Tenk M84

nokia8

Obećava
Poruka
51
Predlazem za diskusiju tenk M84. Ponos predratne jugo-vojne tehnologije. Nastao na licenci T-72. Za to vrijeme je bio jedan od najnaprednijih tenkova na svijetu.
 
Mozda je i tako ali uz savremene modifikacije moze da bude solidan tenk za ratovanje. Prije svega trebale bi nova probojna zrna za projektile, novi reaktivni oklop, novu pogonsku jedinicu, te sisteme za kontrolu vatre. A u muzej bi isle starije varjante
 
I jos jedan neverovatan podatak:
Tenk M-84 zvanicno nije uveden kao sredstvo u JNA, VJ i VSCG jer nisu zavrsena sva ispitivanja!
Ovo je verodostojan podatak koji sam dobio od coveka koji je ucestvovao u njegovom razvoju.
 
za svoje vreme dakako jedan od najboljih tenkova. i dalje ce nam sluziti u odbrani od komsiluka ili vec nekog drugog. boljih i novijih tenkova naravno da ima... ali on nije toliko zastareo. onaj M2001 (M2001 je izasao 2002. i to je kao naslednik M84) je jako dobar, ali ispravite me ako se nevaram, m84 obican kosta oko milion valjda $ a ta nadogradnja do M2001 kosta jos 2 miliona(sve ga natrpaju nekim haj tek sranjima) . e sad kolko se to isplati ja neznam... mozda je bolje uzeti 3 obicna M84 AB1 nego 1 M2001. jer tri tenka su tri tenka a jedan je jedan ako razumete sta govorim... nasa vojska nema para da sama od sebe kupi M84 tako da su nam jedine sanse da se to nadje u nasem arsenalu je da ga jugoimport probije na strano trziste, da izvozimo e pa od tih para mozmo sebi praviti
 
jel imate pojma kako su se amerikanci i uopste zapad usrali kad su rusi izbacili T72 ( za one koji neznaju: M84 je poboljsani i izmenjeni t72) ? oni tada a ni neko vreme posle nisu imali nijedan tenk njemu ravan. a znaju da rusi ako im treba mogu zacas da naprave par hiljada toga. tako da su nasi nasli dobar tenk za kopirati
 
Nisam saglasan da je zastareo.Ono sto je uzeto od 72-ke je hodni mehanizam.Ubacen je novi motor, jaci, visegorivi/citaj koristi ono cega najvise imas na zalihama u tom momentu/, modifikovan je top i promenjena kupola.U sustini-novi tenk.Nema tu nista bitnije da se dogradi u osnovi.SUV/sistem upravljanja vatrom/ reaktivni oklop, automatskiu punjac, sistemi osmatranja i elektronika su plug-in varijante.
A sto se tice brojnosti, ograniceni smo dejtonskim dogovorom na odredjeni broj tenkova a i nema dovoljno obucenih posada za taj tenk/koje su u stanju da maksimalno iskoriste njegove kapacitete, a ne samo vozi-pucaj/.
A podatak da jos nije uveden zvanicno-neznam, ali da je u operativnoj upotrebi-znam.
`Vihor` mene zanima...Kad bi ovi izdajnici na vlasti zeleli da im bude stalo do bezbednosti nacije i odobrili pare, onda nebi bilo tako lose.
 
Pjer_Nis:
Ajd objasni malo bolje, bas me zanima. Ja mislim da je razlika velika, osim mozda u kalorijskoj vrednosti.
pa bas naprotiv jako je velika razlika
kerozin je najcistija i najfinija nafta. dizel je u poredjenju sa kerozinom - nista - blato - djubre
posto je kerozin? jel on zapaljiv ovako na sibicu ko benzini?
 
SIGNATURE 350:
pa bas naprotiv jako je velika razlika
kerozin je najcistija i najfinija nafta. dizel je u poredjenju sa kerozinom - nista - blato - djubre
posto je kerozin? jel on zapaljiv ovako na sibicu ko benzini?

pa dobro ako je najcistija i najfinija nafta i skuplja zasto ga amerikanci koriste za grejanje na pecima za kerozin zar im nije jeftinija nafta (ne mislim na nas dizel ili loz ulje).

kerozin se koristi u avionima sa mlaznim pogonom zato sto je najjeftiniji energent

i obicna nafta se veoma tesko pali probaj sa sibicom ili upaljcem neces uspeti kerozin isto tako
dok sam bio u vojsci ,oko mesec dana sam proveo na pogorickom aerodromu pijani strazar je pokusavao da zapali kerozin koji se skupla ispod aviona u neku cantru da bi se ugrejao srecom je naisla patrola i zaustavila ga ali covek nije uspeo da ga zapali

inace najfinija i najcistija nafta se koristi(po prici komsije koji je radio u sibiru) u arktickim krajevim tacka mrznjenja mu je daleko ispod -50c
okom vidjena ne razlikuje se od obicne vode iextra je kvalitna za rad samih motora
 
SIGNATURE 350:
onda ako se nerazlikuje od vode, mora da je gusci i da smrdi do jaja :D
kad je kerozin tako kul zasto se onda nevozaju kola na kerozin??

OKOM se ne razlikuje od vode proziran je procitaj malo bolje

nije gust zato sto je iz njega je izbacen parafin i svi elementi koji se zgusnjavaju na niskim temperaturama

kerozin nije kul ima manju gorivnu vrednost od dizela to odgovara mlaznim motorima da da im elise ne bi nepotrebno gorele
mada to sam davno citao neki ruski mislim suhoj mozda gresim koji je bombarder za ubijanje kopnene sile moze i da radi i na dizel to je st cak moze da sleti cak i na travnatu pistu to znaju malo bolje poznavaoci aviona pa nek se i oni ukljuce da to malo bolje objasne
druga jedna vazna stvar kerozin je gorivo za mlazne avione a dizel za oto motore
avion trosi gorivo u tonama a dizel motor u litrima
shvati relaciju i kazaceti se samo
EKONOMIJA
 
SIGNATURE 350:
pa bas naprotiv jako je velika razlika
kerozin je najcistija i najfinija nafta. dizel je u poredjenju sa kerozinom - nista - blato - djubre
posto je kerozin? jel on zapaljiv ovako na sibicu ko benzini?

Kada se uporedjuju goriva, prvenstveno se misli na kalorijsku vrednost, pa na flash point pa tako dalje. Inace, kerozin je veoma blizu dizelu, nisam siguran ali mislim da je u postupku rafinacije nafte kerozin odmah iza dizela.

Cistoca je sasvim druga prica, ona se postize kasnijom obradom.

Benzin ima daleko visi flash point (tacku paljenja) od dizela i kerozina, tj, teze se pali! Mozda ce ovo nekome da zvuci neverovatno, ali tacno je. Nemam pri ruc podatke, ali flash point kerozina je oko 600C, a benzina oko 1000C.

BTW, gorivo koje se koristi za avione je JP i ima vise kategorija. Jeste slicno kerozinu, ali ima aditiva.
 
krvolok:
'ebote, el vi to pričate o tom tenku ili trgujete BENZINOM, na flašu ?!? :shock:
e bas te gledam ti tako uvek dajes neke prepametne komentare za koje nisam siguran da li treba da budu smesni i to vecito crvenom bojom kao sad sam ja neki tu...
ako nemas sta da kazes na temu M84 nemoj nista ni govoriti
http://naoruzanje.paracin.co.yu/m84.html evo jedan zgodan link o ovome
ima tu i gomila ostalog naoruzanja
 

Back
Top