu koga će predložiti četnički zapoviednici.
Sve ovo odnosi se na pripadnika odnosno državljanina Nezavisne Države Hrvatske..
U koliko na tom području ima inozemaca, imaju zemlju ostaviti, a nesmetan odlazak
ima im se omogućiti.
Četničke postrojbe sudjelovat će dobrovoljno u suzbijanju i uništavanju
komunističko-boljševičkih bandi zajedno sa oružanom snagom Nezavisne Države
Hrvatske, pod obćom zapoviedi zapoviednika ove oružane snage, pri čemu će
zapoviednici četničkih postrojbi zapoviedati svojim postrojbama.
Četničke postrojbe mogu izvoditi samostalne potrebne akcije protiv partizana, no u
ovome će na vrieme izviestiti zapoviednike Hrvatske oružane snage.
Zapisnički su se obje strane obavezale, sve gore navedeno točno ispunjavati i sve
učiniti, da se obje strane sporazuma pridržavaju.
Val želje četnika za mirnim životom i pregovorima i dalje se osjeća, te se i dalje
sklapaju sporazumi.
Potrebno je da izvršni organi i svu dužnostnici na terenu budu obaviešteni o načinu
svoga djelovanja pri uvođenju primljenih obaveza u život, te je radi toga nužno izdati
podrobne upute na temelju obćih smjernica za sklapanja ugovora sa četnicima
(dostavljena od Glavnog stana Poglavnika sa Gsp. Br.1035-42.), da bi se ugovori de facto
i izvršivali.
Nadležni će, svaki u svom djelokrugu, zapoviedati i regulirati sva ona posebna
pitanja, koja spadaju u njihovu kompetenciju i dostaviti na izvršenje podređenim i onih
oblasti na području Velikih župa Bosne, Hercegovine i obalnog pojasa, koji za sada još
nisu obuhvaćene, da bi u danom slučaju svi državni organi, bez zatezanja, mogli točno
uredovati po svim pitanjima političko-socijalnog odnosno vojnog značenja.
Za točnost: Zapoviednik Glavnog stana Poglavnika:
General Prpić v. r. Vojskovođa Kvaternik v. r.

Koča

Elita
Poruka
15.249
slike su predivne, ali ne govore nista o borbama. sve cetnicke slike padaju u tri kategorije;

1. svi se vesele
2. cetnici kolju
3. ne rade nista................

nema cetnika u borbi, nema ranjenih cetnika. rusi tvrde da su oni oslobodili krusevac....:D

Da, na osnovu jedne stranice knjige...:hahaha:

Kramer, Keserovic, i stranica knjige koju si ti postavio kazu drugacije..hehehe...saberi se kiseli...a slika Keserovica i Kramera, kao i slika sa Sovjetskim oficirom na balkonu hotela Pariz od neprocenjive vrednosti....hehehe

ali ti tvrdis svasta....hehe...imali smo prilike da vidimo...saberi se :)

nema...hehe...Keserovicev izvestaj:

ovako valjda izgleda post kada se ostane bez argumenata...drago mi da smo stavili tacku...:mrgreen:

Poslednja izmena:

Koča

Elita
Poruka
15.249
pa nisu mogli od tolikih cetnika u bosni , bas do save ,tipa uros drenovic,jevdjevic i mnogi drugi, koji su potpisali ugovore sa NDH i ustasama , koji su se brinuli da jasenovac ostane onakav kakav je. :D

postavi original sa potpisima....:mrgreen:

obicna splacina...

a zamislite izvor hrvatska-povijest.com....lol

na to pitanje odgovorili smo masu puta, samo cinjenicama...da zanemarimo splacine koje slusamo od kiselog potkrpljene falsifikatima...i vidimo kakva je situacija zaista bila:

Jasenovac se smatrao partizanskom, a ne cetnickom teritorijom...Konkretno, ovo je bila teritorija 2. hrvatskog korpusa, koji se nalazio pod komandom Glavnog štaba "Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske". Korpus je imao dve divizije: 12. slavonsku i 28. slavonsku. Prilikom preformiranja jedinica 5. oktobra 1943. godine ovaj korpus dobija novi naziv - 6. korpus "Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije" - ali i dalje ostaje pod komandom Glavnog štaba Hrvatske. dakle, dva njihova korpusa nalazila su se u blizini Zagreba i Jasenovca 6. korpus (12. i 28. divizija) i 10. zagrebacki korpus (32. i 33. divizija)....Oni nisu izazvali nikakva ratna stradanja u Zagrebu i nisu ni pomisljali o napadu na Jasenovac...Cetnici su imali plan sirenja ka zapadu, ali za razliku od partizana oslobadjanje Jasenovca nije bilo izvodljivo....Na tom putu, pored ustasa, prepreka cetnicima bili bi upravo partizani....

Najveće stratište Srba, hrvatski koncentracioni logor Jasenovac, komunisti su ostavili netaknuto do poslednjeg dana rata. Kada je rat okončan, prva briga bila im je da unište dokaze - logorske zgrade sa spravama za mučenje i ubijanje. "Zatočenici ustaških logora u Hrvatskoj", kako su se potpisali, uspeli su 29. juna 1944. godine da pošalju jednu notu komunističkoj vladi, Avnoju, izražavajući nadu da nisu "zaboravljeni i prepušteni svojoj sudbini". Međutim, na dnu ove note neko od komunista je dopisao: "Ne treba objavljivati!" (znak uzvika u originalu).

14V.jpg

Poslednja izmena:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
postavi original sa potpisima....:mrgreen:

obicna splacina...

a zamislite izvor hrvatska-povijest.com....lol

na to pitanje odgovorili smo masu puta, samo cinjenicama...da zanemarimo splacine koje slusamo od kiselog potkrpljene falsifikatima...i vidimo kakva je situacija zaista bila:

Jasenovac se smatrao partizanskom, a ne cetnickom teritorijom...Konkretno, ovo je bila teritorija 2. hrvatskog korpusa, koji se nalazio pod komandom Glavnog štaba "Narodnooslobodilačke vojske Hrvatske". Korpus je imao dve divizije: 12. slavonsku i 28. slavonsku. Prilikom preformiranja jedinica 5. oktobra 1943. godine ovaj korpus dobija novi naziv - 6. korpus "Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije" - ali i dalje ostaje pod komandom Glavnog štaba Hrvatske. dakle, dva njihova korpusa nalazila su se u blizini Zagreba i Jasenovca 6. korpus (12. i 28. divizija) i 10. zagrebacki korpus (32. i 33. divizija)....Oni nisu izazvali nikakva ratna stradanja u Zagrebu i nisu ni pomisljali o napadu na Jasenovac...Cetnici su imali plan sirenja ka zapadu, ali za razliku od partizana oslobadjanje Jasenovca nije bilo izvodljivo....Na tom putu, pored ustasa, prepreka cetnicima bili bi upravo partizani....

Najveće stratište Srba, hrvatski koncentracioni logor Jasenovac, komunisti su ostavili netaknuto do poslednjeg dana rata. Kada je rat okončan, prva briga bila im je da unište dokaze - logorske zgrade sa spravama za mučenje i ubijanje. "Zatočenici ustaških logora u Hrvatskoj", kako su se potpisali, uspeli su 29. juna 1944. godine da pošalju jednu notu komunističkoj vladi, Avnoju, izražavajući nadu da nisu "zaboravljeni i prepušteni svojoj sudbini". Međutim, na dnu ove note neko od komunista je dopisao: "Ne treba objavljivati!" (znak uzvika u originalu).

14V.jpg

to je tvoj rukopis ili samardzicev? izgleda isti kao kalabicev potpis...:hahaha:

Koča

Elita
Poruka
15.249
opet se uplices u lazi prouzrokovane kako zlonamernoscu tako neznanjem i neinformisanoscu...

videli smo tvoje beskonacne gluposti i verzijE o Osolobodjenju Krusevca, koje jedna s drugom nemaju veze, i kao da ti to nije dovoljno....

Izvor postavljene note, komunistickoj vladi od strane "Zatočenika ustaških logora u Hrvatskoj"

P. Simic, Srbija zemlja neobjasnjiva, 170 str.

isti nastup si imao i za originalni italijanski dokument koji je pronasla doktor Smilja Avramov, o susretu Pape Pije Dvanaestog i Tita u Vatikanu 9. avgusta 1944...da bi kasnije pravdao to nekakvim diplomatskim potezom, sta vec....strasne stvari...:dash:

inace dr Smilja Avramov pronalsa je u italijanskom vojnom arhivu u Rimu i originalni izvestaj o sastanku Rusinovic (Pavelicev ministar) - Tito

Takodje nam prenosi i stav Pavelica, koji je definisan tacno onako kako je njegov ministar Rusinovic saopstio Krstulovicu:

Neka se iz partizana na nasoj zemlji odstrane tudjinci, hrvatske partizane sve cemo smestiti na ovu pozornicu i pogostiti ih.

S. Avramov, Genocid u Jugoslaviji u svetlosti medjunarodnog prava, 261, 262.

A kako je to izgledalo pise komandant 4. zone ''NOV Hrvatske'' Vicko Krstulovic, povodom dolaska Pavelicevog ministra Rusinovica 18.januara V rhovnom stabu:

.......Da je Pavelić poslao ministra naročito zato da nađe vezu sa partizanima, kako bi se na bilo koji način predusrela ova akcija (Operacija "Vajs" - prim. aut) i ubijanje partizana i hrvatske vojske. Ovo pregovaranje i sporazum sa partizanima mora biti apsolutno tajno pred Njemcima i Talijanima. Navodno da su stali (Pavelić i njegova vlada - prim. aut) na stanovište da država bez naroda ne vredi. Ministar i župan (N. Leutić, veliki župan iz Omiša - prim. aut) su izrazili svoje povjerenje prema partizanima, samo se boje da ne bi u partizanskim redovima Srbi preuzeli vođstvo i da bi sutrašnja Jugoslavija opet došla pod vođstvo Srba.

Vojnoistorijski glasnik, 1-2/2004, strana 141. Prema: AVII, Fond NOP, K-12, f.6, dok.1

Naravno komunisti su posle rata sistematski unistavali kompromitujuca dokumenta, i ko zna koliko je toga bilo...ali promaklo im je i sledece: Izvestaj zamenika nacelnika Vrhovnog staba, bivseg kapetana Velimira Terzica, J.B. Titu od 17.januara 1943.

Ovim ustaškim pregovaračima - parlamentarima, po mome mišljenju, trebalo bi staviti do znanja da je bezuslovno potrebno da donesu originalna - zvanična punomoćja od Pavelićeve vlade, a ne ovako od nekih raznih delegata.

Zbornik dokumenata, tom II, knjiga 7, 426.

itd...itd...

i tako ide uglavnom rasprava sa tobom....prvo napadi smeha i negiranje nicim argumentovano, a potom, kada je sve i suvise ocigledno i poznato, ne preostaje nista drugo do umanjivanje znacaja kad su cetnici u pitanju ili opravdavanje kada su u pitanju komunisti...

sam se uplices u sopstvene lazi, izmisljotine....

Poslednja izmena:

kiseli1

Ističe se
Banovan
Poruka
2.181
1 juna 1944 godine, subasic radi vladu, i mihailovic nije clan vlade.

28 augusta 1944 godine, ukinuta je "vrhovna komanda" i funkcija nacelnika staba vrhovne komande,kraljevskim dekretom, pa draza mihailovic postaje privatno lice

12 septembra 1944 kralj petar poziva sve da se stave pod komandu marsala tita

sta je pa mihailovic/keserovic na celu smrdibrada oslobadjao? razularena banda koja ne slusa naredjenja kralja, kao vrhovnog komandanta....

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.