Quantcast

Tehnologija zivi nas

pesho

Poznat
Poruka
8.754
Moguce da je tema za filozofiju al imam bojazan da nece tamo opstat pa se nadam da odje oce
Naime imam taj osjecaj da ja ne zivim zivot nego da nesto mene zivi nazvali to kako god tehnologijom, umjetnom inteligencija.... Taj prostor tu je prazan dok se ne pojavimo i krenemo ostavljat svoj pecat.. Isto ko i u zivot sto rodjenjem ga pocnemo zivjeti no prije toga je postojo al ga nismo ziveli... Realno mislim da se tehnologija hrani mnome ko sto ja udisem vazduh i pijem vodu... Ko da sam posto neciji resurs i to ogranicen...
E disko ako ti se ne uklapam odje bachi na filozofiju pa da vidim kako ce me zivjet tamo stejt of majnd

Manastirka

Veoma poznat
Poruka
10.346
Moguce da je tema za filozofiju al imam bojazan da nece tamo opstat pa se nadam da odje oce
Naime imam taj osjecaj da ja ne zivim zivot nego da nesto mene zivi nazvali to kako god tehnologijom, umjetnom inteligencija.... Taj prostor tu je prazan dok se ne pojavimo i krenemo ostavljat svoj pecat.. Isto ko i u zivot sto rodjenjem ga pocnemo zivjeti no prije toga je postojo al ga nismo ziveli... Realno mislim da se tehnologija hrani mnome ko sto ja udisem vazduh i pijem vodu... Ko da sam posto neciji resurs i to ogranicen...
E disko ako ti se ne uklapam odje bachi na filozofiju pa da vidim kako ce me zivjet tamo stejt of majnd
"Zlo" kojem se samo retki mogu otrgnuti!Digitalizacija je naš drugi JMBG!Živimo paralelne živote.U Matrix-u.

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Живот је присила. Родио си се и сада мораш живети.

Технологија је ту да ти, наивном, учини живот ван посла лакшим, све у стану завршаваш притиском на дугме, да имаш времена да се релаксираш опуштањем уз разне садржаје које ти пружа технологија.

Мени то не треба. Треба ми оно што ми технологија не може дати. Слободно време, доколицу. Био би пун погодак када би технологија омогућила скраћење радног времена на 6 часова па и мање. Квалитет живота се мери количином среће.

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.907
Ne treba se plasiti tehnologije vec ljudskih poriva. Tehnologija je neizostavan faktor u ljudskoj evoluciji i prati nas mozda i pre same evoluvitne divergencije, od praistorijskih kamenih sekira, strela, viljusaka do mikrokontrolera.
Svakom tehnoloskom sistemu je potreban resurs, bilo da je to informacija, energija, vreme, kapital... ali ne i covek, u suprotnom ne bi bilo potrebe za vestackom inteligencijom :) Ne moze ona da se hrani nama jer covek nije resurs, cak je i sam naziv "human resources" nekako pogresno interpretiran, covek je izvor, kljuc, glavna karika ... ka resursu.
Istovremeno glavni pokretac tehnologije nisu ljudi, vec ljudska potreba, a potreba je ta koja upravlja tehnologijom i usmerava njen progres.

Nazalost ta "potreba" u novijem tehnoloskom dobu sve cesce postaje neuropsiholoski poremecaj kontrole navika i impulsa, tu treba traziti problem i krivca.

Poslednja izmena:

CandleLight

Početnik
Poruka
22
Ne treba se plasiti tehnologije vec ljudskih poriva. Tehnologija je neizostavan faktor u ljudskoj evoluciji i prati nas mozda i pre same evoluvitne divergencije, od praistorijskih kamenih sekira, strela, viljusaka do mikrokontrolera.
Svakom tehnoloskom sistemu je potreban resurs, bilo da je to informacija, energija, vreme, kapital... ali ne i covek, u suprotnom ne bi bilo potrebe za vestackom inteligencijom :) Ne moze ona da se hrani nama jer covek nije resurs, cak je i sam naziv "human resources" nekako pogresno interpretiran, covek je izvor, kljuc, glavna karika ... ka resursu.
Istovremeno glavni pokretac tehnologije nisu ljudi, vec ljudska potreba, a potreba je ta koja upravlja tehnologijom i usmerava njen progres
Nazalost ta "potreba" u novijem tehnoloskom dobu sve cesce postaje neuropsiholoski poremecaj kontrole navika i impulsa, tu treba traziti problem i krivca.
Slazem se da je tehnologija sama po sebi neutralan alat i da njen uticaj zavisi od toga kako je koristimo. Medjutim, kada su u pitanju drustvene mreze, znanje o ljudskoj psihologiji je zloupotrebljeno na stetu covjeka. Potrebama se upravlja, uslovni refleksi se stimulisu i ti neuropsiholski poremecaji su svjesno indukovani. Ljudsko vrijeme i paznja su resurs.
A tek prikupljanje licnih podataka koje niko ne kontrolise. Mogucnosti zloupotrebe beskrajne.

DUH

Iskusan
Poruka
5.005
Pa već je dovoljno sve obezvređeno, mladi ljudi se otvoreno drogiraju i prave orgije jer ne vide nikakvu svrhu života.
Samoubistava sve više, kao i nasilja svake vrste.

Očaj, beznađe i besmisao.

Što se tehnologije i tehnike tiče, povezano je itekako...pametni telefoni su trebali da budu dizajnirani da unaprede a ne unazade čoveka i čovečanstvo, umesto da služi kao mini kompjuter na kome možemo da izvodimo kvantne jednačine na digitronu nema opcije ni za vađenje korena (ne znam da li ima aplikacija da se nadogradi, ali svejedno to bi bila nadogradnja a ja pričam o osnovnim funkcijama).

Komunikacija se svela na smajliće, fond reči se smanjio, ne čitaju se knjige, ne širi se obrazovanje...
Smajlići su tu da isključimo mozak, i koliko vidim, polako ali sigurno sve smo gluplji, vulgarniji, bezosećajniji...

Ovo može i na teoriju zavere (da se nasmejem od muke)...

Nađoh citat: "
"Изгледа да ће ускоро толеранција да стигне до тог нивоа да ће паметнима бити забрањено да размишљају, зато што то понижава осећања глупих."
Михаил Булгаков

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Pa već je dovoljno sve obezvređeno, mladi ljudi se otvoreno drogiraju i prave orgije jer ne vide nikakvu svrhu života.

Što se tehnologije i tehnike tiče, povezano je itekako...pametni telefoni su trebali da budu dizajnirani da unaprede a ne unazade čoveka i čovečanstvo, umesto da služi kao mini kompjuter na kome možemo da izvodimo kvantne jednačine na digitronu nema opcije ni za vađenje korena (ne znam da li ima aplikacija da se nadogradi, ali svejedno to bi bila nadogradnja a ja pričam o osnovnim funkcijama).

Komunikacija se svela na smajliće, fond reči se smanjio, ne čitaju se knjige, ne širi se obrazovanje...
Smajlići su tu da isključimo mozak, i koliko vidim, polako ali sigurno sve smo gluplji, vulgarniji, bezosećajniji...

"Изгледа да ће ускоро толеранција да стигне до тог нивоа да ће паметнима бити забрањено да размишљају, зато што то понижава осећања глупих."
Михаил Булгаков
А цитат је из прве половине 20-ог века, изгледа да смо достигли тај ниво.

• Tužan
Reactions: DUH

Manastirka

Veoma poznat
Poruka
10.346

Михаил Булгаков
Tako je, nažalost!Nuspojave dugitalizacije se već odražavaju na mlađu populaciju. Tipa, deca sve teže izgovaraju prve reči, nego što je to bilo uobičajeno ranije. Tako da imamo expanziju pojave autistične dece i dece koja kao da zaostaju u razvoju(znatno kasnije uče govor),škole liče na cirkus, fakulteti se znatno brže završavaju online...slažem se da je već sve otišlo predaleko!

• Tužan
Reactions: DUH

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.907
Slazem se da je tehnologija sama po sebi neutralan alat i da njen uticaj zavisi od toga kako je koristimo. Medjutim, kada su u pitanju drustvene mreze, znanje o ljudskoj psihologiji je zloupotrebljeno na stetu covjeka. Potrebama se upravlja, uslovni refleksi se stimulisu i ti neuropsiholski poremecaji su svjesno indukovani. Ljudsko vrijeme i paznja su resurs.
A tek prikupljanje licnih podataka koje niko ne kontrolise. Mogucnosti zloupotrebe beskrajne.

Apsolutno se slazem sa ovim, naravno da te psiholoske igre nisu fer, ali ako se malo osvrenemo unazad toga je uvek kroz istoriju bilo, danas su to drustvene mreze a nekada su to bili vasari ili festivali, zar ne? Mehanizam im je u osnovi identican - okupljanje sto veceg broja ljudi kroz komercijalne ili zabavne aktivnosti (Muzika, vrteske, alkohol, horoskop/tarot ....) zarad finansijskog profita, trenutno najelementarniji vid psiholoske decepcije koji mi pada na pamet, a medju nama je kroz milenijume da je bukvalno postao folklor. :)

Sto se tice prikupljanja licnih podataka i uopste privatnosti, bilo je samo pitanje vremena, to potencijalno moze biti zaista vrlo rizicna stvar no opet i tu pravim neku analogiju i mislim da ce to proci kao od sale. Jer ljude jednostavno nije briga i pristace i na dosta gore stvari od toga zarad recimo nekog kratkorocnog osecaja zadovoljstva, eventualno neke simbolicne dobiti i sl.

Poslednja izmena:

DUH

Iskusan
Poruka
5.005
Izvini, ali ne slažem se.
Industrija zabave (vašari i slično) su samo to što i jesu- industrija zabave.
To su i bioskopi i igraonice i kladionice...jer to ljudima treba inače bi im bilo dosadno, a uz put se i zaradi (platiš ulaz).
Međutim, vašar ti ne ispira mozak. A uostalom možeš da ne ideš na takve skupove.

A ovo što se radi sa tehnikom danas je sasvim druga priča- prvo niko te ne pita šta hoćeš nego ti se nameće da moraš.
Imaš li besplatne minute koje nisi potrošio, ja imam eto 500 dinara kredita a moram znači MORAM da doplatim još 200 dinara jer mi tog i tog dana ističe kredit, ako ne uplatim taj dan- oduzmu mi onih 500 dinara.

Znači kupi što moraš a ne zato što ti treba.
Koje ispiranje mozga sve malo po malo, ljudi sve to obavljaju po difoltu a koliko je svet srećan vidi se čim upališ TV, čim vidiš nasmejane ljude, mora da je reklama.

Sa druge strane, ne znam kako smo svi dogurali dovde da ne verujemo više nikome i još gore, više ni u šta, pa se ljudi zaj.ebavaju kada recimo uzmu identitet neke životinje, ono, kad život ionako nema smisla, ti se deklariši kao zmaj, a ja ću kao gej, šta je uopšte bitno? Hajde da se zezamo, kad smo već rođeni, u tom smislu. Naravno, takvi ljudi neće imati decu jer su mišljenja da su došli na svet bez svoje volje i da posle ovog života ne postoji ništa.
Kako god, svet je postao cirkus.

DUH

Iskusan
Poruka
5.005
Bravo na zapažanju, kamo sreće da makar 50% korisnika to vidi, ali nažalost...

DUH

Iskusan
Poruka
5.005
P.S. zaboravila sam najveću prevaru, odnosno manipulaciju- kada je iPhone izbacio model sa opcijom otključavanje telefona otiskom prsta, svi su poleteli kao bez glave da kupe, kao "jao što je super opcija", pa eto koliko koriste mozak, da daju pare da bi policija, CIA, i ko već dobili na najbrži način moj, tvoj otisak prsta.
Debilizam.

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.907
Izvini, ali ne slažem se.
Industrija zabave (vašari i slično) su samo to što i jesu- industrija zabave.
To su i bioskopi i igraonice i kladionice...jer to ljudima treba inače bi im bilo dosadno, a uz put se i zaradi (platiš ulaz).
Međutim, vašar ti ne ispira mozak. A uostalom možeš da ne ideš na takve skupove.
Pa industrija, dovoljno je receno.
Vasar je jos u starom Rimu bio idealno mesto za okupljanje i socijalizaciju ljudi kojima je to bila retka prilika da se druze sa prijateljima a ujedno i zabave dok je za trgovce to bila fantasticna sansa da prodaju svoju robu na mestu gde se okuplja veliki broj ljudi, a onda je dosao internet :) Identican slucaj u socijalnim mrezama, po takvom principu funkcionise i ovaj forum bukvalno.

Inace ne moram da idem na vashar isto kao sto i ne moram da se ulogujem na fejsbuk, twitter, instagram i sl. Niko me ne bije po usima.

A inace ljudi posecuju socijalne mreze zato sto im nije dosadno? To i jeste cela filozofija, em sajt zaradi od tebe em tebe to ne kosta nista. Pa ko bi odoleo? I nije... :)

Pametni telefoni i jesu dizajnirani da unaprede korisnika, no na konzumentu je ostavljena konacna sloboda izbora u kom pravcu ce ga koristiti, telefon svakako moze da izracuna kvadratni koren i jos milion stvari preko toga, a bez te "nadogradnje" ne bi bio racunar i ogranicio bi korisnika na usluge koje diktira sam uredjaj sto je kontradiktorno, takav model je i pokusan no iznenadjujuce zdrav razum je ipak prevagnuo.

U sustini moderna tehnologija nam nudi neverovatnu slobodu izbora, a opet ljudi svojevoljno izvlace ono najgore iz nje. @CandleLight je to fino rekla, manipulativna (zlo)upotreba ljudske psihologije i nista drugo.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.