Tajne zbog kojih Bugatti vozi 440km/h

Neno

Elita
Poruka
20.258
Za početak, tu je sada već legendarni 8.0 W16 motor.

Voljeli ga ili ne, morate priznati da je Bugatti Chiron remek-djelo autoindustrije i strojogradnje uopće, automobil koji postavlja nove standarde vozne dinamike.
Danas postoji dosta automobila sposobnih da voze preko 350 km/h, a rijetki mogu i preko 400 km/h. Međutim, samo Bugatti može ubrzati i voziti brzinom većom od 400 km/h s takvom mirnoćom i uglađenosti. Prvi je granicu od 400 km/h probio Veyron, a onda je stigao i Chiron. Bugatti je potom izbacio Super Sport 300+ i pokazao da je gazda kao prvi koji je probio granicu od 300 milja na sat (483 km/h). Godine 2019. na stazi Ehra-Lessien postigao je 490.484 km/h.
U međuvremenu je odabranim sretnicima ponuđen Super Sport spreman da vlasnika bez muke potjera do limitiranih 440 km/h. Ako se pitate kako to u Bugattiju postižu i koliko je uopće sigurno voziti tolikom brzinom, iz Molsheima stižu odgovori.

Više snage i okretaja
Za početak tu je sada već legendarni 8.0 W16 motor. Snaga mu je podignuta s 1500 na 1600 KS, a limit motora za 300 o/min. Pritom se tu ne radi o softverskoj nadogradnji, već o izmjeni na sve četiri turbine te modifikacijama na klipovima i ventilima. Konačno, novi je i ispuh s dvostrukom stijenkom izrađen od titana 3D printanjem.
Mjenjač
Diralo se i mjenjač. Sedmi stupanj prijenosa produljen je za 3.6%. Iz šeste u sedmu brzinu šalta se pri 403 km/h.
Zračne zavjese
Ovdje je bilo puno posla. I dok se radilo na daljnjem poboljšanju aerodinamike. bilo je potrebno dodatno povećati potisnu silu kako bi automobil zadržao mirnoću i dinamičnu stabilnost pri maksimalnoj brzini. Dodane su tzv "zračne zavjese" na prednjem dijelu vozila koje usmjeruju zrak i stvaraju optimalno opstrujavanje oko automobila.
Devet rupa
Devet rupa na prednjem krilu su poveznica s modelom EB110 koje omogućuju tlačno rasterećenje iz prostora oko kotača i stvaranje dodatnih 20-30 kg potisne sile pri 380 km/h.

Tvrđi ovjes
Produljenje stražnjeg kraja promijenilo je opterećenje na osovine, odnosno raspored masa. Zbog toga su komponente stražnjeg ovjesa sada modificirane tako što su ugrađene tvrđe opruge, i to 7%.
Lakši kotači
Bugatti je ugradio novi set kotača koji je 4 kg lakši nego na Chironu. Zvuči malo, ali kako se radi o gibljivim masama to je itekako bitno. Za one koji žele još više tu je set s Pur Sporta koji je izrađen od magnezijeve slitine, a donosi uštedu od 16 kg.
Michelin gume
I ovdje se radi o Michelinovim pneumaticima Pilot Sport Cup 2 koje su dodatno modificirane kako bi zadržale optimalna svojstva pri brzinama većim od 420 km/h. Testirane su u laboratorijskim uvjetima u kojima se testiraju gume za vojne zrakoplove. Svaka guma se dodatno provjerava rendgenom.
Nakon svega rečenog postaje jasno da je Bugatti pazio na svaki detalj, ali i zašto ovaj automobil stoji nevjerojatnih 3.2 milijuna eura.

(Index Auto)

 
Преведено са енглеског-Аутомобили Еторе Бугати је био немачки тадашњи француски произвођач аутомобила високих перформанси, основан 1909. године у тадашњем немачком граду Молсхајму у Алзасу од стране индустријског дизајнера италијанског порекла Еторе Бугатија.
Оснивач: Еторе Бугати
Основано: 1909., Molsheim, Француска
Седиште: Molsheim, Француска
 
Svaka brzina vozila preko 220km/h recimo je potpuno nepotrebna, jer ga nemaš gde tako brzo voziti... Čak ni za auto-put jer ćeš uvek naleteti na nekoga ko ide ispred tebe sporije i stalno kočnica-gas. Optimalna brzina je 160km/h, bar meni najviše prija, taman je da se brže stigne, a koliko-toliko bezbedna i za kočenje.
 
Podseti me kada sam sa 250 išao levom trakom auto puta a kreten na 100 uredno da žmigavac da pretekne i izađe. Ja sam ga vido na 300 metara i ablendovao ali sam u par sekundi bio iza njega sa jakim kočenjem. Dakle sve brže od 150 je glava u torbi zbog DEBILA.

Upravo tako. Meni je samo fascinantno kako se ti mentoli ne brinu za sopstvenu bezbednost kad tako izlete sa 100 nekome ko ide 200, kao idem logikom druže ako te stigne neće od tebe da ostane ni hladnjak netaknut... Šta im prođe kroz glavu u tom momentu, to mene zanima.
 
2021-12-10_01-42-51.jpg


VW džeta 1.6 D bez turbine.Pogon na gasno ulje. :D
Fabrička max brzina 150km/h
 
Ja najviše što vozim.Vozim 150km/h.I kad sam sam u autu.
I to je previše.

Fora je što si kod starijih modela automobila mogao da osetiš kad ideš malo brže, prosto čuju se, tresu, imaš osećaj da ideš tako brzo... Pre neki dan sam sa Audi A8 išao 210km/h i bukvalno kao da idem 130km/h, nemaš osećaj da ideš tako brzo.
 
Fora je što si kod starijih modela automobila mogao da osetiš kad ideš malo brže, prosto čuju se, tresu, imaš osećaj da ideš tako brzo... Pre neki dan sam sa Audi A8 išao 210km/h i bukvalno kao da idem 130km/h, nemaš osećaj da ideš tako brzo.
Daaaa.A to je tako opasno.
Znaš ti brate kako je meni bilo sa ovom Džetom kad sam se popeo na 145km/h?
:D :D
Ne znam šta da ti kažem.
 
Daaaa.A to je tako opasno.
Znaš ti brate kako je meni bilo sa ovom Džetom kad sam se popeo na 145km/h?
:D :D
Ne znam šta da ti kažem.

Izuzetno opasno. Npr meni se u mojim kolima dešava da hoću da vozim polako po ograničenju, znači nekih 60, ali to pipneš gas i ode na 80 lagano.

A znam brate kako je bilo, vozio sam jednom golf 3 običan dizel 1.9 180km/h, pa to se raspadalo sve hahahha
 
Izuzetno opasno. Npr meni se u mojim kolima dešava da hoću da vozim polako po ograničenju, znači nekih 60, ali to pipneš gas i ode na 80 lagano.

A znam brate kako je bilo, vozio sam jednom golf 3 običan dizel 1.9 180km/h, pa to se raspadalo sve hahahha
Misliš da će sve odleti u 3 pm.
A što je najgore.I lako može da odleti sa takvim autom.
Ej a jednom sam sa tom džetom,brate,prestigao,porše,nov porše.
:D :D :D
I imam snimak.Morao bi da ga pronađem gde je.A opet ne znam ni kako da ga stavim ovde.
Na potezu od raskrsnice od Orlovače pa ka Železniku.Ima put.Dve trake.A asvalt je onako ulegao od kamiona.I ima rupe.I jezdim ti ja sa nekih 80 na sat i nailazim na porše neke nemačke table čovek se izgubio kad je video po kakvom putu vozi.
I ja vadim telefon pali kameru.Video.
Šta koji qr.ac porše.Snimam ubrzavam i sa 100 na sat ga pretičem.A put da Bog sačuva.Džeta ko Džeta,urla trese se i ide.
:D :D
 

Back
Top