tema za podstanare...

U mentalitetu naseg naroda je da ako nisi kupio stan ili sazidao kucu,nisi uspeo u životu.....a u recimo,Evropi,kojoj toliko težimo,ljudi celog zivota rentiraju stan a gazdi oci ne vide....
Penzioneri koje ja poznajem ne bi imali od cega da zive kada bi pored ostalih troskova morali da placaju i kiriju, tako da se ne radi o zivotnom uspehu, vec o konkretnom resenju.
 
To zaista jesu bacene pare i to teskom mukom zaradjene jer su u Srbiji nerealno visoke i rate za stambene kredite i kirija za iznajmljeni stan.

Pa zapravo u Srbiji su jedino kirije i cene stanova ispod svetskog proseka (da ne kažem jeftine) jer ovde niko neće da živi, što je i logično... u kredite nisam upućena. Problem je u tome što su plate i dalje mnogo ispod proseka tako da je odnos nerealan i jedva izvodljiv. Kad čovek izračuna, na primer, troškove prevoza + troškove za grejanje odvojeno, troškove održavanja automobila ako ga ima, struju, telefon, sada obavezni internet i kablovsku... ali pre svega prevoz van gradskog područja (a radi u gradu) u kombinaciji sa satnicom izgubljenom na to isto dolaženje do posla (svaki dan 3 do 4 sata u prevozu), više se isplati stanovati pored radnog mesta i plaćati kiriju nego živeti na periferiji sa svojima, ukoliko lasta, na primer, odluči da poveća cenu markice na 7500 koliko je htela, ide na sat vremena a pride i njima treba gradski ili kako se to valjda zove ITS1 (da zaokružimo na 100 evra mesečno za prevoz). Mislim, nije ovo nikakav kontra odgovor već pokušavam da napravim paralelu između kirije u gradu i cene prevoza gde se može zaključiti da je upravo ovo drugo jezivo nerealno, bahato, nadrkano, preskupo..... gledala sam onaj bus plus i interesantno je primetiti da zona 1 postoji i za druge delove grada u koje idu trocifreni autobusi jednom u 40 minuta. Te mesečne karte koštaju značajno više od onih u centru grada, autobusi su lošiji, neredovniji i gubi se mnogo više vremena u istom. Niđe veze :think:
 
Eeee, zato se ja odselih iz Beograda. Gradski prevoz, hvala, neka hvala. 12 godina sam se cimala s njim, od koga je dosta je. Kirija mi bila za garsonjeru 170 e+dazbine, sad je 100 + dazbine u duplo vecem stanu U Sapcu sam, do Bg-aq mi treba sat kad hocu da odem, a sve ostalo mogu peske u roku od 5-10 minuta. Lepota.
 
Mislim da je kod nas problem sto su plate male i sto ljudi koji izdaju stanove smatraju da vam cine bog zna kakvu uslugu..a to je cist posao u pitanju,i dok god ste zakupac,vi ste "vlasnik "stana...lepo je kad covek ima para pa moze da priusti da kupi stan ili kucu ali ne treba da zivot provede u nekom stiskanju zbog kredita,u nemastini da bi kao imao na kraju zivota stan u svom vlasnistvu ( ovo se odnosi na stanove u Beogradu koji su precenjeni)..a zivot bedno proziveo..zivot je jedan i treba ga ziveti....a to da deci treba ostaviti,hm? ..to je tema za diskusiju....mozda bi sve bilo bolje u ovoj drzavi kada bi ta deca koja stasavaju,se borila malo u zivotu da imaju,da zarade a ne da sve dobijaju na tacni....niko ne garantuje da taj neki stan koji ostane nakon nase smrti i odricanja, dete neće procerdati,prokockati ili sto bi rekli,raskućili....generalno,na ovim proetorima je problem sto su primanja jako mala a kirije nerazumno velike...da nije tako,niko ne bi ni razmisljao ciji je stan...
pa placao kiriju ili kredit,coveku dodje na isto

a sto se tice ostavljanja stana deci,drzava nam je takva da iako dobiju stan na tacni,svejedno ce da grebu i da se cimaju,najverovatnije
i uopste ne vidim zasto je lose naslediti stan...ne razumem... koje to sve na tacni? to je samo stan i nista vise,za ostalo sami neka se bore
a to sta ce deca da rade sa stanom to je njihova stvar...mene ionako nece biti tada pa mi je sasvim svejedno...trudicu se da od njih napravim odgovorne i promisljene ljude(izmkedju ostalog) a sta ce i kako ce dalje,to nije moja stvar,ne mogu ih vuci za ruku ceo zivot
 
Ne bih ja bas rekla da ces da razmazis decu ostavljajuci im krov nad glavom. Po svoj prilici ce i tvoja/nasa deca da se cimaju za posao i sa minimalcem zasto im onda ne bi ostao taj jedan plusic u amanet. Druga stvar, sve je to super i podnosljivo dok si mlad... otkaz, boze moj, kupi stvari i bezi u drugi... a zamisli da pod stare dane moras da se cimas po tudjim stanovima... a pare si dao pa dao... posle krede ostane ti stan ili tvojoj deci a posle kirije mozes da se slikas.
mali off... ebt latisa garsonjera 170! ovde ces za te pare da nadjes dvosoban sa centralnim a cesto i namesten stan
 
Ma, to sam ja u Bg-u placala. Ovde mi super stancic, 2 terase, grejanje, soba i kuhinja, hodnik i kupatilo normalno, gazdarica ne smara, 100 e.Ja zadovoljna. Blizu stanice, bolnice, Rode, apoteke, poste. Ne trazim vise. Mozda bi ga i qpila, al planiram jos 2 god da zivim ovde, ne vidim svrhu.
 
Preporučljivo je kada se uključiš u neku diskusiju na forumu,da pažljivo pročitaš post na koji se nadovezuješ...to se odnosi na sve prethodne koji su komentarisali moje misljenje...i dalje mislim da u nasoj [/B]zemlji trenutno nije dobro podizati kredit jer su uslovi najnepovoljniji na svetu...znaci,bolje biti podstanar da covek ne dolazi u situaciju da se poliva benzinom i preti da ce se zapaliti,jer su dosli da mu plene stan zbog neplacenih rata...lepo je ako mozes da ostavis deci u nasledstvo,ali da se celog zivota grčiš i na uštrb te dece,da bi oni jednog dana imali svoj stan hm?!...znaci sve se odnosi na Beograd,o tome pricam, jer u unutrasnjosti moze za male pare da se kupi kuca ili stan..
 
To se isto odnosi i na tebe, da procitas pazljivo sve postove. U pravu si da su nepovoljni krediti, bukvalno banci na kraju isplatis duplu sumu. Ali ne razumem kako se to ceo zivot grcis za ratu za kredit a ne grcis se za kiriju :dontunderstand: Zar nije bolje da uzmes kredit, cija ce mesecna rata da bude priblizna mesecnoj rati kirije, znaci mozes da je placas kao i do sad. E sad, verovatno za te pare neces moci da kupis neki dzinovski stan ali ce bar da bude tvoj. A koliko je sigurno... nista nije sigurno, ko zna sta sve moze da se desi za tih 25-30 godina, i ne samo u nasoj, nego svakoj zemlji... Pitanje je samo koliko je ko spreman da zagrize i rizikuje. Realno, ne vidim drugi nacin za resavanje stambenog pitanja kod nas, a naravno da ce banke to iskoristiti, ko ne bi?!
A sto se Beograda tice, sto rece lexa i ne isplati se... moj brat je jedno vreme radio na Novom Beogradu a stanovao u babinoj kuci u Bolecu... 4 sata dnevno u prevozu... za pare koje je trosio na prevoz ladno je mogao da placa neku sobu blize poslu. Opet, nije isto kad si sam i kad imas porodicu... kad imas decu, nekako mi je logicnije da se muci jedan umesto da se cima cela porodica.
 
Poslednja izmena:
To se isto odnosi i na tebe, da procitas pazljivo sve postove. U pravu si da su nepovoljni krediti, bukvalno banci na kraju isplatis duplu sumu. Ali ne razumem kako se to ceo zivot grcis za ratu za kredit a ne grcis se za kiriju :dontunderstand: Zar nije bolje da uzmes kredit, cija ce mesecna rata da bude priblizna mesecnoj rati kirije, znaci mozes da je placas kao i do sad. E sad, verovatno za te pare neces moci da kupis neki dzinovski stan ali ce bar da bude tvoj. A koliko je sigurno... nista nije sigurno, ko zna sta sve moze da se desi za tih 25-30 godina, i ne samo u nasoj, nego svakoj zemlji... Pitanje je samo koliko je ko spreman da zagrize i rizikuje. Realno, ne vidim drugi nacin za resavanje stambenog pitanja kod nas, a naravno da ce banke to iskoristiti, ko ne bi?!

Pa to.
Ali tako je svuda, ne samo u Srbiji. Ja sam pljunuo 40.000 EUR u startu, i jos me ceka da pljunem oko 160.000 EUR u slucaju da hocu da bude moje. A hocu.
Sve je bolje od biti podstanar. ;)
 
Ma znas kako, zavisi i od stanodavca... mi smo imali srece da smo nailazili na postene ljude, nisu zakerali, nisu vrsili inspekcije, zagledali zidove i okrnjene plocice... Dok smo stanovali privatno, ziveli smo kao u svome... ono i vodili smo racuna o stanu i sve. Ako postoji podstanarski san, mi smo ga ziveli, veliki stan za skromnu cenu sa podnosljivim gazdama. :lol: Tako da nismo zurili da kupimo svoje, cekali smo da nadjemo nesto sto ce nam odgovarati, da nije skup tj, da mozemo to da placamo, da nije mnogo daleko od posla i skole, i da je dovoljno veliki da komotno zivimo bez da sedimo jedni na drugima. :lol:
 

Pa hvala. :cmok:

Ma znas kako, zavisi i od stanodavca... mi smo imali srece da smo nailazili na postene ljude, nisu zakerali, nisu vrsili inspekcije, zagledali zidove i okrnjene plocice... Dok smo stanovali privatno, ziveli smo kao u svome... ono i vodili smo racuna o stanu i sve. Ako postoji podstanarski san, mi smo ga ziveli, veliki stan za skromnu cenu sa podnosljivim gazdama. :lol: Tako da nismo zurili da kupimo svoje, cekali smo da nadjemo nesto sto ce nam odgovarati, da nije skup tj, da mozemo to da placamo, da nije mnogo daleko od posla i skole, i da je dovoljno veliki da komotno zivimo bez da sedimo jedni na drugima. :lol:

Nismo ni mi zurili. Ali sa dvoje dece nam je najbitnije bilo da nismo u metropoli vise, da nismo u buci i guzvi, da imamo svoje dvoriste/bastu, svoj mir, da klinci imaju svako svoju sobu.
Racunica je prosta ipak...recimo 30 godina placas kiriju za nesto sto nikad nece biti tvoje...to bi nas ovde doslo oko 200.000 EUR (20 godina puta 12 meseci puta 500 i nesto EUR). Ovako cemo na kraju slicnu sumu, ali ce ipak biti nase. Nismo isto imali problema dok smo ziveli kao podstanari, ali ipak nije to to.
 
Ma znas kako, zavisi i od stanodavca... mi smo imali srece da smo nailazili na postene ljude, nisu zakerali, nisu vrsili inspekcije, zagledali zidove i okrnjene plocice... Dok smo stanovali privatno, ziveli smo kao u svome... :
ovo je i nas slucaj,s tim sto sam se ipak uzasno osecala kad dajem kiriju...smatrala sam da on nama treba da plati,jer smo mu lepo pazili stan
 
E pa upravo to... kad sve stavis na papir tako mu dodje... bolje da pazaris nesto za svoje pare, pa nek i banka trlja ruke, nego da bacis sav taj novac... bar ja to tako gledam.

Pa da, u principu je prosto i logicno. ;)

ovo je i nas slucaj,s tim sto sam se ipak uzasno osecala kad dajem kiriju...smatrala sam da on nama treba da plati,jer smo mu lepo pazili stan

Ne mozes ipak tako da gledas. Sutra ces ti izdati mozda stan, za koji si radila i kidala se citav zivot. I usele ti se neki debili i ne placaju kiriju ili uniste ti sve...kako bi ti bilo?
 
ja bih sutra odmah digla kredit da izadjem iz zajednice, ili da matorima sredim plac pa da oni idu...
al ne vredi...aj za ratu i da se stisnemo nekako, al nemam za ucesce
a i da imam, otkud mi :zblesav:

imam jedan kredit koji trenutno otplacujem (kupila sam auto pre dve godine, i jako sam ponosna na to, jer sam ga kupila sama) pa kad otplatim to za 3 godine, onda cemo verovatno uleteti u neki kredit, mozda bude opet onaj konkurs za mlade bracne parove, povoljniji subvencionisani krediti ko zna...a mozda bude i gore...

taman da rodim jos jedno dvoje da mi svekrva pomogne, pa kud koji mili moji :lol: salim se naravno

ne znam, ljudi, sta je pametnije. Al da je tesko, jeste, bilo koja varijanta
 
A da vas pitam nešto, informativno... bila sam ubeđena da ako, na primer, otplatiš pola stana i nemaš za sledeću ratu, mogu da ti oduzmu stan, ali neku sumu novca moraju da vrate (recimo, makar pola od uložene sume do sad). Sad, ne znam da li je to tačno inače i da li je to tačno kod nas?
 
Ma znas kako, zavisi i od stanodavca... mi smo imali srece da smo nailazili na postene ljude, nisu zakerali, nisu vrsili inspekcije, zagledali zidove i okrnjene plocice... Dok smo stanovali privatno, ziveli smo kao u svome... ono i vodili smo racuna o stanu i sve. Ako postoji podstanarski san, mi smo ga ziveli, veliki stan za skromnu cenu sa podnosljivim gazdama. :lol: Tako da nismo zurili da kupimo svoje, cekali smo da nadjemo nesto sto ce nam odgovarati, da nije skup tj, da mozemo to da placamo, da nije mnogo daleko od posla i skole, i da je dovoljno veliki da komotno zivimo bez da sedimo jedni na drugima. :lol:

Znas kako, i moja gazdarica je takva. Platim kiriju i racune, zdravo djaci. Ako nesto oko kuce treba ja je zovnem, ona nadje majstora i obavi. Za sve ostalo, tipa tehnike i slicno, nije ona duzna, jer je moje (kako se nesto pokvarilo, ja je zvala u fazonu nosi, i kupila novo). Meni OK. Planiram da zivim ovde jos 2 godine, ne vidim svrhu kupovine stana. A i imam 1 koji mi je ostao od mojih, da su polovinu uredni ko ja (podstanari) bila bih srecna.
 
Dobro, tvoja situacija je drugacija... sama si, moze ti se da se zezas, jos ako imas stan koji sutra mozes da izdajes, prodas sta god, sto bi se sad uvaljivala u kredite... boli te uvo... ja nemam stan koji cu naslediti sutra, a vec imam podmladak tako da moram malo drugacije da rezonujem.
Ne znam za to lexa... znam samo da ti sami skidaju sa racuna mesecnu ratu, ne uplacujemo je mi sami, tako da nemam tu opciju da nemam da platim ratu... sve dok imam prihode, oni skidaju njihovo. A nece ni oni da odobre kredit na 30 godina nekome ko nema siguran posao i redovne mesecne prihode. A ako ipak dodje do toga da ti presuse prihodi, mislim da ti prvo zaplene imovinu a onda ne znam sta sledi :confused: i cisto sumnjam da ti vracaju ulozeno.
 
Ne mozes ipak tako da gledas. Sutra ces ti izdati mozda stan, za koji si radila i kidala se citav zivot. I usele ti se neki debili i ne placaju kiriju ili uniste ti sve...kako bi ti bilo?

u pravu si ali...lik kod koga smo mi stanovali,iako je bio super gazda,nerado sam mu davala kiriju bas zato sto sam znala kako je na volseban nacin dosao do tog stana.....bukvalno samo jednom,slucajno presao taj prag...postade njegov,nit covek trazio,niti se nadao...ali na kraju,nije ga odbio.
svejedno,ne bio mu niko u kozi
 
Dobro, tvoja situacija je drugacija... sama si, moze ti se da se zezas, jos ako imas stan koji sutra mozes da izdajes, prodas sta god, sto bi se sad uvaljivala u kredite... boli te uvo... ja nemam stan koji cu naslediti sutra, a vec imam podmladak tako da moram malo drugacije da rezonujem.
Ne znam za to lexa... znam samo da ti sami skidaju sa racuna mesecnu ratu, ne uplacujemo je mi sami, tako da nemam tu opciju da nemam da platim ratu... sve dok imam prihode, oni skidaju njihovo. A nece ni oni da odobre kredit na 30 godina nekome ko nema siguran posao i redovne mesecne prihode. A ako ipak dodje do toga da ti presuse prihodi, mislim da ti prvo zaplene imovinu a onda ne znam sta sledi :confused: i cisto sumnjam da ti vracaju ulozeno.

Ne znam kako je u Srbiji, ali kontam da je slicno kao ovde, pa cu napisati kako je.
Dakle, uplatili smo u startu 40.000 EUR. Ako bi recimo iz nekog razloga odlucili da izadjemo, onda se od te sume odbija 1-2% godisnje i ostatak se vraca. Dakle, primer...uzeli smo ga (ili uzeli smo je, jer je to nesto izmedju kuce i stana...u objektu ima svega par stranki, imamo dvoriste, bastu itd.) 01.01.2011, a napustamo ga u maju 2015, onda su to 4 godine po 1% od 40.000 (=400 EUR), znaci 4 x 400 = 1.600. Od uplacenih 40.000 EUR vratili bi nam 2015. godine 38.400 EUR.

Kontam da je valjda i u Srbiji tako nekako, mada lopovi su to. :mrgreen:

u pravu si ali...lik kod koga smo mi stanovali,iako je bio super gazda,nerado sam mu davala kiriju bas zato sto sam znala kako je na volseban nacin dosao do tog stana.....bukvalno samo jednom,slucajno presao taj prag...postade njegov,nit covek trazio,niti se nadao...ali na kraju,nije ga odbio.
svejedno,ne bio mu niko u kozi

To je vec nesto drugo. Ali kao sto kazes: u zivotu nema nista za dzabe...sve se placa, na ovaj ili onaj nacin. ;)
 
A da vas pitam nešto, informativno... bila sam ubeđena da ako, na primer, otplatiš pola stana i nemaš za sledeću ratu, mogu da ti oduzmu stan, ali neku sumu novca moraju da vrate (recimo, makar pola od uložene sume do sad). Sad, ne znam da li je to tačno inače i da li je to tačno kod nas?
u teoriji, stan se prodaje na licitaciji, banka se namiruje za ono sto im dugujes i ostatak preko toga, ako ima, ti dobijas nazad.

u praksi, medjutim, obzirom na nacin obracuna kamate, polovinu duga banci neces otplatiti posle polovine vremena na koje si uzela kredit vec dosta kasnije, tako da je veliko pitanje da li ces i sta dobiti nazad. :)

bilo kako bilo, ja sam posle 11 godina podstanarskog staza prestao da bacam pare u bunar prosle godine i preselio se u sopstveni stan. jeste rata nesto veca od kirije, jeste, placacu taj kredit maltene do smrti, ali kako neko vec rece, sve je bolje od biti podstanar.
 
Ja nesto ne verujem da bi u toj situaciji covek jednog e video... Ne pada mi na pamet da dizem kredit za stan. Mozda za kola, to sam razmisljala, smucilo mi se busom da idem na posao, al to se moze otplati za 5 godina.
 

Back
Top