Tehnolosko-metalurski vs famaceutski fax

Miimaa :P

Početnik
Poruka
8
Zavrsavam srednju skolu i trenutno mi je gl. nedoumica koji od ova dva faxa upisati :/ Za tmf kruze price kako je kamp za one koji su na svim ostalim (zeljenim) fakultetima ispod crte, pogotovo na farmaceutskom, da ljudi nakon njega ne znaju sta da rade i za sta su to oni ustv obuceni, tj. sta imaju od ovog faxa :S Takodje sam cula da je dosta neorganizovan, tj. da nije jos novi sistem uredno zaživeo.
Razlog zasto bih pre odabrala njega, a ne farmaceutski je sto ne bih da radim u apoteci, takodje nemam preveliku zelju da bubacim (nazivi lekova itd.), pre bih neke logicke zadatke da resavam.
Koliko je tmf jak fakultet u odnosu na farmaceutski? Cinjenica je da je njega mnogo lakse upasti.

Nadam se da vas nisam odmah odbila ovim romanom :/ :D
 
Ali sa TMF-om neces imati gde da radis,nigde,apsolutno nigde realno...Sa farmacijom i u svakoj apoteci il da otvoris svoju + inostranstvo.
Prvi put cujem to za TMF.Tu pricu da gomila muva bez glave kojima je bitno da nesto upisu vazi za pravni.Oni valjda primaju 1500,a nekad primali i 2000 ljudi
 
pojma nisam imala da su tmf i farmacija srodni fakulteti (društvenjakinja,jbg :D )

ako ti se ne dopadaju ni jedan ni drugi, a voliš prirodne nauke i logičke zadatke, pa trebalo bi možda malo šire da gledaš, a ne samo ove dve opcije?

- - - - - - - - - -

Ali sa TMF-om neces imati gde da radis,nigde,apsolutno nigde realno...Sa farmacijom i u svakoj apoteci il da otvoris svoju + inostranstvo.
Prvi put cujem to za TMF.Tu pricu da gomila muva bez glave kojima je bitno da nesto upisu vazi za pravni.Oni valjda primaju 1500,a nekad primali i 2000 ljudi
ovo za prava je poprilično istina. završi daj bože 400 po godini, a i to je previše za realne potrebe države.
 
Mimma realno mogunosti za posao i sa jednim i sa drugim su u Srbiji male.

Ja sam zavrsila TMF i reci cu samo da je ekstremno tezak fakultet.Zavrsavaju ga talentovani i vredni.Farmaceutski je nesto dijametralno suprotno i verujem da i to nije lak fakultet.Moja preporuka je jedino da ako mislis na buducnost zavsis onaj cija je diploma validna van granica Srbije.

To je jako vazno.

Sve ostalo je tvoj izbor.

- - - - - - - - - -

pojma nisam imala da su tmf i farmacija srodni fakulteti (društvenjakinja,jbg :D )

ako ti se ne dopadaju ni jedan ni drugi, a voliš prirodne nauke i logičke zadatke, pa trebalo bi možda malo šire da gledaš, a ne samo ove dve opcije?

- - - - - - - - - -


ovo za prava je poprilično istina. završi daj bože 400 po godini, a i to je previše za realne potrebe države.

Ovo nije tacno.Nikada u istoriji nije diplomiralo 400 tehnologa.
 
Sitacija je takva da bih ja posle faxa najvrvt imala posao kod mojih, imamo malu farmu i mlekaru... Volela bih to da radim. Inace zavrsavam prirodni smer gimnazije i volim i hemiju i matematiku, nisam klikeras, sve sam uvek shvatala uz vezbu. Procitala sam u nekom od odgovora da je tmf za talentovane ljude- u kom smislu?
Mnogo se dvoumim jer sam dobila razl. odgovore na istu temu, a u srednjim skolama malo ima programa koji bi zaista usmerili decu na fakultete od kojih ce imati koristi, a u isto vreme i voleti.
Pricala sam sa jednim tehnologom koji mi je rekao da je smer kontrola kvaliteta dosta trazeni smer na tmf-u. Imali nekog da je trenutno na njemu ili da je zavrsio? Kakva su iskustva, ima li posla? :)
Hvala svima na odgovorima <3
 
Zavrsavam srednju skolu i trenutno mi je gl. nedoumica koji od ova dva faxa upisati :/ Za tmf kruze price kako je kamp za one koji su na svim ostalim (zeljenim) fakultetima ispod crte, pogotovo na farmaceutskom, da ljudi nakon njega ne znaju sta da rade i za sta su to oni ustv obuceni, tj. sta imaju od ovog faxa :S Takodje sam cula da je dosta neorganizovan, tj. da nije jos novi sistem uredno zaživeo.
Razlog zasto bih pre odabrala njega, a ne farmaceutski je sto ne bih da radim u apoteci, takodje nemam preveliku zelju da bubacim (nazivi lekova itd.), pre bih neke logicke zadatke da resavam.
Koliko je tmf jak fakultet u odnosu na farmaceutski? Cinjenica je da je njega mnogo lakse upasti.

Nadam se da vas nisam odmah odbila ovim romanom :/ :D

Evo ovako.
Studiram TMF vec jako,jako,jako dugo.
Poceo sam po starom zakonu iz 1993.(nisam tada poceo studije) a sada sam po prelaznom sistemu iz 2005. godine.
To ti je nesto izmedju starog zakona i bolonje.
U smislu da imas bodove, ali je broj ispita i tezina problema koje u okviru tih kurseva treba resiti nesto veca nego kod Bolonje.
Ako ne zavrsim do Septembra 2016. turice me na Bolonju iz 2008. godine.



Dakle, trenutno su na fakultetu aktuelna 3 sistema.
1993.,stari zakon,
2005.,prelazni rezim.
2008.,Bolonja u full-u,na TMF nacin.

Sto se tice 1993.,
ispiti i vezbe su bili extremno teski, a ja podprosecan covek, sto se tice inteligencije ali i rada.
Da bi zavrsila TMF po tom rezimu, U ROKU, dakle za 4 i po godina,MORAS biti talentovana i radna, sto znaci da imas IQ iznad recimo 120 i da svakoga dana ucis po 7 do 8 sati aktivno.
Ja imam IQ oko 108(MENSA 108,121,127,VOJNA GIMNAZIJA 108), ucio sam aktivno mozda 3 do 4 satia dnevno,neaktivno skoro citav dan.
I od 2000. do 2007. kada sam presao na prelazni rezim, uspeo sam da polozim nekih 10 ispita od 30 koliko ih je bilo na mom TADASNJEM smeru,HEMIJSKO INZINJERSTVO.
To su ispiti REDOM kako sam ih polagao:
Matematika 1,
Sociologija(nije bio lak ispit zbog Predraga Radenovica, tadasnjeg profesora koji je trazio dlaku u jajetu, sada je kazu laksi dosta),,
Fizika,
Elektrotehnika,
Matematika 2,
Elementi i Oprema u Procesnom Inzinjerstvu(to ti ej opet neka fizika i masinstvo, proracuni posuda, pritisaka u njima, proracuni opterecenja greda itd),
Ekonomija(to je lak ispit),
Hemija,
Analiticka Hemija,
Ekonomika i Mnedzment(dosta tezi ispit od Ekonomije, imas neke jednostavne zadatke da resavas ali usmeni je tezak).
Ima i jos neki ispit ali ne mogu sada da se setim.

Onda sam se prebacio na prelazni rezim 2007., a i promenio sam smer na faxu, bio sam HEMIJSKO INZINJERSTVO a sada sam TEHNOLOSKA KONTROLA KVALITETA PROIZVODA.

Da sam ostao na HEMIJSKOM, imao bih blizu 50 ispita a bilo ih je 30 ili 33 po zakonu iz 1993.
Na novom smeru, koji nije postojao po zakonu iz 1993., imam 43 ili 46 ispita, zaboravio sam tacno, morao bih da pogledam.
Sada po prelaznom rezimu, problemi oje treba savladati izgledaju dosta laksi, ali je ispita mnogo vise,i imas jedan semestar manje da ih polozis, skracen je fax sa 4,5 na 4 godine. Dakle, ispita je dosta vise cak i kada se uracuna to da su neki veliki ispiti poput Matematike(vec je bila podeljena), Fizike, Hemije izdeljeni dodatno.
Tako da mi ni sada ne ide nista brze nego dok sam bio po starom.
Imam jos 10ak+ ispita do kraja, redovan student bi to dao za godinu dana, 2 semestra, neko i brze, posto imam i nekoliko odslusanih ispita sa polozenim kolokvijumima.

Sada fax ne izgleda vise tako extremno tezak ali kao sto rekoh meni ne ide nista brze nego po starom zakonu.
Znam neke koji su po starom uspeli da daju samo Sociologiju i Crtanje Inzinjersko, i onda po novom za 2,5 godine zavrsili fax.
Dakle, generalno verujem da fax nije vise toliko tezak ali opet, uzimaju ci sve okolnosti nije ni lak.
Mislim da je za prosecnog coveka sigurno tezi od Farmacije.

STO SE POSLA TICE.
Ovo ti je mozda NAJBOLJI FAX ZA POSAO KOJI OSTOJI.
Ako zavrsis HEMIJSKO INZINJERSTVO, mozes da radis u GOTOVO SVAKOJ FABRICI jer ih ista MORA imati bar 3ojicu ili 5oricu ali i vise.
Takodje ORGANSKA HEMIJA, BIOTEHNOLOGIJA, KONTROLA KVALITETA i NEORGANSKA HEMIJA su takodje ODLICNI za zaposljavanje.
Svake godine imas oglase na sajtu faxa u kojima firme traze ove inzinjere, ne birni za posao.
Sada mogu i prosecni ljudi da zavrse u roku ali moras svakodnevno da ucis, po 6 ili 7 sati, da se posvetis faxu, naravno nista bez odmora i relaxacije, par sati dnevno i vazno je da budes u dosluhu sa kolegama, da se konsultujete medjusobno, savetujete, pomazete itd.
Dok sam bio 1a godina, cela moja grupa od 24 studenta je radial skoro sve zajedno, i veliki broj nas, preko 50% je bez obzira na tezinu i probleme uspela da upise 2u godinu.
Posle toga sam u 2oj zaglavio,BAS,BAS zaglavio i izgubio kontakt sa kolegama i faxom.
Odvojio sam se u narodnoj biblioteci, ucio mnogo toga sto mi i nije bilo potrebo, najcesce iz udzbenika koje nisam bas razumeo potpuno a nisam isao da mi neko pojasni sta i kako treba da radim i da mi pomogne oko zadataka i ucenja, vec sam sve pokusavao sam, sto je velika greska.
Sada imam NET,pa koristim YOU TUBE videe gde je mogo toga pojasnjenjo iz sveta Fizike,Hemije i Matematike na kojiam se bazira studiranje an TMF.

Na faxu dominiraju Fizika(Toplota,Energija,Termodinamika, Kretanje Fluida,Fizicka Hemija),
Hemija(Anliticka(kod mene ih ima 2e a kod ostalih samo 1a),Organske Hemija 1 i 1,i joe neki hemijski strucni predmeti, u zavisnosti od smera).
I Matematika koja se provlaci svuda, skoro da nema predmeta gde je nema.
Ima i dosta Programiranja,posebo na Hmeijskom Inzinjerstvu.

Eto, to je to.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako.
Studiram TMF vec jako,jako,jako dugo.
Poceo sam po starom zakonu iz 1993.(nisam tada poceo studije) a sada sam po prelaznom sistemu iz 2005. godine.
To ti je nesto izmedju starog zakona i bolonje.
U smislu da imas bodove, ali je broj ispita i tezina problema koje u okviru tih kurseva treba resiti nesto veca nego kod Bolonje.
Ako ne zavrsim do Septembra 2016. turice me na Bolonju iz 2008. godine.



Dakle, trenutno su na fakultetu aktuelna 3 sistema.
1993.,stari zakon,
2005.,prelazni rezim.
2008.,Bolonja u full-u,na TMF nacin.

Sto se tice 1993.,
ispiti i vezbe su bili extremno teski, a ja podprosecan covek, sto se tice inteligencije ali i rada.
Da bi zavrsila TMF po tom rezimu, U ROKU, dakle za 4 i po godina,MORAS biti talentovana i radna, sto znaci da imas IQ iznad recimo 120 i da svakoga dana ucis po 7 do 8 sati aktivno.
Ja imam IQ oko 108(MENSA 108,121,127,VOJNA GIMNAZIJA 108), ucio sam aktivno mozda 3 do 4 satia dnevno,neaktivno skoro citav dan.
I od 2000. do 2007. kada sam presao na prelazni rezim, uspeo sam da polozim nekih 10 ispita od 30 koliko ih je bilo na mom TADASNJEM smeru,HEMIJSKO INZINJERSTVO.
To su ispiti REDOM kako sam ih polagao:
Matematika 1,
Sociologija(nije bio lak ispit zbog Predraga Radenovica, tadasnjeg profesora koji je trazio dlaku u jajetu, sada je kazu laksi dosta),,
Fizika,
Elektrotehnika,
Matematika 2,
Elementi i Oprema u Procesnom Inzinjerstvu(to ti ej opet neka fizika i masinstvo, proracuni posuda, pritisaka u njima, proracuni opterecenja greda itd),
Ekonomija(to je lak ispit),
Hemija,
Analiticka Hemija,
Ekonomika i Mnedzment(dosta tezi ispit od Ekonomije, imas neke jednostavne zadatke da resavas ali usmeni je tezak).
Ima i jos neki ispit ali ne mogu sada da se setim.

Onda sam se prebacio na prelazni rezim 2007., a i promenio sam smer na faxu, bio sam HEMIJSKO INZINJERSTVO a sada sam TEHNOLOSKA KONTROLA KVALITETA PROIZVODA.

Da sam ostao na HEMIJSKOM, imao bih blizu 50 ispita a bilo ih je 30 ili 33 po zakonu iz 1993.
Na novom smeru, koji nije postojao po zakonu iz 1993., imam 43 ili 46 ispita, zaboravio sam tacno, morao bih da pogledam.
Sada po prelaznom rezimu, problemi oje treba savladati izgledaju dosta laksi, ali je ispita mnogo vise,i imas jedan semestar manje da ih polozis, skracen je fax sa 4,5 na 4 godine. Dakle, ispita je dosta vise cak i kada se uracuna to da su neki veliki ispiti poput Matematike(vec je bila podeljena), Fizike, Hemije izdeljeni dodatno.
Tako da mi ni sada ne ide nista brze nego dok sam bio po starom.
Imam jos 10ak+ ispita do kraja, redovan student bi to dao za godinu dana, 2 semestra, neko i brze, posto imam i nekoliko odslusanih ispita sa polozenim kolokvijumima.

Sada fax ne izgleda vise tako extremno tezak ali kao sto rekoh meni ne ide nista brze nego po starom zakonu.
Znam neke koji su po starom uspeli da daju samo Sociologiju i Crtanje Inzinjersko, i onda po novom za 2,5 godine zavrsili fax.
Dakle, generalno verujem da fax nije vise toliko tezak ali opet, uzimaju ci sve okolnosti nije ni lak.
Mislim da je za prosecnog coveka sigurno tezi od Farmacije.

STO SE POSLA TICE.
Ovo ti je mozda NAJBOLJI FAX ZA POSAO KOJI OSTOJI.
Ako zavrsis HEMIJSKO INZINJERSTVO, mozes da radis u GOTOVO SVAKOJ FABRICI jer ih ista MORA imati bar 3ojicu ili 5oricu ali i vise.
Takodje ORGANSKA HEMIJA, BIOTEHNOLOGIJA, KONTROLA KVALITETA i NEORGANSKA HEMIJA su takodje ODLICNI za zaposljavanje.
Svake godine imas oglase na sajtu faxa u kojima firme traze ove inzinjere, ne birni za posao.
Sada mogu i prosecni ljudi da zavrse u roku ali moras svakodnevno da ucis, po 6 ili 7 sati, da se posvetis faxu, naravno nista bez odmora i relaxacije, par sati dnevno i vazno je da budes u dosluhu sa kolegama, da se konsultujete medjusobno, savetujete, pomazete itd.
Dok sam bio 1a godina, cela moja grupa od 24 studenta je radial skoro sve zajedno, i veliki broj nas, preko 50% je bez obzira na tezinu i probleme uspela da upise 2u godinu.
Posle toga sam u 2oj zaglavio,BAS,BAS zaglavio i izgubio kontakt sa kolegama i faxom.
Odvojio sam se u narodnoj biblioteci, ucio mnogo toga sto mi i nije bilo potrebo, najcesce iz udzbenika koje nisam bas razumeo potpuno a nisam isao da mi neko pojasni sta i kako treba da radim i da mi pomogne oko zadataka i ucenja, vec sam sve pokusavao sam, sto je velika greska.
Sada imam NET,pa koristim YOU TUBE videe gde je mogo toga pojasnjenjo iz sveta Fizike,Hemije i Matematike na kojiam se bazira studiranje an TMF.

Na faxu dominiraju Fizika(Toplota,Energija,Termodinamika, Kretanje Fluida,Fizicka Hemija),
Hemija(Anliticka(kod mene ih ima 2e a kod ostalih samo 1a),Organske Hemija 1 i 1,i joe neki hemijski strucni predmeti, u zavisnosti od smera).
I Matematika koja se provlaci svuda, skoro da nema predmeta gde je nema.
Ima i dosta Programiranja,posebo na Hmeijskom Inzinjerstvu.

Eto, to je to.


Jaoo, divnoo, hvala na opsirnom odgovoru, tako nesto mi je trebalo... Pogotovo sto si ti odg i na pitanja koja su me zanimala, a nisam ih ni napisala gore : D
Dakle, mislis da je fax sto se tice kasnije posla dosta dobar, to mi je vazno.
To sto se tice zakona starih i novih to ce mi vrvt biti bitno tek na faxu, mada kontam da cu biti po ovom novim (bolonji), je l'?
I predneti mi se svidjaju, to je u sustini ono sto ja volim, mat i hemija :D i znm da ima puno i svaki dan dan da se uci, valjda cu uspeti da se ubacim u tu rutinu, u srednjoj sam i bez puno ucenja prolazila super, pa bas i nemam naviku, ali sto se mora nije tesko ;)
Sad sam se bas extremno krenula raspitivati, jer stv ne znm :/ Dvoumim se izmedju farm i tmf-a, mada sad sve nesto vise prevlacim za tehnologa. Pricala sam sa par tehnologa iz tog razloga i jedna devojka je bas zavrsila kontrolu kvaliteta i to mi se bas svidelo ( kazu da je za zenu odlican)... Je l' bi mogao mlm te da mi iskucas neke predmete strucne sa tog smera? Cisto da vidim koliko bi mi se to svidelo ;)
I sta mislis da li mi je pametno da probam prijemni na oba faxa? Ako budu razl danima. Msm, mnogi tako, sto sto meni tmf ne bi bio rezerva nego mozda i prioritetniji if farm, ukoliko bih mogla da biram. Sigurno zns da je prijemni na farm dosta tezi..

Hvala jos jednom :*
 
Jaoo, divnoo, hvala na opsirnom odgovoru, tako nesto mi je trebalo... Pogotovo sto si ti odg i na pitanja koja su me zanimala, a nisam ih ni napisala gore : D
Dakle, mislis da je fax sto se tice kasnije posla dosta dobar, to mi je vazno.
To sto se tice zakona starih i novih to ce mi vrvt biti bitno tek na faxu, mada kontam da cu biti po ovom novim (bolonji), je l'?
I predneti mi se svidjaju, to je u sustini ono sto ja volim, mat i hemija :D i znm da ima puno i svaki dan dan da se uci, valjda cu uspeti da se ubacim u tu rutinu, u srednjoj sam i bez puno ucenja prolazila super, pa bas i nemam naviku, ali sto se mora nije tesko ;)
Sad sam se bas extremno krenula raspitivati, jer stv ne znm :/ Dvoumim se izmedju farm i tmf-a, mada sad sve nesto vise prevlacim za tehnologa. Pricala sam sa par tehnologa iz tog razloga i jedna devojka je bas zavrsila kontrolu kvaliteta i to mi se bas svidelo ( kazu da je za zenu odlican)... Je l' bi mogao mlm te da mi iskucas neke predmete strucne sa tog smera? Cisto da vidim koliko bi mi se to svidelo ;)
I sta mislis da li mi je pametno da probam prijemni na oba faxa? Ako budu razl danima. Msm, mnogi tako, sto sto meni tmf ne bi bio rezerva nego mozda i prioritetniji if farm, ukoliko bih mogla da biram. Sigurno zns da je prijemni na farm dosta tezi..

Hvala jos jednom :*
Po tvojoj prici ti si dosta talentovana za brzo ucenje itd, stoga neces imati nekih vecih problema ovde.
Ne bi trebalo.
Problema uvek ima naravno ali nisu nesavladivi.
Sto se tice rezima, bices FULL Bolonja, to znaci da ces imati nesto oko 50 ispita da polozis kod mene na smeru, za 4 godine, 8 semestara.

Pa strucni predmeti su otprilike sledeci:

Analiticka Hmeija 1
Analiticka Hemaija 2(sada se zove valjda Anliticke Tehnike Ispitivanja Kvaliteta...)
Statistika i Verovatnoca
Hemijska Statistika(matematika, statistika)
Instrumentalne Metode 1(ispitivanje spektara zracenja, tipa kada propustis elektromagnetno zracenje kroz neku supstancu, javljaju se razne vrste spektara(razne nijasne boja itd), e pa ovde ucis koji su to spektri, masine kojima se ispituju, kako se ispituju itd, na osnovu njihove strukture mozes da znas sastav supstance)
Instrumentalne Metode 2
Ispitivanje Zagadjenja Vode i Vazduha(jasnoe je sve)
Elektro Analiticke Metode(izracunavanje ELEKTROMOTORNE SILE raznih vrsta baterija,akumulatora)
Merenje i Upravljanje Procesima(matematika i fizika)
Projektovanje Procesa(matematika, fizika i proracun ustede energije prilikom projektovanja procesa, imas matematicke modele po kojima se to racuna itd...)
Osnovi Upravljanja Kvalitetom(valjda ucis neke zakone o kontroli kvaliteta itd...)
Automatsko Upravljanje(ucis osnovne sisteme automatskog upravljanja, osnovne principe, brdo integrala i nekih jednacina koje ne znam ni cemu sluze, nisam jos ni pohadjao nastavu)
Hemijski Reaktori(fizika i nesto hemije,matematika)
Fizicka Hemija 1(najbitniji ispit na faxu) (fizika i nesto hemije)
Fizicka Hemija 2
Hemijsko Inzinjerstvo(slicno kao projektovanje, samo ovde radis osnove koje ce ti trebati za projektovanje procesa,TK je smer u okviru HEMIJSKOG INZINJERSTVA, ti si jedna vrsta procesnog inzinjera)
Elktrohemija(proracuni EMS-ova i raznih vrsta elektrohemijskih pojava i spojeva)
Mehanicke operacije(fizika, to ti je ono, fluidizovanje, cedjenje, trenje pri kretanje tela kroz razne vrsta sredina, raznih oblika tela itd...)
Toplotne Operacije(cist prenos toplote, nastavak predmeta Termodinaika iz 2e ili 1e godine sada, meni je bila 2).

Ima jos nekih predmeta ali ovo je najsiri spisak najvaznijih ispita.

- - - - - - - - - -

Imas jos i Materijale,Termodinamiku,Opstu Hemiju 1 i 2,rgansku 1i 2,Fiziku 1 i 2,Matematiku 1,2,Matematicku statistiku i verovatnocu i mislim Diferencijalne jednacine,Crtanje,Sociologija,Ekonomika iMenadzment,Osnovi Racunarstva, Programiranje,...
 
Sta je bolje za posao, TMF ili Farmacija?.
S obzirom da farmaceuta ima mnogo svake godine i da najbolji odlaze tamo, mislim da ces sa TMF lakse doci do posla, jer FAX svake godine upisuje mali broj studenata, zbog tezine faxa i nepopularnosti.
Zato su sada malo spustili kriterijume ali i dalje ne upisuje veliki broj ljudi fac.
Ima tu ITEKAKO odlicnih djaka, ima uvek ljudi iz matematicke gimnazije iz elitnih odeljenja, koji vole hemiju i fiziku itd...
Ima i onih koji nisu uspeli na Farmaciji,na Masinstvu,... sta znam, bude i po neko sa Medicine cak itd...
Ali najveci deo su oni kojima je TMF prva opcija, prema tome price da je TMF fax za otpad sa drugih faxeva nisu istinite.
Osoblje na faxu je OK.
Posebno ono koje se brine oko regulacije obaveza studenata.
Vrlo su korektni, fax nije skup, jedan je od jeftinijih, hoce da izadjuu susret.
Pretezno je zenski fax, sto je kod mene takodje bio jedan od razloga zasto sam ga upisao.
Samo su Farmacija,Jeizici i mozda medicina jaci po tom pitanju od nas.
Gotovo sve predavacice su u najmanju ruku simpaticne.
Otprilike je dnos 65:35 na stetu zenske publike(jel?), ali neces se razocarati, ima i lepih muskih primeraka, rekao bih.
Nije bas nesto sredjen i uredjen, ali kada Matematicki uzima silne pare, mnogo vise po godini od TMF za 6 ucionica, 6 kreda i 20 kompijutera, onda je TMF SUPER u odnosu na gotovo sve ostale faxeve, posebno Stomatologiju i Arhitekturu koje prakticno otimaju novac studentima.

Eto toliko.
 
Idi na TMF.
Farmaceuti su već ušli u hiperprodukciju...itd...da ne obrazlažem...
TMF je malo teži od farmacije (što farmaceuti neće priznati ni pod pretnjom smrću, jer je farmacija ipak najteži fax, 100%)
Za inostranstvo ti je skoro isto, verovatno je bolji TMF...
I generalno TMF je širi fakultet...

Mislim da imaš na TMF-u neke farmaceutske smerove pa možeš da iskombinuješ...
 
Sta je bolje za posao, TMF ili Farmacija?.
S obzirom da farmaceuta ima mnogo svake godine i da najbolji odlaze tamo, mislim da ces sa TMF lakse doci do posla, jer FAX svake godine upisuje mali broj studenata, zbog tezine faxa i nepopularnosti.
Zato su sada malo spustili kriterijume ali i dalje ne upisuje veliki broj ljudi fac.
Ima tu ITEKAKO odlicnih djaka, ima uvek ljudi iz matematicke gimnazije iz elitnih odeljenja, koji vole hemiju i fiziku itd...
Ima i onih koji nisu uspeli na Farmaciji,na Masinstvu,... sta znam, bude i po neko sa Medicine cak itd...
Ali najveci deo su oni kojima je TMF prva opcija, prema tome price da je TMF fax za otpad sa drugih faxeva nisu istinite.
Osoblje na faxu je OK.
Posebno ono koje se brine oko regulacije obaveza studenata.
Vrlo su korektni, fax nije skup, jedan je od jeftinijih, hoce da izadjuu susret.
Pretezno je zenski fax, sto je kod mene takodje bio jedan od razloga zasto sam ga upisao.
Samo su Farmacija,Jeizici i mozda medicina jaci po tom pitanju od nas.
Gotovo sve predavacice su u najmanju ruku simpaticne.
Otprilike je dnos 65:35 na stetu zenske publike(jel?), ali neces se razocarati, ima i lepih muskih primeraka, rekao bih.
Nije bas nesto sredjen i uredjen, ali kada Matematicki uzima silne pare, mnogo vise po godini od TMF za 6 ucionica, 6 kreda i 20 kompijutera, onda je TMF SUPER u odnosu na gotovo sve ostale faxeve, posebno Stomatologiju i Arhitekturu koje prakticno otimaju novac studentima.

Eto toliko.





Hvala ti puno :) Glp je da pitam, ali od koje godine ti studiras?
 
Idi na TMF.
Farmaceuti su već ušli u hiperprodukciju...itd...da ne obrazlažem...
TMF je malo teži od farmacije (što farmaceuti neće priznati ni pod pretnjom smrću, jer je farmacija ipak najteži fax, 100%)
Za inostranstvo ti je skoro isto, verovatno je bolji TMF...
I generalno TMF je širi fakultet...

Mislim da imaš na TMF-u neke farmaceutske smerove pa možeš da iskombinuješ...

A sta ti studiras ili si studirao? :P
 
Evo ovako.
Studiram TMF vec jako,jako,jako dugo.
Poceo sam po starom zakonu iz 1993.(nisam tada poceo studije) a sada sam po prelaznom sistemu iz 2005. godine.
To ti je nesto izmedju starog zakona i bolonje.
U smislu da imas bodove, ali je broj ispita i tezina problema koje u okviru tih kurseva treba resiti nesto veca nego kod Bolonje.
Ako ne zavrsim do Septembra 2016. turice me na Bolonju iz 2008. godine.



Dakle, trenutno su na fakultetu aktuelna 3 sistema.
1993.,stari zakon,
2005.,prelazni rezim.
2008.,Bolonja u full-u,na TMF nacin.

Sto se tice 1993.,
ispiti i vezbe su bili extremno teski, a ja podprosecan covek, sto se tice inteligencije ali i rada.
Da bi zavrsila TMF po tom rezimu, U ROKU, dakle za 4 i po godina,MORAS biti talentovana i radna, sto znaci da imas IQ iznad recimo 120 i da svakoga dana ucis po 7 do 8 sati aktivno.
Ja imam IQ oko 108(MENSA 108,121,127,VOJNA GIMNAZIJA 108), ucio sam aktivno mozda 3 do 4 satia dnevno,neaktivno skoro citav dan.
I od 2000. do 2007. kada sam presao na prelazni rezim, uspeo sam da polozim nekih 10 ispita od 30 koliko ih je bilo na mom TADASNJEM smeru,HEMIJSKO INZINJERSTVO.
To su ispiti REDOM kako sam ih polagao:
Matematika 1,
Sociologija(nije bio lak ispit zbog Predraga Radenovica, tadasnjeg profesora koji je trazio dlaku u jajetu, sada je kazu laksi dosta),,
Fizika,
Elektrotehnika,
Matematika 2,
Elementi i Oprema u Procesnom Inzinjerstvu(to ti ej opet neka fizika i masinstvo, proracuni posuda, pritisaka u njima, proracuni opterecenja greda itd),
Ekonomija(to je lak ispit),
Hemija,
Analiticka Hemija,
Ekonomika i Mnedzment(dosta tezi ispit od Ekonomije, imas neke jednostavne zadatke da resavas ali usmeni je tezak).
Ima i jos neki ispit ali ne mogu sada da se setim.

Onda sam se prebacio na prelazni rezim 2007., a i promenio sam smer na faxu, bio sam HEMIJSKO INZINJERSTVO a sada sam TEHNOLOSKA KONTROLA KVALITETA PROIZVODA.

Da sam ostao na HEMIJSKOM, imao bih blizu 50 ispita a bilo ih je 30 ili 33 po zakonu iz 1993.
Na novom smeru, koji nije postojao po zakonu iz 1993., imam 43 ili 46 ispita, zaboravio sam tacno, morao bih da pogledam.
Sada po prelaznom rezimu, problemi oje treba savladati izgledaju dosta laksi, ali je ispita mnogo vise,i imas jedan semestar manje da ih polozis, skracen je fax sa 4,5 na 4 godine. Dakle, ispita je dosta vise cak i kada se uracuna to da su neki veliki ispiti poput Matematike(vec je bila podeljena), Fizike, Hemije izdeljeni dodatno.
Tako da mi ni sada ne ide nista brze nego dok sam bio po starom.
Imam jos 10ak+ ispita do kraja, redovan student bi to dao za godinu dana, 2 semestra, neko i brze, posto imam i nekoliko odslusanih ispita sa polozenim kolokvijumima.

Sada fax ne izgleda vise tako extremno tezak ali kao sto rekoh meni ne ide nista brze nego po starom zakonu.
Znam neke koji su po starom uspeli da daju samo Sociologiju i Crtanje Inzinjersko, i onda po novom za 2,5 godine zavrsili fax.
Dakle, generalno verujem da fax nije vise toliko tezak ali opet, uzimaju ci sve okolnosti nije ni lak.
Mislim da je za prosecnog coveka sigurno tezi od Farmacije.

STO SE POSLA TICE.
Ovo ti je mozda NAJBOLJI FAX ZA POSAO KOJI OSTOJI.
Ako zavrsis HEMIJSKO INZINJERSTVO, mozes da radis u GOTOVO SVAKOJ FABRICI jer ih ista MORA imati bar 3ojicu ili 5oricu ali i vise.
Takodje ORGANSKA HEMIJA, BIOTEHNOLOGIJA, KONTROLA KVALITETA i NEORGANSKA HEMIJA su takodje ODLICNI za zaposljavanje.
Svake godine imas oglase na sajtu faxa u kojima firme traze ove inzinjere, ne birni za posao.
Sada mogu i prosecni ljudi da zavrse u roku ali moras svakodnevno da ucis, po 6 ili 7 sati, da se posvetis faxu, naravno nista bez odmora i relaxacije, par sati dnevno i vazno je da budes u dosluhu sa kolegama, da se konsultujete medjusobno, savetujete, pomazete itd.
Dok sam bio 1a godina, cela moja grupa od 24 studenta je radial skoro sve zajedno, i veliki broj nas, preko 50% je bez obzira na tezinu i probleme uspela da upise 2u godinu.
Posle toga sam u 2oj zaglavio,BAS,BAS zaglavio i izgubio kontakt sa kolegama i faxom.
Odvojio sam se u narodnoj biblioteci, ucio mnogo toga sto mi i nije bilo potrebo, najcesce iz udzbenika koje nisam bas razumeo potpuno a nisam isao da mi neko pojasni sta i kako treba da radim i da mi pomogne oko zadataka i ucenja, vec sam sve pokusavao sam, sto je velika greska.
Sada imam NET,pa koristim YOU TUBE videe gde je mogo toga pojasnjenjo iz sveta Fizike,Hemije i Matematike na kojiam se bazira studiranje an TMF.

Na faxu dominiraju Fizika(Toplota,Energija,Termodinamika, Kretanje Fluida,Fizicka Hemija),
Hemija(Anliticka(kod mene ih ima 2e a kod ostalih samo 1a),Organske Hemija 1 i 1,i joe neki hemijski strucni predmeti, u zavisnosti od smera).
I Matematika koja se provlaci svuda, skoro da nema predmeta gde je nema.
Ima i dosta Programiranja,posebo na Hmeijskom Inzinjerstvu.

Eto, to je to.

Samo da se ispravim.
Na prelaznom rezimu imas manje ispita nego na Bolonji a ne vise.
Dakle manje ispita nego na Bolonji a vise nego po zakonu iz 93.
Zato ne bih da me prebace na Bolonju jer onda treba da polazem, izlazim na otprilike 8 ispita vise nego sada, kao sto sada moram da izlazim na 8-10 ispita vise nego po 93.(bilo je 33 ispita po zakonu 93. a sada je sa sve deljenim starim ispitima na HI oko 46,47... ispita, tako nesto, uglavnom kada s eoduzmu podeljeni ostaje visak od oko 8 do 10 ispita u prelaznom rezimu u odnosu na zakon 93.)
S tim sto su ispiti nesto tezi i obimniji nego po Bolonji a laksi uodnosu na one iz 93.
Bez obzira na to, teze mi je da 8 do 10 puta vise izlazim i ucim za ispite.
Ti ces biti FULL BOlonja pa te to u principu i ne interesuje.


Nekada su bile Matematika 1 i Matematika 2 kao veliki ispiti. Sada je to izdeljeno. Matematika 1 na ,novu Matematiku 1 i Matematiku 2, a stara Matematika 2 na Matematiku 3, Diferencijalne jednacine i verovatnocu i statistiku. Svi su po jedan semesar.
 
Poslednja izmena:
Idi na TMF.
Farmaceuti su već ušli u hiperprodukciju...itd...da ne obrazlažem...
TMF je malo teži od farmacije (što farmaceuti neće priznati ni pod pretnjom smrću, jer je farmacija ipak najteži fax, 100%)
Za inostranstvo ti je skoro isto, verovatno je bolji TMF...
I generalno TMF je širi fakultet...

Mislim da imaš na TMF-u neke farmaceutske smerove pa možeš da iskombinuješ...

Mislim da su ti Farmaceutski smerovi na TMF malo prenaduvani.
Tacnije TAJ smer. Ima samo jedan na TMF.
Masa ljudi se zagrejala za to, ali UVEK ce pre primiti dipl. Farmaceuta u odnosu na dipl. TMF-ovca odsek Farmacija.
Bar za rad u apoteci.
A verujem cak i u radu u fabrici.
Zato sto ovde ne uce sastave lekove vec samo kako rade masine koje proizvode to, kao i neke osnovne stvari iz farmaceutike kako bi im to bila baza za razumevanje rada masina.
Farmaceuti su fokusirani na prepoznavanje lekovitih supstanci i izradu lekova a ovi vise na industrijski deo.
Farmaceutika na TMF je takodje PROCESNO HEMIJSKO INZINJERSTVO, deo je tog glavnog usmerenja koje se posle deli na: HI,OH,TK,....
Posto znamoda dipl. farmaceuta ima puno(velika navala najboljih djaka na fax), male su sanse dipl. TMFovca za zaposljenje, osim ako nisi nclan stranke ili imas jaku vezu.
Najbolji smerovi su:HI, Organska Hemija,Biotehnologija i Kontrola Kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Mimma realno mogunosti za posao i sa jednim i sa drugim su u Srbiji male.

Ja sam zavrsila TMF i reci cu samo da je ekstremno tezak fakultet.Zavrsavaju ga talentovani i vredni.Farmaceutski je nesto dijametralno suprotno i verujem da i to nije lak fakultet.Moja preporuka je jedino da ako mislis na buducnost zavsis onaj cija je diploma validna van granica Srbije.

To je jako vazno.

Sve ostalo je tvoj izbor.
====================================================================================
Sa prvom recenicom se slazem.
Studiram TMF vec JAKO dugo i JAKO sam los student, a bilo nas je i ima nas MNOGO tamo.
POSEBNO dok je bio aktuelan rezim iz 1993. godine.
Za 7 godina, koliko sam studirao po starom zakonu uspeo sam da polozim samo 10ak ispita.
I BAS ZA SVE sam morao majcino mleko da propisam da bih polozio.

Cak i za Sociologiju.
Polozio sam TADASNJE predmete: Matematika 1 i 2,Sociologija,Fizika,Elektrotehnika,Hemija,Ekonomija,EOUPI,Analiticka Hemija tadasnja(2 semestra),
i jos neke ispite.
Od ovih ispita iz velike vecine sam dobio 6icu.
Za tu 6icu sam morao da ucim kao manijak.
Ni jedan ispit nisam polozio iz prvog.
Ustvari jesam jedan.Ekonomiju.
Sve ispite,iskreno OSIM JEDNOG, sam polozio da tako kazem POTPUNO ZASLUZENO, osim jednog, koga necu imenovati.

U principu, razlika izmedju 6 i recimo 8 ili 9, je JAKO mala.
Ali moram reci da sam bio svedok da i oni najbolji studenti imaju takve ispite gde nisu bas zasluzili da ih poloze.
VECINA studenata ima bar po jedan takav ispit, ja ih do sada, sto po 93oj a vise po PRELAZNOM rezimu, sto mi je jako cudno, imam nekoliko, 2 ili 3.
Valjda videli profesori da zaostajem sa ispitima pa rekli, ajde, nije znao dovoljno ali znao je dosta toga, ucio je, ajde neka prodje.
Mislim da sam 1an ili 2a ispita prosao tako

I za onaj predmet gde profesori nisu toliko strogi NI MALO NIJE BILO LAKO poloziti ga jer si MORAO da pokazes
da POZNAJES sustinu, ako je zadatak, VECINA profesora je trazila da zadatak bude POTPUNO tacan, a bilo je profesora koji su vise gledali DA LI JE IDEJA kod resenja ISPRAVNA, DOBRA. Pa ako vide da ste resili PROBLEM u zadatku, da je postpuak tacan a fali vam tacan racun, od 10n poena oduzmu Vam po 0,2 recimo. A bilo je i onih koji uzimaju SKORO SVE ako cifre nisu adekvatne, recimo iz Elektrotehnike.

A veruj mi,ustvari vec znas da ni do IDEJNO dobrog postupka NI MALO nije bilo lako doci.
Morao sam MNOGO zadataka da provezbam da bih sakupio dovoljan arsenal ideja za resavanje zadataka.
Isao sam za neke predmete i po 10 puta na konsultacije tamo, posebno iz Elektrotehnike. Na prvom pismenom delu ispita imao sam 50ak gresaka, pa je sve to islo ka manjem broju dok iz nekog 5og puta nisam polozio pismeni, usmeni sam polozio mislim iz 1e.
Itd.
Sada,po ovom PRELAZNOM(izmedju starog recima iz 93. i Bolonje) rezimu deluje da su problemi koje treba resiti laksi, ali mi studije ne idu TKRC nista brze.
Problemi koje treba savladati su nesto a negde i nesto malo vise laksi ali Ima ukupno, NE racunajuci i ispite koji su izdeljeni, opet dosta vise ispita koje treba poloziti. To je otezavajuca okolnost.
Opet,PO MENI, fax nije bas lak.
Ne znam kakva su Bolonja i PRELAZ na drugim fakultetima.


Sto se tice Farmacije,imao sam cimera tamo.
Po onom sto on uci tamo, MENI deluje da je fax laksi od TMF.
Tamo ima dosta ucenja tipa, podela biljaka, podela nekih supstanci prema medicinskom dejstvu na ljudski rganizam.
Recimo, njihova Fizicka Hemija se MNOGO vise bazira na Organskoj Hemiji i na ucenju nekih cinjenica, dok je nasa vise bazirana na Fizici i klasicnoj Hemiji.
To je jedno.
Drugo bi bilo da NI JEDAN FAKULTET nije lak, pa cak i onaj za ODBRANU i BEZBEDNOST a tek jedna farmacija.


Dakle, poruka za postavljacicu teme.
Ako volis TOPLOTU i ENERGIJU i probleme koji postoje oko tih prirodnih pojava, ovaj fax je idealan za tebe.
Ako volis Fiziku i Hemiju generalno, ovaj fax ti je uz Fizicku Hemiju idealan.
Prakticno, fax je kombinacija FIZICKE HEMIJE i nesto MASINSTVA uz nesto Programiranja.
 
Poslednja izmena:
Ali sa TMF-om neces imati gde da radis,nigde,apsolutno nigde realno...Sa farmacijom i u svakoj apoteci il da otvoris svoju + inostranstvo.
Prvi put cujem to za TMF.Tu pricu da gomila muva bez glave kojima je bitno da nesto upisu vazi za pravni.Oni valjda primaju 1500,a nekad primali i 2000 ljudi

Nije tacno.
Naprotiv.
I Farmacija je JAKO dobra za posao generalno ali fax upisuju najbolji srednjoskolci i veliki broj zavrsava.
Pa ih ima MNOGO na trzistu rada.
 
Ja sam bila u istoj dilemi pre dvadesetak godina! Potpuno razumem tvoje pitanje.
Zavrsila sam Hemijsko i Biohemisjko inzenjerstvo pre 15-ak godina. Fakultet je jako tezak, bar stari program. Mogu reci da je samo za vredne i ljude kojima ide matematika, generalno. Farmacija je potpuno drugi prinicp, ne mogu da kzaem da je lak ali se sve moze nauciti. Vise je rad nego pamet, rekla bih.
Na TMF ljudi mogu ostati " zaglavljeni " ako im ne ide neki predmet godinama. U moje vreme to su bile Tehnoloske Operacije, ljudi su napustali fakultet zbog toga. Ja sam imala srecu, ali sam dobila dve ponude za posao neposredno po diplomiranju. Sticajem okolnosti sam se nasla u inostranstvu gde sam dobijala posao u struci bez problema. Nikada nisam bila nezaposlena za ovih petnaest godina, od kojih sa deset u inostranstvu!
 

Back
Top