Quantcast

Тесла, Змај, Вучји До

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.878
Мора да је ово у питању, .......мало је бледа копија.

http://www.teslasociety.com/montenegro.htm

А имаш и гусларску:

Тек опучи сабах зора,
6. Књаз у Турке угна хата,
7. А Лука се на До Вучји
8. Са Османом пашом хвата.
9. На турскијем топовима
10. Заставе се српске вију,
11. А горама и кланцима
12. Још се двије војске бију.

Хаџи-Радован Бећировић Требјешки, Стабљике српства: изабране и нове пјесме, Светигора, Цетиње, 1998
http://guslarskepesme.com/component/option,com_mtree/task,viewlink/link_id,26929/Itemid,99999999/

Poslednja izmena:

wwwlado

Ističe se
Poruka
2.054
Ko kaze da to vise nije moderno???
PA evo ja tražim Zmajve rodoljubljive pjesme i nikako da ih nađem , na INternetu , a internet je moderno sredstvo komunikacije ,pa pomislih nije moderno , ali evo nađu se ali na engleskom ,ali nema na Srpskom .

Evo od mene još jedna Zmajeva Pjesma koja je oduševila TEslu pa je preveo na Engleski , O BOSNI ,a mnogo je Srba ostalo pod Austrijom . I opet ako bi neko mogao i ovu pjesmu da pronađe na Srpskom , a ako su spaljena djela ZMaja , onda ako bi neko mogao da je preprevede na Srpski ,pa da onda neko preprepjeva sa literalnog na poetski srpski .

Poslednja izmena:

Slaven777

Legenda
Poruka
50.315

Da li neko može da postavi ovu pjesmu Zmaja i Teslin prevod na Engleski ???

Znam da danas nije moderno govoriti o Srbovanju Srba iz VOjvodine , a i Teslina VelikoSrpska orijentacija nije moderna ,ali eto mene interesuje ,
Evo pjesme, uz cijeli propratni Teslin članak o Zmaju.

Međutim, neko je prepjevao za Teslu same pjesme ako se ne varam...nije Tesla to potpuno sam odradio.

http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?u=1&num=130&seq=142&view=image&size=75&id=mdp.39015025903348

Poslednja izmena:

wwwlado

Ističe se
Poruka
2.054
Evo pjesme, uz cijeli propratni Teslin članak o Zmaju.

Međutim, neko je prepjevao za Teslu same pjesme ako se ne varam...nije Tesla to potpuno sam odradio.

http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?u=1&num=130&seq=142&view=image&size=75&id=mdp.39015025903348
POstavila je Srebrena , a ja sam onako postavio nisam ni tražio mnogo , posle sam našao Knjigu i iz nje postavio ovo , Prepjevao je američki pjesnik ,a tesla je preveo , piše u ttoj knjizi .

VIdimo na elgleskom se može naći ,ali ima li ova Pjesma na Srpkom , ili druge Rodoljubive pjesme ZMaja . JA ih ne mogu naći .

A Čanka mogu svaki da na da slušam , a propaganda o nezavinsosti vojvodine , ne možeš opstati od toga , ko to finansira ,a ko ne objavljuje Zmaja ????

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.436
E vidite šta je mala Crna Gora mogla da napravi.
Kakvi su to bili motivirani i veliki junaci.
Da uhvati i svezanoga dovede pašu i preda ga svome vladaru.

Nešto sada razmišljam, kako se niko ne nađe kad je bilo bombardovanje SR Jugoslavije, da živa Klintona uhvati i dovede svezanoga na Dedinje Miloševiću.
Ili bar njegovu glavu.

Poruka
15.312

Nešto sada razmišljam, kako se niko ne nađe kad je bilo bombardovanje SR Jugoslavije, da živa Klintona uhvati i dovede svezanoga na Dedinje Miloševiću.
Ili bar njegovu glavu.
Milosevic vise odgovara opisu pashe nego li vladara kome je pasha doveden.

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.436
Milosevic vise odgovara opisu pashe nego li vladara kome je pasha doveden.
To nije važno.
Važno je da je tada bio vladar (on ili neko drugi nije važno).
Ja da sam ikako mogao, odrezao bi Klintonu glavu i donio je vladaru, pa taman kad bi istog časa poginuo.
A još kad bi ga doveo svezanoga ito na magarcu pa da ga slikamo za uspomenu. ha ha
UFFFFFFFFF

Evo malo da se ne zaboravi kako je to bilo i kako je paša prošao.
Crnogorcu su posjekli 4000 Turaka i po Vučjem dolu prolili 20.000 litara njihove krvi.
E zato ih danas tamo nema više ni za sjeme.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Битка_код_Вучјег_дола

Poslednja izmena:

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.878

Nešto sada razmišljam, kako se niko ne nađe kad je bilo bombardovanje SR Jugoslavije, da živa Klintona uhvati i dovede svezanoga ..Ili bar njegovu glavu.
:super:

Ima i onaj dični junak što se borio sa samurajem- to je tek priča ipo!

Našla sam još jedan detaljčić za vezu Zmaj -Tesla:

Kad ga je za vreme borvka u Budimpešti posetila visoka delegacija iz Srbije, on je s radošću prihvatio poziv da poseti Beograd.

„U sredu, 20. ovog meseca, u 11 sati uveče, došao je u Beograd čuveni elektrotehničar, g. Nikola Tesla, Srbin, građanin slobodne Amerike, naučenjak svetskog glasa, čije ime zanima danas sav obrazovani svet…”

Sutradan je visoki gost bio u audijernciji kod princa Aleksandra Obrenovića, a potom ga je primio namesnik Jovan RIstić. Posetio je zatim Veliku školu, u kojoj je razgledao kabinet i zbirke, a onda je stigao u svečanu salu Kapetan Mišinog zdanja, gde su ga oduševljeno pozdravili okupljeni profesori i studenti.

Posle predavanja je, u pratnji profesora Velike škole, obišao Kalemegdan. Uveče je u Teslinu čast beogradska opština priredila večeru u Vajfertovoj pivari. Tada je pesnik Zmaj Jovan Jovanović, kažu letopisci, uzbuđen i uzbuđena glasa pročitao svoju pesmu „Pozdrav Nikoli Tesli pri dolasku mu u Beograd”.

Dirnut toplinom pesnikovih reči, Tesla je prišao Zmaju i poljubio mu ruku. NJega je inače izuzetno cenio i rado je čitao njegovu poeziju.

Svugde oduševljeno dočekivan i pozdravljan napustio je Beograd 22. maja po starom, odnosno 3. juna po novom kalendaru. Po povratku u Ameriku dao je Zmajeve pesme svom prijatelju Robertu Adervudu Džonsonu, koji ih je, uz Teslinu pomoć, prepevao na engleski jezik, a objavljene su u časopisu „Senčeri magazin”. Interesantno je da je to bio prvi prevod Zmajeve poezije na engleski jezik, nastao svakako najviše zahvaljujući Nikoli Tesli.

http://www.kockicica.org/blog/zalep...sla-manje-poznati-detalji-iz-privatnog-zivota
http://www.planeta.org.rs/19/1 sa naslovne strane.htm

Poslednja izmena:

wwwlado

Ističe se
Poruka
2.054
Ne znam sta je,je l`sustina,

Il`to cini samo mis`o-

Cim smo culi:dolazis nam,

Odmah si nas elektris`o.

Na sto zice sprovodnice,

Elektrika juri sirom,

vazduhom ce biti spoja

(posle mozda i etirom)

-Stoji stablo,stoji Srpstvo,

Majka svakom listu-sinu,

Najsveziji list mu trepnu

pa odleti u daljinu.

Ti nam,Tesla,ti vrlice,

Ode letom jace struje

U daleku Kolumbiju,

da ti munje kolumbuje.

I ti,Tesla,u kojem se

Ispolinske misli roje,

Tebe vraca neodolje,

Da poljubis stablo svoje.

Ljubi stablo,dojcine mu,

Sisni dojku,sisni vrli.

Svaka grana srpskog stabla

Tesli tepa,Teslu grli.

Beograd je danas sretan

Rukujuc`se s srpskom dikom

I otkriva srce svoje

Pred Srbinom velebnikom.

No ti moras opet natrag

-Sastanak nam kratko traje-

Al`toplotu nosi sobom

Bratinskog zagrljaja.

Ostvarena j`mis`o tvoja

Mis`o divna i golema:

Medju nam`bice veza,

A daljina nema,nema.

Razumece listak svezi

Svaku zilu svoga stabla,

(Elektrika nasih srca)

I bez zica i bez kabla.

Nikola Tesla je posetio Beograd 1892.godine.

Bio je to veliki dogadjaj i srpski narod se pripremao da na sto svecaniji nacin doceka slavnog naucnika,i ukaze mu duznu paznju i pocast.U okviru tih aktivnosti,a inspirisan delom velikog naucnika,Jovan Jovanovic Zmaj je u cast Nikole Tesle napisao ovu pesmu i licno je procitao na doceku slavnog naucnika.O tome su sve novine donele izvestaj,posebno isticuci koliko je Nikola Tesla bio dirnut stihovima i dostojanstvenom figurom sedog,velikog pesnika,da je u znak zahvalnosti prisao Jovanu Jovanovicu Zmaju i poljubio mu ruku.

Zbog stavova o Srpskoj Crnoj Gori Knez NIkola je odlikovao Teslu .

Tesla je svakako bio VELIKI SRBIN i po svojim djelima i po mjerilima HAškog suda SNN i EU , da je živio 1990 zbog stavaova o Srbima vjerovatno bi pravio društvo Šešelju ,a posle 2006 bio bi mu zabranjen ulazak u Crnu Goru .

Da nije pobjegao u Ameriku , zbog VELIKOSRPSKIH ideja 1912 - 1918 bi završio u ZAtvorima austrougarske , kao i Aleksa ŠAntić , Ivo Andrić , Petar KOčić itd .

Ustaše bi ga vjerovatno Ubile u JAsenovcu , a Tito bacio na Goli otok .

Tuđman Protjerao iz Hrvatske , a visoki predstavnici u BIH zabranili političko djelovanje .

Dosmanlije bi ga proglasile ostatkom 90-tih i optužile za usporavanje Evropskog puta Srbije i pozvali da se suoči sa prošlošću , a NJegovi patriotski stavovi bi bili zabranjeni u Duhu dunavske inicijatiave . Zmajeva djela bi bila spaljena , a ČAnkova publikovana .

Da li neko može da postavi ovu pjesmu Zmaja i Teslin prevod na Engleski ???

Znam da danas nije moderno govoriti o Srbovanju Srba iz VOjvodine , a i Teslina VelikoSrpska orijentacija nije moderna ,ali eto mene interesuje ,

Мада је прошло већ пар година од ове молбе :), уколико је ниси до сад пронашао, и у нади да ће теби или коме другом вредети, ипак постављам песму Ј. Ј. Змаја „Лука Филипов“ на српском, јер сам је пре пар дана, после дуже потраге пронашла у једној дигиталној библиотеци. Чини ми се да је у питању Универзитетска библиотека у БГ. Нажалост нисам сачувала линк, али постављам прекуцану песму:

Jован Јовановић Змај
Лука Филипов

Ево опет једно име
Да се, Србе, дичиш њиме.
Нек му лети дична хвала
Од гусала до гусала,
Од срдаца до срдаца,
А Мухамед нек се жаца
Од срамоте своје нове,
Од потере соколове:
– Тај се соко, браћо, зове
Лука Филипов.

Док је мачем био, секо`
Чувен беше на далеко,
Ка`и сваки врли борац
Ка`и сваки Црногорац.
Ал`он своју славу шаље
Од далека па још даље:
Што да Турке мачем бије?
Што погану крв да лије?
Кад умије и друкчије
Лука Филипов.

Од руке му ј` доста пало,
Ал`то њему беше мало.
Већ не мари таке жртве,
Већ не воли Турке мртве;
Гадне су му мртве главе
Које брзо забораве
Шта је Србин своме роду,
И шта чини за слободу.
– Неће више да их коси,
Тим се више не поноси,
Хоће живе да их носи
Лука Филипов.

Кад се лани бише наши,
Скочи Лука Осман-паши,
Загрли га као брата;
Паде паша са свог хата.
Побеснише турски мачи,
А Лука се раскорачи,
Па однесе свога лова
Испред гњезда душманова,
И дотера пашу жива,
Да свог кнеза њим дарива:
„Ево, кнеже, Осман-паше,
Турци ми га жива даше.
Ал`да није самцу туга
Довешћу му скоро друга,
Исто тако жива, здрава,
Босонога, гологлава!
Тако кнезу обећава
Лука Филипов.

Још се бије бојак свети,
У коме ће ил`умрети,
Или` победит` Србин змију –
Пипери се с Турци` бију.
Низ Гаревић Турци беже,
А наш Лука, наш витеже,
Сустиже их скоком први; –
Није Лука жељан крви,
Он умије и друкчије,
Па из јата турадије
Шчепа Туре руком мушком,
Предаде се Турчин с пушком:
„Аман, аман, Карадаже!“
„Аман ти је, српски враже!
Али натраг! Што си стао,
Кнезу сам те обећао!“
Тим га реч`ма убрзао
Лука Филипов.

Иде Туре без вољице,
За њим Лука назорице;
Ал` од остраг – враг не спава,
Турске пушке удешава, –
Једно врашко зрно стига`,
Згоди Луку, обрани га.
Заљуља се, мал`не паде,
Даље крочит`не могаде.
Ето робу добре среће,
Закуха се да утече;
Ал` загрози Лука руком
И у руци шестопуком:
Мораде му Туре клећи,
Дигнут` Луку своји`плећи`,
Па га парип носит` свога
Душманина рањенога,
Што га шипка десном руком
И у руци шестопуком.
Пева Лука из свег гласа:
„Јахам коња без кајаса!
Благо мени ова дана,
Ћерам дара обећана;
Јахам кнезу роба мога,
Роб ме носи рањенога.“
Па откаса тамо тамо горе
Кнез-Николи пред шаторе
С раном љутом и крвавом,
На Турчину живом, здравом,
Босоногом, гологлавом
Лука Филипов.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.