Teorijski pitanje - vlasništvo pravoslavnih hramova

Nije.

Sveštenstvo je sveštenstvo, monaštvo je monaštvo a vernici su vernici.

Zajedno su crkva i to saborna odnosno kako se to na grčkom kaže katolikos.

Sabornost znači da se saberu predstavnici sveštenstva ,monaštva i vernika i donose odluke.

Trebalo bi da se obavestiš o osnovama pre nego što počneš da dJabe trošiš mastilo i papir
Nisam znao da im je u medjuvremnu zabranjeno da krstavaju i venacjavaju.
Nema više krštenja u manastirima. Krštenja se po svemu sudeći više neće obavljati u manastirima, a svi oni koji budu želeli da krste svoju decu najverovatnije će moći to da učine jedino u crkvama u njihovim mesnin zajednicama ili onima koje su im najbliže.
Pogledaj ovo:
Pored celibata, monaški red ima i veća prava u okviru crkvene hijerarhije. Patrijarsi i vladike, po pravilu, ne biraju se iz svešteničkih redova.
 
Nisam znao da im je u medjuvremnu zabranjeno da krstavaju i venacjavaju.
Nema više krštenja u manastirima. Krštenja se po svemu sudeći više neće obavljati u manastirima, a svi oni koji budu želeli da krste svoju decu najverovatnije će moći to da učine jedino u crkvama u njihovim mesnin zajednicama ili onima koje su im najbliže.
Pogledaj ovo:
Pored celibata, monaški red ima i veća prava u okviru crkvene hijerarhije. Patrijarsi i vladike, po pravilu, ne biraju se iz svešteničkih redova.
Prvi deo je netačan.
Drugi deo.
Šta te tu zbunjuje?
Nisi nikad čuo da se neki vernik ili sveštenik zamonaši?
 
Nisam znao da im je u medjuvremnu zabranjeno da krstavaju i venacjavaju.
Nema više krštenja u manastirima. Krštenja se po svemu sudeći više neće obavljati u manastirima, a svi oni koji budu želeli da krste svoju decu najverovatnije će moći to da učine jedino u crkvama u njihovim mesnin zajednicama ili onima koje su im najbliže.
Pogledaj ovo:
Pored celibata, monaški red ima i veća prava u okviru crkvene hijerarhije. Patrijarsi i vladike, po pravilu, ne biraju se iz svešteničkih redova.
prvo dete sam krstio u manastiru , dolazio pop koji krsti po dogovoru

ljutio se pop cijoj parohiji pripada moja kuca

posle sam drugo kod njega

20 evra prema 100

sto se tice teme vecina pripada spc
 
Nije crkva iznad zakona nego ti ne poznaješ zakon.Zakon je ono što je usvojila skupština a ne ono što bi ti želeo da je zakon.
U Crnoj Gori država pokušava da otme imovinu od crkve suprotno svom ustavu i suprotno medjunarodnim konvencijama.
Nezadovoljni vernik ili vernici uvek mogu da prestanu da bude vernici odnosne crkve ili verske zajednice.To je njihovo pravo.Ne postoji nikakva obaveza ili prinuda u pogledu pripadnosti crkvi.
O tome mi i pričamo....Kada si većina, onda si većina i medju vernicima, i u Skupštini......Niko ne misli da ih veša i tera, nego da im samo oduzme ono što oni trebaju da predstavljaju , a ne predstavljaju.
 
prvo dete sam krstio u manastiru , dolazio pop koji krsti po dogovoru

ljutio se pop cijoj parohiji pripada moja kuca

posle sam drugo kod njega

20 evra prema 100

sto se tice teme vecina pripada spc
Niko i kaže da ne treba da pripadne SPC.....Ali ti koji je predstavljaju moraju da budu slika vere koju propagiraju.
A sada očigledno nisu, i to je ono što treba da se promeni.
Jer SPC je moja, i tvoja isto onoliko koliko je i bilo kom sveštenom licu.
 
O tome mi i pričamo....Kada si većina, onda si većina i medju vernicima, i u Skupštini......Niko ne misli da ih veša i tera, nego da im samo oduzme ono što oni trebaju da predstavljaju , a ne predstavljaju.
To je samo tvoje mišljenje ali čak i da je tačno imovina je neprikosnovena u domaćem i u međunarodnom pravnom poretku pa bi takav zakon bio očigledno neustavan..Države imaju pravo na "oduzimanje" imovine u javnom interesu ali uz odgovarajuću naknadu što znači da i nije reč o oduzimanju nego o promeni oblika imovine jer imovina ima svoj novčani izraz.
SPC ne mora da ima većinu vernika da bi imala svoju imovinu.Postoje i druge crkve i verske zajednice koje okupljaju tek manji broj vernika koje imaju svoju imovinu koja je naravno kao i imovina SPC neprikosnovena.
Imovinu imaju i sportski klubovi za koje navija tek neznatan broj navijača.To ne znači da tim klubovima država sme da oduzme imovinu.
U pogledu toga kako bi crkva trebalo da izgleda,svako može da ima svoje mišljenje.Čak uz neki veoma mali broj potpisa moguće je osnivati nove verske zajednice.
Ovaj poredak je poredak i političkog i svakog drugog pluralizma pa i verskog.Svaki pojedinac sam bira gde će da se svrsta.Nezadovoljan si jednom crkvom,imaš drugu ili hoćeš da budeš ateista,to je sve stvar izbora.
 

Back
Top