Teodorova subota

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
344.550
Srpska pravoslavna crkva i verenici danas obeležavaju Teodorovu subotu. Teodorova ili Todorova subota uvek pada u prvu subotu velikog Vaskršnjeg posta.
Ovaj dan je posvećen Svetom velikomučeniku Teodoru Tironu, koga crkva slavi 1. marta. Na Teodorovu subotu slavi se uspomena na njegovo javljanje episkopu Evdoksiju, prve subote prve nedelje posta.

Za Svetog Teodora veruje se da je zaštitnik stoke, posebno konja, pa se ovaj dan naziva još i Konjski dan – kada se konji ne prežu (u kola), već samo jašu. Trke konja su se na ovaj dan organizovale u Šumadiji. U nekim selima se konji jašu i pokazuju po selima.
Neka predanja kažu da je Sveti Teodor imao moć da upravlja zmijama, pa kada je video da ujedaju ljude, oduzeo im je noge. Na Todoricu, kako se još naziva Todorova subota, veruje se da prvi put izlaze zmije nakon zimskog mirovanja.

Ovog dana u selima istočne Srbije priprema se žito, odnosno, koljivo, kao za svaku slavu. Pravi se i kolač na kome se obavezno nalaze ukrasi u obliku konja ili potkovice. Teodorova subota spada u one praznike koji slave početak letnjeg perioda, pa se tako u selima oko Prokuplja može čuti da je to dan kada Sveti Teodor uzjaše konja i ode da dovede leto.

Žene na Teodorovu subotu ne smeju da peru kosu, u kući se ne sme paliti vatra (jer demoni ne vole dim), a decu treba okupati pre konjskih trka.

Druga priča kaže da je to dan kada rode potkivaju svoje nevidljive konje, pred veliki put, da bi stigle u naše krajeve za Mladence. Većina Srba će se prekrstiti i odustati od mnogih poslova kako bi ispoštovala ovog sveca.

Dan je za pričest hrišćana.

todorova-subota-830x0.jpg

link

u narodnim obicajima piše samo za kosu da zene ne treba da peru kosu na Teodorovu subotu...ruke i telo se podrazumeva da može :lol:
Ruke i telo ..?
A noge ?
...ili su i one deo tela pa se u tom smislu to isto odnosi i na kosu ?

Nego,jel imas neka saznanja zasto se to ne preporucuje,dali je to deo nekog verskog obreda , jel to mozda samo neki lokalni verski obicaj i dali to uopste ima neku vezu sa hriscanstvom ?

Eeeeee to je vec nesto drugo,dakle radi se o Biblijskoh verskoj praksi...
..u redu,ovo nisam znao ali eto,uvek se nesto novo nauci.

...uuups,umalo da zaboravim - jel mlze Biblijskog citata da malo temeljnije proucim ovu materiju ? :kafa:
Naravno, to je deo bibliske realnosti koju ti ne poznaješ jer nisi
lepo protumačio šta tamo piše. Ne može citata, sam ga traži..

I obavesti gospođu da ne pere kosu danas. :kafa:

Naravno, to je deo bibliske realnosti koju ti ne poznaješ jer nisi
lepo protumačio šta tamo piše. Ne može citata, sam ga traži..
Reko sam,nije mi poznata ta materija stoga je zelim prouciti...
..nego,sto mi ne dajes citata,jos uvek ga nisi nasla a verujes da ga tamo mora biti !!??
..jel ti tako reko neko iz komsiluka ?
I obavesti gospođu da ne pere kosu danas. :kafa:
Vec joj rekao i evo je jos uvek mi se smeje...
...i to ne toliko zbog same poruke vec s kim se ja to druzim na forumu ! :D

Reko sam,nije mi poznata ta materija stoga je zelim prouciti...
..nego,sto mi ne dajes citata,jos uvek ga nisi nasla a verujes da ga tamo mora biti !!??
..jel ti tako reko neko iz komsiluka ?

Vec joj rekao i evo je jos uvek mi se smeje...
...i to ne toliko zbog same poruke vec s kim se ja to druzim na forumu ! :D
Što bi tebi neko tražio citate ? Uplati 200e na tekući račun pa ćemo ti ne naći, nego i dopisati ako treba.

Što bi tebi neko tražio citate ?
Odlicno pitanje.
Citate trazim kad neko tvrdi da je njegova verska tvrdnja zasnivana na Bibliji kako bi je mogao zaista potkrepiti argumentima ili mozda dokaao da ta njegova tvrdnja nema nikakve dodirne tacke sa Biblijom !

Uplati 200e na tekući račun pa ćemo ti ne naći, nego i dopisati ako treba.
U redu,placam,posalji mi racun za uplatu.
...samo nemoj nista dopisivati,molim te.

Ruke i telo ..?
A noge ?
...ili su i one deo tela pa se u tom smislu to isto odnosi i na kosu ?

Nego,jel imas neka saznanja zasto se to ne preporucuje,dali je to deo nekog verskog obreda , jel to mozda samo neki lokalni verski obicaj i dali to uopste ima neku vezu sa hriscanstvom ?
Ne budi naporan a ni da pokušavaš da budeš vicljiv, slabo ti to ide
Posebno nemoj na ovoj temi a ni na današnji dan..ispoštuj sveca i narodne obicaje
Hvala na razumevanju

Ne budi naporan a ni da pokušavaš da budeš vicljiv, slabo ti to ide
Posebno nemoj na ovoj temi a ni na današnji dan..ispoštuj sveca i narodne obicaje
Hvala na razumevanju
Nisam primetio da sam naporan,samo sam ti postavio par pitanja koja se direktno odnose na temu.
Inace ja postujem Boga Nebeskoga koji je stvorio nebo,zemlju o sve sto je u njoj a u verskom smislu ne postujem svece.
Ali svakako postujem tvoje pravo da ne zelis odgovarati.

Back