Ti meni „Vlasi”, ja tebi „Muži”

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
34.181
A šta ćemo s Mužima? Oni sami sebe tako zovu - Muži.

Pa nije dosta što se sami zovu Mužima, nego ih i drugi zovu:
Suprotno mišljenjima mnogih kako je Vuk Karadžić zasnovao koncept Srbije kao jezične nacije svih štokavaca, Karadžić nikada ništa nije novo donio, nego je samo prenio druge - jezičnu reformu od Save Mrkalja, nacionalnu ideologiju od Dositeja Obradovića, itd. Dositej Obradović je u književnom djelu Život i Priključenija, iz 1783. godine, zacrtao osnove (veliko)srpske nacije:
„Moja će knjiga napisana biti čisto srpski, kako god i ovo moje pismo, da je mogu razumeti svi srpski sinovi i kćeri, od Crne Gore do Smedereva i do Banata. (...) Ko ne zna da žitelji crnogorski, hercegovski, bosanski, servijski, horvatski (kromje muža), slavonijski, sremski, bački i banatski (osim Vlaha) jednim jezikom govore? (...) zakon i vera mogu se promeniti, a rod i jezik nikada. (...) Za sav dakle srpski rod ja ću prevoditi slavnih i premudrih ljudi misli i sovjete, želeći da se svi polzuju. (...) ja ću pisati za um, za srce i za naravi človečeske, za braću Srblje, kojega su god oni zakona i vere.“ (―)


Prenijeto s ustašopedije


Dok se Fenix ne udostoji da odgovori na pitanje, poslužiće napis ovoga Muža:

429456_187116298063326_496204994_n.jpg

Do su Muži? Kaj veliju Muži uber Mužih.

Muži (iliti Mužani) jesu slovensko (=slavensko), dotično hrvatsko pleme (etnična/etnografska skupina). Jezik im je kajkavski (III. skupina govorov po Ivšiću (1936.), a turopoljski i donjolonjski govori po Lončariću (1996.)). Domorodni su v nizinskeh krajih širjega pojma sisëčke Posavine (drevno Slovenje, a sda "Središnja Hrvatska"). Sim se ubrajaju Turopolje (s iztočnimi bregi Vukomerićkih Goric), Dolnje Pokuplje (skup s dolnjim Poglinjem), zapadna i Južna Moslavina ter užja Posavina (Gornja - od Sk do ZG; i Dolnja - od Sk do Jësenovca) - videte naslovnu sliku-zemljovid. Rečeno se temelji na prouke i poredbe narodopisneh (etnografskeh) podatkov koji kažu da oti kraji činiju uljudbenu (kulturnu) celinu ("posavska nošnja", "posavska kuća" i t.d.), ali da se radi o (samo)svestnem plemenu, to jest o narodnosne skupine zë svestjum o vlastite samobitnosti, na rečenem ozemlju, to je moja predpostavka. Slutim da je tak jer znam da to vredi za južne dele toga ozemlja pa sëm predpostavil da vredi i za ostale, a volel bi' sëznati jesëm li u pravu. Nu, budući da je ime mužačko ista reč koja u većine kajkavskeh govorov (a i mnogeh drugeh slovenskeh) znači isto kaj i č(l)ovek, a često i seljak, tak je u dosadašnjem narodopisju (etnografije) ostalo skoro nezapaženo da postoji ovaj etnonim (narodoime) pa tak i celo pleme. Zato je prek objavljenega štiva, stručnoga i nestručnoga, izgleda, nemoguće ustanoviti više. Svrha je ove strani da se skupi čim već obvestih o Mužih. Javete se, Muži, i rečete, a i drugi kojima je to poznato, de Vas/je' vse ima. Živeli!

Naravno, ovaj Muž ne zna da su vsi Vugerski kajkafci Muži. :)
 
Dok se Fenix ne udostoji da odgovori na pitanje, poslužiće napis ovoga Muža:

429456_187116298063326_496204994_n.jpg

Do su Muži? Kaj veliju Muži uber Mužih.

Muži (iliti Mužani) jesu slověnsko (=slavensko), dotično hrvatsko pleme (etnična/etnografska skupina). Jezik im je kajkavski (III. skupina govorov po Ivšiću (1936.), a turopoljski i donjolonjski govori po Lončariću (1996.)). Domorodni su v nizinskěh krajih širjega pojma sisëčke Posavine (drěvno Slověnje, a sda "Srědišnja Hrvatska"). Sim se ubrajaju Turopolje (s iztočnimi brěgi Vukoměrićkih Goric), Dolnje Pokuplje (skup s dolnjim Poglinjem), zapadna i Južna Moslavina ter užja Posavina (Gornja - od Sk do ZG; i Dolnja - od Sk do Jësenovca) - viděte naslovnu sliku-zemljovid. Rečeno se temelji na proukě i poredbě narodopisněh (etnografskěh) podatkov koji kažu da oti kraji činiju uljudbenu (kulturnu) cělinu ("posavska nošnja", "posavska kuća" i t.d.), ali da se radi o (samo)svěstnem plemenu, to jest o narodnosně skupine zë svěstjum o vlastitě samobitnosti, na rečeněm ozemlju, to je moja prědpostavka. Slutim da je tak jer znam da to vrědi za južne děle toga ozemlja pa sëm prědpostavil da vrědi i za ostale, a volěl bi' sëznati jesëm li u pravu. Nu, budući da je ime mužačko ista rěč koja u većině kajkavskěh govorov (a i mnogěh drugěh slověnskěh) znači isto kaj i č(l)ověk, a često i seljak, tak je u dosadašnjem narodopisju (etnografijě) ostalo skoro nezapaženo da postoji ovaj etnonim (narodoime) pa tak i cělo pleme. Zato je prěk objavljenega štiva, stručnoga i nestručnoga, izgleda, nemoguće ustanoviti više. Svrha je ove strani da se skupi čim već obvěstih o Mužih. Javěte se, Muži, i rečete, a i drugi kojima je to poznato, dě Vas/jě' vse ima. Živěli!

Naravno, ovaj Muž ne zna da su vsi Vugerski kajkafci Muži. :)

odakle poticu vlasi iz timocke krajine?
 
A druga etnička skupina su Ilustrisimusi ?
Imaš primjer u seriji "U registraturi" po romanu Ante Kovačića http://hr.wikipedia.org/wiki/U_registraturi , tu se ilustrisimus obraća Ivici Kičmanoviću (glumi Rade Šerbedžija) sa "indolentni mužek".
ilustrisimus (lat.), feud. naziv za tzv. veliku gospodu (svećenika, doktora i sl.); presvijetli , a mužek je čovjek :
mężczyzna- na poljskom,muž- na češkom, мъж- na bugarskom, muž- na slovačkom.

Prema tome , promašio se , Vlasi jesu romanizirane skupine balkanskog stanovnišva , a muž i mužek je čovjek na slovenskim jezicima ..
muž je nekad bio naziv za čovjeka , a danas se ta riječ koristi za bračnog druga, supruga ..
 
Prema tome , promašio se , Vlasi jesu romanizirane skupine balkanskog stanovnišva.

Mrka je našao 2 pomena Muža, ali on ne zna da pomena Vlaha ima 1.000.000 pa to izjednačava. :)

Kad se odsrbiše i poromaniše, bi srpskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi muslimanskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi latinskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi crnogorskoj... feli mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima (proljetos?) prozva.
 
Poslednja izmena:
Kad se odsrbiše i poromaniše, bi srpskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi muslimanskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi latinskoj gospodi mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima prozva.
Kad se odsrbila, bi crnogorskoj... feli mrsko Srbe zvati slavnijem srpskijem imenom, te ih vlasima (proljetos?) prozva.


Nije valjda kralj i samozvani car Dušan koji je da uputu "Srbin da se u Vlahe ne žene" bio musliman il latin il Crnogorac?
 
Postoji zanimljiv rad Dražena Nožinića "Postupci za olakšavanje umiranja na Baniji", gde se na početku daje vrlo zanimljiva etno analiza stanovništva na Baniji.

Istraživanjima je obuhvaćeno nekoliko grupa stanovništva. Jednu od tih grupa čine Hrvati kajkavci (turopoljsko-posavskog govora) koji nastavaju Pokuplje, Turopolje i Posavinu, a koje susjedno (hrvatsko i srpsko) stanovništvo naziva Mužima (taj naziv Muži za sebe i prihvaćaju). Drugu ispitivanu grupu stanovništva čine Hrvati štokavci ijekavskog (istočnohercegovačkog) govora, naseljeni u Pounju (općine Dvor na Uni, Kostajnica, Novska), te u selima u okolici Petrinje i Kostajnice. Sebe nazivaju Šokcima i među njima se vrlo često pričaju predaje o njihovu doseljenju iz Like ili Bosne. Muži ih, kao i Srbe, pogrdno nazivaju Krdžanima. Nadalje, u brdskim predjelima u okolici Petrinje, a na prostorima između onih koje nastavaju Muži i Šokci, nalaze se sela čiji su stanovnici također Muži (u nekim od tih sela žive i Srbi), ali koji govore štokavski (ili pretežno štokavski) i čiji su nekki običaji (pogrebi, godišnji ophodi) sličniji šokačkim, i srpskim nego onim ostalih Muža. Konačno, četrvrtu grupu stanovništva čini srpski, pravoslavni živalj, nastanjen u svimnavedenim općinama. Pored naziva Vlaji ili pravoslavci Muži i Šokci (pri čemu potonji odbijaju takav naziv za sebe) Srbe također nazivaju Krdžanima.

http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=119913

Tako da je Muži naziv za određenu populaciju. Žene se nazivaju Mužice, Muže, Mužanke. Nošnja im je slična ovdašnjoj slovačkoj (dosta podsuknji u beloj boji).
Na prostoru između Siska i Petrinje nema autentično mužačkih sela, već su Muži uglavnom doseljenici iz Turopolja i s desne strane Kupe.
Kad već pričamo o tome. Zanima me poreklo prezimena Miškulin. Naime, ono je isključivo hrvatsko prezime, i to koliko znam isključivo iz kajkavskih krajeva, no ima slog -ul- u sebi pa me zanima da li bi moglo biti vlaško-romanskog porekla, pošto se taj slog dovodi u vezu sa tim stanovništvom.
I još jedan off topic. Nedavno su na Srpskom DNK projektu primljeni podaci za Komljenovića iz Velikog Graca (opština Glina) koji ga svrstavaju u grupu E1b1b i to "Vasojevićki" klaster. Čestitke Komljenovićima, a to je još jedan prilog teoriji o seobi iz CG, Hercegovine, Starog Vlaha i Kosova.
 
Nije valjda kralj i samozvani car Dušan koji je da uputu "Srbin da se u Vlahe ne žene" bio musliman il latin il Crnogorac?

1. Svaki car proglašava se sam za cara, a titulu može naslediti njegov sin. Tako da u srednjem veku ne postoji car koji nije "samozvani".

2. Osim pomenutog Dušanovog zakonika („Srbin da se ne ženi u vlaseh"), postoji niz zakona i povelja koje tretiraju odnos vlaha i srba. Primeri su dečanska hrisovulja iz 1330. koja ponavlja rečeno u Dušanovom zakoniku i dodaje („srbljin da se ne ženi u vlaseh, ako li se oženi, da ju vede u merophe"), što je dovoljno za ispravan zaključak, ali dalje, povelja bana Matije Ninoslava između 1232-1235 (ako vjeruje srbljin vlaha, da se pri pred knezem; ako vjeruje vlah srbljina, da se pri pred banom, a inomu vlahu da ne bude izma), zatim Zakon za cetinske vlahe iz marta 1436. (srblin da ne more otdati na vlaha, ni vlah na srblina.), zatim carinska povelja cara Dušana iz decembra 1345. (da ne uzima Dabiživ' Dubrov'čanom ni carine; da nikoega dohodka ni tr'govcu dubrov'č'komu, ni vlahu, ni sr'binu, da nikomu; i kto gred u Dubrovnik i (i)z Dubrov'nika i vsaci vlasteli koi te stajati po Dabižive, da ne uzme carine do veka veku.) Kao što vidimo, međustaleški odnosi srba i vlaha zakonski se uređuju ne samo na prostoru Srbije, nego i na prostoru Bosne i Dalmacije. Među Rašanima iliti Srbima u narodnom smislu, srbi su bili zemljoposednička, a vlasi nomadska, stočarska, bezemljaška klasa.

Uostalom, kome sam ovo pisao pre 6 godina:

Razlika između vlaha i meropaha nije bila pravne, nego ekonomske prirode. Koliko vlaha može i treba da se smesti na jednom imanju pored potrebnih mu meropaha, to je pitanje, koje su rešavala pojedina vlastelinstva prema konkretnim prilikama svojih gazdinstava. Svakako je u tome pogledu postojala izvesna normalna proporcija, koja nije mogla biti povređena bez štete za celokupno gazdinstvo. Stoga se po nekad manifestovala težnja da se spreči priraštaj vlaha na štetu meropaha. Taj se priraštaj mogao vrpšti putem međusobnih brakova, te su se ti brakovi zabranjivali, bar utoliko, ukoliko bi za njih bio vezan prelazak meropaha u vlahe.

„Srbin da se ne ženi u vlaseh",

kao što se određuje u Svetostefanskoj (1313-1318) i Dečanskoj hrisovulji (1330 g.). Tome Dečanska hrisovulja dodaje:

„ako li se oženi, da ju vede u merophe" (čl. 36),

da sam dakle ne pređe u vlahe, nego da ostane na meropaškom položaju zajedno sa ženom.

Svetostefanska hrisovulja donosi za dopunu jednu oštriju odredbu, te veli ovako:

„Ako li se oženi u nevest (bez znanja) igumnovu, da se ograbi i sveže i vlah ot koga se bude ženil, i da se vratii bez volje opet na otčino mesto."

U ''Dušanovom zakoniku'' pojam VLAH označava stočara, a MEROPAH zemljoradnika. Iz tog razloga (napuštanje zemlje) bilo je zabranjeno da Vlah oženi Meropahinju, ako i sam neće ostati i obrađivati zemlju.

SEBAR zavisni seljak u srednjovekovnoj srpskoj državi. Sebar je morao gospodaru (vladaru, vlastelinu ili crkvi) da daje nekoliko vrsta rente. Prema vrsti odnosa i posla kojim su se bavili sebri se dele na: merophe, vlahe, zanatlije, sokalnike (posluga) i otroke (robove). U Dušanovom zakoniku precizno je određen pravni položaj sebara.

U starim dokumentima pojam sebar je označavao i prostog, neukog čoveka.


MEROPAH, zavisni seljak u srednjovekovnoj Srbiji. Meropahe su nazivali i serblji, zemljani ljudi, ljudi vlastelisci. Bili su obavezni da rade za svog gospodara i da mu daju naturalnu rentu. U Dušanovom zakoniku određene su obaveze meropaha: da rade za gospodara 2 dana nedeljno, da mu kose seno, okopavaju vinograd, da godišnje daju "carevu perperu" (novac) i da im se ništa više preko zakona ne oduzima.

Meropah nije smeo da napusti zemlju koju je obrađivao. Međutim, Zakonik im omogućava da se sude s gospodarom i carem ukoliko su zahtevi gospodara u pogledu rada i davanja veći no što je to propisano.


VLAH, u srednjovekovnoj srpskoj državi vlasima se naziva nomadsko stanovništvo koje se bavilo stočarstvom Dušanov zakonik pominje obaveze vlaha (kao i Zakonik cetinjskih vlaha). Vlasi tokom vremena postaju društveni sloj koji ima poseban tretman, nije opterećen feudalnim daćama, već plaća određeni godišnji porez.

Povlačenjem dela srpskog življa ispred Turaka u XV v. u hrvatske krajeve, te uvećanjem broja Srba koji postaju dominatno stanovništvo u Dalmaciji i njenom zaleđu, kao i istočnoj Slavoniji, i stvaranjem Vojne krajine proširio se naziv Vlasi, za Srbe u Vojnoj krajini. U vreme turskih ratova i okupacije Vlah je uvredljiv naziv za Srbina, odnosno, pravoslavca.

Ovaj pojam ne treba mešati sa: nazivom za omanju skupinu naroda romanizovanog porekla, koje se bavi stočarenjem, Vlasima. Takođe, stanovništvo romanskog porekla u dalmatinskim gradovima nazivalo je brdske pastire i seosko stanovništvo uopšte, Vlasima.


SOKALNIK, nazivaju se još i Servi, zavisni seljaci u srednjovekovnoj srpskoj državi. Pored nešto manjih obaveza od meropaha servi su obavezni da rade na imanju svog gospodara i da kao posluga obavljaju različite poslove: prenos robe, da prate gospodara na putovanju, da rade na popravkma zgrada, ili pak da rade u kuhinji. Broj serva u odnosu na merophe bio je mali.


OTROK, je bio rob u srednjovekovnoj srpskoj državi. Otroci su bili svojina koju je gospodar mogao da otuđi. Prema Dušanovom zakoniku otrok — hrišćanin nije mogao biti prodat nehrišćaninu. Otroci su bili nasledna svojina, ali se nisu mogli pokloniti kao miraz. Vremenom otroci postaju meropsi, zavisni seljaci; dobijaju zemlju na uživanje sa svim ostalim obavezama koje ispunjavaju prema svom gospodaru.

Eto tako, indolentni mužek...
 
U povelji Matije Ninoslava između 1232. i 1235. "ako vjeruje srbljin vlaha, da se pri pred knezem; ako vjeruje vlah srbljina, da se pri pred banom, a inomu vlahu da ne bude izma" ne radi se o dubrovačkom knezu, nego o knezu kao plemenskom starešini, nižem organu sudske vlasti. Ako bi niža klasa (vlah) tužio višu klasu (srbljina) onda da parnica ide na vrhovni sud - "pred banom", a ako srbljin tuži vlaha, mugu da se pare tj. sude pred "opštinskim sudom" - pred knezom. Razlog - da se višoj klasi obezbedi pravednije suđenje i veća zaštita od neregularnosti koje se očekuju "na lokalu", odnosno, da se za sudbinu pripadnika više klase pita ban.

U Dečanskoj hrisovulji iz 1330. se kaže da ako bi srbin oženio vlahinju, oboje postaju meropsi („srbljin da se ne ženi u vlaseh, ako li se oženi, da ju vede u merophe"). Interesantno bi od frankohistoriografije bilo čuti objašnjenje kako to neko ko je "etnički Vlah" postaje "etnički Meropah". Prema ranijoj, Svetostefanskoj hrisovulji između 1313. i 1318, („Ako li se oženi u nevest (bez znanja) igumnovu, da se ograbi i sveže i vlah ot koga se bude ženil, i da se vratii bez volje opet na otčino mesto.") srbljin bi morao protiv svoje volje ("da se ograbi i sveže") da se vrati u svoj stalež ("na otčino mesto").

Zatim u Zakonu za cetinske vlahe (znamo gde je reka Cetina) iz marta 1436. ("srblin da ne more otdati (svedočiti protiv) na vlaha, ni vlah na srblina"), što znači da se neće priznati svedok tužbe iz suprotne klase, budući da se očekuje klasna netrpeljivost koja bi ugrozila nepristrasnost svedočenja.

Svi ovi zakoni su srpski zakoni za srpski narod, potiču iz srpskih država i pisani su srpski, ćirilicom.
 
Pa moja baba je pričala o Mužima "to su oni preko Save što brzo pričaju i pola ih ne rezumem", inače fini ljudi...

A isto je moja baba bila počašćena sa epitetom "Vlaj" (zanimljivo nikad od strane Muža,iako je bila s njima stalno u kontaktu, već uvek od strane ovih velikih Hrvata iz stoljeća sedmog), pritom nije znala šta to Vlaj ustvari znači, ni sećanje, predanje, ništa, već samo kao pogrda, uvreda....msm toliko o "etničkoj težini" Vlaha....onako sa terena...
 
Ajde sad nađi Statuta Vlachorum, imaš je na sajtu srpskog društva Prosveta iz Hrvatske. Statut su dobili Vlasi od austrijskog cara, pa nam pokaži đe se pominju Srbi i stočarstvo? Može?

Nije to seljački almanah. No slažem se da je nepravda. Statut bi trebao nositi ime Statut Montenegrinum ili slično, pošto je većina tih vlaha poreklom iz sadašnje CG i Hercegovine. Stvarno mi nije jasno odakle tim Srbima srpski identitet kad ih ništa ne veže za srpstvo. Granica Velike CG je ustvari linija Karlobag-Srpske Moravice-Karlovac-Varaždin.:tongue2:
 
Из руске фризерајске литературе;)
Женские и мужские стрижки для волос средней длины
http://books.google.rs/books?id=RUl...a=X&ei=4mILVNLCHOLMyAP8iICIAg&ved=0CEIQ6AEwBg

Неки "Мушки" из Трашке учествовали су у етногенези становника античке Фригије,а помињу се и у Јерменији(Урарту)
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=20673

Асиријски записи (време Саргона другог) помињу златног "Миду" као Миту од Мушких
There is a very intriguing clue in contemporary Assyrian records, which refer to a Mit-ta-a of Muški.
There is a problem, however: the name Muški already appears in texts from the thirteenth century BCE.

http://www.livius.org/person/midas/
http://www.livius.org/people/phrygians/
http://www.maravot.com/Phrygian1b.html
 
Mislim da u vezi pojma Vlaha, treba razmotriti još jednu tezu.
Heleni i Latini su često čitave etnikuse zvali po etnonimnom heroju.

Tako su i balkanske narode ( ili nake od njh) mogli zvati po Volsimosu.
"Kako se Vertumnovo sedište nalazi u prestonici etrurskog dodekapolisa Volsinii, jasno je da otpadakombinacija A. Greniera sa imenom drugog božanstva zvanog Velhans — Volcanus. Iako su etimološkekombinacije sa linim imenima vrlo rizine, smemo se u ovom sluaju osloniti na Varonovu interpretatioromana: Vertumnus odnosno Voltumna kao i toponim Volsinii (verovatno od starijeg Voltinii) sadržisemantiku jezgru princeps. Stoga je teško odbiti vezu sa imenom ilirskog vojskovodje Volsimos, kojidovodi ilirske Peligne sa Balkana u centralnu Italiju." http://sr.scribd.com/doc/36616629/Milan-Budimir-Pelastoslavica

Kasnije imamo pomeranje značenja.

Možda nema veze sa ovim... Da postavim, pa vidite.
"Веселин Чајкановић, највећи српски етнолог, записао је да је “из старе књижевности сачуван један каталог
народа, у коме је сваки народ везан за понеку животињу, изједначен с њом. У том каталогу споменути су ближи и даљи народи. Ближим, познатијим народима увек је тражен животињски еквиваленат по каквој унутрашњој вези. За Србина се, на пример, каже да је вук, и то је сасвим на свом месту
утолико што је вук митски сродник и предак Србинов, уопште митски представник српског народа”.
У древној србској митологији култ вука је заузимао веома важно место, а то поштовање вука – онога што вук символише – свој израз је нашло и током дугог низа векова крштене историје Срба. Тако је, према древним схватањима народа, Свети Сава постао заштитник вукова или “вучји пастир”. У нашој народној традицији вукови су стални пратиоци Св. Саве, његови хртови или керови."
преузимање.jpg
 
Poslednja izmena:
Postoji zanimljiv rad Dražena Nožinića "Postupci za olakšavanje umiranja na Baniji", gde se na početku daje vrlo zanimljiva etno analiza stanovništva na Baniji.

Tako da je Muži naziv za određenu populaciju. Žene se nazivaju Mužice, Muže, Mužanke. Nošnja im je slična ovdašnjoj slovačkoj (dosta podsuknji u beloj boji).
Na prostoru između Siska i Petrinje nema autentično mužačkih sela, već su Muži uglavnom doseljenici iz Turopolja i s desne strane Kupe.
.

У приповеткама Стефана Митрова Љубише "мужатица" је термин за удату жену.
 
Nije to seljački almanah. No slažem se da je nepravda. Statut bi trebao nositi ime Statut Montenegrinum ili slično, pošto je većina tih vlaha poreklom iz sadašnje CG i Hercegovine. Stvarno mi nije jasno odakle tim Srbima srpski identitet kad ih ništa ne veže za srpstvo. Granica Velike CG je ustvari linija Karlobag-Srpske Moravice-Karlovac-Varaždin.:tongue2:

Добро речено.
И ја сам полу Црногорац, а уствари Влах. Друго је Босанац, Рашанин и Косовац. Ниђе ни с од Србина, а уствари Влах. Иако ме људи, странци, мјешају са Русом или Пољаком, понекад и Енглезом (Њемци:mrgreen:). :mrgreen:
А има још, да су ми многи (странци) - у незнанију - рекли "Ти не изгледаш као Србин".
 
Неки "Мушки" из Трашке учествовали су у етногенези становника античке Фригије,а помињу се и у Јерменији(Урарту)
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=20673

There is a very intriguing clue in contemporary Assyrian records, which refer to a Mit-ta-a of Muški.
There is a problem, however: the name Muški already appears in texts from the thirteenth century BCE.

Значење савременог српског "мушки" и значење расенског (етрурског) "мушки", очигледно је исто, према илустрацији на стр.100
https://archive.org/stream/staroslovanviert02zunkuoft#page/100/mode/2up
 
Ajde sad nađi Statuta Vlachorum, imaš je na sajtu srpskog društva Prosveta iz Hrvatske. Statut su dobili Vlasi od austrijskog cara, pa nam pokaži đe se pominju Srbi i stočarstvo? Može?

Ako nisi znao, u carskim habsburškim privilegijama Srbi se različito nazivaju
1. "Srbi" (po narodnom imenu i nazivu višeg staleža)
2. "Vlasi" (po staleškom imenu)
3. "Uskoci" (po lokalnom nazivu)
4. "Rašani" (po srpskoj državi Raškoj)
5. "Albanski narod" ili "Albanci" (po regiji Albaniji; Crna Gora je deo regije koja se zove Albanija; po toj regiji su i Šiptari dobili naziv).
6. "Narod bosanski" (po regiji i državi Bosni)

Ono što tebe muči, lako je razrešivo na primeru povlastice Ferdinanda I. iz godine 1538. koja objašnjava na koga se odnosi pojam "Vlah" u drugim habsburškim poveljama:

Povlastica Ferdinanda I. iz godine 1538.

"Capitaneos et Waiuodas Sruianos Seu Rascianos",
u prevodu: "Kapetani i Vojvode Srbi iliti Rašani". Na ostalim mestima pominje: "Waiuodae et Capitanei Seruiani seu Rasciani" te "Capitaneo siue Waiuodae eorundem Seruianorum seu Rascianorum".

U njoj se na nekoliko mesta pominje viši stalež srpskog naroda, oficiri, pa ih nazivaju "Srbima iliti Rašanima", dok povelje koje tretiraju puk narod, u kojem je niži stalež dominantan, najčešće ga oslovljavaju klasnim vlaškim imenom, kao i regionalnim imenima. Dvorski austrijski etnografi sami objašnjavaju o čemu se radi, na primeru povlastice Ferdinanda II. iz 1627. godine:

Ferdinand II. Privilegium für die sogenannten Wlachen (Serben) vom Jahre 1627, u prevodu: Povlastica za takozvane Vlahe (Srbe) iz godine 1627.

https://archive.org/details/ethnographiedero02czoe
 
Poslednja izmena:
Ako nisi znao, u carskim habsburškim privilegijama Srbi se različito nazivaju
1. "Srbi" (po narodnom imenu i nazivu višeg staleža)
2. "Vlasi" (po staleškom imenu)
3. "Uskoci" (po lokalnom nazivu)
4. "Rašani" (po srpskoj državi Raškoj)
5. "Albanski narod" ili "Albanci" (po regiji Albaniji; Crna Gora je deo regije koja se zove Albanija; po toj regiji su i Šiptari dobili naziv).
6. "Narod bosanski" (po regiji i državi Bosni)

O tome piše i Baltazar godine 1775:
books

books


Baltazar Adam Krčelić: De regnis Dalmatiae Croatiae, Sclavoniae notitiae praeliminares: periodus IV. distinctae quibus ex scopo et fine post veteris Pannoniae praecipue Saviae su Florente decrescenteque Romano Imperio ... , Jandera, 1775


baltazar1.gif
 
Ako nisi znao, u carskim habsburškim privilegijama Srbi se različito nazivaju
1. "Srbi" (po narodnom imenu i nazivu višeg staleža)
2. "Vlasi" (po staleškom imenu)
3. "Uskoci" (po lokalnom nazivu)
4. "Rašani" (po srpskoj državi Raškoj)
5. "Albanski narod" ili "Albanci" (po regiji Albaniji; Crna Gora je deo regije koja se zove Albanija; po toj regiji su i Šiptari dobili naziv).
6. "Narod bosanski" (po regiji i državi Bosni)
Mrko, ti si obrazovan i dosta si dobro vaspitan, ali tvoje su teorije komedijaške. Moram malo da se smijem.

:hahaha: :hahaha:

:lol:
 
Posle ova dva posta:

U povelji Matije Ninoslava između 1232. i 1235. "ako vjeruje srbljin vlaha, da se pri pred knezem; ako vjeruje vlah srbljina, da se pri pred banom, a inomu vlahu da ne bude izma" ne radi se o dubrovačkom knezu, nego o knezu kao plemenskom starešini, nižem organu sudske vlasti. Ako bi niža klasa (vlah) tužio višu klasu (srbljina) onda da parnica ide na vrhovni sud - "pred banom", a ako srbljin tuži vlaha, mugu da se pare tj. sude pred "opštinskim sudom" - pred knezom. Razlog - da se višoj klasi obezbedi pravednije suđenje i veća zaštita od neregularnosti koje se očekuju "na lokalu", odnosno, da se za sudbinu pripadnika više klase pita ban.

U Dečanskoj hrisovulji iz 1330. se kaže da ako bi srbin oženio vlahinju, oboje postaju meropsi („srbljin da se ne ženi u vlaseh, ako li se oženi, da ju vede u merophe"). Interesantno bi od frankohistoriografije bilo čuti objašnjenje kako to neko ko je "etnički Vlah" postaje "etnički Meropah". Prema ranijoj, Svetostefanskoj hrisovulji između 1313. i 1318, („Ako li se oženi u nevest (bez znanja) igumnovu, da se ograbi i sveže i vlah ot koga se bude ženil, i da se vratii bez volje opet na otčino mesto.") srbljin bi morao protiv svoje volje ("da se ograbi i sveže") da se vrati u svoj stalež ("na otčino mesto").

Zatim u Zakonu za cetinske vlahe (znamo gde je reka Cetina) iz marta 1436. ("srblin da ne more otdati (svedočiti protiv) na vlaha, ni vlah na srblina"), što znači da se neće priznati svedok tužbe iz suprotne klase, budući da se očekuje klasna netrpeljivost koja bi ugrozila nepristrasnost svedočenja.

Svi ovi zakoni su srpski zakoni za srpski narod, potiču iz srpskih država i pisani su srpski, ćirilicom.



Ako nisi znao, u carskim habsburškim privilegijama Srbi se različito nazivaju
1. "Srbi" (po narodnom imenu i nazivu višeg staleža)
2. "Vlasi" (po staleškom imenu)
3. "Uskoci" (po lokalnom nazivu)
4. "Rašani" (po srpskoj državi Raškoj)
5. "Albanski narod" ili "Albanci" (po regiji Albaniji; Crna Gora je deo regije koja se zove Albanija; po toj regiji su i Šiptari dobili naziv).
6. "Narod bosanski" (po regiji i državi Bosni)

Ono što tebe muči, lako je razrešivo na primeru povlastice Ferdinanda I. iz godine 1538. koja objašnjava na koga se odnosi pojam "Vlah" u drugim habsburškim poveljama:

Povlastica Ferdinanda I. iz godine 1538.

"Capitaneos et Waiuodas Sruianos Seu Rascianos",
u prevodu: "Kapetani i Vojvode Srbi iliti Rašani". Na ostalim mestima pominje: "Waiuodae et Capitanei Seruiani seu Rasciani" te "Capitaneo siue Waiuodae eorundem Seruianorum seu Rascianorum".

U njoj se na nekoliko mesta pominje viši stalež srpskog naroda, oficiri, pa ih nazivaju "Srbima iliti Rašanima", dok povelje koje tretiraju puk narod, u kojem je niži stalež dominantan, najčešće ga oslovljavaju klasnim vlaškim imenom, kao i regionalnim imenima. Dvorski austrijski etnografi sami objašnjavaju o čemu se radi, na primeru povlastice Ferdinanda II. iz 1627. godine:

Ferdinand II. Privilegium für die sogenannten Wlachen (Serben) vom Jahre 1627, u prevodu: Povlastica za takozvane Vlahe (Srbe) iz godine 1627.

https://archive.org/details/ethnographiedero02czoe

... ustašopedisti i montenegrinjaci* mogu, zapravo, samo da plaču. Ali to još to ne shvataju. Za njih je potrebno malo više reklame.

_______
* pisci ustašopedije i montenegrine tačka net

P.S. Uostalom pisao sam i ranije, pa se nije primilo:
Svako ko iole ima sposobnost apstraktnog i analitičkog mišljenja čitajući istoriju Balkana veoma brzo shvata da su srednjovekovni vlasi klasa srpskog društva, a potomci su autohtonih Starosrba iliti Vlaha što znači - autohtonih južnih Slovena. Doduše, uočio sam nekoliko problema koji mogu čitaoca da zbunjuju. Prvi je inercija nužnog povezivanja Srba sa pravoslavljem što zaista odgovara danjašnjem stanju na terenu ali kada se kao takvo projektuje i na srednji vek onda je to izrazito pogrešno. Drugi je činjenica da se u nekoliko povelja koje nalazimo širom Balkana (od Dušanove Srbije preko Bosne, Dubrovnika, Dalmacije i Like) Vlasi dovode u opoziciju Srbima ("VLAH I SRBLIN") iz čega se pogrešno čitaju imena različitih naroda umesto da se iz ovih povelja pročita činjenica integrisanosti ovih dvaju elemenata kroz dugačak vremenski period i kroz široki geografski prostor. Ako imamo u vidu da unutar jednog etnički (jezički) homogenog društva ne postoji potreba za isticanjem narodnog imena u međusobnom obraćanju onda je jasno da su i vlasi ali i srblji iz dotičnih povelja pripadnici različitih klasa, niže i više, unutar jedne iste etničke zajednice, srpske. Prema tome, SRBLJI u povelji su Srbi u užem, u klasnom smislu. Treće, klasni pojam vlah protegnuo se i na nesrpske etničke/jezičke elemente po obodima srednjovekovnog srpskog etničkog/jezičkog prostora. Neki od njih jesu potomci donekle ili potpuno romanizovanih autohtonih Slovena, dok drugi nisu.

Ali, ići ćemo u reklamnu kampanju.:manikir:
 
Nije to seljački almanah. No slažem se da je nepravda. Statut bi trebao nositi ime Statut Montenegrinum ili slično, pošto je većina tih vlaha poreklom iz sadašnje CG i Hercegovine. Stvarno mi nije jasno odakle tim Srbima srpski identitet kad ih ništa ne veže za srpstvo. Granica Velike CG je ustvari linija Karlobag-Srpske Moravice-Karlovac-Varaždin.:tongue2:

S obzirom da se Statuta Valachorum odnosi na šačicu 'vlaha' u Varaždinskom generalatu, nisam siguran da se može reći da su oni sigurno iz crnogorsko-hercegovačkih krajeva, barem ne u predmigracionoj fazi.
 
S obzirom da se Statuta Valachorum odnosi na šačicu 'vlaha' u Varaždinskom generalatu, nisam siguran da se može reći da su oni sigurno iz crnogorsko-hercegovačkih krajeva, barem ne u predmigracionoj fazi.

Hu, Slavene, ti baš znaš da mučiš čoveka. U suštini postavljaš više tema. Koji su razlozi naveli Ferdinanda (beše on?) da reguliše status doseljenika na područje Varaždinskog generalata (pogotovo ako ih je bila "šačica") i koliko ih je zaista bilo, kao i pitanje polaznog mesta seoba. Najverovatnije su prešli na austrijsku stranu iz Požeškog sandžaka, ali sasvim sigurno nisu starosedeoci u tom kraju. Odakle su došli tu, i ti možeš da daš kao ideju. Meni su najverovatnije odrednice Hercegovina i CG zbog promena u "kategorizaciji" (nemam bolji izraz pri ruci) stanovništva u tim oblastima, njihovom povećanju i širenju.
Ako se dobro sećam, Vlaški statut je donet pod uticajem propisa kojima su Turci regulisali status Vlaha, a oni su svoje donosili pod uticajem vizantijskih i propisa drugih zemalja koje su osvajali, koje su usvajali i prilagođavali svojim potrebama. To je bila jedna vrsta personalnog prava, vezana za određenu grupu stanovništva koje se bavi određenim poslovima i vrši određenu službu.
 

Back
Top