Quantcast

Tema za skeptike - da li je moguće opaziti druge svetove

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245
Evo prilike da saznamo nešto više o drugim svetovima iz ugla skepticizma.
I ne samo o tome, već o svim temama koje su zagolicale zdravo rasuđivanje skeptika.

Na drugim temama se njihovi komentari pretvaraju u spam, ili još gore, brišu se, pa da se ne bi stvarao jaz između različitih struja na forumu, evo kutka u kom mogu da komentarišu ama baš svaku temu.

Naravno, cilj ove teme je prvenstveno da se skeptici osećaju prijatno na ovom pdf-u i da mogu slobodno da iznesu svoje viđenje, mišljenja i stavove u vezi svega što postoji na šarolikoj listi NPiM.

Želimo Vam prijatno druženje :heart:

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245
ovo je izgleda tema za pozdravljanje.:lol:

Pa nije interesantno da ima samo jedna tema za skeptike kad je lepše postaviti svoje mišljenje na temi u kojoj se raspravlja o nečemu.:manikir:
Pa nema rasprava na temama, sem kad naiđu skeptici :mrgreen:
Ako je rasprava bitna, nije problem, kao domaćica, udovoljiću potrebama skeptika, ali samo ako su konstruktivne i na kulturnom i civilizovanom nivou :D

Poslednja izmena:

Valeria

Elita
Poruka
20.162
Zato ćemo malo konkretizovati pitanje :).

Na temi o percepciji drugih stvarnosti se povela paralelna rasprava o tome - da li je uopšte moguće pojmiti druge stvarnosti?
Da li uopšte postoji NEŠTO van ovih naših materijalnih čula..nešto što se ne može izmeriti, opipati?
Ili je ovaj svet, koji možemo opaziti čulima, jedino što postoji?

Ako vidimo duha, da li je to plod naše mašte, ili zaista suptilna tvorevina?

MPMcB

Domaćin
Poruka
3.602
Odlična tema, bravo Skrivena.
Ako sam dobro skapirao, ovde je zamišljeno da tzv skeptici dobiju priliku da se neometano izraze.
Ajde da ne počnemo odmah da se polivamo kao x puta pre, miran dijalog donosi velike stvari, onima koji su ustanju da ga održe
Podela na skeptike i one druge, kao isve te njihove beskrajne rasprave, oduvek mi se činila jednom običnom iluzijom na koju padaju svi koji misle da dovoljno znaju a nisu ustanju da osete ni najmanji deo svoje samovažnosti, obično planinskih razmera.
Svet je jedan, a ko voli rasprave može da ga isparceliše, društva čoveka poslednjih par milenuijuma i ne rade ništa drugo, ali to nije problem tog jednog, to je naš način.
Pitanje je samo za šta.

_Ata_

Iskusan
Poruka
6.344
Evo prilike da saznamo nešto više o drugim svetovima iz ugla skepticizma.
I ne samo o tome, već o svim temama koje su zagolicale zdravo rasuđivanje skeptika.

Na drugim temama se njihovi komentari pretvaraju u spam, ili još gore, brišu se, pa da se ne bi stvarao jaz između različitih struja na forumu, evo kutka u kom mogu da komentarišu ama baš svaku temu.

Naravno, cilj ove teme je prvenstveno da se skeptici osećaju prijatno na ovom pdf-u i da mogu slobodno da iznesu svoje viđenje, mišljenja i stavove u vezi svega što postoji na šarolikoj listi NPiM.

Želimo Vam prijatno druženje :heart:
Skeptik... šta bi to na ovom pdf-u, zapravo, bilo? I, uopšteno gledajući, postoji li čovek koji je 100% skeptik?
Boldovala sam jedan deo uvodnog posta. Mislim da je to suština. Svi u nešto verujemo, a sumnjam da iko veruje u sve.
Ja sam skeptik prema teoriji o vanzemaljcima-reptilima, ama ne verujem u to ni mrvičak. Ali, zapravo verujem da postoje vanzemaljci. I ne odbacujem mogućnost da znaju za naše postojanje, pa ni mogućnost da su stupili sa Zemljanima u kontakt, pa čak ni mogućnost da su nas posećivali i/ili da su još uvek ovde ( naprotiv, to da su nas posećivali mi je čak i moguće, da ne kažem verovatno, jer mnoge stvari upućuju na to. Barem po mom mišljenju ).
Drugo, skeptik sam prema vračanjima, magijama, vudu lutikicama i slično, a opet... zlo postoji, zlo se ispoljava, zlo je oko nas. Nije neverovatno da neko tim zlom i upravlja, ali sam skeptična prema načinu na koji se to upravljanje uobičajeno predstavlja. Bakuta nešto navrača, baci par travki u vodu, veže neke čvorove na nečijim, da prostite, gaćama i uradi šta već uradi, šta ga ja znam, i taj neko je omadjijan. Ma,ne verujem, pa šlus.
Duhovi, na primer... eeee, o tome sam pisala već. Da li su duhovi, da li je nešto drugo, da li postoji naziv za to, svejedno, dva puta sam bila svedok nečeg vrrrlo neobičnog, jedan sam dogadjaj i opisala ovde, baš na temi o duhovima. U tako nešto verujem, ali kako i ne bih kada sam videla svojim očima... nešto, šta god da sam videla.
I tako... skeptici.... ne verujem da postoje apsolutni skeptici, zaboga pa i oni koji se tako čvrsto predstavljaju - umeju da kucnu u drvo, "da zlo ne čuje" ;) Pitanje je zapravo, koliko je neko spreman da razmišlja o tim pojavama, da ih prizna sebi, ne mora drugima.
Moj stav, ne mora se svako složiti, naravno. U svakom slučaju, fina tema, samo napred :ok:

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245
Skeptik... šta bi to na ovom pdf-u, zapravo, bilo? I, uopšteno gledajući, postoji li čovek koji je 100% skeptik?
Boldovala sam jedan deo uvodnog posta. Mislim da je to suština. Svi u nešto verujemo, a sumnjam da iko veruje u sve.
Ja sam skeptik prema teoriji o vanzemaljcima-reptilima, ama ne verujem u to ni mrvičak. Ali, zapravo verujem da postoje vanzemaljci. I ne odbacujem mogućnost da znaju za naše postojanje, pa ni mogućnost da su stupili sa Zemljanima u kontakt, pa čak ni mogućnost da su nas posećivali i/ili da su još uvek ovde ( naprotiv, to da su nas posećivali mi je čak i moguće, da ne kažem verovatno, jer mnoge stvari upućuju na to. Barem po mom mišljenju ).
Drugo, skeptik sam prema vračanjima, magijama, vudu lutikicama i slično, a opet... zlo postoji, zlo se ispoljava, zlo je oko nas. Nije neverovatno da neko tim zlom i upravlja, ali sam skeptična prema načinu na koji se to upravljanje uobičajeno predstavlja. Bakuta nešto navrača, baci par travki u vodu, veže neke čvorove na nečijim, da prostite, gaćama i uradi šta već uradi, šta ga ja znam, i taj neko je omadjijan. Ma,ne verujem, pa šlus.
Duhovi, na primer... eeee, o tome sam pisala već. Da li su duhovi, da li je nešto drugo, da li postoji naziv za to, svejedno, dva puta sam bila svedok nečeg vrrrlo neobičnog, jedan sam dogadjaj i opisala ovde, baš na temi o duhovima. U tako nešto verujem, ali kako i ne bih kada sam videla svojim očima... nešto, šta god da sam videla.
I tako... skeptici.... ne verujem da postoje apsolutni skeptici, zaboga pa i oni koji se tako čvrsto predstavljaju - umeju da kucnu u drvo, "da zlo ne čuje" ;) Pitanje je zapravo, koliko je neko spreman da razmišlja o tim pojavama, da ih prizna sebi, ne mora drugima.
Moj stav, ne mora se svako složiti, naravno. U svakom slučaju, fina tema, samo napred :ok:
U jednu ruku si u pravu, nema skeptika ... na ovoj temi ... za sada :mrgreen:
Na svim ostalim ih je bilo, ali polako, tema je tek juče postavljena, treba joj dati vremena da nadođe ;)

loki74

Ističe se
Poruka
2.380
Ali i u ovom svetu, postoje stvari koje ne možemo opaziti našim čulima- ne možemo ih videti, ili čuti npr. a postoje.
Sledeći tu logiku, ne bi trebalo biti čudno da postoje čitave stvarnosti nedostupne našim čulima, neki drugi svetovi.
Ja sam negde između- niti slepo prihvatam neobično ili neobjašnjivo, niti sam opet skroz za nauku i skepticizam.
Mislim da nešto postoji što ne možemo pojmiti ili videti- ali ako bih išao filozofski, to nije natprirodno.
Sve što postoji deo je prirode, univerzuma. Ako postoji duh, ako neki oblik svesti opstaje i nakon smrti
fizičkog tela, on nije natprirodan- i on je deo beskrajnog univerzuma i postojanja...
Joj, što sam zapetljo...) , hteo sam reći da to što zovemo natprirodno, ako postoji, zapravo i nije
natprirodno. E sad, da li postoji jedan univerzum, ili tzv.multiverzumi, to je jako komplikovano, nisam siguran ni da shvatam te teorije...

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245
Ali i u ovom svetu, postoje stvari koje ne možemo opaziti našim čulima- ne možemo ih videti, ili čuti npr. a postoje.
Sledeći tu logiku, ne bi trebalo biti čudno da postoje čitave stvarnosti nedostupne našim čulima, neki drugi svetovi.
Ja sam negde između- niti slepo prihvatam neobično ili neobjašnjivo, niti sam opet skroz za nauku i skepticizam.
Mislim da nešto postoji što ne možemo pojmiti ili videti- ali ako bih išao filozofski, to nije natprirodno.
Sve što postoji deo je prirode, univerzuma. Ako postoji duh, ako neki oblik svesti opstaje i nakon smrti
fizičkog tela, on nije natprirodan- i on je deo beskrajnog univerzuma i postojanja...
Joj, što sam zapetljo...) , hteo sam reći da to što zovemo natprirodno, ako postoji, zapravo i nije
natprirodno. E sad, da li postoji jedan univerzum, ili tzv.multiverzumi, to je jako komplikovano, nisam siguran ni da shvatam te teorije...
Nisi zakomplikovao, šta više, vrlo si jasno objasnio da paranormalno može i u većini slučajeva ima logično objašnjenje i naučno objašnjenje. To što ne možemo da vidimo nešto, ne znači da to ne postoji.
Svako je bar jednom u životu video ili doživeo nešto što nije mogao da objasni. Ipak, ljudski mozak, takav kakav je, teži ka tome da da objašnjenje i klasifikuje tu pojavu na lestvicu razumnog, iliti na nivo razumevanja određene individue. To je zapravo ono što nas deli na skeptike i one druge :)

Osti

Zainteresovan član
Poruka
468
Odlično, Skrivena! :ok:
Dakle, dobro bi bilo da čujemo sa stanovišta skepticizma...da li je sve ovo o čemu pričamo uopšte moguće?
Videti druge svetove, astralno se projektovati, da li duhovi postoje..itd?
Sa stanovništva skepticizma ljudima je lakše i zanimljivije da veruju u natprirodno nego u priorodno. Astralnu projekciju treba svakako proučavati ;)

adeptus

Iskusan
Poruka
5.093
Bravo Loki... Greška napravljena kod imenovanja pdf-a...

gost 198065

Poznat
Poruka
7.720
Radi se o porodičnoj stvari, pa bih rekla da nemam izbora. Mislim, što se tiče verovanja. :mrgreen:

Međutim, ono što me zanima, a nisam sigurna da ne idem u off; jeste sledeće: da li je u pitanju kolektivna halucinacija, nasledno ludilo ili genetički prirođena vidovitost (:mrgreen:) ukoliko istu pojavu doživljavaju generacije jedne porodice. Bez obzira koliko neverovatno zvuči, ali razradu teme dosad sam videla samo u Anne Rice's Witching Hour - a to me nije naročito zadovoljilo. :D

Hm. Čini se da sam ipak skeptik. Ili udarač glavom o zid. U svakom se slučaju slažem da bi naziv pdf trebalo promeniti u Prirodne pojave i misterije.

Šta bi bilo prirodnije?

coco bill

Poznat
Poruka
8.219
Odlično, Skrivena! :ok:
Dakle, dobro bi bilo da čujemo sa stanovišta skepticizma...da li je sve ovo o čemu pričamo uopšte moguće?
Videti druge svetove, astralno se projektovati, da li duhovi postoje..itd?
Mislim da je pre svega poželjno shvatiti šta je to skepticizam, a verujem da niko ne može dati bolju definiciju skepticizma od one koju je dao Piron (oko 360 - 270 g. pre nove ere) rodonačelnik skepticizma.

Smisao skepticizma sadržan je u stavu uzdržavanja od suđenja. Uzdržavanjem treba da se ukloni sve što se smatra istinitim, sve što bivstvuje i sto se uzima kao određeno (afirmativno). Rezultati čulne i misaone spoznaje problematični su. Uzdržavanje dovodi do nepokolebljivosti, nepomućenosti duše (ataraksija). Svrha uklanjanja svega što se smatra istinitim nije u tome da sve bude pokolebano, da bi čovjek izgubio oslonac. Naprotiv, skeptičari smatraju da se oslonac gubi vezivanjem čovjeka za ono što smatra istinom. To istinito uvijek se pokazuje kao privid. Zato čovjek mora gubiti svaki oslonac u čulnom i misaonom svijetu. Oba su sama po sebi kolebljiva i promjenljiva.

Pironov skepsis to istinito smatra onim što nema vrednosti. Čovek se od njega mora odvezati da bi u vlastitoj samosvesti održao duševnu ravnotežu i spokojstvo. Promenljivost i nemirnost predmeta donosi nemir duše. Skepsis treba da oslobodi svest o toga nemira, da bi se u ataraksiji našla ravnodušna smirenost duše. Životinje poseduju takvu ravnodušnost. Čovek treba da je postigne umnim naporom, tj. skeptičkim stavom prema svakom predubeđenju, konačnoj spoznaji, razumskim tvrdnjama.

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245
Mislim da je pre svega poželjno shvatiti šta je to skepticizam, a verujem da niko ne može dati bolju definiciju skepticizma od one koju je dao Piron (oko 360 - 270 g. pre nove ere) rodonačelnik skepticizma.

Smisao skepticizma sadržan je u stavu uzdržavanja od suđenja. Uzdržavanjem treba da se ukloni sve što se smatra istinitim, sve što bivstvuje i sto se uzima kao određeno (afirmativno). Rezultati čulne i misaone spoznaje problematični su. Uzdržavanje dovodi do nepokolebljivosti, nepomućenosti duše (ataraksija). Svrha uklanjanja svega što se smatra istinitim nije u tome da sve bude pokolebano, da bi čovjek izgubio oslonac. Naprotiv, skeptičari smatraju da se oslonac gubi vezivanjem čovjeka za ono što smatra istinom. To istinito uvijek se pokazuje kao privid. Zato čovjek mora gubiti svaki oslonac u čulnom i misaonom svijetu. Oba su sama po sebi kolebljiva i promjenljiva.

Pironov skepsis to istinito smatra onim što nema vrednosti. Čovek se od njega mora odvezati da bi u vlastitoj samosvesti održao duševnu ravnotežu i spokojstvo. Promenljivost i nemirnost predmeta donosi nemir duše. Skepsis treba da oslobodi svest o toga nemira, da bi se u ataraksiji našla ravnodušna smirenost duše. Životinje poseduju takvu ravnodušnost. Čovek treba da je postigne umnim naporom, tj. skeptičkim stavom prema svakom predubeđenju, konačnoj spoznaji, razumskim tvrdnjama.
Vrlo složena definicija i moram priznati da ima smisla :)
Tvoje objašnjenje je takođe na mestu i naravno, upravo smo svedoci opisanog. Zapravo, ovde se više nailazi na slučajeve fanatizma (blagog :))
Sve u svemu, na ovoj temi nema ni jednih, ni drugih :lol:

Almsivi

Aktivan član
Poruka
1.936
Ovo sto kazem je vise filozofski/teoretski.

Postoje vise svemira. I svaki svemir ima svoje zakone koje su drugacije od zakona u drugim svemirima.

Ovaj fizicki svemir ima svoje zakone, ima svoje ravni (materijalne i astralne), i paralelne svetove, koje su iste ili slicne,
ali sve to je jos uvek u sklopu ovog svemira.

Ali postoje drugi svemiri.

Svemir prirode magije postoji izvan ovog svemira, i u njemu su pravila drugacija. On je sada prakticno prazan jer su se svi stanovnici preselili
u ovaj svemir.

Bajke koje pricamo u ovom svemiru su podsvesna secanja na dogadjaje iz magicnog svemira. Zamci, kraljevi, kraljice, princeze, magovi,
vilenjaci, carobni stapici itd. To je iz magicnog svemira. Takve stvari su tamo u modi i svakodnevne su.

MPMcB

Domaćin
Poruka
3.602

Postoje vise svemira. I svaki svemir ima svoje zakone koje su drugacije od zakona u drugim svemirima. ...................
.............. To je iz magicnog svemira. Takve stvari su tamo u modi i svakodnevne su.
Mihael Ende
Beskrajna priča

Znači li onda to da skeptici ruiniraju te magijske svetove, otimajuči im stanovnike, prisiljavajuči ih da ovde među nama životare kao polusvet?
Laži, šta li?

Amaunet

Aktivan član
Poruka
1.245

Postoje vise svemira. I svaki svemir ima svoje zakone koje su drugacije od zakona u drugim svemirima.

Ovaj fizicki svemir ima svoje zakone, ima svoje ravni (materijalne i astralne), i paralelne svetove, koje su iste ili slicne,
ali sve to je jos uvek u sklopu ovog svemira.

Ali postoje drugi svemiri.

Svemir prirode magije postoji izvan ovog svemira, i u njemu su pravila drugacija. On je sada prakticno prazan jer su se svi stanovnici preselili
u ovaj svemir.

Bajke koje pricamo u ovom svemiru su podsvesna secanja na dogadjaje iz magicnog svemira. Zamci, kraljevi, kraljice, princeze, magovi,
vilenjaci, carobni stapici itd. To je iz magicnog svemira. Takve stvari su tamo u modi i svakodnevne su.
Ja pak smatram da bi svi svemiri koje spominješ trebali da funkcionišu po istom principu, iliti po istim zakonima.
Da li da po tvojom priči zaključim da veruješ u taj svet bajki, odnosno da nisi skeptik?
Takođe sam imala nameru da postavim pitanje koje je MPM postavio tako vešto kao da mi je misli čitao :)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.