Teodor Tedi Ruzvelt

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
366.286
Theodore_Roosevelt_by_the_Pach_Bros.jpg


Rođen je 27. oktrobra 1858. godine u državi Njujork. Porodica Ruzvelt pripadala je srednjem staležu, uspešno su vodili porodični posao i život im je prolazio u miru i blagostanju. Međutim, mali Teodor je bolovao je od astme, da je morao da se školujei kod kuće.Svoje vreme najradije je provodio okružen životinjama. Njegovo zanimanje za zoologiju je počelo u sedmoj godini. Ključan faktor za transformaciju mršavog dečačića bio je njegov otac. Tedi se počeo baviti fizičkim vežbanjem kako bi popravio svoje oronulo telo. Meseci su prolazili, a Ruzveltova velika posvećenost konačno je dala rezultate. Njegovo telo doživelo je preporod, bolešljivi dečak postao je snažni, gipki momak. Mladi Ruzvelt bio je odličan student. Do kraja svog života nastavio je sa učenjem, svakog dana tražio je nove informacije, a ostalo je poznato da je imao fotografsko pamćenje.

Bavio se veslanjem, boksom, bio je zamenik šerifa, bio je rančer, kauboj, najmlađi predsednik SAD-a, bio je pisac, pustolov, ekolog itd...

Istog dana, Teodor Ruzvelt izgubio je majku i suprugu, obe su preminule 14. februara 1884. godine. Tokom 1898. godine dolazi da rata između SAD i Španije. Dve sile sukobljavaju se na neutralnom terenu – Kubi. Ruzvelt je zajedno sa nekolicinom prijatelja oformirao konjičku četu dobrovoljaca i uputio se na Kubu. Tokom svog angažovanja u ovom sukobu, uspeo je da stekne čin pukovnika. Kad su amerikanci bili brojčano nadjačani, Ruzvelt je izvukao sablju i lično poveo juriš na brdo San Huan. 1901 Godine posle ubistva predsednika Vilijama Mekinlija, Teodor Ruzvelt u 42 godini postaje najmlađi predsednik SAD-a. Njegova politika vodila je ka poboljšanju životnog standarda svih građana, razbijanju monopola velikih kompanija, kao i izgradnji slike SAD kao globalne sile. Bio je protivnik rasizma. Zbog svog učešća i upornosti da se zaustavi rat između Japana i Rusije 1905 godine dobio je nobelovu nagradu za mir 1906 godine. Teodor Ruzvelt gajio je veliku ljubav prema knjigama. Čitao je uvek i svuda. U vozu, kancelariji, na brodu, na leđima slona, u rovu…Nije ih samo čitao on ih je i pisao. Zapisao je svoja iskustva iz ekspedicija u kojima je učestvovao, pričao je o svom životu kauboja, o lovu, životu u prirodi, istoriji, o svemu onome što ga je interesovalo, čak je pisao i poeziju.

Studirao je na Harvardu i Univerzitetu Kolubmija. Po završetku koledža oženio je Elis Hetvej Le (Alice Hatway Lee) sa kojom je dobio ćerku Elis (Alice Lee Roosevelt Longworth). Nakon što mu je prva supruga preminula, Ruzvelt se venčao sa Edit Kermit Karou (Edith Kermit Carow) sa kojom je dobio petoro dece – sinove Teodora III (Theodore Roosevelt III), Kermita (Kermit Roosevelt), Arčibalda (Archibald Bulloch „Archie“ Roosevelt) i Kventina (Quentin Roosevelt), te ćerku Etel (Ethel Carow Roosevelt Derby). Sa porodicom je živeo na Sigamor Hilu, imanju nedaleko od Ojster Beja na Long Ajlandu.

Teodor Ruzvelt je umro 5 januara 1919 godine. Umro je u snu nakon što mu se krvni ugrušak otkačio od vene i dospeo u pluća. Tadašnji potpredsednik SAD-a Tomas Maršal rekao je: "Smrt je morala Ruzvelta uzeti u snu, jer da je bio budan došlo bi do borbe".

Novembra 1902 godine u saveznoj državi Misisipi organizovan je lov na medvede. Kako je tu bilo više lovaca, svi su već ulovili neku životinju. Ispostavilo se da je jedino Ruzvelt ostao bez ulova .Kako bi sprečili da predsednik jedini ostane bez ulova, lovci su uhvatili mladunče crnog medveda i vezali ga za drvo. Međutim, videvši onako bespomoćno mladunče, Ruzvelt je odbio da puca. Nakon ovoga Ruzvelt biva ismejan karikaturom u Vašington postu. Posle se pojavilo još karikatura malog nesrećnog mede dok jedan ruski imigrant nije odlučio da napravi plišanu igračku medveda i stavi je u izlog svoje prodavnice a nazvao ga je Teddy s bear.

Teodor Ruzvelt je 1910. godine postao prvi američki predsednik koji se vozio avionom. Let je trajao 4 min i tom prilikom je umalo ispao iz otvorene konstrukcije aviona dok je mahao prisutnim građanima. (mediji/vikipedija)
 

Back
Top