Tanatofobija kao bolest

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.450
Strah od smrti ili umiranja je normalno osećanje kada ne prelazi granice i ne remeti naš svakodevni život i aktivnosti. Logično je da se iz različitih razloga
plašimo samog momenta napuštanja ovog sveta, bilo da smo u pitanju mi sami, ili naši bližnji. Ekstremni strah od smrti ili procesa (čina) umiranja naziva se Tanatofobija.
Suprotno Tanatofobiji je Nekrofobija koja je strah od mrtvih osoba ili tela (leševa), kao mesta koja se povezuju sa mrtvima (groblja, grobnice, mrtvačnice).

Tanatofobija može da se javi i kod odraslih i kod dece. Deca, dok su mala, nemaju potpunu svest o smrti, pa se ova fobija neuporedivo češće javlja kod odraslih osoba, posebno onih kod kojih postoje i dodatni okidači:

-loše zdravstveno stanje ili dijagnoza neke ozbiljne bolesti
-depresija i anksioznost
-nezadovoljstvo
-nisko samopoštovanje
-druge fobije
-ako su nam roditelji ili drugi bliski ljudi bolesni ili ugroženi
-ako nam porodica ili prijatelji nedostaju (fizička udaljenost)
-ako smo često svedoci bolesti, traume ili nasilja u životu ili na poslu (zdravstveni ili socijalni radnici).

Kada ekstremni strah od smrti utiče na našu sposobnost da normalno funkcionišemo u školi, na poslu ili u socijalnom okruženju, treba potražiti stručnu pomoć. Statistike kažu da u gotovo stoprocentnom broju slučajeva psihoterapija rešava ovaj problem, a da se lekovi u slučaju specifičnih poremećaja nisu pokazali efikasnim u svim situacijama. Prepustite, ipak, tu odluku stručnom licu i imajte poverenja u stručnost, kao i predloženi tip psihoterapije ili kombinaciju, ako proceni da je potrebna.

( EKlinika)

Da li razmišljate o smrti i imate strah od iste ?

Nije da nisam razmisljala o smrti i mislim da nema osobe koja nije bar jednom razmisljala o tome,ali se ne plašim same smrti,
svesna da je rodjenje pocetak a smrt kraj ljudskog života ali se plašim od nacina umiranja.
 
-loše zdravstveno stanje ili dijagnoza neke ozbiljne bolesti
-depresija i anksioznost
-nezadovoljstvo
-nisko samopoštovanje
-druge fobije
-ako su nam roditelji ili drugi bliski ljudi bolesni ili ugroženi
-ako nam porodica ili prijatelji nedostaju (fizička udaljenost)
-ako smo često svedoci bolesti, traume ili nasilja u životu ili na poslu (zdravstveni ili socijalni radnici).



Da li razmišljate o smrti i imate strah od iste ?
Eto. Znala sam da će se moj poziv naći na listi. Ima logike.
Da, razmišljam,imam strah. Mislim da je u granicama podnošljivog. Osim kad dobijem napad panike.
 
Tamo Gore je mir / ovde postoji bol koji se ponavlja ponavlja ponavlja iz godine u godinu /hocu odmah brz bez bola odlazak Gore.
Na zalost to se ne desava / oni koji se boje odlaska Gore imaju zbog cega da budu ovde / njima je lepo veseli su dobro / treba sve razumeti.
 

Back
Top