Tko su sinovi Božji iz Knjige Postanka?

Hajde da budemo precizniji u terminima, vrlo je važno.
Sve primere koje si naveo, odnose se na Izrael.
Naravno da nećemo tvrditi da su jevrejski muškarci imali decu sa kćerima Kainove loze.
U tom smislu, navedeni primeri ne znače puno za našu temu.
Dodatno, kao što rekoh, moramo biti precizniji u upotrebi termina, jer se tu kriju razlike.
Postanje 6 govori o "Beney ha Elohim", "sinovi Božiji".
Takav pojam susrećemo kod Jova, na početku same knjige o Jovu (gde Bog razgovara sa njima), ali i u Božijoj tiradi na kraju (gde su sinovi Božiji klicali od ushićenja prilikom stvaranja sveta).
Mora se voditi računa.
Ne tražimo ovde gde se sve pominje "jedan sin", "deca" ili "sinovi i kćeri".
Tražimo konkretan izraz, frazu "sinovi Božiji"
Inzistirati na formulaciji značilo bi da ne pratimo smisao onog što piše. A kad već inzistiraš, evo ti:
Rimljanima 8:14: "Jer svi koji su vođeni Duhom Božjim, sinovi su Božji."

Hajde da budemo precizniji u terminima, vrlo je važno.
Sve primere koje si naveo, odnose se na Izrael.
Naravno da nećemo tvrditi da su jevrejski muškarci imali decu sa kćerima Kainove loze.
U tom smislu, navedeni primeri ne znače puno za našu temu.
Dodatno, kao što rekoh, moramo biti precizniji u upotrebi termina, jer se tu kriju razlike.
Postanje 6 govori o "Beney ha Elohim", "sinovi Božiji".
Takav pojam susrećemo kod Jova, na početku same knjige o Jovu (gde Bog razgovara sa njima), ali i u Božijoj tiradi na kraju (gde su sinovi Božiji klicali od ushićenja prilikom stvaranja sveta).
Mora se voditi računa.
Ne tražimo ovde gde se sve pominje "jedan sin", "
"A bijaše tada divova na zemlji; a i poslije, kad se sinovi Božji sastajahu sa kćerima čovječijim, pa im one rađahu sinove; to bijahu silni ljudi, od starine na glasu." - obrati pažnju.
Овде стоји примедба као и у пророцима где помиње да Нефили древни и стари били су ту.
Излази да је пре од Нефила у див нетачна то је још један од доказа овде Нефиле преводи као дивове?

Наиме списе су писане на старохебрејском и препидиване с то је тада био само њихов литургијски језик говорили су арамејски у Вавилону и после њега тско да често кад се преводи консултује се значење у арамејском јер се дуго времена Јевреји ниду служили хебрејским већ арамејским зато мислим да превод није добар тог дела и даседанас још баве њиме лингвисти.

Inzistirati na formulaciji značilo bi da ne pratimo smisao onog što piše. A kad već inzistiraš, evo ti:
Rimljanima 8:14: "Jer svi koji su vođeni Duhom Božjim, sinovi su Božji."
To je već novozavetna perspektiva, u kojoj postajemo deca Božija po Hristu.
I to uz kondicionalno, "IF....THEN...." rezon

Ovde govorimo o starozavetnoj perspektivi i kontekstu.

I tu je od suštinske važnosti držati se upotrebljenog izraza.
Jer, samo na taj način, komparativno, tražeći mesto i kontekst gde se taj izraz još koristio, dolazi se do nekog zaključka.
Složićeš se da "sinovi Božiji" iz knjige o Jovu nikako ne mogu biti ljudi?

Poslednja izmena:
Amvrosije Milanski, 4. vek

The author of divine Scripture does not wish these giants to be understood, according to the custom of poets, as children of the earth, but rather it asserts that they were begotten of angels and women, and calls them by this name to express the size of their bodies. [Ambrose of Milan, Noah and the Ark 4.8]

Citirala jesi, ali to samo po sebi nije nikakav dokaz. I nisi objasnila, kako to da po tebi od anđela i ljudi dolazi do divova? Gdje je tu logika? "Jer o uskrsnuću niti će se ženiti ni udavati, nego će biti kao anđeli Božji na nebu." (Mt 22:30)
Ako tebi Bozja rec nije dokaz ne znam sta je onda :)
Objasila sam.
tako pise u Bibliji a Biblija je logicna.
To iz novog zaveta sto citiras nema nikakve veze sa onim sto pise u starom zavetu
A ko je rekao da se na nebu zene i udaju?
To si naveo citao o nebeskom uskrsenju iz NZ nidje veze sa postanjem 6
U Postanju 6 se spominju Sinovi Bozji - andjeli i njihovi odnosi sa zenama na Zemlji
a u Mt 22 vaskrsenje ljudi na nebo
nego moras da me repliciras da ne ispadne da nisi u pravu a nisi u pravu sto puta me reciplirao

a sve sto je napisao na temi se slazem sa De_Sistijem tako da ne bih to ponavljala

Originalni biblijski zapisi napisani su na hebrejskom jeziku, a većina stručnjaka smatra da je upravo hebrejski ključan za pravilno razumijevanje tih tekstova. Dok aramejski jezik može pomoći u tumačenju pojedinih detalja iz nekih knjiga, u akademskim krugovima opće je prihvaćeno da je heb. važan.
Ako tebi Bozja rec nije dokaz ne znam sta je onda :)
Objasila sam.
Nisi, ali, više ti to ne mislim objašnjavati. Neka drugi sude o tvojim "argumentima", a ti se samo zavaravaj...
tako pise u Bibliji a Biblija je logicna.
To iz novog zaveta sto citiras nema nikakve veze sa onim sto pise u starom zavetu
Naravno da ima veze, ali ti ne razumiješ ni osnove, pa ti nema logike...
A ko je rekao da se na nebu zene i udaju?
Nitko, prati smisao.
To si naveo citao o nebeskom uskrsenju iz NZ nidje veze sa postanjem 6
U Postanju 6 se spominju Sinovi Bozji - andjeli i njihovi odnosi sa zenama na Zemlji
a u Mt 22 vaskrsenje ljudi na nebo
Ima smisla, jer to govori da kod anđela nema braka, a kako nema braka, nema ni odnosa, vrlo jednostavno.
nego moras da me repliciras da ne ispadne da nisi u pravu a nisi u pravu sto puta me reciplirao
To je samo bio pokušaj da ti objasnim neke stvari, ali vidim da nema smisla, tako da je ovo moj zadnji komentar s tobom.
a sve sto je napisao na temi se slazem sa De_Sistijem tako da ne bih to ponavljala
Za razliku od tebe, ta osoba pokušava argumentirati, ne slažem se s njom, ali barem argumentira.

To je već novozavetna perspektiva, u kojoj postajemo deca Božija po Hristu.
I to uz kondicionalno, "IF....THEN...." rezon
Želiš reći da oni koji su bili po tom primjeru u Sz nisu bili sinovi Božji?
Ovde govorimo o starozavetnoj perspektivi i kontekstu.
Izvini, ali nisam zapazio kontekst kod tebe.
I tu je od suštinske važnosti držati se upotrebljenog izraza.
Jer, samo na taj način, komparativno, tražeći mesto i kontekst gde se taj izraz još koristio, dolazi se do nekog zaključka.
Pokušaj barem sagledati širi kontekst i teološku strukturu svakog biblijskog teksta prije donošenja zaključka o značenju određenih izraza. Iako se izraz "sinovi Božji" pojavljuje i u Knjizi o Jobu i u Postanku 6, njihovo značenje varira ovisno o kontekstu i teološkom cilju teksta. Usporedba izoliranih izraza uglavnom dovodi do preuranjenih tumačenja.

Kontekst, ukratko:
  1. Sinovi Božji u Starom savezu: U Starom savezu, izraz "sinovi Božji" odnosi se na vjerne ljude i Božji narod, simbolizirajući njihovu posebnu povezanost i odanost Bogu. Također se može odnositi na anđele, kao u Knjizi o Jobu, gdje se "sinovi Božji" interpretiraju kao anđeli prisutni u Božjem dvoru.
  2. Sinovi Božji u Novom savezu: U Novom savezu, Isus Krist se ističe kao Sin Božji, a titula se proširuje i na one koji su primili Krista, predstavljajući duhovno usvojenje i zajedništvo s Bogom kroz vjeru u Isusa Krista.
  3. Tko nije sin Božji: U Bibliji, sotona, pali anđeli i demoni nikada nisu nazvani "sinovima Božjim". Ovaj izraz se koristi isključivo za one koji imaju pozitivan odnos prema Bogu, bilo da su to anđeli, Isus Krist ili vjernici. Pali anđeli su u Bibliji nazivani raznim terminima poput "demoni" ili "zli duhovi", ali nikada "sinovi Božjeg".
Dakle, izraz "sin Božji" u Bibliji nosi značenje odnosa i zajedništva s Bogom, bilo kroz prirodno stvaranje, kao kod Adama, duhovno usvojenje, kao kod vjernika, ili božansko postojanje, kao kod Isusa Krista.

Ako i dalje preferiraš fokusiranje na specifične izraze umjesto na ukupnu poruku, odgovori na ova pitanja: Kako objašnjavaš prisutnost divova prije spomenutog odnosa "sinova Božjih" i "kćeri čovječjih", kako je navedeno u Postanku 6:4a? Zašto bi Bog izrazio žaljenje za stvaranjem čovjeka i odlučio ga uništiti potopom, prema Postanku 6:6, ako bi takva rasa bila rezultat djelovanja demona? Gdje u Bibliji pobunjeni anđeli eksplicitno nose naziv "sinovi Božji"?

Složićeš se da "sinovi Božiji" iz knjige o Jovu nikako ne mogu biti ljudi?
Da, nisu ljudi na Zemlji.

Originalni biblijski zapisi napisani su na hebrejskom jeziku, a većina stručnjaka smatra da je upravo hebrejski ključan za pravilno razumijevanje tih tekstova. Dok aramejski jezik može pomoći u tumačenju pojedinih detalja iz nekih knjiga, u akademskim krugovima opće je prihvaćeno da je heb. važan.

Nisi, ali, više ti to ne mislim objašnjavati. Neka drugi sude o tvojim "argumentima", a ti se samo zavaravaj...

Naravno da ima veze, ali ti ne razumiješ ni osnove, pa ti nema logike...

Nitko, prati smisao.

Ima smisla, jer to govori da kod anđela nema braka, a kako nema braka, nema ni odnosa, vrlo jednostavno.

To je samo bio pokušaj da ti objasnim neke stvari, ali vidim da nema smisla, tako da je ovo moj zadnji komentar s tobom.

Za razliku od tebe, ta osoba pokušava argumentirati, ne slažem se s njom, ali barem argumentira.
jedno te isto vrtis neces da prihvatis Biblijsku cinjenicu da su u postanku 6
Bozji Sinovi andjeli
i da su njihovo hibridno potomstvo sa kcerima ljudskim nefilimi ili divovi.
Previdjas Biblijsku cinjenicu da u starom zavetu Bozji Sinovi su andjeli
sto je znacenje originalne hebrejske reci
Dati su ti svi Biblijski dokazi ti ih ne zelis

to je to
Ti ne pratis smisao i Kontekst napisanog u Bibliji
Ja sam sve argumentovala ti nisi

U hebrejskom delu Svetog pisma izrazi „sinovi istinitog Boga“ i „sinovi Božji“ pojavljuju se u Postanku 6:2, 4; Jovu 1:6; 2:1; 38:7 i Psalmu 89:6. Šta ti stihovi govore o ’sinovima Božjim‘

’Sinovi istinitog Boga‘ o kojima čitamo u Jovu 1:6 očigledno su bili duhovna stvorenja koja su se okupila pred Bogom.

Među njima je bio i Satana, koji je ’prolazio zemljom‘ (Jov 1:7; 2:1, 2).
Slično tome, u Jovu 38:4-7 možemo pročitati da su „sinovi Božji klicali od radosti“ kada je Bog zemlji položio „kamen ugaoni“.
To su sigurno bili anđeli, jer ljudi još uvek nisu bili stvoreni. ’Sinovi Božji‘ koji se spominju u Psalmu 89:6 očigledno su duhovna stvorenja na nebu, a ne ljudi.

dakle nigde u starom zavetu nemas izraz Sinovi Bozji u drugom kontekstu osim da su andjeli

Poslednja izmena:
Sinovi Adamovog sina Sita. Takvo je recimo tumačenje sv. Jefrema Sirina a i nekih drugih Otaca.
to nije moj sin, obrazlozio sam u temi o 2 izvestaja o stvaranju [enohov grad, pa dve genealogije gde se jednom plagira druga, tj. ubacuju iskrivljena imena], a jefrem sirin nije imao pojma:
imali smo vec tu debatu, da je malte ne jedno drvo bilo nasadjeno na drugo, kao oba su bila USRED, ali ja rekoh malo morgen, sirin je brljavio i sa jevandjeljem, sve sam argumentovao, evo ti:
Evo ti 3 primera gde jefrem sirin uci naopako, prosto izopacuje

Što se tiče samog rađanja te "hibridne dece", tj. tehničkih detalja, nemamo mi mnogo oko toga. Možemo tražiti u vanbiblijskim tekstovima koji su naslonjeni na Bibliju. Konkretno u vezi sa tim pitanjem, neke odgovore daje etiopska literatura
jel mislis da nama hriscanima trebaju te budalastine o hibridima, frankestajnima divovskim da bi lakse poverovali u bezgresno zacece Isusovo? stigose nam i zagovornici vanzemaljaca, pa jel pomaze sve to nama u nasoj veri?

1. Ponovljeni zakon 14:1: "Vi ste sinovi Gospodina, Boga svojega..."
  2. Hošea 1:10: "Broj sinova Izraelovih bit će kao pijesak morski, koji se mjeriti ni brojiti ne može; i umjesto što im se govorilo: 'Vi niste moj narod', zvat će se 'sinovi Boga živoga'."
  3. Izaija 43:6: "Reći ću sjeveru: 'Daj!' i jugu: 'Ne zadržavaj! Dovedi mi sinove moje izdaleka i kćeri moje s kraja zemlje.'"
  4. Izaija 1:2: "Slušajte, nebesa, i slušaj, zemljo, jer Gospod govori: 'Sinove sam odgojio i uzdigao, a oni se odmetnuše od mene.'"
  5. "Tada reci faraonu: 'Ovako veli Gospod: Izrael je prvorođeni sin moj." Izlazak 4:22
  6. Hošea 11:1: "Kad je Izrael bio dječak, ja sam ga ljubio, i iz Egipta sam pozvao svoga sina."

Da li je dovoljno ili treba još?
ovde smo najblizi odgovoru ko su zapravo oni: radi se o grupisanju naroda/nacija i prelasku iz plemenskog uredjenja u, po nama "naprednijeg" - divovskog. mocnijeg, na glasu [sve su to odlicni prevodi koji i danas definisu najjace zemlje, generalno grupacije ljudi]
kasnije kod vavilona imao reprizu gde se ljudi opet grupisu, umesto da napune zemlju, pa bivaju rasuti, dok neki odbijaju da zidaju kulu vavilonsku, Boziji izabran narod

naravno, ja ne negiram pale andjele knjigu enoha itd, vec samo poikusavam da objasnim stanoviste pale covecanske prirode, zasto i kako su se stvari desavale, naravno ljudi krive pale andjele, i tu nema spora

Izrael Boziji sin moze da okrivi Azraela andjela smrti - poenta je da su praoci bili praoci nacija, ali neki vise nacija, cak religija kao Avram

Poslednja izmena:
Uvek se odazivao na tvoje teme
Pa, ja im svima to isto govorim, jer ako postoje dVa izvora elohisticki i kasnije jahvisticki, dva enoha [glava 4 i 5 , prve mojsijeve], postoje i dva adama [i dve eve], jedan koji je prvi stvoren, pa potom eva klonirana od rebra njegovog, i drugi adam koji je zajedno sa evom stvoren

taj pravi i PRVI sam ja, imao sam samo dva sina, enoh je kajinov unuk, a taj drugi adam vodi u veliko sagresenje i potop...

i nama su hteli da kradu zene, ali mi nismo izmisljali neke nefilime da bi sakrili vlastitu sramotu ako IH ne mogosmo sacuvati!

i da je ceo svet imao jednog nou za praoca, tj. njegova 3 sina, pa to samo ljudi bez pameti mogu da veruju

malo morgen, Melhisedek nije od tog roda, a i Hristos negIra da je sin davidov

Izrael Boziji sin moze da okrivi Azraela andjela smrti - poenta je da su praoci bili praoci nacija, ali neki vise nacija, cak religija kao Avram
Potom se opet vracamo od 1-rodjenog Izraela i trazimo tih 12 plemena, a zasto? zasto samo ne nastavimo ka globalizaciji, ka globalnom divu, gorostasu?
  1. "Tada reci faraonu: 'Ovako veli Gospod: Izrael je prvorođeni sin moj." Izlazak 4:22
za nas hriscane je Hristos prvorodjeni,a ne zemlja Izrael, kako to? sta je sad ovo?
potrebno je razmisljati konceptualno

Poslednja izmena:
ovde smo najblizi odgovoru ko su zapravo oni: radi se o grupisanju naroda/nacija i prelasku iz plemenskog uredjenja u, po nama "naprednijeg" - divovskog. mocnijeg, na glasu [sve su to odlicni prevodi koji i danas definisu najjace zemlje, generalno grupacije ljudi]
kasnije kod vavilona imao reprizu gde se ljudi opet grupisu, umesto da napune zemlju, pa bivaju rasuti, dok neki odbijaju da zidaju kulu vavilonsku, Boziji izabran narod

naravno, ja ne negiram pale andjele knjigu enoha itd, vec samo poikusavam da objasnim stanoviste pale covecanske prirode, zasto i kako su se stvari desavale, naravno ljudi krive pale andjele, i tu nema spora

evo i ovde, nize citiram hm337, imamo isto koncept od provorodjene zemlje Izraela, prvorodjenog sina, do toga da su sve zemlje, tj, svi narodi/nacije Boziji;
ja cu vam samo napraviti i ovu analogiju:
kada se polaze zakletva za drzavljanstvo, nije li to analogno palim andjelima koji su dali zakletvu da uzimaju kceri covecije, a sto se po meni poklapa sa plemensko-coporativnog uredjenja, najprimitivnijeg koje pravi dijalkticki skok ka divovskim zajednicama naroda, od starina na glasu, cuvenih nadaleko itd, dakle prototip drzava i saveza ekonomskih vojnih i sl.
mi dalje ako se konceptualno zanimamo za religiju nailazimo da su arhandjeli red andjela koji cuvaju narode, drzave

Psalam 82,6Rekoh: bogovi ste, i sinovi višnjega svi.
Psalam 82,7Ali ćete kao ljudi pomrijeti, i kao svaki knez pašćete."
Psalam 82,8Ustani, Bože, sudi zemlji; jer su tvoji po našljedstvu svi narodi.
dakako da je prvorodjeni izrael ljubomoran da filistejin isto bude boziji sin, on je jelte od divova, te zato nema njima palestincima drzave

Poslednja izmena:
Ne, nije.
Nađi mi nekog od otaca iz setitskog tabora koji se polemički bavi stavovima otaca iz angelskog tabora.
Nema toga, Maki.
Ne gubi vreme na ove teze da je neko opovrgavao stavove otaca koje ovde postavljam
Pa ako neki Otac kaže da su to sinovi Sitovi znači da je time opovrgnuo tumačenje da su to bili anđeli. Blaženi Teodorit Kirski ljude koji vjeruju da su to anđeli naziva neznalicama (parafraziram sad).

to nije moj sin, obrazlozio sam u temi o 2 izvestaja o stvaranju [enohov grad, pa dve genealogije gde se jednom plagira druga, tj. ubacuju iskrivljena imena], a jefrem sirin nije imao pojma:
imali smo vec tu debatu, da je malte ne jedno drvo bilo nasadjeno na drugo, kao oba su bila USRED, ali ja rekoh malo morgen, sirin je brljavio i sa jevandjeljem, sve sam argumentovao, evo ti:
Buraz kakve deluzije.

Buraz kakve deluzije.
samo mantras, mada, priznajem da vise znas od vec znanih nam matrasica
"Bogovi" u Psalmu 82 su jevrejski vjerski lideri. Govori se u prenesenom značenju.
i kada aplikujes psalam
Psalam 82,8Ustani, Bože, sudi zemlji; jer su tvoji po našljedstvu svi narodi.
na
Ponovljeni zakon 32,8Kad je Višnji baštinu dijelio narodima, kad je razmještao sinove čovječje, odredi im međe po broju Božjih sinova:
Ponovljeni zakon 32,9tad Jahvu njegov narod zapade, Jakov bi njegova baština.
proizilazii da je jahva bio verski lider, mislis covek kada kazes verski lider.
maki, ti si delusional
Netacno.
Sinovi Bozji su andjeli u ovom slucaju pali andjeli - demoni
ma maki samo mantra, kada ti moras da ga ispravljas onda su dosla poslednja vremena:fotograf:
Nategnuto.
"Bogovi" iz 82. Psalma su nebeska bića kojima je Bog raspodelio upravu nad čovečanstvom, kao što se kaže u Ponovljenim Zakonima, glava 32
:ok:

Poslednja izmena:
А можемо слиједити схватања Отаца да су то Ситови синови па немамо хибридну дјецу.
a mozemo i ovo sto ja kazem

pazi sta ste se vi dogovorili:
ili su hibridi, vanzemaljci frankestajni ili su ne znam neki superduper pravednici, a sam si rekao da ih tada nema
Čak i kada stručnjak razumije kompleksnu temu, to ne čini samu temu jednostavnom. Njihovo znanje im omogućava da shvate složenost, ali složenost same teme ostaje, bez obzira na razinu razumijevanja. A hvatam se za to, jer upravo takvim komentarima, mi banaliziramo čitavu stvar.
radi se o konceptu, religija je spona duhovnog i materijalnog,a nije miks, mesavina, mutljavina sto ovi prave pa filtriraju pravednike od palih andjela, musko od zenskog, da li su se radjali mozda bespolnii vanzemaljski hibridi i ostale gluposti koje sve proizilaze iz nemogucnosti da se konceptualno razmislja, a za temelj koncepta religijskog bi trebalo da se slozimo da se paralelno razvija svet nebeski, i svet zemaljski, nema hibridizacije medju njima, vec:
Bog Duh, i da nismo sa ovoga sveta - je kompletan koncept koji mi trebamo da razumevamo i nadgradjujemo da budemo "tvorci reci" ,a ne samo puki slusaoci, na 1 uvo udje, a ne 2. izadje

Back