Težak život Markovića na Kosovu

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
Zalosno je procitati ovako nesto. Cak i ne mislim da je lako pomoci ovoj osobi, ne zato sto niko na Kosovu ne zeli, vec sto takvih kao on, koji su na ivici egzistencije je puno Kosovo.
Težak život Markovića na Kosovu
Izvor: B92

Obilić -- Porodica Ivice Markovića živi na ivici egzistencije u blizini Obilića na Kosovu. Kaže da ne dobija pomoć ni Beograda, ni Prištine.

U Crkvenoj Vodici kod Obilića nakon sukoba na Kosovu ostalo je da živi oko 200 Srba.

Među njima je i porodica Ivice Markovića. Žive u kući rođaka, od dečjeg i materinskog dodatka. Pomoći nema, kako kažu, ni od beogradskih ni od prištinskih institucija.

Četvoročlana porodica Marković prima mesečno našto više od osam hiljada dinara. Nemaju ni svoju kuću. Ivica Marković ima plac ali ne i para da podigne novi dom.

“Bez plate, ja i žena, i dvoje dece. Nema ništa! Taj dečji, taj materinski što primamo. Nemam nikakva druga primanja. Ja ovde imam plac gde da napravim kuću. Samo oni da pomognu, meni ne treba velika kuća, 45-50 kvadrata, sobica, dnevni boravak, kupatilo. Meni ništa više ne treba”, kaže on.

Ivica se pre četiri godine vratio iz raseljeništva u nameri da u Crkvenoj Vodici počne novi život.

“Oženio sam se 2006. godine, ovde sam stvarao porodicu. Tamo više nisam mogao da izdržim, slabe su plate bile. Supruga je ovde bila, posle dete, za put su mi izlazile samo pare. I hoću da vidim ako može Srbija neki posao, ovde nešto da se nađe. Može da se nađe ovako samo ako imaš ljude. Ako nemaš ljude, nemaš ni posao, nemaš ništa ovde”, navodi on.

Ivica se obraćao na mnogo adresa. I kod institucija Vlade Srbije i Vlade Kosova. Niko mu nije izašao u susret. Pokušavala je i njegova supruga Bojana. Ćerke Magdalena i Miljana su još male i nemaju posebne zahteve, ali kao i sva deca, već traže sitnice.

“Desi se kad traže krem bananicu, a onda nemaš da im kupiš. Znači to košta sedam dinara. Smoki, ne znam ni ja te dečje grickalice i to. Znači, ima dana kad stvarno nemam ni za jednu krem bananicu od sedam dinara”, kaže Bojana.

Ivica Marković gubi strpljenje, i kako kaže, razmišlja i o nesvakidašnjim potezima.

“Bubreg! Bubreg da prodam da bi decu nekako smestio, da bih mogao da ih ishranim. Da, to je to. Ne znam kako više da se ponašam. Koliko imamo? Već 15 dana, 20”, kaže on.

Ivica je povremno bio angažovan na sezonskim poslovima čišćenja pravoslavnih grobalja, javnih površina. Kaže da je najteže kada nešto krenete da radite, pa prestanete. Trenutno, pomaže rodbini u Crkvenoj Vodici.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=03&dd=13&nav_category=640&nav_id=498902
 
Poslednja izmena od moderatora:
Е колико таквих случајева има, не само на КиМ.
Ал овде више нико нема поверења у тзв. хуманитарне фондове, па се надам да је неко сада на почетку предизборне кампање видео овај текст па да и Марковићи виде нешто од наших власти, па макар и једнократно уз обавезно сликање за Д2 РТС...
 
Е колико таквих случајева има, не само на КиМ.
Ал овде више нико нема поверења у тзв. хуманитарне фондове, па се надам да је неко сада на почетку предизборне кампање видео овај текст па да и Марковићи виде нешто од наших власти, па макар и једнократно уз обавезно сликање за Д2 РТС...

Ja mislim da bi ova tema mozda i mogla da pomogne doticnom, da nije B92 obajvila ovu vest,vec da je to ucinio "Kurir"
 
Zalosno je procitati ovako nesto. Cak i ne mislim da je lako pomoci ovoj osobi, ne zato sto niko na Kosovu ne zeli, vec sto takvih kao on, koji su na ivici egzistencije je puno Kosovo. Nas Alabnce spasava ta nasa "plemenska" veza, ako jedan nema, drugi mu daje makar da prezivi. Mozda neko nakon citanja ove ispovesti odluci da osim reci pokaze i malo materijalnog saosecanja.



http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=03&dd=13&nav_category=640&nav_id=498902

A jesi pitao vlasti u Pristini zasto mu ne daju socijalu pomoc?
Dosao si ovde da apelujes na Srbe da finansiraju Srbe sa Kosova i tako preuzmu obavezu nove siptarske kvazi drzave
 

Ne mozete se vi pozivati na to sto Srbija nije priznala Kosovo samo onda kad su u pitanju ne izvrsavanja vasih obaveza prema Srbima na Kosovu, a inace ste "drzava", koliko god ti pokusavao da se sad pravis budala. Znaci molim odgovor, zasto im siptarija na vlasti u Pristini ne daje socijalu pomoc?

E pa ne moze Kosovo biti cas "samozvana" kad vam odgovara, a cas prava, kada se treba pomoci Srbima. Biraj jedno
 
E pa ne moze Kosovo biti cas "samozvana" kad vam odgovara, a cas prava, kada se treba pomoci Srbima. Biraj jedno

Cak i pre rata, oni bi bili u nadleznosti Kosova, tako da je tvoja prica krajnje uvredljiva i zasluzuje ban, ako ovi nasi modertori imaju imalo kicme.

Zagovaras da vlast u Pristini treba da izgladnjuje Srbe na Kosovu, dok Srbija ne prizna Kosovo, a onda cete ih kao nahraniti. :roll:
 
Овај је колико ја видим здрав и прав,
ШТО БИ ГА НЕКО, БИЛО КО, ИЗДРЖАВАО!?:think::think::think:

Ne treba ga izdržavati.

Nek mu daju posao!

Bilo ko!

Nije uopće bitno dal od strane prištinskih ili beogradskih vlasti.

Ali moje mišljenje je da bi Beograd morao pomoći na svaki način, pošto je čovjek povratnik iz izbjeglištva.
 
Ne treba ga izdržavati.

Nek mu daju posao!

Bilo ko!

Nije uopće bitno dal od strane prištinskih ili beogradskih vlasti.

Ali moje mišljenje je da bi Beograd morao pomoći na svaki način, pošto je čovjek povratnik iz izbjeglištva.

Nesto slicno se desava i ovde kod nas. Npr. osobe koje imaju stanove ili kuce u severnoj mitrovici [ iako odavno zive u juznom delu], ne mogu prodati iste, jer to nije "patriotski", tako kaze vlada, ali zato niko ne daje nikakvu pomoc takvima, iako oni moraju placati stanarinu od preko 150-200 ojra svakog meseca. Za ovih deset godina mozda su dobili nekoliko stotina eura kao pomoc. Pa ti budi patriota i nemoj prodati stan/kucu.
 
А где је живео пре расељеништва?
Није имао кућу?

Ne treba ga izdržavati.

Nek mu daju posao!

Bilo ko!

Nije uopće bitno dal od strane prištinskih ili beogradskih vlasti.

Ali moje mišljenje je da bi Beograd morao pomoći na svaki način, pošto je čovjek povratnik iz izbjeglištva.
Тачно. Доста са причама о социјалној помоћи, не само за овакве случајеве него и са оним одрвратим причама о повећању социјалне помоћи..Посао треба људима здравима и правима.
 
E pa ne moze Kosovo biti cas "samozvana" kad vam odgovara, a cas prava, kada se treba pomoci Srbima. Biraj jedno


Nije sporna nasa pomoc, ko hoce pomoci ce ne vezano dal je Srbin na Kosovu ili ne, posto pozivas ovde patriote da pomognu, a ne vlast u Srbiji, kako to moze da oslobodi pristinsku vlast od obaveza placanja. Otvorio si temu, a u stvari ne znas ni sta si hteo
 

Back
Top