Tanatos i ljubav - ljubav pod voljom

gost 439443

Ističe se
Poruka
2.504
PUTOVI

Ti si nakanio da mene nema i pod svaku cijenu
Ideš prema meni
I u jurišu
Smijući se i plačući
Pred sobom
Sve čistiš
I ništiš

Ti si nakanio da me pod svaku cijenu uništiš
Ali nikako da nađeš
Istinski put
Do mene

Jer
Ti poznaješ uklesane i utre pute
I niti ijedna drugi
(A mali su zapravo i jalovi
Bez obzira koliko su
Za tebe
Oholog i jakog
I preteški
I
Dugi)

Ti poznaješ samo one putove
Što prolaze
Od srca
I
Oka

Ali to nije sve

Ima putova što su se ispružili pred nama
Bez javnog traga kolovoza
Bez voznog reda
Bez vremena
I roka

Ti misliš da je tvoja putanja do ubogog mene
Veoma sigurna i česna
Ona
Što dolazi
Slijeva
Ili
Zdesna
Zavaravaš se stalno da do mene treba ići
Smjerovima sličnim
Sa sjevera
Ili
Juga

Ali to nije sve

Kuga
Oči uvijek
Pametno mi traži
Ispod ustalasale na vjetru raži
Iz korijena zemlje gde zgusla se tmina

A iz bezmjernih visina
Odozgora
Pritiskivati
Grudi
Najjače
Može
Mōra

Ali to nije sve

Ti ne znaš zakon raskrsnice
Između svjetlila
I
Tmice

Ali to nije sve

Jer najmanje znaš da svome žiću
Najteža rvanja su
I ratovi pravi
U samome
Biću

Ti ne znaš dakle da zlo si moje najmanje
Između mnogih
Mojih
Velikih
Zala

Ti ne znaš s kim
Imaš posla

Ti ne znaš ništa o mojoj mapi putova

Ti ne znaš da put od tebe do mene
Nije isto što i put
Od mene
Do tebe

Ti ne znaš ništa o mome bogatstvu
Skrivenom za tvoje moćne oči
(Ti ne znaš da meni je
Mnogo više
Nego što misliš
Sudbina
Namrijela
I
Dala)

Ti si nakanio da me pod svaku cijenu uništiš
Ali nikako da nađeš istinski put
Do mene

(Shvatam te:
Čovjek si u jednom prostoru i vremenu
Što živi tek sad i ovdje
I ne zna za bezgranični
Prostor vremena
U kojem se nalazim
Prisutan
Od dalekog jučer
Do dalekog sjutra
Misleći o tebi

Ali to nije sve)

Mak Dizdar, Kameni spavač

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.753
I jedna tema - za Baj, koji se odužio, ali ne mojom voljom.
Frojd kaže da postoje dve sile u svemiru, sile koje rukovode svime - Eros i Tanatos:

"Eros ili nagon života je, kaže Frojd, nagon “koji stalno teži obnovi života i koji ga stalno obnavlja”. U grčkoj mitologiji Eros oličava i slavi telesnu ljubav. On je simbol strasti koja obuzme bogove i ljude i nagoni ih da uspostavljaju intimne odnose kojim obnavljaju život kosmosa. U Frojdovoj teoriji Eros objedinjuje sve nagone samoodržanja individue (glad, žeđ, nagone ega) i nagone održanja vrste (seksualne nagone). Cilj ovog nagona je održanje i uvećanje života. Po svojoj prirodi Eros teži povezivanju jedinica života u sve veće celine, kao i njihovom očuvanju. On je osnova ne samo braka i porodice,već svake socijalne zajednice i kulture.

U svojoj knjizi “Sa one strane principa zadovoljstva”, Frojd ističe da je “cilj života smrt”. On je primetio da, nakon traumatičnog iskustva, ljudi često “obnavljaju” iskustva. Zaključuje da ljudi nesvesno imaju želju za smrću, ali je ona u velikoj meri ublažena životnim instiktom. Po mišljenju Frojda, autodestruktivno ponašanje je energija koju je stvorio instinkt smrti, Tanatos. Kada je se ova energija ispolji spolja, na druge ljude, onda se to označava agresijom ili nasiljem.

Borba Erosa i Tanatosa je najbitniji sadržaj života uopšte. Eros je ona moćna sila koja može da se suprostavi mržnji, nasilju, okrutnosti i svim vidovima agresivnosti. Kao rezultat ove gigantske borbe dva moćna nagona, kao plod njihovog neizbežnog sukoba, nastaju veoma raznolike, najniže i najviše manifestacije života: sadizam, mržnja, rat, mazohizam, neuroze sudbine, negativna terapijska reakcija ali i ljubav, književnost, religija i kultura."
Tanatos, u drugu ruku - jeste sila koja poništava:
" Strah od smrti obesmišljava život.
A ljudi i dalje, mnogo više nego što bi trebalo, imaju problem sa tim.
To zaključujem kao filozof i prijatelj od koga mnogi očekuju da im leči dušu, pa mu se obraćaju sa raznim problemima kojima je u osnovi taj jedini strah koji nam je svima svojstven – strah od smrti i prolaznosti.

S obzirom na to da je naše bitisanje na ovoj planeti pod ogromnom senkom zagarantovanog odlaska sa nje, logično je da se svi pri susretu sa ovom spoznajom uplašimo. Međutim, bilo bi normalno da taj strah u nekom trenutku i prevaziđemo."

Eros je ljubav a Tanatos strah.
I, kada se vaša ljubav završi, mislite da tu ne može biti više ničega konstruktivnog? Ako pobedimo strah, to što nas neko poništava, ili sami sebe - i poželite da odete, a time i poništavate sve što je bilo?
Ako neko poništava i vašu odluku, kao i slobodnu volju - samim što vas tera da se preispitate, da sačekate - Iako vas je ništio i pre toga?

Da li vam se desilo?
Da li prepoznajete Eros i Tanatos?
Da li uspevate da ih razgraničite?
Da li je sputavanje nečije volje i njeno ništenje - a samim tim i odlazak - Tanatos - smrt pod voljom, kao što bi trebala da bude i ljubav?
Eros tj telesna pozuda je smetnja u duhovnom razvoju, i moze se potpuno eliminisati kao ono demonsko, zivotinjsko u nama,
nakon cega nastupa sirenje vidika i ostaje cista ljubav.
Tanatos sa druge strane nestaje onog momenta kada se prepustis, ne odlazis kod lekara i ne lecis se i zelis da zivis
samo dokle si potreban voljenoj osobi..

gost 439443

Ističe se
Poruka
2.504
Eros tj telesna pozuda je smetnja u duhovnom razvoju, i moze se potpuno eliminisati kao ono demonsko, zivotinjsko u nama,
nakon cega nastupa sirenje vidika i ostaje cista ljubav.
Tanatos sa druge strane nestaje onog momenta kada se prepustis, ne odlazis kod lekara i ne lecis se i zelis da zivis
samo dokle si potreban voljenoj osobi..
Eros nije samo telesna požuda.
Eros je konstrusruktivna sila, koja se suprotstavlja mržnji i nasilju - poništavanju, onome što jeste Tanatos.
A i Tanatos nije samo samodestrukcija,
već i poništavanje drugih.
Promisli opet...

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.753
Eros nije samo telesna požuda.
Eros je konstrusruktivna sila, koja se suprotstavlja mržnji i nasilju - poništavanju, onome što jeste Tanatos.
A i Tanatos nije samo samodestrukcija,
već i poništavanje drugih.
Promisli opet...
Ako je eros ljubav onda da,ali iskljucivo duhovna, to suprotno mrznji i nasilju.
Dakle sitnica radja svadju, svadja mrznju, a mrznja misao da nekom naskodih. Ljubav je odbrana protiv toga.
Tanatos sa druge strane je strah od smrti. Kada njega nemas usled vere u zagrobni zivot, reinkarnaciju
whatever... i kada shvatis da ces neminovno umreti, gledas da period koji je ostao provedes sto kvalitetnije.
Da li si primetila da sto su ljudi blizi smrti to su optereceniji lekarima i samo o tome pricaju?
O kontrolama i tim stvarima?

gost 439443

Ističe se
Poruka
2.504
Ako je eros ljubav onda da,ali iskljucivo duhovna, to suprotno mrznji i nasilju.
Dakle sitnica radja svadju, svadja mrznju, a mrznja misao da nekom naskodih. Ljubav je odbrana protiv toga.
Tanatos sa druge strane je strah od smrti. Kada njega nemas usled vere u zagrobni zivot, reinkarnaciju
whatever... i kada shvatis da ces neminovno umreti, gledas da period koji je ostao provedes sto kvalitetnije.
Da li si primetila da sto su ljudi blizi smrti to su optereceniji lekarima i samo o tome pricaju?
Eros jeste ljubav, ali ne iskučivo duhovna. Eros je i telesna ljubav, jer ona obnavlja sam život.
Tanatos jeste strah, ali i smrt u istu ruku...
Primetila sam kod nekih, ali nije pravilo za sve. :D

gost 439443

Ističe se
Poruka
2.504

gost 439443

Ističe se
Poruka
2.504
Bolje da se nije lecio i umro prirodnom smrcu nego ovako, samoubistvo...
Nego kad smo vere u zagrobni zivot, Patrijarh koji navodno veruje u zagrobni zivot sa preko 90 provodi 3 godine na VMA i umire tamo...
mislite o tome...
Ja nisam pričala o veri i zagrobnom životu.
Niti sam pominjala religiju. :D
No, ne poništavam tvoju želju da rekneš, iako to nije tema.
Poništavati njegovu želju i odluku da to učini je, takođe, Tanatos; kao i sama njegova želja.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.753
Ja nisam pričala o veri i zagrobnom životu.
Niti sam pominjala religiju. :D
Poništavati njegovu želju i odluku da to učini je, takođe, Tanatos; kao i sama njegova želja.
Tema je o tome, da kada se priblizis smrti ne boris se protiv nje.
A jos manje da pozelis da povuces jos nekoga za sobom :P
Dakle samoubistvo otpada :p

Milenageneracija

Zainteresovan član
Poruka
154
Uvijek su ljudi priklonjeniji tanatosu mrzili one koje imaju erosa u sebi
I jedna tema - za Baj, koji se odužio, ali ne mojom voljom.
Frojd kaže da postoje dve sile u svemiru, sile koje rukovode svime - Eros i Tanatos:

"Eros ili nagon života je, kaže Frojd, nagon “koji stalno teži obnovi života i koji ga stalno obnavlja”. U grčkoj mitologiji Eros oličava i slavi telesnu ljubav. On je simbol strasti koja obuzme bogove i ljude i nagoni ih da uspostavljaju intimne odnose kojim obnavljaju život kosmosa. U Frojdovoj teoriji Eros objedinjuje sve nagone samoodržanja individue (glad, žeđ, nagone ega) i nagone održanja vrste (seksualne nagone). Cilj ovog nagona je održanje i uvećanje života. Po svojoj prirodi Eros teži povezivanju jedinica života u sve veće celine, kao i njihovom očuvanju. On je osnova ne samo braka i porodice,već svake socijalne zajednice i kulture.

U svojoj knjizi “Sa one strane principa zadovoljstva”, Frojd ističe da je “cilj života smrt”. On je primetio da, nakon traumatičnog iskustva, ljudi često “obnavljaju” iskustva. Zaključuje da ljudi nesvesno imaju želju za smrću, ali je ona u velikoj meri ublažena životnim instiktom. Po mišljenju Frojda, autodestruktivno ponašanje je energija koju je stvorio instinkt smrti, Tanatos. Kada je se ova energija ispolji spolja, na druge ljude, onda se to označava agresijom ili nasiljem.

Borba Erosa i Tanatosa je najbitniji sadržaj života uopšte. Eros je ona moćna sila koja može da se suprostavi mržnji, nasilju, okrutnosti i svim vidovima agresivnosti. Kao rezultat ove gigantske borbe dva moćna nagona, kao plod njihovog neizbežnog sukoba, nastaju veoma raznolike, najniže i najviše manifestacije života: sadizam, mržnja, rat, mazohizam, neuroze sudbine, negativna terapijska reakcija ali i ljubav, književnost, religija i kultura."
Tanatos, u drugu ruku - jeste sila koja poništava:
" Strah od smrti obesmišljava život.
A ljudi i dalje, mnogo više nego što bi trebalo, imaju problem sa tim.
To zaključujem kao filozof i prijatelj od koga mnogi očekuju da im leči dušu, pa mu se obraćaju sa raznim problemima kojima je u osnovi taj jedini strah koji nam je svima svojstven – strah od smrti i prolaznosti.

S obzirom na to da je naše bitisanje na ovoj planeti pod ogromnom senkom zagarantovanog odlaska sa nje, logično je da se svi pri susretu sa ovom spoznajom uplašimo. Međutim, bilo bi normalno da taj strah u nekom trenutku i prevaziđemo."

Eros je ljubav a Tanatos strah.
I, kada se vaša ljubav završi, mislite da tu ne može biti više ničega konstruktivnog? Ako pobedimo strah, to što nas neko poništava, ili sami sebe - i poželite da odete, a time i poništavate sve što je bilo?
Ako neko poništava i vašu odluku, kao i slobodnu volju - samim što vas tera da se preispitate, da sačekate - Iako vas je ništio i pre toga?

Da li vam se desilo?
Da li prepoznajete Eros i Tanatos?
Da li uspevate da ih razgraničite?
Da li je sputavanje nečije volje i njeno ništenje - a samim tim i odlazak - Tanatos - smrt pod voljom, kao što bi trebala da bude i ljubav?
Širok pojam u psihologiji, pomiješani su u svakom od nas u nekim fazama života. Pozitivna ličnost s više erosa nervira Tanatosa koji živi većinu vremena u negativi i tu dolazi do konflikta na svim nivoima odnosa bili ljubavni, poslovni, porodični... Zanimljiva i široka tema

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.