Tema za skeptike - da li je moguće opaziti druge svetove

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma daj. Lepo snimiš kamerom i pustiš usporeni snimak. Onda oko-duša to gledaju u slow motion-u i nema boga da se išta propusti, oko-duša-um mora prihvatiti ono što ne želi, kao, da prihvati.

Radili su eksperiment u jednom američkom bioskopu (negde pročitao) gde su na svakih ne znam koliko frejmova filma stavljali natpis "Jedite kokice" ili sl. Oko usled brzine nije moglo registrovati sub poruku, ali podsvest jeste. Prodaja kokica u pauzama je skočila za enorman broj procenta.

Sad, da ima nekakvih uasa što oko odbija da vidi a um ipak mora da "svari", podsvesno, mi bi se i ponašali u skladu sa tim. Neko bi podilkanio (mada, kad bolje sagledam, ima ih ovde koji su podilkanili) a neko bi se ponašao u skladu sa užasima koji su pred nama svaki dan a koje ne vidimo.

Ali od toga ništa... jer, kad snimite par min okolinu sa vašeg telefona, prebacite u komp, pustite usporeno, nećete videti ništa drugo nego ono što ste i snimili...

Šta ćemo sa PIP kamerom?

 
I ne samo PIP, već običnim digitalnim foto aparatom koji vrlo često "uhvati" nešto čega nema, odn. nešto što ljudsko oko nije registrovalo ... ali tu se dobijaju odgovori tipa "neispravan objektiv" ili neki drugi banalni "očiti" razlog.
Lakše je biti skeptik, odbaciti ono u šta drugi veruju i etiketirati to kao glupost . Lakše, da ne pominjem osećaj nadmoći koji svako oseti kada kaže nešto tipa "verujete u bajke i budalaštine" ... to je kao da si haj sve vreme :lol:
 
Povodom toga, moraću da postavim sliku mog mačka Forda i jednog entiteta pored njega :lol: kad mi malo ojača net signal... oni iz društvene grupe VITRIOL već znaju o čemu se radi, već sam je postavljala tamo :lol: .
Dakle, svašta se može i kamerom/aparatom i sl uhvatiti, ali htedo reći, još više se može snimiti ljudskim okom (kad je "vlasnik" tog oka senzibilan).
 
Povodom toga, moraću da postavim sliku mog mačka Forda i jednog entiteta pored njega :lol: kad mi malo ojača net signal... oni iz društvene grupe VITRIOL već znaju o čemu se radi, već sam je postavljala tamo :lol: .
Dakle, svašta se može i kamerom/aparatom i sl uhvatiti, ali htedo reći, još više se može snimiti ljudskim okom (kad je "vlasnik" tog oka senzibilan).

f_kvhxip4yae8m_8d2bffe.png
 
E hvala Adeptus, uštedeo si mi trud :zag:
Upoznajte gospodina Froda :heart: .
Inače, to veče zaista jese bila čudna atmosfera..da ne ulazim sad u detalje.

Jedva čekam da pročitam kako je to čestica prašine :) Mada, logično, čestice prašine su uvek u "čoporu" :lol: ... Naravno, u paranormalnim krugovima, to se zove sfera, iliti orb.
A divni Frodo dobija ljubac od mene :cmok2:
 
..Ili će biti reči da je greška oko digitalca :). Inače, da napomenem, posle sam koristila aktivno isti aparat sve do dana današnjeg, i nisu se pojavljivale "greške" na snimcima.

Ja koristim digitalac godinama, nikada (na žalost) nisam fotografisala išta slično. Čak sam ga koristila u mraku, ne bih li uhvatila nešto - bez uspeha. Čini se da je prostor oko mene čist, iako pokušavam da ga uprljam :lol: ... No, volela bih čujem objašnjenje šta bi to, prikazano na fotki sa Frodom, moglo biti.
 
Pogledajte prilog 176423

A ova moja? Obratiti pažnju na levu nogavicu i desnu stranu pantalona, ali malo višlje. Isto digitalac, isto se često koristi. I do sada nisam videla ovako nešto, doduše, nisam ni obraćala pažnju, ali uočljivo je,nema potrebe da se čovek napreže ne znam koliko.
Entiteti? Nešto izazvano osvetljenjem? Na štoku vrata, iznad moje glave, vide se senke. Verujem da je samo do osvetljenja, konkretno na mojoj slici. A krugovi su isti kao na slici sa Valerijinim mačkom ( lep mačak, samo da dodam :D ). Ajd' sad, šta je u pitanju? :think:
 
Mozda vas malo razocaram, ali nekako mi ove sfere lice na odbljesak sijalica. Previse su pravilne nekako. Mada nisam strucnjak.

A i Frodo ne gleda prema entitetu, vec u vis.

Hocu da kazem, ja bih vise ocekivao od entiteta da budu nepravilnog oblika, a ovi su bas pravilnog, i to kruznog, sto mnogo asocira na efekte svetlosti koja se nekako reflektovala na objektivu. Recimo, senka na slici sa Frodom pokazuje da je sijalica levo od aparata, a i sfera je na toj strani slike. Tako da je mozda svetlost dosla od sijalice direktno do objektiva i nekako se prelomila ka unutra, ka detektoru i ostavila taj trag na fotografiji.

E sad sta je ono iznad Atakualpe, ne bih imao ni ideju. Ali one dve sfere na pantalonama mi lice na isto sto i kod Froda - refleksiju, i to sijalice su gore, a refleksija na dole, i rekao bih da imas dve sijalice posto su dve sfere.
 
Mozda vas malo razocaram, ali nekako mi ove sfere lice na odbljesak sijalica. Previse su pravilne nekako. Mada nisam strucnjak.

A i Frodo ne gleda prema entitetu, vec u vis.

Hocu da kazem, ja bih vise ocekivao od entiteta da budu nepravilnog oblika, a ovi su bas pravilnog, i to kruznog, sto mnogo asocira na efekte svetlosti koja se nekako reflektovala na objektivu. Recimo, senka na slici sa Frodom pokazuje da je sijalica levo od aparata, a i sfera je na toj strani slike. Tako da je mozda svetlost dosla od sijalice direktno do objektiva i nekako se prelomila ka unutra, ka detektoru i ostavila taj trag na fotografiji.

E sad sta je ono iznad Atakualpe, ne bih imao ni ideju. Ali one dve sfere na pantalonama mi lice na isto sto i kod Froda - refleksiju, i to sijalice su gore, a refleksija na dole, i rekao bih da imas dve sijalice posto su dve sfere.

Nema razloga da se iko razočara. Tvoje mišljenje je za respekt i sa istim, ne slažem se s'tobom :lol:
Malo je nelogično da su refleksije od sijalice, ali čuj ... možda grešim, a možda i oboje grešimo :)
To je upravo poenta kada se priča o percepciji drugih svetova, nema dokaza da postoje, a što se nauke tiče, zdušno se trudi, ali sve je to vrlo klimavo i verujem da bi i najveći skeptik, kada bi zastao trenutak, postavio prst na čelo i dobro razmislio, shvatio da svako objašnjenje ima falinku.
Sve može da se dovede u pitanje, ama baš sve ... ipak, razna mišljenja su bitna i u jednom se krije prava istina. Vrlo komplikovano, baš kako volim :lol:
 
Citat sa teme o duhovima:

I ja već dugo tvrdim da postoje, ali mi se svi smeju. Počev od mog muža, pa na dalje. Nemam nameru nikoga da ubedjujem u bilo šta, nemam nameru ni da ih prizivam, nikako i nipošto. Ko je kome "uzurpirao teritoriju" ne znam, ali za sada živimo u prihvatljivoj zajednici. I niko ništa čudno ne primećuje, svi žmure, svi glave u pesak zabijaju, kao nojevi, iako je očigledno i "oči kopa" koliko vapi da se primeti.
Ja kažem duh, a ko zna šta je to u stvari. :) Više i ne obraćam pažnju i to je ključno - što manje pažnje obraćaš, to manje pažnje traži.

Svesna sam apsolutno kako ovo zvuči, ali baš me lepo i briga. Ja znam šta vidjam, ja znam šta se dogadja, ko mi veruje, a ko ne - boli me nokat na maliću :D Neki put mužu ispirčam sve, i suočim ga - kako se to desilo, kako se ovo desilo....? Kaže - ne znam. Jesi li bio tu - jesi. Jesi li ti polomio - nisi. jesi li video da je polomljeno - jesi. Kako? Ne znam... :roll: Ali ne priznaje, neće da prizna postojanje "nečega", neće i šlus. Možda je i bolje... :)
Nije ni čudo što te ne shvataju. I dobro je što se ne nerviraš oko toga. Ne može svako da shvati sve, i tačka.

"Kao što slepom čoveku ne možemo objasniti lepotu duge i sjaj sunca pri zalasku, isto tako se nemističaru (skeptiku) ne može opisati mistična vizija." Predrag Petković

U ovom kontekstu, ovo nije mistična vizija, već percepiranje stvari koje su inače van dometa uobičajenih mogućnosti čoveka. Suptilne entitete može samo da vidi utrenirano oko, ili ono koje je urođeno senzibilno.
Dakle, suština - mislim da nema svrhe raspravljati se povodom ovoga.
 
Poslednja izmena:
Koja kontradiktorna izjava. U spisima (boga pitaj čijim) se navodi da duhovi pohode određene karaktere, da li iz osvete ili bogapitajšta.

Znači, ti određeni svi redom imaju "percepciju" onostranog?
Ne mislim tako, jer su svi ti "autentični zapisi" puni gluposti i kontradiktornosti.

Kada se "mističari" dogovore sami sa sobom, možda to i shvatim ozbiljno... ovako, ostaje samo literatura za dokone minute na wc šolji...
 
Nema "dogovora" među misticima. Prosto, mnogi imaju i različit opseg percepcije, i različite mogućnosti da je ispolje (zavisi od okruženja u kakvom žive).
Tek kada ljudi budu mogli slobodno da izraze svoje viđenje, a da ne budu napadnuti (makar samo i verbalno), onda će moći da se govori o nekoj mogućnosti sistematizovanja tih suptilnih saznanja.
 
Poslednja izmena:
Nije ni čudo što te ne shvataju. I dobro je što se ne nerviraš oko toga. Ne može svako da shvati sve, i tačka.

"Kao što slepom čoveku ne možemo objasniti lepotu duge i sjaj sunca pri zalasku, isto tako se nemističaru (skeptiku) ne može opisati mistična vizija." Predrag Petković

U ovom kontekstu, ovo nije mistična vizija, već percepiranje stvari koje su inače van dometa uobičajenih mogućnosti čoveka. Suptilne entitete može samo da vidi utrenirano oko, ili ono koje je urođeno senzibilno.
Dakle, suština - mislim da nema svrhe raspravljati se povodom ovoga.

Naravno da rasprava nema svrhe. Više i ne spominjem ništa, samo mužu tu i tamo, ali... previše je krut, previše sebi brani da poveruje u bilo šta što nije materijalno, opipljivo i dokazivo. Da, to je pravi izraz, brani sebi, jer to se kosi sa svim što zna, sa svim što su ga učili, sa svim što je do sada živeo. I ja ga, naravno, ne krivim, ni njega ni bilo koga. Vidim ja, neki put i njega "svrbi", nije mu jasno, razgovarao bi o tome, a neda mu se.
Ma, neka. Ništa se ja niti ljutim, niti nerviram.
I samo da ponovim, za neke slične meni, tj. za neke koji su u situaciji sličnoj mojoj - što mu manje pažnje pridajete i entitet će biti mirniji. Što sam videla - nisam videla, što sam čula - nisam čula, što nadjem polomljeno - bacim, bez frke, histerije i sto puta ponovljenog pitanja ko je to uradio i - sve je manje toga. Nije u centru pažnje i smiruje se ;)
 
Upravo takav nadmen stav, inatsko napadački, vas "mistike" i dovodi u nemilost i neugled u svetu, ne samo ovde.

Dićite se svojim "senzibilitetom" a ljude bez istoga omalovažavate.
Živimo u egzaktnom svetu, gde je sve jasno i merljivo.

Dokazi su ono u šta čovek veruje, a ne Baba Vangine prevare.
Ja sam skeptik dok me dokazi, egzaktni, ne uvere u suprotno.

Dosada, jalov trud. I Tarot koji mi je čitan je ispao skroz kontra.

Ekstrasensi su dosada iznosili dokaze, ali svaki je bio oboren kao gola prevara.

Dakle, da verujem vama, par nadmenima i inatnima sa povređenom sujetom ili da verujem nauci koja me hrani, vozi, pravi mi lekove i daje mi krov nad glavom i ćini me bezbednim?

Odgovor se sam natura.

Dokaz na sunce, ali pravi, ne propali kao sa tarot čitanjem!

Nema? Dobro, idemo dalje...
 
Upravo takav nadmen stav, inatsko napadački, vas "mistike" i dovodi u nemilost i neugled u svetu, ne samo ovde.

Dićite se svojim "senzibilitetom" a ljude bez istoga omalovažavate.
Živimo u egzaktnom svetu, gde je sve jasno i merljivo.

Dokazi su ono u šta čovek veruje, a ne Baba Vangine prevare.
Ja sam skeptik dok me dokazi, egzaktni, ne uvere u suprotno.

Dosada, jalov trud. I Tarot koji mi je čitan je ispao skroz kontra.

Ekstrasensi su dosada iznosili dokaze, ali svaki je bio oboren kao gola prevara.

Dakle, da verujem vama, par nadmenima i inatnima sa povređenom sujetom ili da verujem nauci koja me hrani, vozi, pravi mi lekove i daje mi krov nad glavom i ćini me bezbednim?

Odgovor se sam natura.

Dokaz na sunce, ali pravi, ne propali kao sa tarot čitanjem!

Nema? Dobro, idemo dalje...

Ima, ali se ne može izneti na forumu, bar ne u mom slučaju.
Evo, ja te pozivam da provedeš neko vreme kod nas, u mojoj kući. mesec dana, minimum. Pa kad uveče popiješ vodu i ostaviš čašu u kuhinji i legneš da spavaš, a ujutru zatekneš tu istu čašu naprslu, bićeš zbunjen da zbunjeniji biti ne možeš. Pri tome, ulazna vrata zaključana, dete u krevecu iz kog ne izlazi sama, ja spavam u krevetu pored njenog, a muž nije kod kuće, već u trećoj smeni celu noć. Da, i nema ključ, već me zove na mobilni da ustanem i otključam mu vrata. I ja mu otvorim, dok dete još spokojno spava u svom krevecu, i produžim u kuhinju da se napijem vode ( pijem kao vodeno crevo, ako ne popijem 3l dnevno, ne popijem ni manje ) i zateknem čašu naprslu, od oboda do dna :eek:
Znam da je strašno teško poverovati. I meni je bilo, ma ja sam odbijala svaki razgovor o tome ranije i smejala se na sam spomen toga i ismevala... dok se nisam uverila. :)

Ovo je samo jedan od primera. Ima ih još. Ima i onih u koje tek ne bi poverovao. to što vidim ili čujem ili osetim - e to je ono što se dokazati ne može. Može se verovati ili ne. Može se optuživati čovek da laže, da nije psihički i mentalno sav svoj, da radi to iz ko zna kojih razloga... što ljudi uglavnom i rade. Ili se jednostavno može verovati. Treće nema. E, tu nema dokaza. A za ove konkretnije manifestacije - već sam te pozvala kod nas. U roku od mesec dana, desiće se nešto garant. I biću opet kriva ja, koja ne pazim i razbijam stvari po kući, a nemam hrabrosti da to priznam... pa čak i onda kada je i sam očevidac svega i kada blene zapanjeno i ne može da veruje šta je video. E, čak ni tada se ne priznaje, nego se traži u čemu je trik, pa se na kraju okrivi "slab zemljotres" ....
 
Poslednja izmena:
Elem, imam i ja to iskustvo, kada mi je otac poginuo, isto sa čašom vode ali ne bih ovde o tome... neobjašnjivo do bola, ali opet, dan danas pretresam to sebi u tintari, i nalazim racionalne razloge, koji i drže i ne drže vodu.

Tek kada budu svi odgovori dati, iscrpljeni, kada budu negirali sami sebe, onda ću biti spreman da verujem. Samo onda, kada ne budem imao racionalnih odgovora, kada ih njihova logika potare.

Pre toga, ne.


Hvala na pozivu, da li to uključuje i menjanje pelena, pranja sudova i širenje veša? Mislim, prošao sam to već dva puta, ne bih više ponovo... :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ahaaaa, ja sam mislila da stvarno a priori odbijaš svaku pomisao na to, pa, čisto onako u priči, da napomenem. I da kažem da dokaz može da se dobije, doduše posredan i neupotrebljiv za dalje, jer ti niko neće verovati kao ni meni. :)
Nisam obratila pažnju da je nadmudrivanje u pitanju. A nisam se ni osetila pogodjenom, već rekoh, ajde da kažem, pa kako bude. Neće poverovati, ali dobro. mene nije sram o tome da pričam, jer ne hajem ni malko šta će ko da kaže. :)
A poziv ne uključuje ništa od pobrojanog. Samo da budeš roštilj-majstor svaki dan ( imamo bure sa rešetkom u dvorištu, nema da brigaš, odlično glumi roštilj :ok: )... i ... ovaaaaaj... kako bih rekla.... hmmmm.... da nabaviš, jel... mislim nije strašno... da nabaviš meso za roštilj... ništa više... :rumenko:
:lol::lol::lol:
 
Upravo takav nadmen stav, inatsko napadački, vas "mistike" i dovodi u nemilost i neugled u svetu, ne samo ovde.

Dićite se svojim "senzibilitetom" a ljude bez istoga omalovažavate.
Živimo u egzaktnom svetu, gde je sve jasno i merljivo.

Dokazi su ono u šta čovek veruje, a ne Baba Vangine prevare.
Ja sam skeptik dok me dokazi, egzaktni, ne uvere u suprotno.

Dosada, jalov trud. I Tarot koji mi je čitan je ispao skroz kontra.

Ekstrasensi su dosada iznosili dokaze, ali svaki je bio oboren kao gola prevara.

Dakle, da verujem vama, par nadmenima i inatnima sa povređenom sujetom ili da verujem nauci koja me hrani, vozi, pravi mi lekove i daje mi krov nad glavom i ćini me bezbednim?

Odgovor se sam natura.

Dokaz na sunce, ali pravi, ne propali kao sa tarot čitanjem!

Nema? Dobro, idemo dalje...

Sad mi nije baš najjasnije o čemu je ovde reč, ali govorila sam o apriori skepticizmu, sa kojim sam se često susretala, i koji često vodi u verbalno nasilje.

Eto, pomenuo si Tarot - ja baš imam kontra iskustvo, oni koji najviše pljuju Tarot, u potaji najviše traže analize. Masu, ali masu takvih ljudi sam imala prilike da sretnem. Tako da mišljenje o divinacijskim sistemima se često ne može uzeti kao prihvatljivo....
E to je - čemu uopšte blaćenje nečega?
Ako nekog ne zanima nešto.. ok.. ne zanima...
Ja ne smatram naučni metod adekvatnim, pa mi ne pada na pamet da idem na pdf Prirodne nauke da opstruiram njihove teme, da bih se posle našla (lično!) pogođenom ako mi neko nešto odgovori u odbranu svojih stavova.

Inače, ne verujem da će se u skorije vreme pojaviti čvrsti dokazi za bilo šta iz oblasti suptilnog, iz prostog razloga što je svetom uvreženo naučno mišljenje. A zna se da se sistem ne sme poljuljati ničim (samim tim, ne verujem da će bilo kakvi dokazi ugledati svetlost dana).
A što se tiče oblasti ezoternog... tu i nema potrebe da se bilo šta dokazuje. To je toliko vezano za ličnu sferu pojedinca, da i ne znam kako bi se moglo bilo šta klasifikovati, prema današnjem sistemu 2 + 2 = 4.

Eto :).
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top