"Ti si sin moj, ja te sad rodih"

Stih se odnosi na

• Davida

glasova: 4 80,0%
  • Isusa Hrista

glasova: 1 20,0%

• Ukupno glasova
    5

hm337

Iskusan
Poruka
6.630
Zašto se bune narodi i plemena pomišljaju zaludne stvari?
2 Ustaju carevi zemaljski, i knezovi se skupljaju na Gospoda i na pomazanika Njegovog.
3 "Raskinimo sveze njihove i zbacimo sa sebe jaram njihov."
4 Onaj, što živi na nebesima, smeje se, Gospod im se podsmeva.
5 Pa im govori u gnevu svom i jarošću svojom zbunjuje ih:
6 "Ja sam pomazao cara svog na Sionu, na svetoj gori svojoj."
7 Kazaću naredbu Gospodnju; On reče meni: "Ti si sin moj, ja te sad rodih.
8 Išti u mene, i daću ti narode u nasledstvo, i krajeve zemaljske tebi u državu.
9 Udarićeš ih gvozdenom palicom; razbićeš ih kao lončarski sud."
10 Sad, carevi, orazumite se; naučite se sudije zemaljske!
11 Služite Gospodu sa strahom, i radujte se s trepetom.
12 Poštujte sina, da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom; jer će se gnev Njegov brzo razgoreti. Blago svima koji se u Nj uzdaju!
https://www.wordproject.org/bibles/sr/19/2.htm#0

Pažljivo pročitajte navedeni tekst i kažite o kome se radi u ovom psalmu o Davidu autoru teksta i tadašnjem caru Izraela ili o Isusu Hristu? Ko je taj koga je u ovom tekstu Bog posinio?
Ja mislim da se radi o Davidu a apostol Pavle misli da se radi o Isusu Hristu. Da li možemo imati poverenja u sve što priča apostol Pavle ili njegovo shvatanje hrišćanstva i ono što je svojim radom od hrišćanstva napravio trebamo ipak uzeti sa izvesnom rezervom i držati se samo Isusa kao jedinog pravog izvora hrišćanske misli?

ИгарЈ

Ističe se
Poruka
2.205

Pažljivo pročitajte navedeni tekst i kažite o kome se radi u ovom psalmu o Davidu autoru teksta i tadašnjem caru Izraela ili o Isusu Hristu? Ko je taj koga je Bog posinio?
Ja mislim da se radi o Davidu a apostol Pavle misli da se radi o Isusu Hristu. Da li možemo imati poverenja u sve što priča apostol Pavle ili njegovo shvatanje hrišćanstva i ono što je svojim radom od hrišćanstva napravio trebamo ipak uzeti sa izvesnom rezervom i držati se samo Isusa kao jedinog pravog izvora hrišćanske misli?
Данас таква пракса и није присутна у хришћанству, али у јудаизму другог храма у тумачењу Писма тражена су увек нова значења стихова, тј. за било шта се могло рећи да значи још безброј других ствари. Тако су и први хришћани тумачили Тору у светлости своје вере у Исуса и предања о њему.

Indigo3

Poznat
Poruka
9.585
Pa, i meni je više kao nešto što se odnosi na Davida... ali daleko od toga da treba otpisivati apostola Pavla.
Imao je svoje darove, Bog je bio darežljiv prema takvom svom sluzi na svoj način, i dalje nam je izuzetno značajan.
Uostalom, ne treba isključiti da smo mi u nekoj prelesti.
Može se odnositi i na Davida, i na Hrista donekle, ali...
11 Služite Gospodu sa strahom, i radujte se s trepetom. (Gospod je jedno)
12 Poštujte sina, da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom; (sin je drugo) jer će se gnev Njegov brzo razgoreti. Blago svima koji se u Nj uzdaju! (U Gospoda?)
Krajnji gnev Isusa se neće tako brzo razgoreti (završiti). Isus sledeći put dolazi sasvim drugačiji, i upozorenja da pazimo da Ga ne razgnevimo biće sve manje, biće ugušena, osećam, ne moram biti u pravu. Kad Isus sledeći put dođe, to je to. Svako će svoju platu dobiti po zatečenom stanju?

aeternum

Veoma poznat
Poruka
11.761

Pažljivo pročitajte navedeni tekst i kažite o kome se radi u ovom psalmu o Davidu autoru teksta i tadašnjem caru Izraela ili o Isusu Hristu? Ko je taj koga je u ovom tekstu Bog posinio?
Tu se radi o Isusu Hristu

hm337

Iskusan
Poruka
6.630
Tu se radi o Isusu Hristu
1. Da li ovo
6 "Ja sam pomazao cara svog na Sionu, na svetoj gori svojoj."
znači da Isus nije oduvek bio sin Božiji nego ga je Bog posinio? Da li je Isus pomazan na Sionu?

2. Koga je, koje države, narode i ljude Isus udarao palicom gvozdenom i razbijao ih kao lončarski sud?
8 Išti u mene, i daću ti narode u nasledstvo, i krajeve zemaljske tebi u državu.
9 Udarićeš ih gvozdenom palicom; razbićeš ih kao lončarski sud."

3. Da li je Isus bog ljubavi ako se lako razgnevi i njegovog gneva trebamo da se čuvamo?
12 Poštujte sina, da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom; jer će se gnev Njegov brzo razgoreti. Blago svima koji se u Nj uzdaju!

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
58.239
1. Da li ovo

znači da Isus nije oduvek bio sin Božiji nego ga je Bog posinio? Da li je Isus pomazan na Sionu?

2. Koga je, koje države, narode i ljude Isus udarao palicom gvozdenom i razbijao ih kao lončarski sud?

3. Da li je Isus bog ljubavi ako se lako razgnevi i njegovog gneva trebamo da se čuvamo?
ima što se tiče bezuslovne ljubavi baš ona priča o žitu i kukolju.
umesto bog je pravda, forsira se da je bog ljubav (jer tako piše) i onda kada bog uništava i ubija to je iz ljubavi.
a onda mnogo objašnjenja zašto se dobrim ljudima dešavaju loše stvari.
naš mozak ne može to da defregmentiše jer je nemoguće znati promisao svebića stvoritelja.
a u potpunosti razumem i ove što doručkuju s bogom i siti se ispričaju.

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
18.237

Psalmi cesto imaju dvostruko znacenje. Ono koje se tice cara Davida i ujedno prorocanstvo o Caru nad carevima - Gospodu Isusu Hristu.

Zanimljiva je rečenica: "Ti si Sin moj, ja te danas rodih". Tu imamo dva aspekta: unutartrojicni odnos Oca i Sina (radjanje u vjecnosti - ti si Sin moj) i radjanje Sina u vremenu (ovaplocenje Logosa - ja te danas rodih).

Glasnik.

Buduća legenda
Poruka
32.001

Dan kada je Iszu na nebu postso Bozji sin mesto Adama.
https://forum.krstarica.com/threads/dan-kada-je-isus-na-nebu-postao-bozji-sin.883484/

hm337

Iskusan
Poruka
6.630
Za tebe Isus nije Bog, ni Božiji sin oduvek, nego je posinjen od strane Boga. Ako Isus nije i originalno bio Božji sin, nego je to postao pristajanjem na ulogu onoga koji će svojom žrtvom ostvariti plan spasenja ljudskog roda, onda to teoretski znači da svako može postati Božji sin jednak Isusu, pa čak i ti ili ja? Zar nije bogohuljenje to što pričaš?

ИгарЈ

Ističe se
Poruka
2.205
Ako Isus nije i originalno bio Božji sin, nego je to postao pristajanjem na ulogu onoga koji će svojom žrtvom ostvariti plan spasenja ljudskog roda,
Занимљиво је да су неке од раних хришћанских група управо тако гледале на Исуса, то је такозвана адопционистичка христологија.
https://en.wikipedia.org/wiki/Adoptionism

coco bill

Poznat
Poruka
9.417

Uopšte nije bitno ime sina, jer sin može biti svako ko dostigne takav nivo svesnosti da se može smatrati sinom.
Dakle, bitno je da se to prosvetljenje dogodi sad i ovde.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.