- Poruka
- 257.277
Sve je više EV čak i u ovim našim krajevima, a povećava se polako i broj punjača za njih. Međutim, kod te druge stavke, znači punjača dolazimo do problema:
Hrvatski portal Index.hr nedavno je objavio fotografiju koja savršeno ilustruje novi fenomen na našim prostorima – masovno zauzimanje mesta rezervisanih za punjenje električnih automobila. Čak se na “zeleno” mesto ugurao i plavi Folksvagen Pasat koji je već odavno proslavio punoletstvo!
Iako u Srbiji, baš kao i u Hrvatskoj, na ulicama i dalje apsolutno dominiraju benzinci i dizelaši, broj EV punjača na parkinzima velikih šoping centara raste. I pogađate, upravo su ta mesta postala nova omiljena meta za nepropisno parkiranje. Baš kao i mesta za osobe sa invaliditetom, ovi punjači se najčešće postavljaju u neposrednoj blizini ulaza, u takozvanoj “VIP zoni” parkinga zbog same infrastrukture i dovođenja kablova.
Zato vozači klasičnih automobila, u žurbi ili iz čiste lenjosti da prošetaju pedesetak metara od običnog parking mesta, ostavljaju svoja vozila na mestima predviđenim isključivo za punjenje strujom. U svetu je ovaj fenomen već odavno uzeo maha i dobio je svoj naziv – “ICEing” (od engleske skraćenice ICE za motore sa unutrašnjim sagorevanjem). Vlasnicima električnih vozila to stvara ogromne probleme, jer za razliku od vozača benzinaca, oni ne mogu da produže do sledeće pumpe ako im je baterija pri kraju, već bukvalno ostaju blokirani na parkingu.
Bilo da je slika bahatosti zabeležena u Zagrebu (kao ova koju prenosi Index.hr) ili u Beogradu ispred bilo kog većeg tržnog centra, dijagnoza celog regiona je ista. Reč je o nedostatku osnovne kulture i poštovanja prema onima kojima su ta mesta zaista neophodna, bilo iz zdravstvenih ili tehničkih razloga. Dok god kazne ne počnu rigoroznije da udaraju po džepu, teško da će se “samo na pet minuta” sindrom ikada izlečiti.
https://sportal.blic.rs/prica/bahat...-za-elektricne-automobile-2026060213314033363
Da li ste i vi viđali ovakve situacije? ja jesam pre neki dan u jednom malom mestu u Srbiji, mada je to kako se vidi karakterističan problem u celom regionu, pa tako i u zemljama koje su već u EU pa bi samim tim trebale da imaju i veću kulturu.
Bezobrazluk koji ne poznaje granice! Zašto bahati vozači na Balkanu uporno blokiraju punjače za električne automobile?!
Godinama unazad svedoci smo poražavajuće navike koja nikako da se iskoreni. Pod izgovorom “samo da trknem unutra na pet minuta”, mnogi bez trunke blama zauzimaju parking mesta jasno rezervisana za osobe sa invaliditetom. Zašto? Zato što su ta mesta po pravilu najšira i fizički najbliža ulaznim vratima. Iako su novčane kazne predviđene, a neretko reaguje i “pauk”, svest o ovom problemu se menja presporo. Međutim, kako se tehnologija menja, tako i bezobrazluk dobija nove oblike.Hrvatski portal Index.hr nedavno je objavio fotografiju koja savršeno ilustruje novi fenomen na našim prostorima – masovno zauzimanje mesta rezervisanih za punjenje električnih automobila. Čak se na “zeleno” mesto ugurao i plavi Folksvagen Pasat koji je već odavno proslavio punoletstvo!
Iako u Srbiji, baš kao i u Hrvatskoj, na ulicama i dalje apsolutno dominiraju benzinci i dizelaši, broj EV punjača na parkinzima velikih šoping centara raste. I pogađate, upravo su ta mesta postala nova omiljena meta za nepropisno parkiranje. Baš kao i mesta za osobe sa invaliditetom, ovi punjači se najčešće postavljaju u neposrednoj blizini ulaza, u takozvanoj “VIP zoni” parkinga zbog same infrastrukture i dovođenja kablova.
Zato vozači klasičnih automobila, u žurbi ili iz čiste lenjosti da prošetaju pedesetak metara od običnog parking mesta, ostavljaju svoja vozila na mestima predviđenim isključivo za punjenje strujom. U svetu je ovaj fenomen već odavno uzeo maha i dobio je svoj naziv – “ICEing” (od engleske skraćenice ICE za motore sa unutrašnjim sagorevanjem). Vlasnicima električnih vozila to stvara ogromne probleme, jer za razliku od vozača benzinaca, oni ne mogu da produže do sledeće pumpe ako im je baterija pri kraju, već bukvalno ostaju blokirani na parkingu.
Bilo da je slika bahatosti zabeležena u Zagrebu (kao ova koju prenosi Index.hr) ili u Beogradu ispred bilo kog većeg tržnog centra, dijagnoza celog regiona je ista. Reč je o nedostatku osnovne kulture i poštovanja prema onima kojima su ta mesta zaista neophodna, bilo iz zdravstvenih ili tehničkih razloga. Dok god kazne ne počnu rigoroznije da udaraju po džepu, teško da će se “samo na pet minuta” sindrom ikada izlečiti.
https://sportal.blic.rs/prica/bahat...-za-elektricne-automobile-2026060213314033363
Da li ste i vi viđali ovakve situacije? ja jesam pre neki dan u jednom malom mestu u Srbiji, mada je to kako se vidi karakterističan problem u celom regionu, pa tako i u zemljama koje su već u EU pa bi samim tim trebale da imaju i veću kulturu.