Temperament

Antihejter

Iskusan
Poruka
5.984
Možda je tema više za pdf psihologija ali ja se ovde osećam komotnije a nije da nema "niđe veze".
Kakav uvod.

Emocionalna inteligencija, o kojoj se tuuuupi je jednostavno temperament.

Čitam malopre, pa ću sad prekucati deo iz knjige.

DANIJEL GOLEMAN "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA"

- ROBOVI STRASTI-
"Jer ti beše čovek što snoseći sve
Ne trpi ništa,
jedan što je primio
I udare i dare sudbine
S' jednakom hvalom...
Daj mi čoveka što nije rob strasti i nosiću ga u dnu srca svog
U srcu srca svoga, kao tebe..."
V. ŠEKSPIR (iz Hamletovog obraćanja Horaciju)

Još od Platonovog vremena za vrlinu je smatrano osećanje da vladate sobom, moć da se suprotstavljate emocionalnim burama čije udare i dare sudbina donosi pre nego da budete rob strasti.
Takva vrlina je u starogrčkom nazivana SOPHROSYNE ili "razboritost i inteligencija u životu; umerenost, ravnoteža i mudrost".
U antičkom Rimu TEMPERANTIA, umetnost i uzdržavanje od emocionalnih ispada.

Cilj je postići ravnotežu a ne potisnute emocije...



-kraj citata-

Kad sam bio mlađi izraz "emocionalna inteligencija" nije se koristio.
Govorili smo da je neko "temperamentan" što nije uvek isto značilo, zavisi u kom kontekstu je reč upotrebljena za opis. Može biti primer "vatrena Španjolka" u skroz pozitivnom smislu a može biti i opis (obično muškog) nezgodnog karaktera.

Poenta je da se meni svidela ova knjiga pa sam se svojski potrudio da kucam.

Šta mislite, da li EI ili EQ može da bude zamenjena sa "temperamentan/na"?
 
Имаш право ај мало да вилософирамо.
Оно што нема везе са темпераментом је управо то примање удара и дара,то се учи и нико се не рађа са способношћу да једнако обузда емоцију.
 
Možda je tema više za pdf psihologija ali ja se ovde osećam komotnije a nije da nema "niđe veze".
Kakav uvod.

Emocionalna inteligencija, o kojoj se tuuuupi je jednostavno temperament.

Čitam malopre, pa ću sad prekucati deo iz knjige.

DANIJEL GOLEMAN "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA"

- ROBOVI STRASTI-
"Jer ti beše čovek što snoseći sve
Ne trpi ništa,
jedan što je primio
I udare i dare sudbine
S' jednakom hvalom...
Daj mi čoveka što nije rob strasti i nosiću ga u dnu srca svog
U srcu srca svoga, kao tebe..."
V. ŠEKSPIR (iz Hamletovog obraćanja Horaciju)

Još od Platonovog vremena za vrlinu je smatrano osećanje da vladate sobom, moć da se suprotstavljate emocionalnim burama čije udare i dare sudbina donosi pre nego da budete rob strasti.
Takva vrlina je u starogrčkom nazivana SOPHROSYNE ili "razboritost i inteligencija u životu; umerenost, ravnoteža i mudrost".
U antičkom Rimu TEMPERANTIA, umetnost i uzdržavanje od emocionalnih ispada.

Cilj je postići ravnotežu a ne potisnute emocije...



-kraj citata-

Kad sam bio mlađi izraz "emocionalna inteligencija" nije se koristio.
Govorili smo da je neko "temperamentan" što nije uvek isto značilo, zavisi u kom kontekstu je reč upotrebljena za opis. Može biti primer "vatrena Španjolka" u skroz pozitivnom smislu a može biti i opis (obično muškog) nezgodnog karaktera.

Poenta je da se meni svidela ova knjiga pa sam se svojski potrudio da kucam.

Šta mislite, da li EI ili EQ može da bude zamenjena sa "temperamentan/na"?
Ne znam

Emocionalna inteligencija mi nekako vise deluje kao sposobnost doživljaja sopstvenih emocija

Ne bežanje od istih već razumevanje i adekvatno ophođenje prema tuđim

A temperament je ona dinamika i energija kojom zračimo i kojom ispoljavamo emocije i sadržaj


Ovo je sve moja teorija
 
Obuzdavam se dok ponovo ne puknem.Srecom ne desava se cesto.
Ипак неки вентил мора да постоји да темперамент изађе :D

Али суштина те емоционалне и социјалне интелигенције је усмеравати,обуздавати емоције , реакције претеране итд а све у циљу бољег социјалног и емотивног живота.
 
Mislim da bi ženama trebali da mere emocionalnu inteligenciju svakog dana
u mesecu, pa na kraju saberu i podele i dobiju srednju vrednost. Pa opet
taj broj ne bi značio ništa.
Nekad sam superinteligentna, a nekada sam toliko neinteligentna da bi neko
mogao da dobije i batine.
Odakle znam da li sam temperamentna. To varira od dana do dana.
 
Emocionalna inteligencija, o kojoj se tuuuupi je jednostavno temperament.

Još od Platonovog vremena za vrlinu je smatrano osećanje da vladate sobom, moć da se suprotstavljate emocionalnim burama čije udare i dare sudbina donosi pre nego da budete rob strasti.
Takva vrlina je u starogrčkom nazivana SOPHROSYNE ili "razboritost i inteligencija u životu; umerenost, ravnoteža i mudrost".
U antičkom Rimu TEMPERANTIA, umetnost i uzdržavanje od emocionalnih ispada.

Cilj je postići ravnotežu a ne potisnute emocije..
.


Kad sam bio mlađi izraz "emocionalna inteligencija" nije se koristio.


Šta mislite, da li EI ili EQ može da bude zamenjena sa "temperamentan/na"?
Da bismo ispravno rasuđivali neophodno je tačno pogledati sve ono što je prisutno ili može biti prisutno u čoveku i sagledati način njegovog unutarnjeg funkcionisanja.
Posmatranje spolja i donošenje zaključaka neće mnogo pomoći da sve smestimo u svom razumevanju onako kako bi trebalo.
Zato, pogledajmo ukratko, koliko je moguće biti kratko.
Mi kao humano biće jesmo složeniji iz više komponenti. Prva, prava i fokalna tačka našeg života smi Mi, duhovno Biće, Duša i kao takvi smo besmrtni i ovde dolazimo više stotina hiljada života da bismo realizovali svoje potencijalne kvalitete po kojima smo slični Kreatoru. Spoljašni oblik nema nikakve veze sa ovom sličnošću.
Kao duhovno Biće, oko sebe imamo nekoliko omota ili tela. Prvi do nas je Podsvesni ili Eterički omot. Inače ga zovemo Podsvesni Um. Oko njega dolazi naredni omot ili telo a to je baš ono što zovemo Um ili Mentalno telo. Oko njega je naredniu omot ili telo i zovemo ga Kauzalno ili Semeno telo. U njemu se nalazi bilioni potencijalnih života koje možemo proživeti. Naravno, niko od nas ne proživi sve već naredni zavisi od prethodnih tako da sve to oblikuje i ekspandira našu svest, nas Duše jer smo Mi, Duša, prava i jedina svest u onom sklopu kojeg zovemo čovek ili humano biće.
Naredni omot je Astralno ili Emocionalno telo i na kraju je Fizičko telo kao vrsta omota.
Pogledajmo šta od ovih tela kod sebe i u sebi sadrži.
Fizičko telo ima čula i nagone - naravno da u početku ne možemo njima gospodariti pa zato svoja čula učimo držati pod svojim nadzorom onako dobro kako kroz mnoge živote ekspandira naša svest.
Astralni svet a sa time i Astralno telo jesu ti koji su zaduženi de nama daju energiju koju nazivamo emocionalnom i ona biva pokretana našim mislima i našim iskustvima, novim ili onim sačuvanim u našoj podsvesti. Ova energija ima svoj raspon i može biti od veoma grubih oscilacija/vibracija kao što je izražavanje besa, ljutnje, straha i još dosta toga. Od tih najgrubljih oscilacija/vibracija ima onih koje su finije i finije do veoma visokih. Budući da danas nije problem da znamo kako se menjaju te oscilacije u tehnici bilo u radio, TV, mobilnoj telefoniji ili u nekoj drugoj primeni shvatamo da ih ima u veoma širokom opsegu.
Najgrublje oscilacije ispoljavamo kod izražavanja najgrubljih naših osećanja koja već pomemnuh. Dolaze preko naše najniže čakre u telu. Kako ispoljavamo finije oscilacije odnosno emocije tako će one biti izražene preko viših čakri. Najfinija osećanja i emocije jesu ono što zovemo humana ljubav i ispoljavamo te emocije preko srčane čakre.
Naravno da tokom mnogih života iskustveno uviđamo da što pre moramo nadrasti one grube emocije jer će nam uništavati život, kako telesno tako i spoljašni život jer verovatno ni naš brak u takvim uslovima neće preživeti, naš posao možemo izgubiti i možemo računati samo na najgrublje i najteže poslove. Svakako ta iskustva nas uče da polako ovladavamo nekontrolisanom ispoljavanju emocija.
Dok naučimo ispoljavati ljubav, najpre prema sebi pa prema bližnjim i kasnije prema sveukupnom živom čovečanstvu i životu u celini mi prođemo strašno mnogo života. Ipak, mnije nerealno umeti i moći ispoljiti tu sveobuhvatnu ljubav.
Porastom ili umećem ispoljavanja ljubavi porasla je i naša svest ali i naša odgovornost za svoje misli, reči i dela.
No, pogledajmo šta je sa našim umom. Mnogi veruju da je uma taj koji jeste svest i nosioc svesti mada um radi poput jednog kompjutera, programski.
U naš um mi od rođenja pa nadalje gradimo Ja-stvo, što je poznato onima koji su proučavali psihologiju ili bi bar trebalo biti poznato. Ja-stvo i Ego u čoveku su na izvestan način jedno te isto, jwer, na ego možemo gledati kao na ono što više nije u okvirima optimalnosti ili neophodno potebnog. Tada kažemo da su naše normalne komponente Ja-stva izašle iz okvira normalnost pa to što je abnormalno nazivamo pasijama uma kojih ima pet grupa inače ih zbirno ima nekoliko desetina. Tih pet grupa su, Pohlepa, pohota, ljutnja, sujeta i privrženost.
Kada sve ovo sagledamo shvatamo da imamo mnogo toga što nas na nešto pokreće a sa druge strane jeste ono što ne znamo a to je da sve što od nas krene neophodno je da bude izraženo u skladu sa Zakonom Ljubavi koji je duhovni Zakon. Sve što nismo izrazili u skladu sa najvišom ljubavi dolazi nama nazad za doradu ili prolaženje kroz ta ista iskustva kojima smo druge izložili i to nas sačeka u narednom životu a mi iz ne-znanja to zovemo sudbina. U smislu da nam je tu težinu dao Kreator ili neko drugo biće.
Zašto?
Zato što nam sujeta ne dozvoljava da prihvatimo odgovornost za ono što smo činili.
Navedimo da su Inteligencija, Ljubav, Samilost, Odgovornost, Mudrost, davanje slobode... kvaliteti Duha ili Svetog Duha a to znači da polako postaju naši, nas Duše, kako naša svest ekspandira jer smo Mi, Duša, načinjeni od iste suštine kao i sam Duh Sveti.
Sada, bar mislim da će biti lakše sagledivo da Emocionalna inteligencija ne postoji. Jednostavno nje kao takve nema. Zašto je intelektualcima izgledalo da postoji je razlog što nisu sagledavali i proučavali čoveka iznutra već su naglabali ili zaljučivali posmatrajući ga spolja.
Da, izgleda kao da neko ima nekakvu inteligenciju i da je koristi kako bi svoje emocije ostavio po strani d ih uopšte i ne pokrene. Tu i jeste umeće življkenja jer jednom kada ih pokrenemo onda će ona spolja načiniti povredu nad nekim ili ako ih ne ispoljimo one će nama doneti povredu našeg zdravlja u onoj tački našeg tela gde smo najslabiji.
Pomenui si strasti pa se da videti da su to naše normalne funkcije uma kojima smo dali da izrastu u abnormalnost i više ih ne znamo niti umemo obuzdati.
Svakako, prođemo svi mnogo patnji i bola tokom mnogih životazbog neumeća da sve ovde što sam naveo od fizičkog tela pa do Mentalnog ne naučim ovladati i dozvoliti da se u nbas useli ljubav, i da iz ljubavi funkcionišemo. Ta ljubav ne znači nešto nemoguće i nedostižno već je nešto što nas nauči da drugima damo pravo i slobodu da žive svoj život na svoj način. Sve dok to ne naučimo u nbama samima će uvek besneti rat. Slično će biti u našim porodicama, u našim manjim i većim društvenim zajednicama ali i u celom svetu.
U sebi možemo ovladati i doneti mir i ostale kvalitete Duha alu ovom svetu to nije moguće jer je ovaj svet, ovaj univerzum i svaka kao i ova naša planet upravo ratni univerzum odnosno ratna planeta gde iskustveno učimo život i iskustveno uzdižemo svoje pozitivne iuli Božanske kvalitete. Kako ko u tome uspe tako pšrekida dalje dolaziti u ove niže svetove već se vine u svetove čiste svesti i ljubavi tamo gde su inteligencija, mir, mudrosti ostale najviše vrline.
Ovo takođe kaže da je EQ ništa drugo do li intelektualistička tvorevima a ne inteligencija koja je čoveku od nauke/intelekta niti poznata niti dostupna.
Jedan od inteligentni i visoko svesnih bića rekao je: "Ako voliš mir u svetu u kojem živiš onda taj svet oko sebe ostavi na miru."
koliko ova rečenica nosi istinu je na svakom pojedincu na sagledava.
Evo moj pozdrav posle ovako dugog posta.
 
Ипак неки вентил мора да постоји да темперамент изађе :D

Али суштина те емоционалне и социјалне интелигенције је усмеравати,обуздавати емоције , реакције претеране итд а све у циљу бољег социјалног и емотивног живота.
Negativne stvari treba izbaciti iz sebe sto pre.Mnogo je zdravuje,nego drzati ih u sebi.
 
Meni temperament kao pojam nema veze sa Ei...
Temperament je ono nesto sto odredjuje neciji karakter. Znaci, neko je cesto besan, nervozan, neko agresivan, pali se kao hepo kockica,
tesko se kontrolise..
Emo inteligentan je onaj koji zna sta je samokontrola..
 
Meni temperament kao pojam nema veze sa Ei...
Temperament je ono nesto sto odredjuje neciji karakter. Znaci, neko je cesto besan, nervozan, neko agresivan, pali se kao hepo kockica,
tesko se kontrolise..
Emo inteligentan je onaj koji zna sta je samokontrola..
Aj ponovo.. :lol: Možeš ti to bolje da složiš..
Jel zna šta je samokontrola ili ne zna?
 
Ne mislim da su temperament i emocionalna inteligencija bas usko medjusobno povezani, iako definitivno da postoji neka paralela izmedju ta 2 parametra.

Temperament je generalno nivo intenziteta trenutnog reagovanja na odredjenu emotivnu stimulaciju, dok je emocionalna inteligencija sposobnost razumevanja i samokontrola istih.

Veoma je bitno da li odredjena osoba ispoljava taj svoj temperament na autodestruktivan nacin ili opet ima sposobnost filtriranja odredjenog emotivnog odgovora do nivoa koji ne bi bio fatalan ili stetan po nju.
 
Poslednja izmena:
Ne mislim da su temperament i emocionalna inteligencija bas usko medjusobno povezani, iako definitivno da postoji neka paralela izmedju ta 2 parametra.

Temperament je generalno nivo intenziteta trenutnog reagovanja na odredjenu emotivnu stimulaciju, dok je emocionalna inteligencija sposobnost razumevanja i samokontrola istih.
Nivo, da. Dodao bih i učestalost.
Veoma je bitno da li odredjena osoba ispoljava taj svoj temperament na autodestruktivan nacin ili opet ima sposobnost filtriranja odredjenog emotivnog odgovora do nivoa koji ne bi bio fatalan ili stetan po nju.
 

Back
Top