Tako je govorio... Isus

Milena_9

Primećen član
Poruka
501
Uglavnom smo do sada pricali o zivotu Isusa Hrista, o tome sta su o njemu napisali apostoli, kako je ziveo, kako je i zasto je i kada je otisao iz ove zemaljske price. U crkvama poslednjih godina mnogo reci se upucuje prici o njegovom stradanju, segmentima zivota i sl.

Ono sto je Isusa nacinilo velikim je ucenje koje je propovedao. Hajde da da razgovaramo o tome. Kakvo je ucenje i filozofija koje je doneo? Sta je on to govorio, i u cemu je njegova velicina, ako izuzmemo samo poreklo ?
 
Zašto da ne od rane zore.
Jutro je pametnije od večeri.
Osim toga, ima nešto i simbolike u tome što se ujutro pokreće ovakva tema. Nije li Isus Hristos rano ujutro i vaskrsnuo.
U svakom slučaju pozdravljam temu a istovremeno i njenog pokretača. :D

Da ne bih dužio (kako to obično činim), mislim da se Isusovo učenje može, iz određenog ugla, svesti na ovo:
" Uvijek i u svemu (i svakom) tražite suštinu i unutrašnje, ne robujte formalnom i spoljašnjem!", uz, naravno, zlatno i prezlatno pravilo:
"Čini drugom ono što bi volio da tebi drugi čini i ne čini mu ono što sebi ne želiš! (pa ni ne misli nikome i ničemu ništa loše)" i
"Ljubi Oca Nebeskog svim srcem i svom dušom i svim umom svojim!"
 
Milena_9:
Ono sto je Isusa nacinilo velikim je ucenje koje je propovedao...

Грешка у старту. Исус Христос је оваплоћени Бог-Логос, Син Божји, рођени а не створени пре свих векова. Самим тим што је "Он онај који јесте", Творац Неба и земље, нема никог већег од Њега. Помисао да Га "само неко тамо учење" чини великим је чисто безбожништво по Православљу. :wink:
 
MaranAta:
Milena_9:
Ono sto je Isusa nacinilo velikim je ucenje koje je propovedao...

Грешка у старту. Исус Христос је оваплоћени Бог-Логос, Син Божји, рођени а не створени пре свих векова. Самим тим што је "Он онај који јесте", Творац Неба и земље, нема никог већег од Њега. Помисао да Га "само неко тамо учење" чини великим је чисто безбожништво по Православљу. :wink:

Potrudi se da ne upropastis bas svaku diskusiju!
 
Мени је жао што дискусија у старту није постављена како треба. Јер тврдити да је "наука коју је проповедао учинила Христа великим", заправо значи да је он био "мали" пре проповедања те исте науке. А пошто Он јесте Бог, онда и дете види да је реч о безбожништву. :roll:
 
Aharone,
"Blago onima koji su cista srca, jer ce Boga videti."

A meni je ovih dana blisko :
" Ne kunite se nikako
Ni nebom, jer to presto Bozije...
Ni zemljom, jer je podnozje NJegovim nogama...
Ni glavom svojim ne kuni se.
Dakle, neka bude vasa rec: da- da, ne- ne."
 
Svima koji su na forumu i koji ucestvuju u ovom topiku svaki Bozji blagoslov.
Moram delimicno da se slozim sa maraticem da nije ucenje Isusa ucinilo velikim. Istina je malo drugacija, tj. Isus je svojom velicinom ucinio da njegovo ucenje bude veliko. Upravo ta velicina Onoga koji je naucavao i ucenja koje je govorio daje nam za pravo da njegovo ucenje proucavamo i kao samo ucenje.
Njegovo ucenje je istinito, i rec nam kaze da cemo cuti istinu i da ce nas istina osloboditi.
Takodje pismo kaze da su njegove reci reci vecnog zivota. Jn 6:68 Odgovori mu Simon Petar: Gospode, kome da idemo? Ti imaš reči večnoga života;
I tako dalje. Neka drugi nastave gde sam stao. U svakom slucaju dobra tema. Neka Gospod vodi sve ucesnike.

Mir Bozji.
 
Kastor:
MaranAta:
Milena_9:
Ono sto je Isusa nacinilo velikim je ucenje koje je propovedao...

Грешка у старту. Исус Христос је оваплоћени Бог-Логос, Син Божји, рођени а не створени пре свих векова. Самим тим што је "Он онај који јесте", Творац Неба и земље, нема никог већег од Њега. Помисао да Га "само неко тамо учење" чини великим је чисто безбожништво по Православљу. :wink:

Potrudi se da ne upropastis bas svaku diskusiju!

Ne huli na tam tara tataaaa tuuu... un ca, un ca, un ca (ovo ti je ritam, dvojka)... da te ne stigne božje kazna!

Isus je svojom velicinom ucinio da njegovo ucenje bude veliko. Upravo ta velicina Onoga koji je naucavao i ucenja koje je govorio daje nam za pravo da njegovo ucenje proucavamo i kao samo ucenje.

Tačno, ali ga zato posle išutirali kao konzervu!

Takodje pismo kaze da su njegove reci reci vecnog zivota

Ti bre počeo kao onaj poturica: kuran kaže..., kuran kaže...
 
Kazanova:
Kastor:
MaranAta:
Milena_9:
Ono sto je Isusa nacinilo velikim je ucenje koje je propovedao...

Грешка у старту. Исус Христос је оваплоћени Бог-Логос, Син Божји, рођени а не створени пре свих векова. Самим тим што је "Он онај који јесте", Творац Неба и земље, нема никог већег од Њега. Помисао да Га "само неко тамо учење" чини великим је чисто безбожништво по Православљу. :wink:

Potrudi se da ne upropastis bas svaku diskusiju!

Ne huli na tam tara tataaaa tuuu... un ca, un ca, un ca (ovo ti je ritam, dvojka)... da te ne stigne božje kazna!

Isus je svojom velicinom ucinio da njegovo ucenje bude veliko. Upravo ta velicina Onoga koji je naucavao i ucenja koje je govorio daje nam za pravo da njegovo ucenje proucavamo i kao samo ucenje.

Tačno, ali ga zato posle išutirali kao konzervu!

Takodje pismo kaze da su njegove reci reci vecnog zivota

Ti bre počeo kao onaj poturica: kuran kaže..., kuran kaže...

Svojima dodje i oni ga ne primise. Bas zbog toga sto je rusio sve dotadasnje tabue i zablude, pogresna ucenja i poglavarstva oni su ga ubili. I njegovo ucenje je ostalo i do dana danjesnjaga isto i zbog toga ga mnogi napadaju. U svetlu njegovog ucenja niko ne ostaje dobar i pravedan i cist i ispravan. Svakom je potreban Bog i vera.

Moram da citiram Pismo kad govorim o Njemu i Njegovom ucenju zbog toga jer je Novi zavet upravo o tome i pisan. Ne mogu da citiram nesto drugo, jer svi pisu na osnovu te objave i dela koje On cini u njihovim zivotima.

Na kraju krajeva mi smo na forumu RELIGIJA i slobodan sam da pisem na taj nacin, iako sam se sad bas potrudio da ne iznosim citate.

Pozdrav, mir Bozji i svaki blagoslov
Tebe posebno imam u srcu kad se molim
 
Pozdrav, mir Bozji i svaki blagoslov
Tebe posebno imam u srcu kad se molim


Baš ti hvala, pošto moje molitve niko ne čuje pogotovo On! Nadam se da će tebe čuti.

Hristovo učenje možda izgleda kao nešto novo za one koji nisu znali (ili ne znaju) za prethodna učenja Grčkih mudraca (filozofa)... ali se uvek pitam u šta bi verovao da je Sokrat isto ponavljao da je "sin Božiji". Mora li neko drugima stalno tuviti u glavu da je on od "duha svetoga" da bi drugi shvatili? Mislim da takvoj "sili" to nije potrebno.

Kako razumni ne veruju da je onaj epileptičar prorok tako ne treba verovati ni da je Isus sin Božiji.

Napominjem da su Evropsko mišljenje formirale samo dve opcije: Grčka filozofija i Hrišćanstvo. Religija je ipak opcija stoičke filozofije.
 
Kazanova:
Pozdrav, mir Bozji i svaki blagoslov
Tebe posebno imam u srcu kad se molim


Baš ti hvala, pošto moje molitve niko ne čuje pogotovo On! Nadam se da će tebe čuti.

Hristovo učenje možda izgleda kao nešto novo za one koji nisu znali (ili ne znaju) za prethodna učenja Grčkih mudraca (filozofa)... ali se uvek pitam u šta bi verovao da je Sokrat isto ponavljao da je "sin Božiji". Mora li neko drugima stalno tuviti u glavu da je on od "duha svetoga" da bi drugi shvatili? Mislim da takvoj "sili" to nije potrebno.

Kako razumni ne veruju da je onaj epileptičar prorok tako ne treba verovati ni da je Isus sin Božiji.

Napominjem da su Evropsko mišljenje formirale samo dve opcije: Grčka filozofija i Hrišćanstvo. Religija je ipak opcija stoičke filozofije.

Svidja mi se tvoj odgovor i tovje prepoznavanje stvatri (iako toga mozda nisi ni svestan).

Tacno je da samom Isusu nije bila potrebna potvrda ali ljudima kojima je dosao bilo je itekako potrebno da prepoznaju ono sto je stvarno Bog i da tu spznaju odluce od onoga koju su im servirali fariseji u ucitelji zakona.
Sa stajaliste savremenog coveka ti stvarno nemas tih problema jer je celokupna kultura pretrpela preobrazaj i dozivela da bude oblikavoana spoznajom o Njemu.

Molim se i molicu se, sve i da ti to neces.

Mir Bozji
 
Kazanova:
Mora li neko drugima stalno tuviti u glavu da je on od "duha svetoga" da bi drugi shvatili? Mislim da takvoj "sili" to nije potrebno.

Kako razumni ne veruju da je onaj epileptičar prorok tako ne treba verovati ni da je Isus sin Božiji.
Kazanova, ti trebas da shvatis da si neke fakte pogresno shvatio, jednostavvno pogresno si koncipirao.
Duh Sveti nije bezlicna sila, nego bozanski kvalitet.
Apostolu Petru kad Hristos upita sta mislle ljudi ko je on - Sin Coveciji, i Petar rece da je Sin Boga zivoga, Mesija, odgovori: blazen si Simone, jer telo i krv ti to ne otkrise, nego Otac moj kojije na nebesima. Dakle, nije pitanje razumnog verovanja, nego je fakat Bozijeg otkrivenja, jer/cak niko ne dolazi/prilazi Hristu, ako ga ne privuce Bog Otac.
A tako ce biti i na kraju, mnogima ce reci - idite od mene, nikada vas nisam znao.
 
Svidja mi se tvoj odgovor i tovje prepoznavanje stvatri

Pa mora da ti se sviđa kad ja napišem :wink:

Molim se i molicu se, sve i da ti to neces.

Ma nisam rekao da neću da se moliš za mene nego to meni ne uspeva... i Bog je dig'o ruke od mene!



.............

E pa o tome ja pričam ne može neka sila nebeska da bude za nekog a ne i za svakog... pred tom silom i najveći nevernici su slabi... Isus to nije, on je ipak morao da ubeđuje ja sam taj!

Kako bi vam izgledalo kada bih ja tako počeo? I vi bi rekli: "ma 'ajde?" tako je i Isus radio
 
Kazanova:
Svidja mi se tvoj odgovor i tovje prepoznavanje stvatri

Pa mora da ti se sviđa kad ja napišem :wink:

Molim se i molicu se, sve i da ti to neces.

Ma nisam rekao da neću da se moliš za mene nego to meni ne uspeva... i Bog je dig'o ruke od mene!



.............

E pa o tome ja pričam ne može neka sila nebeska da bude za nekog a ne i za svakog... pred tom silom i najveći nevernici su slabi... Isus to nije, on je ipak morao da ubeđuje ja sam taj!

Kako bi vam izgledalo kada bih ja tako počeo? I vi bi rekli: "ma 'ajde?" tako je i Isus radio

Da, da, ali nisam to rekao da mi se svidja zbog toga jer si ti to izmislio, to kako sad rezonujes je dokaz da Bog ipak radi kod tebe.

Bog nikad ne dize ruke od nas, uvek nadje nacina da brine o nama i uvek nadje put kada da nam se objavi, veruj mi znam to.

A sto se tice onog treceg, ako ti mislis da mozes kao i Isus, samo napred, pocni da tvrdis za sebe ono isto sto je i Isus tvrdio, i ako se pojave znaci koji su se pojavili kad je Isus bio na zemlji i sve bude praceno onim sto je receno da ce biti znacemo da je Drugi dolazak tu.
 
Još nije ni svanulo a ti si brže bolje za kompjuterom :wink: :)

Ma nemam ja šta da dokazujem: kada sam se rodio tog dana je grmelo (ha bato moj grmi i seva kad se ovakva sila rađa i to ne može svaka majka da rodi ovakvu silu nebesku). A koji su ti još znaci potrebni? I zar mora da taj bude u nekom Semitskom narodu... ma jok! Mi smo izabrani jer nam je sada potreban spasilac!

A to sam JA! :wink:
 
Kazanova:
Još nije ni svanulo a ti si brže bolje za kompjuterom :wink: :)

Ma nemam ja šta da dokazujem: kada sam se rodio tog dana je grmelo (ha bato moj grmi i seva kad se ovakva sila rađa i to ne može svaka majka da rodi ovakvu silu nebesku). A koji su ti još znaci potrebni? I zar mora da taj bude u nekom Semitskom narodu... ma jok! Mi smo izabrani jer nam je sada potreban spasilac!

A to sam JA! :wink:

Pa jedva sam cekao da vidim sta ces napisati :lol:

Pa mozda je ovom narodu i potreban spasilac, i mozda si to cak i ti, ali mislim da je i tebi kao spasiocu potreban Spasitelj, a to je Isus.

Munje i gromovi nisu me ubedljiv dokaz za nebesku velicinu. One su prirodna pojava i javljaju se isuvise cesto bez obzira ko se tog trenuka radjao.

Nesto bolje?
 
Kazanova:
.............

E pa o tome ja pričam ne može neka sila nebeska da bude za nekog a ne i za svakog... pred tom silom i najveći nevernici su slabi... Isus to nije, on je ipak morao da ubeđuje ja sam taj!

Kako bi vam izgledalo kada bih ja tako počeo? I vi bi rekli: "ma 'ajde?" tako je i Isus radio

Sila je kvantitativna, a ja sam ti govorio o kvalitetu. Nego evo da ti potkrepim: to je Rec Gospodnja Zorovavelju, ne silom ni kreposcu, nego duhom mojim, veli Gospod nad vojskama (Zaharija 4,6). U NZ takodje imas Utisitelja, Duha Istine, pa ako hoces da razumes razumi da Bog Duha ne daje na meru (kvantitet), nego se cak i Darovi razlikuju. A BOZIJA NAMERA JE ODUVBEK VERA I ISTINA. Kad god je Hristos isceljivao, i jevandjelista Luka zapisao svaki dogadjaj da je iz Njega sila izlazila, Gospod je svaki put rekao isceljenome/joj otpustajuci je: idi, vera tvoja te spase. A Luka je piso svaki put da je u pitanju sila, pa shvati ako mozes, sta je vaznije, pride sto si se upleo i fals tvrdnje.
 
Svaka vam cast svima. Uspeli ste da upropastite nsto sto je moglo biti interesantno.
Bilo bi lepo kada bi se vi vernici, hricsani javili sa necim lepim sta je Hrist pricao a ne da sirite pricu o tome ko jeste ko nije ko je kakav a ko nije nikakav.
 
rdeki:
Svaka vam cast svima. Uspeli ste da upropastite nsto sto je moglo biti interesantno.
Bilo bi lepo kada bi se vi vernici, hricsani javili sa necim lepim sta je Hrist pricao a ne da sirite pricu o tome ko jeste ko nije ko je kakav a ko nije nikakav.

Da pocnemo. Ovo je zasigurno jedan od najlepsih govora koje je Isus izgovrio:
Mt 5:1-12 Kad je video narod, Isus se pope na goru pa sede. Njegovi učenici mu priđoše, a on poče da ih uči, govoreći: >>Blago siromašnima duhom, jer njihovo je Carstvo nebesko. Blago žalosnima, jer oni će se utešiti. Blago krotkima, jer oni će naslediti zemlju. Blago gladnima i žednima pravednosti, jer oni će se nasititi. Blago milosrdnima, jer njima će biti iskazano milosrđe. Blago onima čista srca, jer oni će gledati Boga. Blago mirotvorcima, jer oni će se zvati Božiji sinovi. Blago progonjenima zbog pravednosti, jer njihovo je Carstvo nebesko. Blago vama kad vas zbog mene vređaju i progone i nabeđuju za svako zlo. Radujte se i kličite jer je velika vaša nagrada na nebesima. Tako su progonili i proroke koji su bili pre vas.<<
 
Rdeki, nece nam upropastiti celi nas razgovor. Sem ako ne dignemo ruke od svega po sistemu : pametniji popusta. Jos se ne pozivamo na to nego na : pametniji pRopusta. Evo, Maleni je na nasoj strani ulice.

" Budite milostivi..."
" Ako vas mrzi celi svet, znajte da je mene omrznuo pre vas."
 
Наравно да је на твојој страни улице. Увек је то тако. Поларизација се увек врши тако да су на једној страни припадници Божје Цркве, насупрот оних који нису. Тако је било и у задњих 2000 година. Зашто би сад одједном било другачије ? :roll:
 

Back
Top